1864 (TV seriál)

• Dánsko

1864

1864

Drama / Fantasy / Válečný

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Ole Bornedal

Ole Bornedal

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Josefíková, Esben Dalgaard, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen, Carl-Christian Riestra, Rainer Bock, Heikko Deutschmann, Peter Plaugborg, Johannes Lassen, Olaf Johannessen, Barnaby Metschurat, Helle Fagralid, Ludwig Trepte, Sarah Boberg, Dieter Montag, Roland Schreglmann, Claus Bue, Zlatko Buric, Jordan Haj, Anders Heinrichsen, Jens Jørn Spottag, Sylvester Byder, Karel Dobrý, James Fox, Adam Ild Rohweder, Rainer Reiners, Jiří Laštovka, Anssi Lindström, Lars Mikkelsen, Søren Sætter-Lassen, Fanny Bornedal, Peter Benedict, Holger Perfort, Ida Dwinger, Benjamin Holmstrøm Nielsen, Kristian Halken, Hans-Michael Rehberg, Barbara Flynn, Peter Hosking, Jim High, Jesper Asholt, Mads Hjulmand, Stig Hoffmeyer, Milan Slepička, Brian Caspe, Ernesto Čekan, Ole Dupont, Rasmus Haxen, Andrea Vagn Jensen, Jan Novotný, Peter Hesse Overgaard, Karel Polišenský, Michal Roneš, David Vobořil, Besir Zeciri, Radek Balcárek, Pavel Gajdoš, Lars Lohmann, Jan Janoušek, Thomas Clausen, Jakub Hajner, Rasmus Botoft, Jesper Lohmann, Henrik Prip, Bent Mejding, Michael Asmussen, Asbjørn Agger, Jens Frederik Sætter-Lassen, Claus Flygare, Steen Springborg, Louise Mieritz, Waage Sandø, Paul Hüttel, Peter Gilsfort, Iva Šindelková, Henrik Koefoed, Damian Odess-Gillett

Občas je to fakt zdlouhavé a vůbec bych se nezlobil, kdyby to někdo prostříhal a zkrátil o zhruba 2 epizody. Jinak ale nemám moc výhrad. Je to vskutku výpravný životní příběh několika obyčejných lidí, které zasáhne válka. Doba zasazení je hodně atraktivní, samotné postavy se chovají někdy zvláštně, což se mi osobně někdy moc nepozdávalo, ale vynahradila mi to skvělá obrazová stránka střídající krásné exteriéry s parádními dobový stavbami. Štědrý rozpočet je znát nejen na kostýmech a zvolených hercích, ale také na parádně natočených akčních scénách a následné postprodukci.(21.10.2017)

2,5* --- Historický (a docela zajímavý!) příběh na tři hodiny roztažený do nesmyslných 8 (!) hodin. Zasloužilo by si to značně pokrátit, jak část s dětstvím, tak hlavně o části s prolínající se současností, která tam byla naprosto dramaticky k ničemu. Začínal jsem na rychlosti promítání 110% a u posledních třech dílů už jsem jel na 160% a ještě leckde přetáčel, jinak bych u toho zestárnul a umřel. Zase jedna ukázka nedodržení pravidla "Scénárista si nemá sám svůj scénář režírovat", aneb selhání dramaturgie. Vizuálně i dějově (hlavní dějová linka) je to ale zajímavé dostatečně. Jenom celý projekt někdo neudržel na řetězu a celé se to splašilo. 8 hodinových dílů! (ťuk ťuk na čelo)(30.8.2017)

Dánové dokazují, že kromě silného patriotismu umějí i točit zajímavé minisérie. Nejedná se totiž o klasický seriál, ale spíše o dramaticko-válečnou minisérii z období prusko-dánské války z roku 1864. Pro Dány je to smutná historie a stále ožehavé téma! Příběh se především točí kolem dvou bratrů a jejich rodiny, takže současnost, válečný průběh a politická linie spíše rámují celkové vyznění snímku. Slušná režie, solidní herci, české lokace a samozřejmě český komparz za 4 dobré hvězdy! Jsem zvědavý, jestli to nakonec sestříhají i do filmové podoby. Proč se něco takového nenatočí i u nás? Např. Prusko-rakouská válka z roku 1866 v evropské koprodukci by mohla být opravdu zajímavá!(13.4.2015)

• gudaulin

1864 byl projekt, ke kterému jsem přistupoval s důvěrou. Dánská televizní tvorba má oprávněně dobrý zvuk, chrlí jeden světově úspěšný titul za druhým, navíc na evropské poměry a velikost země je schopná spáchat i ambiciózní velkou produkci. Námět nabízel výlet za poznáním historických událostí, jejichž význam mi zatím unikal. Podobné látky mám rád, od střední školy byla historie mým koníčkem. Seriál je dobře obsazený, známými tvářemi se jen hemží. Má odpovídající výpravu - tak proč jen dvě hvězdičky? Protože cítím, že je něco špatně s dramaturgií. Na konci prvních dvou epizod jsem se přistihl, jak se se skelným pohledem dívám na obrazovku a nemůžu si vybavit, co se právě odehrálo. V seriálu se přitom dá najít hodně silných témat. Je to příběh sebevědomé země, která podlehla sebeklamu výjimečného postavení a nacionalistickému poblouznění a nakonec ji to stálo hodně. Jenže když si nedokážete najít cestu k seriálovým postavám, když nepřijmete snahu scénáře propojit události z druhé třetiny 19. století se současností, když vám fandí fantasy prvky, pak se prostě se seriálem minete. Nakonec jsem ocenil jen pěkně natočené válečné scény. Nebylo jich málo, včetně těch opravdu masových, ale cesta k nim byla dlouhá a vysilující. Celkový dojem: 45 %.(20.6.2017)

Mimořádně povedená série o úseku dánských dějin, o kterém (podle samotného filmu) už moc nevědí ani samotní Dánové. Překvapilo mne, že se téměř stejnému nacionalistickému šílenství jako později Němci poddali i klidný severský národ. Sympatické pak je, jak kriticky se na sebe tenkrát dnes dokážou podívat. To my jsme byli slepí a pitomí, ne neurvalá německá přesila. Navíc skvěle zahrané s velkorysou výpravou.(5.11.2016)

• - Kostýmy pro potřeby seriálu byly vyrobeny v Polsku. (Pepinec)

• - Film obdržel dotaci ze Státního fondu kinematografie za roky 2012 a 2013 v celkové výši 42,5 milionu Kč. (Zdroj: fondkinematografie.cz) (Zadrak)

• - Plukovník Møller (Rasmus Bjerg) se ve skutečnosti bitvy u Dybbøl nezúčastnil. (KM Phoenix)