1864

Dánsko, 2014, 7 h 35 min (Minutáž: 53–59 min)

Režie:

Ole Bornedal

Scénář:

Ole Bornedal

Kamera:

Dan Laustsen

Pilou Asbæk, Sarah-Sofie Boussnina, Marie Tourell Søderberg, Jakob Oftebro, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Eva Podzimková, Esben Dalgaard, Søren Malling (více)

Epizody(8)

Nechali se přesvědčit, že jsou vyvolený národ, ale čekal je krutý střet s realitou. Výpravný seriál o lidských osudech na pozadí největší porážky v dánských dějinách. Jak napovídá název osmidílné minisérie 1864, jejím ústředním tématem je druhá šlesvická válka. Vlivem nárůstu nacionalistického cítění si Dánsko v polovině devatenáctého století začalo činit nároky na multinárodní Šlesvik, což vyprovokovalo Prusko a Rakousko coby zástupce Německého spolku k vyhlášení války. Ta po devíti měsících skončila devastující ztečí pruských a rakouských jednotek na dánské opevnění u Dybbolu. Seriál se zaměřuje na klíčové události války, přičemž kulminuje právě bitvou, která je považována za jednu z nejkrvavějších v dějinách Dánska. Ačkoli část vyprávění zahrnuje reálné historické figury, jeho základ tvoří příběh bratrů Lausta a Petra, jejich společné lásky Inge. Pojednání o jejich osudech pak rámuje linie ze současnosti, kde se mladá Claudia z rodiny poznamenané ztrátou syna, který se účastnil zahraniční mise dánské armády, poznává starého mrzouta Severina. Právě skrze kroniku sepsanou jeho matkou se před dívkou i diváky rozprostírá velká sága osudů mladých lidí vržených do nelehkých časů poloviny devatenáctého století.

Seriál 1864 představuje ojedinělý autorský projekt, pod kterým je jako režisér i scenárista podepsán dánský filmař Ole Bornedal, jenž na sebe upozornil již debutem Noční hlídač z roku 1994. Hororově laděný thriller s originálním scénářem padl do hledáčku hollywoodských producentů a tak o tři roky později Bornedal režíroval jeho americký remake nazvaný Hlídač mrtvých, v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Po té se vrátil do Dánska, kde následně točil nápadité thrillery Pouze další love story a Zbav nás od zlého.

Bornedalův výpravný seriálový projekt 1864 vyvolal v Dánsku rozporuplné reakce a stal se předmětem mnohých debat a rozborů nejen v médiích, ale také na politických fórech. Kritika se snesla na velké nepřesnosti a zjednodušování historie i překreslování některých reálných osobností až do podoby karikatur. Trnem v oku byla také nabubřelá dikce Bornedala, který se prezentoval jako velký zvěstovatel historické pravdy a geniální scenárista, i vysoké výrobní náklady bombastické ságy plné davových scén a speciálních efektů. Na druhé straně pozitivní ohlasy vyzdvihovaly zpracování zkázonosnosti nacionalistických myšlenek a národovecké sebezahleděnosti, tedy témat týkajících se nejen dávných dějin Dánska, ale i současných tendencí uvnitř Evropy. (Česká televize)

Sympy

Nejsem seriálový tip,ale tohle sem si nemohl nechat uniknout a nelituji. Opravdu úžasně zpracované,zahrané i pojaté. Touhle dobou se navíc velmi zabývám i když knižně je k mání spíš následující válka prusko-rakouská nebo francouzsko-pruská,pojetí konfliktu předešlého mě víc než nadchlo. Takže nemůžu než nedoporučit. Úžasná scéna s husary v 5.díle nebo "zabití hudby" už jen kvůli tomu jsem byl rád za toto bez keců dílo! ()

VLADEK

Málokdy se to poslední dobou stává, ale tentokrát se dabing povedl, včetně dialogů. Celkově velmi dobré, realistické scény z bojiště, jen ten závěr mi přišel scénáristicky nezvládnutý, takový rozplizlý. ()

zigy

Seriál s nádherným mírovým a humanistickým poselstvím. Zároveň je reálným a syrovým svědectvím o své době, která byla hodnotově a myšlenkově úplně jinde než ta naše, i když nás dělí jen nějakých 150 let.....Rád bych, aby takové seriály vznikaly i u nás, první vlaštovkou bylo České století, ale tohle je ještě výš a hlavně o obyčejných lidech, těch, kteří řádění politiků šílenců odskáčou vždy nejvíc. Potěší i štěky českých herců a obecně povedený dabing, na dnešní dobu. Smekám před Dány, takhle si představuju historický film. Myslím, že nějak takhle ty epické historické filmy chtěli natočit Rusové, když točili ty svoje monumentální Vojny a míry a spol., ale povedlo se to dokonale až Dánům. A válečné scény? - ucítíte ten strach před bitvou společně s vojáky, fakt! ()

kokofek

Každý národ má znát svou historii jinak bude nucen ji znovu opakovat.A protože velmi mnoho(na můj vkus až příliš) mladých lidí se o historii své země nezajímá,nejspíš se druhá polovina citátu stane bohužel pravdou. Severské národy proto mají lepší šanci. ()

Saxos

Kam se hrabou koprodukční velkofilmy s obrovským rozpočtem. Po shlédnutí už si budete vždy pamatovat, že v roce 1864, proběhla několikaměsíční Dánsko - německá válka o Šlesvicko, kdy Prusko společně s Rakouským císařstvím smetlo Dánskou armádu. Oboum to asi vlezlo do hlavy, protože pak se pustili do sebe. Určitě i někdo z Čechů padl, protože se jedná o dobu, kdy naším hlavním městem byla Vídeň. Klady: alespoň jeden  - zpracování masových scén zákopových bitev. Zápory: trochu trvá zvyknout si na vstupy do současnosti, ale zjistíte, že byly opodstatněné. Závěr: určitě doporučuji. ()

Fritaaa

"Můj manžel padl ve válce. Mí synové padli ve válce. Co jiného bych měla dělat, než se modlit?" 'Myslím, že byste.. se měla stydět'. Atmosféru si drží každý díl skvělou, i tak ale byly některé pasáže zbytečně zdlouhavé, ukecané a tak ve výsledku nudné. Politika a vztahy jednotlivých postav nedokáží okouzlit natolik, abyste na bitvu čekali až do sedmého dílu a byli se seriálem zcela spokojení. Nutno ale říci, že ono čekání se vyplatilo, protože půl hodinová bitva je perfektní nářez. Co mi ale vadilo byl takový klasický neduh seriálů, a to používání stejných záběrů v různých dílech v různých situacích. Akce mohlo být více, mluvení méně, ale ve výsledek není žádný průšvih. ()

Nellie Lovett

Čtyři hvězdičky jen pokud si odmyslím poslední díl, který je jako závěrečná pětiminutovka ve filmu roztažená na celou hodinu. Jinak je to poutavé a zajímavé zpracování malého kousku dánských dějin. Líbilo se mi to propojení se současností - dokud se oba příběhy nezačaly propojovat až příliš (viz poslední tři díly). Kupodivu mi nevadila ani tajemná ezo-postava Sørena Mallinga - tajemnou linku vyvažují až příliš reálné situace, ve který zlo zůstane nepotrestáno. Aneb lidé a válka ve vší své zaslepenosti a špinavosti. ()

Matej031

Docela zajímaví seriál o tom, jak dánský tajtrdlík propadl nacionalistickému sebeklamu. A o "přesdržce" kterou následně dostal od Pruska. Kdyby tvůrci vystříhali dějovou linku z 21. století, tak bych přidal hvězdu. ()

Plechy

Opravdu krásný příběh z tak málo známé války. Výborné herecké výkony s nádhernou hudbou. Ale co mě nejvíc fascinovalo byla samotná bitva a pár dalších potyček. Tak věrně zpracované a syrové boje už jsem dlouho neviděl. Škoda, že se příběh trochu vleče a občas odbočuje. Chvilkami jsem se při sledování nudil, ale to nic nemění na tom, že 1864 je seriál, který stojí za to vidět. ()

rengers

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem během deseti let viděl!  Skvělá režie, nádherná dojemná hudba a skvěle herecké výkony. ()

onevoice

Chvíľami som mal pocit, že to natočil Jakubiskov študent alebo obdivovateľ. Myslím tým tzv. úteky z reality inač to neviem nazvať, ktoré sú charakteristické pre Jakubiskovú tvorbu a to mi dosť vadilo. Dobré časti striedajú zlé. Z 8 častí by sa to dalo stiahnuť na polovicu. Veľa nezážívných a zbytočných scén.7 časť je topka hlavne čo sa týka bojových scén. Tie sú zvládnuté bravúrne.Nie je to zle natočené ako celok ale čakal som od toho viac. ()

von_sudbohme

Svým způsobem je seriál z historického hlediska jedním z nejpřesnějších počinů, a velkolepé bitevní scény si ještě teď s oblibou pouštím na youtube, ale i přesto bych se na sebe nemohl do zrcadla podívat, kdybych dal minisérii pět hvězd. Problém tkví ve zdlouhavosti, protože osm dílů je opravdu hodně, a místy je vidět, že autor nemá už moc co nabídnout. Scény ze zákulisí politického dění jsem si hrozně užíval, bitevní masové záběry byly úžasné, ale ta výplň mezi tím, zejména v prvních dílech, byla z většiny nesnesitelně nezajímavá. I přes to, jsem první tři díly dokázal přežít, to co jsem ovšem stále nepochopil jsou prvky nějaké fantastické magie, která byla nastíněna postavou muže z majáku. Proč tam něco takového bylo? Nejdříve se o něm mluví jako o nějakém nástroji osudu, potom dokáže léčit pomocí doteků, má vidiny budoucnosti, ale i přesto je v poslední bitvě jen prostým dánským vojákem uprostřed vřavy, který přesto vyvázne z bitvy živ a zdráv, na rozdíl od zbytku nárazového oddílu . Největším slepým místem série pro mě, ale byly scény v naší přítomnosti. Chápu, že tím filmaři chtěli vyjádřit fakt, že i samotní Dánové zapomněli na tuhle etapu dějin, ale přišlo mi bizarní, když vypravěčem příběhu o druhé Šlesvické válce byl někdo, kdo o válce věděl pouze z příběhů jeho babičky, která se vlastně bojů ani nezúčastnila. Kdybych chtěl hledat jenom slepá místa děje, samotný portál csfd neutáhne délku mého komentáře. I přes to všechno má film velké množství skvělých momentů, opravdu krásné záběry, a většina postav má velké charisma, kterým táhnou film, a koneckonců jedná se o jediné přesné vyobrazení situace v Evropě, během táhlého sjednocování Německa. ()

Kormákur se sveze trajektem

Kormákur se sveze trajektem

27.04.2014

Televizní tvorba je v současné době velké lákadlo pro spoustu filmařů, i těch kteří dosud točili výhradně filmy pro kina. A nejen v Americe, ale i v Evropě začíná koketovat s formou seriálu nebo… (více)