Reklama

Reklama

1864

(seriál)
Trailer
Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Režie:

Ole Bornedal

Scénář:

Ole Bornedal

Kamera:

Dan Laustsen

Hrají:

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Podzimková, Esben Dalgaard, Søren Malling (více)
(další profese)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Nechali se přesvědčit, že jsou vyvolený národ, ale čekal je krutý střet s realitou. Výpravný seriál o lidských osudech na pozadí největší porážky v dánských dějinách. Jak napovídá název osmidílné minisérie 1864, jejím ústředním tématem je druhá šlesvická válka. Vlivem nárůstu nacionalistického cítění si Dánsko v polovině devatenáctého století začalo činit nároky na multinárodní Šlesvik, což vyprovokovalo Prusko a Rakousko coby zástupce Německého spolku k vyhlášení války. Ta po devíti měsících skončila devastující ztečí pruských a rakouských jednotek na dánské opevnění u Dybbolu. Seriál se zaměřuje na klíčové události války, přičemž kulminuje právě bitvou, která je považována za jednu z nejkrvavějších v dějinách Dánska. Ačkoli část vyprávění zahrnuje reálné historické figury, jeho základ tvoří příběh bratrů Lausta a Petra, jejich společné lásky Inge. Pojednání o jejich osudech pak rámuje linie ze současnosti, kde se mladá Claudia z rodiny poznamenané ztrátou syna, který se účastnil zahraniční mise dánské armády, poznává starého mrzouta Severina. Právě skrze kroniku sepsanou jeho matkou se před dívkou i diváky rozprostírá velká sága osudů mladých lidí vržených do nelehkých časů poloviny devatenáctého století.

Seriál 1864 představuje ojedinělý autorský projekt, pod kterým je jako režisér i scenárista podepsán dánský filmař Ole Bornedal, jenž na sebe upozornil již debutem Noční hlídač z roku 1994. Hororově laděný thriller s originálním scénářem padl do hledáčku hollywoodských producentů a tak o tři roky později Bornedal režíroval jeho americký remake nazvaný Hlídač mrtvých, v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Po té se vrátil do Dánska, kde následně točil nápadité thrillery Pouze další love story a Zbav nás od zlého.

Bornedalův výpravný seriálový projekt 1864 vyvolal v Dánsku rozporuplné reakce a stal se předmětem mnohých debat a rozborů nejen v médiích, ale také na politických fórech. Kritika se snesla na velké nepřesnosti a zjednodušování historie i překreslování některých reálných osobností až do podoby karikatur. Trnem v oku byla také nabubřelá dikce Bornedala, který se prezentoval jako velký zvěstovatel historické pravdy a geniální scenárista, i vysoké výrobní náklady bombastické ságy plné davových scén a speciálních efektů. Na druhé straně pozitivní ohlasy vyzdvihovaly zpracování zkázonosnosti nacionalistických myšlenek a národovecké sebezahleděnosti, tedy témat týkajících se nejen dávných dějin Dánska, ale i současných tendencí uvnitř Evropy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

johny89 

všechny recenze uživatele

Tato série mi svým zpracováním a kvalitou velice připomíná neméně skvělou sérii Válečná generace. Tento počin bych si troufnul zařadit mezi nejlepší historické seriály, co jsem viděl. Film zabíhá do zajímavých historických detailů, zjistíte, že Dánové nejsou jen poklidným spokojeným národem jako dnes. Také si prošli poblázněním o nadřazenosti vlastního národa, podobně jako Němci. Na tuto sérii jsem natrefil, když ji na severském filmovém festivalu zmínil dánský velvyslanec jako dobrou spolupráci ČR a Dánska na filmovém plátně. ()

Yardak 

všechny recenze uživatele

Dánové dokazují, že kromě silného patriotismu umějí i točit zajímavé minisérie. Nejedná se totiž o klasický seriál, ale spíše o dramaticko-válečnou minisérii z období prusko-dánské války z roku 1864. Pro Dány je to smutná historie a stále ožehavé téma! Příběh se především točí kolem dvou bratrů a jejich rodiny, takže současnost, válečný průběh a politická linie spíše rámují celkové vyznění snímku. Slušná režie, solidní herci, české lokace a samozřejmě český komparz za 4 dobré hvězdy! Jsem zvědavý, jestli to nakonec sestříhají i do filmové podoby. Proč se něco takového nenatočí i u nás? Např. Prusko-rakouská válka z roku 1866 v evropské koprodukci by mohla být opravdu zajímavá! ()

Reklama

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Občas je to fakt zdlouhavé a vůbec bych se nezlobil, kdyby to někdo prostříhal a zkrátil o zhruba 2 epizody. Jinak ale nemám moc výhrad. Je to vskutku výpravný životní příběh několika obyčejných lidí, které zasáhne válka. Doba zasazení je hodně atraktivní, samotné postavy se chovají někdy zvláštně, což se mi osobně někdy moc nepozdávalo, ale vynahradila mi to skvělá obrazová stránka střídající krásné exteriéry s parádními dobový stavbami. Štědrý rozpočet je znát nejen na kostýmech a zvolených hercích, ale také na parádně natočených akčních scénách a následné postprodukci. ()

PanZahadnyCZ 

všechny recenze uživatele

Jedna velká přehlídka dobových kostýmů a rekvizit, která má i velmi působivý příběh. Herecky až překvapivě uvěřitelné, vše v seriálu velmi realisticky zastižené – vynikající výprava, uvěřitelné bitvy, napětí a smysluplné dialogy, a vůbec celkově je to velmi kvalitně odvedená práce. Bohužel se zde našly i slabší chvilky, ne-li celé díly. Mám na mysli chvilky citově nebo politicky zaměřené, ale i přesto to subjektivně vidím tak na 85 %, i když s velkou shovívavostí, přesto jsem ve finále velmi spokojen a mohu doporučit. ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Ono je vlastně úplně jedno, v kterém roce se konflikt odehrává. Jestli je to Francie, Dánsko, nebo Německo. Vždycky se najde nějaká země, kde nacionalismus zatemní zdravý rozum a výsledky jsou pak často víc, než bolestné. Pak stačí jen pár hloupých politiků ( a že je jich pořád stejně) a rázem je zažehnuto na válku, které si tahle země možná nese ještě do dnešního dne. Tenhle výpravný seriál vypráví o té Dánsko-Pruské a musím se přiznat, že jsem vůbec netušil, že kdy nějaká proběhla. Asi jsem ve škole (za školou?) nedával moc pozor a tak se to snažím dohnat aspoň v důchodovém věku. A musím říct, že tenhle se docela povedl, hlavně co se týče výborné výpravy a také herců (Bro, Asbaek), kteří téhle pro Dány historicky bolestivé vzpomínce dávají ten správný, seriálový punc. Lepší čtyři hvězdy. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (11)

  • Vedle Dánska se v České republice natáčelo průběžně od dubna do července roku 2013. Mezi lokacemi štábu byly Milovice u Prahy, kde se filmovala značná část válečných scén, okolí Berouna, klášter v Doksanech, Terezín, kde byly pořízeny scény nemocniční,  nebo ateliéry na Barrandově. Rozpočet pro natáčení u nás byl cca 218 miliónů korun. (Pepinec)
  • Kostýmy pro potřeby seriálu byly vyrobeny v Polsku. (Pepinec)
  • Při natáčení docházelo k mnoha zraněním a nehodám. Jakob Oftebro během jedné scény spadl z koně a poranil si tvář, několik členů komparzu v horkých letních dnech zkolabovalo nebo přišlo o zub při imitaci bojových scén s bajonety. (Pepinec)

Související novinky

Kormákur se sveze trajektem

Kormákur se sveze trajektem

27.04.2014

Televizní tvorba je v současné době velké lákadlo pro spoustu filmařů, i těch kteří dosud točili výhradně filmy pro kina. A nejen v Americe, ale i v Evropě začíná koketovat s formou seriálu nebo… (více)

Reklama

Reklama