1864 (TV seriál)

• Dánsko

1864

1864

Drama / Fantasy / Válečný

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 8x57 min)

Ole Bornedal

Ole Bornedal

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Josefíková, Esben Dalgaard, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen, Carl-Christian Riestra, Rainer Bock, Heikko Deutschmann, Peter Plaugborg, Johannes Lassen, Olaf Johannessen, Barnaby Metschurat, Helle Fagralid, Ludwig Trepte, Sarah Boberg, Dieter Montag, Roland Schreglmann, Claus Bue, Zlatko Buric, Jordan Haj, Anders Heinrichsen, Jens Jørn Spottag, Sylvester Byder, Karel Dobrý, James Fox, Adam Ild Rohweder, Rainer Reiners, Jiří Laštovka, Anssi Lindström, Lars Mikkelsen, Søren Sætter-Lassen, Fanny Bornedal, Peter Benedict, Holger Perfort, Ida Dwinger, Benjamin Holmstrøm Nielsen, Kristian Halken, Hans-Michael Rehberg, Barbara Flynn, Peter Hosking, Jim High, Jesper Asholt, Mads Hjulmand, Stig Hoffmeyer, Milan Slepička, Brian Caspe, Ernesto Čekan, Ole Dupont, Rasmus Haxen, Andrea Vagn Jensen, Jan Novotný, Peter Hesse Overgaard, Karel Polišenský, Michal Roneš, David Vobořil, Besir Zeciri, Radek Balcárek, Pavel Gajdoš, Lars Lohmann, Jan Janoušek, Thomas Clausen, Jakub Hajner, Rasmus Botoft, Jesper Lohmann, Henrik Prip, Bent Mejding, Michael Asmussen, Asbjørn Agger, Jens Frederik Sætter-Lassen, Claus Flygare, Steen Springborg, Louise Mieritz, Waage Sandø, Paul Hüttel, Peter Gilsfort, Iva Šindelková, Henrik Koefoed

Tato série mi svým zpracováním a kvalitou velice připomíná neméně skvělou sérii Válečná generace. Tento počin bych si troufnul zařadit mezi nejlepší historické seriály, co jsem viděl. Film zabíhá do zajímavých historických detailů, zjistíte, že Dánové nejsou jen poklidným spokojeným národem jako dnes. Také si prošli poblázněním o nadřazenosti vlastního národa, podobně jako Němci. Na tuto sérii jsem natrefil, když ji na severském filmovém festivalu zmínil dánský velvyslanec jako dobrou spolupráci ČR a Dánska na filmovém plátně.(1.1.2018)

Dánové toho v tomto seriálu dokázali obsáhnout celkem dost. Lásku dvou mladíků k jedné dívce, panskou povýšenost, politickou aroganci a tupost a monumentální válečné scény z 2.šlesvické války. To vše předčítá v současnosti pomocnice či opatrovnice starému muži takřka nad hrobem. Místy to hapruje i nudí, místy je to průměrné a občas i absolutní pecka, zejména pokud se jedná o válečné scény. Nalákat může i to, že v Dánsku sklidil seriál kritiku za přílišnou brutalitu, ale z mého pohledu to zase tak hrozné není. Nic, k čemu bych se v budoucnu vrátil, ale stojí to za podívání. 65%(24.2.2015)

Jedna velká přehlídka dobových kostýmů a rekvizit, která má i velmi působivý příběh. Herecky až překvapivě uvěřitelné, vše v seriálu velmi realisticky zastižené – vynikající výprava, uvěřitelné bitvy, napětí a smysluplné dialogy, a vůbec celkově je to velmi kvalitně odvedená práce. Bohužel se zde našly i slabší chvilky, ne-li celé díly. Mám na mysli chvilky citově nebo politicky zaměřené, ale i přesto to subjektivně vidím tak na 85 %, i když s velkou shovívavostí, přesto jsem ve finále velmi spokojen a mohu doporučit.(27.3.2016)

Zajímavý pohled na ostudnou část dánské historie. 1) Tvůrce tohoto nevyváženého seriálu, 55letý scénárista a režisér Ole Bornedal běží za několika zajíci najednou. Zajíce historického úspěšně chytil, i když s drobnými šrámy. K tomu tehdejší britský ministerský předseda lord Palmerson: Only three men in Europe have ever really understood the Schleswig-Holstein Question: the Prince Consort, who is dead; a German professor, who has gone mad; and I, who have forgotten all about it. Zajíc - osobní drama úspěšně panáčkuje na poli. Zajíc fantaskní se jen mihl a zanechal po sobě jen pár nekonzistentních bobků. No a ten zajíc moderní z 20. století se sem přichomýtl zřejmě jen omylem._____ 2) Těžkopádný děj se klopotně vleče od jedné osobní tragédie ke druhé. Prokliky do současnosti jsou neústrojné a zdržují. Nepatřičné prvky fantasy (léčitel, 20. století, podle komentátora anathemana i cikáni žádající o práci) rozostřují divákovo vnímání a trochu připomínají pejska a kočičku, jak pekli dort._____ 3) Zajímavé naopak jsou scény přibližující politické rozhodování a především působivé scény z bojiště. Ty se natáčely po sedm týdnů v Milovicích._____ 4) Zaujali mě pěkní kluci: 28letý Jens Frederik Sætter-Lassen (Peter), 28letý Jakob Oftebro (Laust), 25letý Jens Christian Buskov Lund (voják Alfred) a 35letý Johannes Lassen (podporučík Dinesen). Mimořádně odpudivou postavu se úspěšně podařilo ztvárnit 42letému Nicolasu Broovi (kancléř Monrad)._____ 5) Ole Bornedal o charakteru filmu: 1864 is no war movie, but the tale of human beings. It’s about absurd political interests, human sacrifices and the Danish national mind. 1864 is a tale of time – a story about all of us.(23.9.2017)

2,5* --- Historický (a docela zajímavý!) příběh na tři hodiny roztažený do nesmyslných 8 (!) hodin. Zasloužilo by si to značně pokrátit, jak část s dětstvím, tak hlavně o části s prolínající se současností, která tam byla naprosto dramaticky k ničemu. Začínal jsem na rychlosti promítání 110% a u posledních třech dílů už jsem jel na 160% a ještě leckde přetáčel, jinak bych u toho zestárnul a umřel. Zase jedna ukázka nedodržení pravidla "Scénárista si nemá sám svůj scénář režírovat", aneb selhání dramaturgie. Vizuálně i dějově (hlavní dějová linka) je to ale zajímavé dostatečně. Jenom celý projekt někdo neudržel na řetězu a celé se to splašilo. 8 hodinových dílů! (ťuk ťuk na čelo)(30.8.2017)

• - Dva kanóny byly vyrobeny kovářem Milanem Postrachem, ostatní děla jsou "naklonovaná". (lllkkk)

• - Film obdržel dotaci ze Státního fondu kinematografie za roky 2012 a 2013 v celkové výši 42,5 milionu Kč. (Zdroj: fondkinematografie.cz) (Zadrak)

• - Při natáčení docházelo k mnoha zraněním a nehodám. Jakob Oftebro během jedné scény spadl z koně a poranil si tvář, několik členů komparzu v horkých letních dnech zkolabovalo nebo přišlo o zub při imitaci bojových scén s bajonety. (Pepinec)