1864 (TV seriál)

• Dánsko

1864

1864

Drama / Fantasy / Válečný

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Ole Bornedal

Ole Bornedal

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Josefíková, Esben Dalgaard, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen, Carl-Christian Riestra, Rainer Bock, Heikko Deutschmann, Peter Plaugborg, Johannes Lassen, Olaf Johannessen, Barnaby Metschurat, Helle Fagralid, Ludwig Trepte, Sarah Boberg, Dieter Montag, Roland Schreglmann, Claus Bue, Zlatko Buric, Jordan Haj, Anders Heinrichsen, Jens Jørn Spottag, Sylvester Byder, Karel Dobrý, James Fox, Adam Ild Rohweder, Rainer Reiners, Jiří Laštovka, Anssi Lindström, Lars Mikkelsen, Søren Sætter-Lassen, Fanny Bornedal, Peter Benedict, Holger Perfort, Ida Dwinger, Benjamin Holmstrøm Nielsen, Kristian Halken, Hans-Michael Rehberg, Barbara Flynn, Peter Hosking, Jim High, Jesper Asholt, Mads Hjulmand, Stig Hoffmeyer, Milan Slepička, Brian Caspe, Ernesto Čekan, Ole Dupont, Rasmus Haxen, Andrea Vagn Jensen, Jan Novotný, Peter Hesse Overgaard, Karel Polišenský, Michal Roneš, David Vobořil, Besir Zeciri, Radek Balcárek, Pavel Gajdoš, Lars Lohmann, Jan Janoušek, Thomas Clausen, Jakub Hajner, Rasmus Botoft, Jesper Lohmann, Henrik Prip, Bent Mejding, Michael Asmussen, Asbjørn Agger, Jens Frederik Sætter-Lassen, Claus Flygare, Steen Springborg, Louise Mieritz, Waage Sandø, Paul Hüttel, Peter Gilsfort, Iva Šindelková, Henrik Koefoed, Damian Odess-Gillett, Søren Poppel, Philipp Schenker, Hans Henrik Voetmann, Troels Malling Thaarup

Občas je to fakt zdlouhavé a vůbec bych se nezlobil, kdyby to někdo prostříhal a zkrátil o zhruba 2 epizody. Jinak ale nemám moc výhrad. Je to vskutku výpravný životní příběh několika obyčejných lidí, které zasáhne válka. Doba zasazení je hodně atraktivní, samotné postavy se chovají někdy zvláštně, což se mi osobně někdy moc nepozdávalo, ale vynahradila mi to skvělá obrazová stránka střídající krásné exteriéry s parádními dobový stavbami. Štědrý rozpočet je znát nejen na kostýmech a zvolených hercích, ale také na parádně natočených akčních scénách a následné postprodukci.(21.10.2017)

Jedna velká přehlídka dobových kostýmů a rekvizit, která má i velmi působivý příběh. Herecky až překvapivě uvěřitelné, vše v seriálu velmi realisticky zastižené – vynikající výprava, uvěřitelné bitvy, napětí a smysluplné dialogy, a vůbec celkově je to velmi kvalitně odvedená práce. Bohužel se zde našly i slabší chvilky, ne-li celé díly. Mám na mysli chvilky citově nebo politicky zaměřené, ale i přesto to subjektivně vidím tak na 85 %, i když s velkou shovívavostí, přesto jsem ve finále velmi spokojen a mohu doporučit.(27.3.2016)

Zajímavý pohled na ostudnou část dánské historie. 1) Tvůrce tohoto nevyváženého seriálu, 55letý scénárista a režisér Ole Bornedal běží za několika zajíci najednou. Zajíce historického úspěšně chytil, i když s drobnými šrámy. K tomu tehdejší britský ministerský předseda lord Palmerson: Only three men in Europe have ever really understood the Schleswig-Holstein Question: the Prince Consort, who is dead; a German professor, who has gone mad; and I, who have forgotten all about it. Zajíc - osobní drama úspěšně panáčkuje na poli. Zajíc fantaskní se jen mihl a zanechal po sobě jen pár nekonzistentních bobků. No a ten zajíc moderní z 20. století se sem přichomýtl zřejmě jen omylem._____ 2) Těžkopádný děj se klopotně vleče od jedné osobní tragédie ke druhé. Prokliky do současnosti jsou neústrojné a zdržují. Nepatřičné prvky fantasy (léčitel, 20. století, podle komentátora anathemana i cikáni žádající o práci) rozostřují divákovo vnímání a trochu připomínají pejska a kočičku, jak pekli dort._____ 3) Zajímavé naopak jsou scény přibližující politické rozhodování a především působivé scény z bojiště. Ty se natáčely po sedm týdnů v Milovicích._____ 4) Zaujali mě pěkní kluci: 28letý Jens Frederik Sætter-Lassen (Peter), 28letý Jakob Oftebro (Laust), 25letý Jens Christian Buskov Lund (voják Alfred) a 35letý Johannes Lassen (podporučík Dinesen). Mimořádně odpudivou postavu se úspěšně podařilo ztvárnit 42letému Nicolasu Broovi (kancléř Monrad)._____ 5) Ole Bornedal o charakteru filmu: 1864 is no war movie, but the tale of human beings. It’s about absurd political interests, human sacrifices and the Danish national mind. 1864 is a tale of time – a story about all of us.(23.9.2017)

Dánové toho v tomto seriálu dokázali obsáhnout celkem dost. Lásku dvou mladíků k jedné dívce, panskou povýšenost, politickou aroganci a tupost a monumentální válečné scény z 2.šlesvické války. To vše předčítá v současnosti pomocnice či opatrovnice starému muži takřka nad hrobem. Místy to hapruje i nudí, místy je to průměrné a občas i absolutní pecka, zejména pokud se jedná o válečné scény. Nalákat může i to, že v Dánsku sklidil seriál kritiku za přílišnou brutalitu, ale z mého pohledu to zase tak hrozné není. Nic, k čemu bych se v budoucnu vrátil, ale stojí to za podívání. 65%(24.2.2015)

• gudaulin

1864 byl projekt, ke kterému jsem přistupoval s důvěrou. Dánská televizní tvorba má oprávněně dobrý zvuk, chrlí jeden světově úspěšný titul za druhým, navíc na evropské poměry a velikost země je schopná spáchat i ambiciózní velkou produkci. Námět nabízel výlet za poznáním historických událostí, jejichž význam mi zatím unikal. Podobné látky mám rád, od střední školy byla historie mým koníčkem. Seriál je dobře obsazený, známými tvářemi se jen hemží. Má odpovídající výpravu - tak proč jen dvě hvězdičky? Protože cítím, že je něco špatně s dramaturgií. Na konci prvních dvou epizod jsem se přistihl, jak se se skelným pohledem dívám na obrazovku a nemůžu si vybavit, co se právě odehrálo. V seriálu se přitom dá najít hodně silných témat. Je to příběh sebevědomé země, která podlehla sebeklamu výjimečného postavení a nacionalistickému poblouznění a nakonec ji to stálo hodně. Jenže když si nedokážete najít cestu k seriálovým postavám, když nepřijmete snahu scénáře propojit události z druhé třetiny 19. století se současností, když vám fandí fantasy prvky, pak se prostě se seriálem minete. Nakonec jsem ocenil jen pěkně natočené válečné scény. Nebylo jich málo, včetně těch opravdu masových, ale cesta k nim byla dlouhá a vysilující. Celkový dojem: 45 %.(20.6.2017)

• - Jedná se o nejdražší seriálový projekt v historii dánské kinematografie. Celkový rozpočet byl stanoven na bezmála 600 miliónů korun. (Pepinec)

• - Během natáčení v Milovicích u Prahy dne 2. července 2013 musela být policií odpálena nalezená nevybuchlá munice. (Pepinec)

• - Vedle Dánska se v České republice natáčelo průběžně od dubna do července roku 2013. Mezi lokacemi štábu byly Milovice u Prahy, kde se filmovala značná část válečných scén, okolí Berouna, klášter v Doksanech, Terezín, kde byly pořízeny scény nemocniční,  nebo ateliéry na Barrandově. Rozpočet pro natáčení u nás byl cca 218 miliónů korun. (Pepinec)