Reklama

Reklama

1864

(seriál)
Trailer
Drama / Fantasy / Válečný
Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Režie:

Ole Bornedal

Scénář:

Ole Bornedal

Kamera:

Dan Laustsen

Hrají:

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Podzimková, Esben Dalgaard (více)
(další profese)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Nechali se přesvědčit, že jsou vyvolený národ, ale čekal je krutý střet s realitou. Výpravný seriál o lidských osudech na pozadí největší porážky v dánských dějinách. Jak napovídá název osmidílné minisérie 1864, jejím ústředním tématem je druhá šlesvická válka. Vlivem nárůstu nacionalistického cítění si Dánsko v polovině devatenáctého století začalo činit nároky na multinárodní Šlesvik, což vyprovokovalo Prusko a Rakousko coby zástupce Německého spolku k vyhlášení války. Ta po devíti měsících skončila devastující ztečí pruských a rakouských jednotek na dánské opevnění u Dybbolu. Seriál se zaměřuje na klíčové události války, přičemž kulminuje právě bitvou, která je považována za jednu z nejkrvavějších v dějinách Dánska. Ačkoli část vyprávění zahrnuje reálné historické figury, jeho základ tvoří příběh bratrů Lausta a Petra, jejich společné lásky Inge. Pojednání o jejich osudech pak rámuje linie ze současnosti, kde se mladá Claudia z rodiny poznamenané ztrátou syna, který se účastnil zahraniční mise dánské armády, poznává starého mrzouta Severina. Právě skrze kroniku sepsanou jeho matkou se před dívkou i diváky rozprostírá velká sága osudů mladých lidí vržených do nelehkých časů poloviny devatenáctého století.

Seriál 1864 představuje ojedinělý autorský projekt, pod kterým je jako režisér i scenárista podepsán dánský filmař Ole Bornedal, jenž na sebe upozornil již debutem Noční hlídač z roku 1994. Hororově laděný thriller s originálním scénářem padl do hledáčku hollywoodských producentů a tak o tři roky později Bornedal režíroval jeho americký remake nazvaný Hlídač mrtvých, v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Po té se vrátil do Dánska, kde následně točil nápadité thrillery Pouze další love story a Zbav nás od zlého.

Bornedalův výpravný seriálový projekt 1864 vyvolal v Dánsku rozporuplné reakce a stal se předmětem mnohých debat a rozborů nejen v médiích, ale také na politických fórech. Kritika se snesla na velké nepřesnosti a zjednodušování historie i překreslování některých reálných osobností až do podoby karikatur. Trnem v oku byla také nabubřelá dikce Bornedala, který se prezentoval jako velký zvěstovatel historické pravdy a geniální scenárista, i vysoké výrobní náklady bombastické ságy plné davových scén a speciálních efektů. Na druhé straně pozitivní ohlasy vyzdvihovaly zpracování zkázonosnosti nacionalistických myšlenek a národovecké sebezahleděnosti, tedy témat týkajících se nejen dávných dějin Dánska, ale i současných tendencí uvnitř Evropy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (53)

Yardak 

všechny recenze uživatele

Dánové dokazují, že kromě silného patriotismu umějí i točit zajímavé minisérie. Nejedná se totiž o klasický seriál, ale spíše o dramaticko-válečnou minisérii z období prusko-dánské války z roku 1864. Pro Dány je to smutná historie a stále ožehavé téma! Příběh se především točí kolem dvou bratrů a jejich rodiny, takže současnost, válečný průběh a politická linie spíše rámují celkové vyznění snímku. Slušná režie, solidní herci, české lokace a samozřejmě český komparz za 4 dobré hvězdy! Jsem zvědavý, jestli to nakonec sestříhají i do filmové podoby. Proč se něco takového nenatočí i u nás? Např. Prusko-rakouská válka z roku 1866 v evropské koprodukci by mohla být opravdu zajímavá! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Po shlédnutí této mini série chápu, že v rodném Dánsku sklidila řadu kritik hlavně samotným námětem. Kdyby tu někdo zfilmoval téma Mašínů nebo život prezidenta Beneše, taky by si to našlo celou řadu odpůrců už z podstaty nacionalismu, jako takového. Fakt ale je, že po filmařské stránce je 1864 absolutní skvost. Navíc skvost, který měl tu čest točit se z větší části v Česku a tak tu v jedné z důležitých, i když ne úplně mluvných, rolí potkáte třeba krásnou Evu Josefíkovou, která štáb asi uhranula krásou, protože záběrů na ní není úplně po málu. Kromě Evičky tu ale jsou i záběry na válku, které jsou zfilmované naprosto jedinečně. Osobně přiznávám, že jsem o dánsko-německé válce ani nevěděl a tak byl pro mě tento seriál velkým zážitkem. Navíc osm dílů je osm dílů a tak podstatný vojenský střet, který to všechno ukončil, potřebovali zaobalit do určitého lidského kabátu a tak tu vypráví osudy různých lidí z různých dob. Chvílemi to bylo lehce zmatečné a nebo zbytečně dlouhé. V celkovém kontextu seriálu se ale pořád jedná o významný evropský projekt, který je zároveň tím nejdražším, co Dánsko kdy vypravilo do světa. ()

Reklama

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Ono je vlastně úplně jedno, v kterém roce se konflikt odehrává. Jestli je to Francie, Dánsko, nebo Německo. Vždycky se najde nějaká země, kde nacionalismus zatemní zdravý rozum a výsledky jsou pak často víc, než bolestné. Pak stačí jen pár hloupých politiků ( a že je jich pořád stejně) a rázem je zažehnuto na válku, které si tahle země možná nese ještě do dnešního dne. Tenhle výpravný seriál vypráví o té Dánsko-Pruské a musím se přiznat, že jsem vůbec netušil, že kdy nějaká proběhla. Asi jsem ve škole (za školou?) nedával moc pozor a tak se to snažím dohnat aspoň v důchodovém věku. A musím říct, že tenhle se docela povedl, hlavně co se týče výborné výpravy a také herců (Bro, Asbaek), kteří téhle pro Dány historicky bolestivé vzpomínce dávají ten správný, seriálový punc. Lepší čtyři hvězdy. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Mimořádně povedená série o úseku dánských dějin, o kterém (podle samotného filmu) už moc nevědí ani samotní Dánové. Překvapilo mne, že se téměř stejnému nacionalistickému šílenství jako později Němci poddali i klidný severský národ. Sympatické pak je, jak kriticky se na sebe tenkrát dnes dokážou podívat. To my jsme byli slepí a pitomí, ne neurvalá německá přesila. Navíc skvěle zahrané s velkorysou výpravou. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

1864 byl projekt, ke kterému jsem přistupoval s důvěrou. Dánská televizní tvorba má oprávněně dobrý zvuk, chrlí jeden světově úspěšný titul za druhým, navíc na evropské poměry a velikost země je schopná spáchat i ambiciózní velkou produkci. Námět nabízel výlet za poznáním historických událostí, jejichž význam mi zatím unikal. Podobné látky mám rád, od střední školy byla historie mým koníčkem. Seriál je dobře obsazený, známými tvářemi se jen hemží. Má odpovídající výpravu - tak proč jen dvě hvězdičky? Protože cítím, že je něco špatně s dramaturgií. Na konci prvních dvou epizod jsem se přistihl, jak se se skelným pohledem dívám na obrazovku a nemůžu si vybavit, co se právě odehrálo. V seriálu se přitom dá najít hodně silných témat. Je to příběh sebevědomé země, která podlehla sebeklamu výjimečného postavení a nacionalistickému poblouznění a nakonec ji to stálo hodně. Jenže když si nedokážete najít cestu k seriálovým postavám, když nepřijmete snahu scénáře propojit události z druhé třetiny 19. století se současností, když vám fandí fantasy prvky, pak se prostě se seriálem minete. Nakonec jsem ocenil jen pěkně natočené válečné scény. Nebylo jich málo, včetně těch opravdu masových, ale cesta k nim byla dlouhá a vysilující. Celkový dojem: 45 %. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (10)

  • Plukovník Møller (Rasmus Bjerg) se ve skutečnosti bitvy u Dybbøl nezúčastnil. (KM Phoenix)
  • Během natáčení v Milovicích u Prahy dne 2. července 2013 musela být policií odpálena nalezená nevybuchlá munice. (Pepinec)

Související novinky

Kormákur se sveze trajektem

Kormákur se sveze trajektem

27.04.2014

Televizní tvorba je v současné době velké lákadlo pro spoustu filmařů, i těch kteří dosud točili výhradně filmy pro kina. A nejen v Americe, ale i v Evropě začíná koketovat s formou seriálu nebo… (více)

Reklama

Reklama