1864 (TV seriál)

• Dánsko

1864

1864

Drama / Fantasy / Válečný

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Ole Bornedal

Ole Bornedal

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Josefíková, Esben Dalgaard, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen, Carl-Christian Riestra, Rainer Bock, Heikko Deutschmann, Peter Plaugborg, Johannes Lassen, Olaf Johannessen, Barnaby Metschurat, Helle Fagralid, Ludwig Trepte, Sarah Boberg, Dieter Montag, Roland Schreglmann, Claus Bue, Zlatko Buric, Jordan Haj, Anders Heinrichsen, Jens Jørn Spottag, Sylvester Byder, Karel Dobrý, James Fox, Adam Ild Rohweder, Rainer Reiners, Jiří Laštovka, Anssi Lindström, Lars Mikkelsen, Søren Sætter-Lassen, Fanny Bornedal, Peter Benedict, Holger Perfort, Ida Dwinger, Benjamin Holmstrøm Nielsen, Kristian Halken, Hans-Michael Rehberg, Barbara Flynn, Peter Hosking, Jim High, Jesper Asholt, Mads Hjulmand, Stig Hoffmeyer, Milan Slepička, Brian Caspe, Ernesto Čekan, Ole Dupont, Rasmus Haxen, Andrea Vagn Jensen, Jan Novotný, Peter Hesse Overgaard, Karel Polišenský, Michal Roneš, David Vobořil, Besir Zeciri, Radek Balcárek, Pavel Gajdoš, Lars Lohmann, Jan Janoušek, Thomas Clausen, Jakub Hajner, Rasmus Botoft, Jesper Lohmann, Henrik Prip, Bent Mejding, Michael Asmussen, Asbjørn Agger, Jens Frederik Sætter-Lassen, Claus Flygare, Steen Springborg, Louise Mieritz, Waage Sandø, Paul Hüttel, Peter Gilsfort, Iva Šindelková, Henrik Koefoed, Damian Odess-Gillett

Dánové toho v tomto seriálu dokázali obsáhnout celkem dost. Lásku dvou mladíků k jedné dívce, panskou povýšenost, politickou aroganci a tupost a monumentální válečné scény z 2.šlesvické války. To vše předčítá v současnosti pomocnice či opatrovnice starému muži takřka nad hrobem. Místy to hapruje i nudí, místy je to průměrné a občas i absolutní pecka, zejména pokud se jedná o válečné scény. Nalákat může i to, že v Dánsku sklidil seriál kritiku za přílišnou brutalitu, ale z mého pohledu to zase tak hrozné není. Nic, k čemu bych se v budoucnu vrátil, ale stojí to za podívání. 65%(24.2.2015)

2,5* --- Historický (a docela zajímavý!) příběh na tři hodiny roztažený do nesmyslných 8 (!) hodin. Zasloužilo by si to značně pokrátit, jak část s dětstvím, tak hlavně o části s prolínající se současností, která tam byla naprosto dramaticky k ničemu. Začínal jsem na rychlosti promítání 110% a u posledních třech dílů už jsem jel na 160% a ještě leckde přetáčel, jinak bych u toho zestárnul a umřel. Zase jedna ukázka nedodržení pravidla "Scénárista si nemá sám svůj scénář režírovat", aneb selhání dramaturgie. Vizuálně i dějově (hlavní dějová linka) je to ale zajímavé dostatečně. Jenom celý projekt někdo neudržel na řetězu a celé se to splašilo. 8 hodinových dílů! (ťuk ťuk na čelo)(30.8.2017)

Ono je vlastně úplně jedno, v kterém roce se konflikt odehrává. Jestli je to Francie, Dánsko, nebo Německo. Vždycky se najde nějaká země, kde nacionalismus zatemní zdravý rozum a výsledky jsou pak často víc, než bolestné. Pak stačí jen pár hloupých politiků ( a že je jich pořád stejně) a rázem je zažehnuto na válku, které si tahle země možná nese ještě do dnešního dne. Tenhle výpravný seriál vypráví o té Dánsko-Pruské a musím se přiznat, že jsem vůbec netušil, že kdy nějaká proběhla. Asi jsem ve škole (za školou?) nedával moc pozor a tak se to snažím dohnat aspoň v důchodovém věku. A musím říct, že tenhle se docela povedl, hlavně co se týče výborné výpravy a také herců (Bro, Asbaek), kteří téhle pro Dány historicky bolestivé vzpomínce dávají ten správný, seriálový punc. Lepší čtyři hvězdy.(14.4.2017)

Občas je to fakt zdlouhavé a vůbec bych se nezlobil, kdyby to někdo prostříhal a zkrátil o zhruba 2 epizody. Jinak ale nemám moc výhrad. Je to vskutku výpravný životní příběh několika obyčejných lidí, které zasáhne válka. Doba zasazení je hodně atraktivní, samotné postavy se chovají někdy zvláštně, což se mi osobně někdy moc nepozdávalo, ale vynahradila mi to skvělá obrazová stránka střídající krásné exteriéry s parádními dobový stavbami. Štědrý rozpočet je znát nejen na kostýmech a zvolených hercích, ale také na parádně natočených akčních scénách a následné postprodukci.(21.10.2017)

Celkem povedený seriál, dobře zpracovaný. Některé epizody jsou podle mě zbytečně natahovány, a moc nepřidá ani to, že se sem tam objeví chybka, která člověku neujde. Například při čtení deníku si člověk může všimnout, že jsme pořád na začátku a v posledním díle jsme najednou na konci. Taky mi chyběla nějaká větší zmínka o rakouských vojskách, které se této války také účastnily. Sečteno podtrženo pro mě i přes zmíněné věci velmi povedený seriál.(29.9.2016)

• - Vedle Dánska se v České republice natáčelo průběžně od dubna do července roku 2013. Mezi lokacemi štábu byly Milovice u Prahy, kde se filmovala značná část válečných scén, okolí Berouna, klášter v Doksanech, Terezín, kde byly pořízeny scény nemocniční,  nebo ateliéry na Barrandově. Rozpočet pro natáčení u nás byl cca 218 miliónů korun. (Pepinec)

• - Plukovník Møller (Rasmus Bjerg) se ve skutečnosti bitvy u Dybbøl nezúčastnil. (KM Phoenix)

• - Kostýmy pro potřeby seriálu byly vyrobeny v Polsku. (Pepinec)