Temný případ - Série 2

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2015, 8 h 23 min (Minutáž: 56–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Nigel Bluck

Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Ritchie Coster, David Morse, Christopher James Baker, Ronnie Gene Blevins (více)

Epizody(8)

Temný případ se vrací na HBO s novým hereckým obsazením i novou kauzou, jež se odvíjí na pozadí vyprahlé kalifornské krajiny. Bizarní vražda svede dohromady tři policisty a zločince, kteří se ve snaze najít pravdu a vykoupení musí vymotat z pavučiny konspirace a zrady. Colin Farrell ztvárňuje postavu kompromitovaného detektiva Raye Velcora z fiktivního průmyslového městečka Vinci poblíž Los Angeles, který zároveň stojí na opačných stranách zákona. Vince Vaughn se představí v roli kariérního kriminálníka Franka Semyona, jemuž hrozí, že ztratí vybudované impérium, když nečekaná vražda obchodního partnera převrátí jeho plány na poctivé podnikání naruby. Pokud jde o korupční praktiky, nejbližším spojencem Franka je jeho morálně rozpolcená žena, bývalá herečka Jordan (Kelly Reillyová). Rachel McAdamsová hraje nekompromisní šerifku Ani Bezzeridesovou, jejíž rázná povaha a netradiční etika jí často staví proti systému. Ve hře je také válečný veterán a důstojník kalifornské dálniční hlídky s problematickou minulostí Paul Woodrugh v podání Taylora Kitsche. Ten objeví místo činu vraždy, což spustí vyšetřování zahrnující tři odlišné policejní týmy, několik kriminálních konspirací a miliardy dolarů. (HBO Europe)

jackalsc

Člověk ani nakonec neví o čem byl celkový děj. Všechno je tak rozkouskované a v každé epizodě se stane věc co tak nějak vyčnívá ze scénáře. Holt série s nekonvečníma metodama vyšetřování, kde se nakonec vše zhroutí jak domeček karet. Postavy byly docela nevýrazné a až ke konci z nich začalo být cítit něco trojrozměrného, jinak prostě nic, mrtvo. Oproti první sérii s Martym a Rustem je zde vývoj postav jak den a noc. Co tak možná stojí za zmínku je Frank i když ten se vyvíjel taky nepřirozeně dlouho. První půle série je děsně nudná a není nouze najít moment na zdřímnutí. Druhá půle je už lepší, ale pořád tomu něco chybí. ()

Ronkar

Jiné než první série. Je to špatně? Ani omylem. Naopak jsem rád, že tvůrci nerecyklují nápady 1. sezóny a pustili se do něčeho nového. První příběh byl sice temnější a ústřední duo zajímavější (herecky i vztahově), ale to neznamená, že se tentokrát divák nedočká kvality. Jediná podobnost je jen v žánru a stylu temnějšího vyznění s rozervanými hrdiny. Nový příběh, nové postavy, jiné místo, jiný případ. Vidlákov nahradilo město, politika a korupce (díky čemuž to celé pro mě vyznívá uvěřitelněji - obzvlášť v oblasti, kdy jsou hrdinové prakticky bezmocní proti mocnějším silám). Kvarteto ústředních charakterů je zajímavé, každý má své vnitřní překážky (v podstatě jsou to všechno lidský trosky). Casting se hodně vydařil. Exceluje především Farrell (který snad neumí zahrát něco špatně) a Vaughne, kterému vážná poloha fakt sedne. Překvapila R. McAdams (děsně sexy ženská), která si tu sřihla vostrou policajtku, ačkoli jsem ji doposud znal jen z romantických komedií. Tady se moc neusmívá, což je škoda :D, protože má děsně roztomilej kukuč. Své role se zhostila dobře stejně. Nevýrazně a trochu zbytečně působí jen Kitsch. Soundtrack (perfektní) i atmosféra je skvělá. Melancholická, temná, události tvrdé, zvraty překvapivé. Řemeslo nadprůměrné a samotný příběh, inu má své scénaristické chyby, ale to měl upřímně řečeno i první případ. Podstatné je, že ani tentokrát nechybí vtahující atmosféra a herci dobře. Jednička mě sice jako celek zasáhla víc, ale tady je povedenější finále. První půle je bohužel slabší, proto ta hvězda dolů. Od přestřelky v ulicích ale vzrůstá kvalita, twisty, odhalení, střety. Všechno skvělé. Sledovat poslední tři episody, kdy se hrdinové pomalu ale jistě propadají do stále větších sraček, z nichž už není cesty patří k tomu vůbec nejlepšímu. Nadprůměrný krimi thriller, který má smůlu kvůli názvu True Detective. Jinak by byl hodnocen lépe. Poctivá práce. ()

marrrrian

V množstve postáv, prostredí a táborov, ktoré proti sebe intrigujú, sa môže stať, že unikne medzi prstami pár detailov a séria potom vyznieva trochu chaoticky. Najviac som sa netešil z Rachel McAdams, myslím, že u nej sa tlačilo najviac na pílu. Ostatné postavy boli obsadené stopercentne. The best určite Vince Vaughn. Jeho herectvo príjemne prekvapuje diel od dielu a jeho Frankovi som držal palce najviac. Potom Colin Farrell, ktorý ľudskú trosku zahral tak, že každá jeho ďalšia rola už bude vyznievať divne. Taylor Kitsch si tiež išiel svoje, mohol mať viac priestoru. Dej pekne gradoval, prvé dve epizódy sú trochu pomalší, ale povinný rozjazd a posledné dva diely sa nedajú nepozrieť hneď za sebou. Atmosféra hustla a hustla a napriek tomu, že mal druhý Temný prípad chladnejšie kritické prijatie, nejde o žiadnu katastrofu. Ba naopak! ()

souhlasic

Příběh prohnilého města s prohnilou policíí a podsvětím, kde člověk těžko hledá tenkou hranici mezi „dobrým“ mafiánem a špatným policistou. Druhou sérii Detektiva jsem začínal třikrát a až napotřetí jsem se dokázal prokousat pomalejším začátkem, u kterého si člověk říká „tohle je bída, dejte mi zpátky Rusta v Louisianskejch močálech“. Jenže ona je ta druhá série scénáristicky o tolik komplikovanější než ta první, že to ani jinak nejde. Během osmi epizod zkloubit linky čtyř hlavních postav, každé z postav vybudovat dostatečnou backstory a pak každou dějovou linku adekvátně uzavřít. To všechno se Pizzolattovi povedlo a obzvlášť poslední díly mi nedovolily odtrhnout se od obrazovky. Ta pachuť hliníku a popela zmiňovaná v první sérce, je přesně to, co jsem cítil na jazyku po finále té druhé. ()

TesterX

Je samozřejmě zajímavé, každou sérii pojmout jinak a s jinými postavami, ale jednoduše tato je o poznání slabší než ta první. Největším přešlapem století je produkční rozhodnutí schválit režii takovýmu videoklipovýmu patlalovi jako je Justin Lin. Obzvláště pilot je naprosto zmatená, dementně vyprávěná kravina, která vrcholí scénou s Taylorem Kitschem na motorce, kdy se mu při skoro 300 km rychlosti třepotají tváře (to jsem málem padnul smíchy do kolen) a zničehonic dupne na brzdu a na dvou metrech v klidu zastaví. Režijní nevedení je plivnutím do ksichtu výborně započaté sérii a záchranou brzdou, nebo nejspíš plynem v tomto případě, je určitě postava ztělesněná Vaughnem. On jediný mne přesvědčil ve druhém díle to neukončit, protože mne samozřejmě zajímalo, kam on se bude dále vyvíjet. Naštěstí Lina nejspíš někdo v zákulisí zavraždil (o tom možná bude jedna ze sérií) a posadil na režisérské židličky schopnější ruce. Byť Kitsche měli nechat s tou motorkou sjet ze srázu, ideálně do rozbouřené sopky (on opravdu hrát neumí), najednou se v tom dalo vyznat a k postavám se začlo přistupovat pomaleji a důsledně. A čtvrtým dílem se rozehrálo naprosté peklo. Potom se už nepolevilo a zaparkováno bylo samotným tvůrcem hodně solidně. Nicméně ty hlavní postavy byly napsány poměrně šablonovitě a na sílu (v tom má samozřejmě minimálně Lin prsty, jak na sílu to odprezentoval) a vyčnívajícím elementem zůstala akorát postava Vaugna. Z odpadkového startu se nakonec stala solidní série, ale v tom průměru nadprůměr rozhodně nedodala. ()

Germanicvs

Mnoho lidí ani netuší, že za fenomenální první řadou seriálu leží druhá, která se té úvodní dovede patřičně vyrovnat. Už poslední záběry prvního dílu naznačují, že máme cos do činění s takřka antickou tragédií, která převyšuje banální standardy a rámce kriminálního žánru. ()

PeteBuck

Za mňa pohoda. Druhá séria sa odohráva zväčša vo fiktívnom mestečku Vinci, kde sa opäť klasicky "pošramotené" postavy detektívov snažia vyriešiť istú vraždu, ktorý ich zavedie do siete intríg, podrazov, ilegálneho obchodu, prepojenia politikov, polície, gangstrov so zmesou ťažkej korupcie. Z jednoduchého prípadu sa stáva kauza, ktorá splodí more mŕtvol. Zápletka je teda riadne zamotaná a úprimne som mal chuť si urobiť nástenku, aby som si urobil obraz, kto je kto, čo je čo, ako súvisel kto a s kým. Ale na to som mal chuť v podstate aj po prvej sérii tohto seriálu. Zápletka celkom zaujímavá, herci vybratí slušne, spád to má dobrý, ale: Mám dojem, že prvá séria nadstavila laťku kvality dosť vysoko a druhej sa ju proste nepodarilo dosiahnuť, nieto ešte prekonať. Trochu chýba tajomná a strašidelná atmosféra. Rovnako dvojka Marty a Rust boli omnoho zaujímavejší a lepší než detektív Velcoro a jeho parťáčka s nožmi Ani. Tiež ma rozhodil koniec, kde som sa už smial, lebo som si povedal, že Velcorovi a Frankovi rapídne kleslo IQ, keď urobili to, čo urobili. A nechýba Woodrugh, ktorý urobil podobne idiotskú chybu a dopadlo to, ako to dopadlo. Takže viacero vecí mi tam toto trochu kazilo dojem a to hlavne v posledných dvoch častiach. Ale inak sa nemôžem sťažovať. Príbeh to bol slušný, dobre sa to pozeralo, do kresla ma to pripútalo, ale jednotke sa to nevyrovnalo. Na druhú stranu, ak by si pokračovania udržali aspoň takúto kvalitu, tak som spokojný. ()

Kozlowski8

Úplně jiný příběh, jiná doba, jiné postavy než v první sérii. Prostředí nehostinných mokřadů  Louisiany střídá vyprahlá Kalifornie. Obě série však spojuje scénárista Nic Pizzolatto, který opět namíchal pěkně výživný koktejl. Po pomalejším rozjezdu to asi od čtvrté epizody nabere obrátky a graduje v silném finále. Vše v hutné atmosféře, se skvěle napsanými postavami a výtečnými herci. Rachel McAdams je standardně výborná, ale Colin Farrel a Vince Vaughn jsou naprosto skvělí a Taylor Kitsch rovněž drží krok. Druhé sérii Temného případu sice v příběhu i v postavách k té první maličko něco chybí, ale rozhodně za ní příliš nezaostává. Skvělá práce. 80 %. ()

Perunwit

Utíkalo to vedle mě, k postavám žádný vztah, bohužel ani světlé chvilky v přestřelkách to na víc nevytáhnou. ()

Toolshed

Oproti jednotke pokles. Hoci herci sa snažia a hrajú ako o život a dokonca aj opening má podľa mňa o niečo lepšiu pieseň ako v prvej sérii, príbeh je zbytočne komplikovaný a ani záver nebol ktovieako uspokojivý. Kvalita, ale v porovnaní s Martym a Rustom, ktorí by si zaslúžili tak šesť hviezdičiek, je to chudobnejší príbuzný. ()

KiJi

UTOPENO V PSYCHOANALÝZE SEBE SAMA Mám z druhé série pocit, že autoři se snažili udělat kompromis, který jim nevyšel. Na jedné straně se chtěli vydělit vůči první sérii, na druhé straně se nedokázali odpoutat od její struktury. Takže ten vzorec tam uvidíte. Máme tu více postav, to nevadí, dobře zahrané charaktery, které se ale nikam nevyvíjejí. Působí tak schematicky, a to je problém celé série: atmosféra, děj, vše je stejné, jakoby umělé, na něco si to hraje, je to děsně pozérské. Zatímco v první sérii se dalo napětí krájet, tady se to utápí v sobě samém. Kdyby se děj vyňal, stačilo by to na tak tři až čtyři díly. Zbytek je vyplněn sebelítostí hrdinů, vyrovnávání se s minulostí, se sebe samou v současnosti. Pátrání, kriminální příběh ustupuje do pozadí, stává se pouhým doplněním psychoanalýzy hrdinů, zatímco většinu času vyplňují dialogy divadelního rázu. Akční scény tam jsou, ale také působí tak, že by tam nějaké přestřelka či rvačka měla být, abychom diváka neukecali k smrti. Takže po většinou času to nudí a spád to začne mít až v 6 díle…podotýkám, že řada má 8 dílů. ()

fabregas1

Opět výborný scénář a hudba jako v prvním případu, přesto druhá série Temného případu není tak atmosférická a nejde o tak dechberoucí záležitost jako v jedničce. Asi na mě neudělalo dojem velkoměsto, více postav a více politiky. Je zde sice více zápletek a herci jsou opět výborní, chybí mi tu ovšem špinávé prostředí s první série, která na mě udělala větší dojem. Přesto všecko jsem viděl další nadprůměrnou kriminální pecku, takže spokojenost. ()

rinnovka

Dám ti radu milý diváku. Jestli jsi právě dokoukal první sérii, která tě rozsekala docela určitě - dej si teď pauzu na tuhle druhou - alespoň tejden, dva. Totiž ono to fakt chce a druhej případ si to zaslouží. S prvním totiž nemá nic společnýho - jiný prostředí, jiná temnota, jiný, jiný je to, ale když si necháš první případ uležet, zbavíš se emocí a všeho co v tobě zanechá, zjistíš, že je to masakr s velkým eM, temnota s velkým Té a seriál s velkým eS. Dala jsem to na jeden zátah, pro mě jasných 100%. ()

Tomulka

Musím srazit jednu hvězdu za následující. Když mi v první sérii nesedlo tempo tak v této mi nesedí dvojnásob. V první se to dalo ještě pochopit pro navození pocitů dvou předních herců. Ale v této sérii se předhazovali fakta a psychické rozpoložení postav bylo podáno skoro mimochodem. Také mne iritovali neustálé záběry na dálnice a budovy! To jsou naprosto nesmyslné záběry , které nic neříkají k ději a jen prodlužují stopáž. Začátek byl také zbytečně vleklý než jsme se dostali k samotnému zločinu a jeho rozplétání tak byl skoro druhý díl. A ten konec -ten poslední díl co to bylo? Výstup jak z nějakého prostoduchého akčního snímku. Utváření postav v háji jejich osobnost popřena v samotném závěru. No po famózní první sérii docela zklamání. Sice to k výše uvedenému nevypadá na čtyři hvězdy, ale je fakt, že herecký výkon Rachel McAdams a Vince Vaughn sérii dosti pozvedl. Colin Farrell byl také slušný a výborná ( i když tolik prostoru neměla) byla také Kelly Reilly. ()

KraLuban

Přemýšlel jsem hodně, jak zhodnotit - závěr ve mně zanechal silnou pachuť, ale nakonec jsem se rozhodl zhodnotit pozitiva, kterými určitě jsou skvělé charaktery, neuvěřitelně hutná atmosféra a propletenost příběhů. Na první sérii to nemá, ale jinak určitě stojí za kouknutí. Pokud by celý seriál měly zhodnotit dvě věty, pak by to byly tyto: "a cascade of betrayals" a "what a fucked up world". ()

paax

První série měla šťávu, byla napínavá... druhá série byla napínavá asi jen v tom, jestli to je, či není jeho dítě. Hrozně nudná série, kterou jsem dodíval snad jen z povinnosti. Škoda. ()

Naby

Na zacatku to nemelo tak hluchý místa, jako první serie. Zajímavé taky, že takhle série je zcela samostatná, takže ji předchozí serii videt nemusíte. Tenhle přběh byl taky zajímavý, ve výsledku možná o fous mín, než predchozí, ale urcite stoji za to na to mrknout. Celkem 3,8* ()