Závod s časem

Getaway

Akční / Krimi / Thriller

USA / Bulharsko, 2013, 90 min

• AppleCore

Když se půlka rozpočtu vytříská na naprosto zbytečnou, logicky neopodstatněnou explozi, místo toho, aby se koupila pořádná kamera, je to pak hold na hovno. O to víc, když se látky ujme režijní nula a obsadí do vedlejší role Selenu Gomez. Bez nápadu, technicky podprůměrný a scenáristicky vyvanutý dílo, který by natočilo za dvě tři odpoledne i dítě.(14.11.2013)

Páni, mě to sedlo skvěle. Skvělý úvod, který navnadil. Jedna automobilová, vesměs policejní, honička za druhou. Výborné záběry kamery na všechny ty kaskadérské kousky, které naprosto perfektně snímají každou bouračku těch nejlevnějších policejních aut z východní Evropy. A že je jich fakt hodně. Po delší úvaze dávám 85% jelikož mě film velice mile překvapil.(29.12.2013)

Ethan Hawke to zběsile pálí nočními ulicemi bulharské Sofie v odcizeném bouráku, společnost mu dělá Selena Gomez a divák ponechaný v příjemné nejistotě čeká, co z toho vzejde. Bývalému automobilovému závodníkovi Brentu Magnovi (Ethan Hawk) tajemný únosce unesl ženu, má pro něj pár speciálních úkolů, při jejichž plnění se nesmí nechat chytit policií, ani jí nic hlásit, jinak prohraje a jeho drahá polovička zemře.Ve speciálně upraveném, respektive obrněném autě s instalovanými online kamerami, musí v plné rychlosti projíždět frekventovanými ulicemi a striktně dodržovat instrukce neznámého muže, jemuž není příliš vidět do tváře, ale nikoho nepřekvapí, že jím je démonický John Voight. Řítit se nočními ulicemi má však svoje nemalá úskalí a brát sebou pasažérku s tváří Seleny Gomez, nemusí vždy být až tak na obtíž, zvláště když auto patří jí. Béčkař Courtney Solomon dal o sobě po delší tvůrčí odmlce zase vědět a dost možná se jedná o jeho nejlepší film z jeho nepříliš početné režijní filmografie. Budete přihlížet automobilovým honičkám, při kterých bude zdemolován raritní počet policejních vozů. Vcelku dobře odvedený thriller se našim kinům vyhnul a o jeho nasazení do kinosálů zřejmě rozhodovaly nízké výdělky filmu ovlivněné i atraktivností prostředí, do kterého je zasazen. Nevím, proč zrovna volba padla na Sofii. I přes velké úsilí, působí auto naháněčky občas až tak nějak průměrným dojmem, ale zato je jich větší množství. V některých stěžejních scénách zase absentuje napětí, které je doháněno dynamickým spádem událostí, ale také logika občas, i ve větší míře, ustupuje do pozadí. Akční scény jsou natočeny poctivě, bez markantních digi korekcí, a je sympatické po delší době ve filmu vidět starou dobrou režisérskou práci, nemarkýrovanou akci, normální výbuch a "echtovně" vybouraná auta. Divák, který je už protřelý, z filmu dostane neodvratné nutkání na nějaký zásadní závěrečný twist, nebo šoking pointu, ale nic takového film v zásobě připraveného neměl. Místo toho přišlo napínavé finále a opět desítky aut skončených na vrakovišti. Moc šancí, aby tenhle film byl objevený, mu nedávám, přičemž moc objevný také zrovna není. Výhodou je spolehlivě hrající Ethan Hawk, ne dysfunkčně k němu působící Selena Gomez, dějový spád, dynamika v akčních scénách a umírněná stopáž, ve které se jede na plný plyn. Mé hodnocení: 70%(26.10.2013)

Fast and Furious meets Drive meets Phone Booth. Ačkoliv už námět a tvůrčí tým vypadá od pohledu béčkově, nikdy bych s těmito předsudky nehodnotil samotný film. Ten má totiž překvapivě kvalitní akční scény, které potěší poctivou kaskadéřinou a téměř live-action akcí. Příznivci legendy jménem Ford Mustang v provedení Shelby budou slintat blahem, ikdyž tak bytelné auto, jak je ve filmu několikrát demonstrováno, to opravdu není. Getaway není bezchybným filmem, ale díky perfektnímu Hawkeovi, neustálým přísunem akce a několika zajímavými režisérskými nápady (používání kamer, dlouhý záběr honičky ve finále) rozhodně nenudí. A v případě, že nemáte žádná počáteční očekávání, tak je dost možné, že budete z výsledku stejně mile překvapeni, jako jsem byl já. 70 %(17.11.2013)

• Tsuki

Spíše zbytečný akčňák, kde si přijdou na své pouze fanoušci Seleny nebo fanoušci automobilových honiček. Já patřím do té první skupiny, jinak bych popravdě na tenhle film ani nekoukala. Selena nebyla jako herečka špatná (myslím že se stále pomalu zlepšuje), ale její postava byla hodně nedůvěryhodná - upřímně, jak by holka jejího věku mohla být tak schopná hackerka a ještě i znalkyně aut? - a chvílemi byla i trošku otravná, takže její roli je těžké si nějak zamilovat. Ethan Hawk byl takový nemastný neslaný. A celý film nedával moc smysl a byl dokonce i dost nudný. Na to, že tam šlo o dost, nebyl v podstatě vůbec napínavý. Zaujala mě snad jen jedna scéna téměř na konci filmu, kde byl dlouhý záběr z honičky aut bez jediného sestřihu. Takže podtrženo a sečteno - Selena a jedna lepší scéna bohužel na skvělý filmový zážitek rozhodně nestačily. ~(2,2)~(30.5.2015)

• - Selena Gomez (The Kid) šla v aute s kaskadérom, aby zistila, aký je to pocit. Bola vystrašená, no nie tak, ako keď šoféroval Ethan Hawke (Brent Magna). (Tony DiNozzo)

• - Niektoré kaskadérske kúsky zvládol Ethan Hawke (Brent Magna) úplne sám. (Tony DiNozzo)

• - Při jedné z posledních akčních scén na vlakovém nádraží přijde Mustang o svoje jedno zpětné zrcátko. Následuje dialog mezi hlavní dvojicí a zrcátko je na svém místě. Ke konci při scéně v hangáru však opět zrcátko Mustangu shází. (Ouwen)