Reklama

Reklama

1864

(seriál)
Trailer
Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Režie:

Ole Bornedal

Scénář:

Ole Bornedal

Kamera:

Dan Laustsen

Hrají:

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Podzimková, Esben Dalgaard, Søren Malling (více)
(další profese)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Nechali se přesvědčit, že jsou vyvolený národ, ale čekal je krutý střet s realitou. Výpravný seriál o lidských osudech na pozadí největší porážky v dánských dějinách. Jak napovídá název osmidílné minisérie 1864, jejím ústředním tématem je druhá šlesvická válka. Vlivem nárůstu nacionalistického cítění si Dánsko v polovině devatenáctého století začalo činit nároky na multinárodní Šlesvik, což vyprovokovalo Prusko a Rakousko coby zástupce Německého spolku k vyhlášení války. Ta po devíti měsících skončila devastující ztečí pruských a rakouských jednotek na dánské opevnění u Dybbolu. Seriál se zaměřuje na klíčové události války, přičemž kulminuje právě bitvou, která je považována za jednu z nejkrvavějších v dějinách Dánska. Ačkoli část vyprávění zahrnuje reálné historické figury, jeho základ tvoří příběh bratrů Lausta a Petra, jejich společné lásky Inge. Pojednání o jejich osudech pak rámuje linie ze současnosti, kde se mladá Claudia z rodiny poznamenané ztrátou syna, který se účastnil zahraniční mise dánské armády, poznává starého mrzouta Severina. Právě skrze kroniku sepsanou jeho matkou se před dívkou i diváky rozprostírá velká sága osudů mladých lidí vržených do nelehkých časů poloviny devatenáctého století.

Seriál 1864 představuje ojedinělý autorský projekt, pod kterým je jako režisér i scenárista podepsán dánský filmař Ole Bornedal, jenž na sebe upozornil již debutem Noční hlídač z roku 1994. Hororově laděný thriller s originálním scénářem padl do hledáčku hollywoodských producentů a tak o tři roky později Bornedal režíroval jeho americký remake nazvaný Hlídač mrtvých, v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Po té se vrátil do Dánska, kde následně točil nápadité thrillery Pouze další love story a Zbav nás od zlého.

Bornedalův výpravný seriálový projekt 1864 vyvolal v Dánsku rozporuplné reakce a stal se předmětem mnohých debat a rozborů nejen v médiích, ale také na politických fórech. Kritika se snesla na velké nepřesnosti a zjednodušování historie i překreslování některých reálných osobností až do podoby karikatur. Trnem v oku byla také nabubřelá dikce Bornedala, který se prezentoval jako velký zvěstovatel historické pravdy a geniální scenárista, i vysoké výrobní náklady bombastické ságy plné davových scén a speciálních efektů. Na druhé straně pozitivní ohlasy vyzdvihovaly zpracování zkázonosnosti nacionalistických myšlenek a národovecké sebezahleděnosti, tedy témat týkajících se nejen dávných dějin Dánska, ale i současných tendencí uvnitř Evropy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

Aky 

všechny recenze uživatele

Mimořádně povedená série o úseku dánských dějin, o kterém (podle samotného filmu) už moc nevědí ani samotní Dánové. Překvapilo mne, že se téměř stejnému nacionalistickému šílenství jako později Němci poddali i klidný severský národ. Sympatické pak je, jak kriticky se na sebe tenkrát dnes dokážou podívat. To my jsme byli slepí a pitomí, ne neurvalá německá přesila. Navíc skvěle zahrané s velkorysou výpravou. ()

johny89 

všechny recenze uživatele

Tato série mi svým zpracováním a kvalitou velice připomíná neméně skvělou sérii Válečná generace. Tento počin bych si troufnul zařadit mezi nejlepší historické seriály, co jsem viděl. Film zabíhá do zajímavých historických detailů, zjistíte, že Dánové nejsou jen poklidným spokojeným národem jako dnes. Také si prošli poblázněním o nadřazenosti vlastního národa, podobně jako Němci. Na tuto sérii jsem natrefil, když ji na severském filmovém festivalu zmínil dánský velvyslanec jako dobrou spolupráci ČR a Dánska na filmovém plátně. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled na ostudnou část dánské historie. 1) Tvůrce tohoto nevyváženého seriálu, 55letý scénárista a režisér Ole Bornedal běží za několika zajíci najednou. Zajíce historického úspěšně chytil, i když s drobnými šrámy. K tomu tehdejší britský ministerský předseda lord Palmerson: Only three men in Europe have ever really understood the Schleswig-Holstein Question: the Prince Consort, who is dead; a German professor, who has gone mad; and I, who have forgotten all about it. Zajíc - osobní drama úspěšně panáčkuje na poli. Zajíc fantaskní se jen mihl a zanechal po sobě jen pár nekonzistentních bobků. No a ten zajíc moderní z 20. století se sem přichomýtl zřejmě jen omylem._____ 2) Těžkopádný děj se klopotně vleče od jedné osobní tragédie ke druhé. Prokliky do současnosti jsou neústrojné a zdržují. Nepatřičné prvky fantasy (léčitel, 20. století, podle komentátora anathemana i cikáni žádající o práci) rozostřují divákovo vnímání a trochu připomínají pejska a kočičku, jak pekli dort._____ 3) Zajímavé naopak jsou scény přibližující politické rozhodování a především působivé scény z bojiště. Ty se natáčely po sedm týdnů v Milovicích._____ 4) Zaujali mě pěkní kluci: 28letý Jens Frederik Sætter-Lassen (Peter), 28letý Jakob Oftebro (Laust), 25letý Jens Christian Buskov Lund (voják Alfred) a 35letý Johannes Lassen (podporučík Dinesen). Mimořádně odpudivou postavu se úspěšně podařilo ztvárnit 42letému Nicolasu Broovi (kancléř Monrad)._____ 5) Ole Bornedal o charakteru filmu: 1864 is no war movie, but the tale of human beings. It’s about absurd political interests, human sacrifices and the Danish national mind. 1864 is a tale of time – a story about all of us. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Bohužel, jede to podle zaběhlyho scénáře neboli "Začátek - je to pohoda a život, konec - je to vážný a smrt". To znamená, že nejdřív se seznámíme s postavami, jejich problémy, vztahem k vlasti a nadšením z války... a pak už jde do tuhýho, umíraj kámoši, lítaj kusy těl a dělostřelectvo má hody. Je mi jasný, že být Dán, mám k tomu asi jinej vztah, ale mě to prostě nějak moc nebralo. Jo, z historickyho hlediska asi dobře zpracovaná kapitola o masakru kdesi v řiti, ale takovejch bylo... a horších. Každopádně válečnejch filmů/seriálů z té doby není zrovna moc, takže to bylo takovy osvěžení mezi všema těma prvníma a druhejma světovejma. Pro Dánsko tohle asi je jedna velká traumatická historická událost (něco jak Vietnam pro Amíky), takže se ani nedivím, že Dánové po 2. světové nutili Němce k tomu, o čem je tenhle film. V prvních dílech jsme se dokonce dočkali i několika nefér sexuálních zážitků (hoňka, sběr a kontrola semene, šukání krávy, líbací trojka, znásilnění), ale to trvá jen asi do poloviny dílů a pak to smrdí spíš krví, než erotikou. Ale krví to smrdí poměrně povedeně - lítaj těla, končetiny, kulky hlavou, chrsty krve, ale jenom tak, aby to působilo uvěřitelně. Pochvalu má Eva Josefíková, která sice hrála cigošku, ale takovou tu krásnou, jaká vystupuje v romantických představách, a ne nějakou morenu. Sice za celou dobu řekne jen jedno slovo: "Petr", ale lepší, než Otík, kterej řekne jedno slovo na 100km ("Beroun"). Jinak objevilo se tam docela dost herců, které znám ze seriálu Forbrydelsen, ale to nebylo na škodu - to píšu jen tak pro zajímavost. Tím by mohl můj komentář skončit, ale ještě musím zkritizovat pár věcí, co mi se mi nelíbily: to z té moderní doby tam podle mě vůbec nemuselo být - perlu tomu nasadil na žalud scénárista, kterej vymyslel, že ta holka Claudia je "úplnou náhodou" do rodiny s tím baronem Severinem, o jehož předcích celej ten seriál vypráví. Což mě přivádí k tomu, proč tam furt omílali, že mu je 170 let a je slepej, když podle mě ani jedno nebyl. A podle mě ani nebyl schopnej žít sám, když byl už tak starej, ošemetnej, opelichanej a napůl nemohoucí. Divny. Další velkej kiks byla postava Johana (Søren Malling), která by byla úplně v pohodě, kdyby se z ní nevylíhl jakejsi hypnotizér-věštec-léčitel, což v tomhle žánru bilo do očí, do uší a do lebky. Pak jsem neměl moc dobrej pocit z některejch hár, ktery se mi zdály poněkud moderní... respektive měly působit, jak ze staré doby, ale na mě nepůsobily. Jinak mám takovej pocit, že seriál měl za úkol oslovit široké dánské publikum všech generací s tím, že by se to mohlo používat i jako učební materiál ve školách. Abych jenom nemudroval, tak musim říct, že se mi líbila úvodní znělka včetně hudebního podkresu a celkově si vlastně nemůžu nějak moc stěžovat. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

1864 byl projekt, ke kterému jsem přistupoval s důvěrou. Dánská televizní tvorba má oprávněně dobrý zvuk, chrlí jeden světově úspěšný titul za druhým, navíc na evropské poměry a velikost země je schopná spáchat i ambiciózní velkou produkci. Námět nabízel výlet za poznáním historických událostí, jejichž význam mi zatím unikal. Podobné látky mám rád, od střední školy byla historie mým koníčkem. Seriál je dobře obsazený, známými tvářemi se jen hemží. Má odpovídající výpravu - tak proč jen dvě hvězdičky? Protože cítím, že je něco špatně s dramaturgií. Na konci prvních dvou epizod jsem se přistihl, jak se se skelným pohledem dívám na obrazovku a nemůžu si vybavit, co se právě odehrálo. V seriálu se přitom dá najít hodně silných témat. Je to příběh sebevědomé země, která podlehla sebeklamu výjimečného postavení a nacionalistickému poblouznění a nakonec ji to stálo hodně. Jenže když si nedokážete najít cestu k seriálovým postavám, když nepřijmete snahu scénáře propojit události z druhé třetiny 19. století se současností, když vám fandí fantasy prvky, pak se prostě se seriálem minete. Nakonec jsem ocenil jen pěkně natočené válečné scény. Nebylo jich málo, včetně těch opravdu masových, ale cesta k nim byla dlouhá a vysilující. Celkový dojem: 45 %. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (11)

  • Film obdržel dotaci ze Státního fondu kinematografie za roky 2012 a 2013 v celkové výši 42,5 milionu Kč. (Zdroj: fondkinematografie.cz) (Zadrak)
  • Ve scéně následující po scéně s britskou královnou stoupá nový dánský král po vnitřním schodišti Mahenova divadla v Brně. (senf)
  • Vedle Dánska se v České republice natáčelo průběžně od dubna do července roku 2013. Mezi lokacemi štábu byly Milovice u Prahy, kde se filmovala značná část válečných scén, okolí Berouna, klášter v Doksanech, Terezín, kde byly pořízeny scény nemocniční,  nebo ateliéry na Barrandově. Rozpočet pro natáčení u nás byl cca 218 miliónů korun. (Pepinec)

Související novinky

Kormákur se sveze trajektem

Kormákur se sveze trajektem

27.04.2014

Televizní tvorba je v současné době velké lákadlo pro spoustu filmařů, i těch kteří dosud točili výhradně filmy pro kina. A nejen v Americe, ale i v Evropě začíná koketovat s formou seriálu nebo… (více)

Reklama

Reklama