Vampire Academy

Upírska akadémia

Horor / Mysteriózní / Fantasy / Akční / Komedie

USA / Velká Británie / Rumunsko, 2014, 100 min

• kklepkaa

Bohužel Mark Waters natočil Protivné sprosté holky v upířím kabátku. Škoda. Knihy nejsou tak špatné. Zoey Deutch podávala nejpřesvědčivější herecký výkon a původní rozpaky rozehnal Danila Kozlovskij až ke ke konci filmu... i když ne dost. Triková scéna nic moc... tzv. psychopsi byli opravdu hrozní. Technika boje také pokulhává. Nicméně i tak film dokázal bavit a divák má možnost se i místy zasmát.(3.5.2014)

Pro upíry mám od dětství slabost, takže jsem neváhal a přečetl si první díl úspěšné série. V českých kinech film prosvištěl rychlostí zvuku, takže jsem tohle promeškání dohnal až na služební cestě ve Vídni. V sále sedělo pět diváků, což ve mně vzbudilo neblahé tušení, že se tahle filmová adaptace nesetkala s diváckým úspěchem a může následovat osud např. Zlatého kompasu. Přitom by to byla velká škoda, neboť se domnívám, že se film opravdu povedl, nenudil jsem se. Jestli se budou "chytat" i diváci, kteří knihu nečetli, úplně nedokážu posoudit. Zoey Deutch je pro roli Rose jako stvořená, Francouzi určitě v komentářích použili slůvka "craquante".(1.4.2014)

Pijí vám krev mraky týnejdžrů, nadšeně hýkající u nejrůznějších Tvajlajtů? Pracně jste vytěsnili vzpomínky na šikanu na učilišti? A nevěříte, že grilovaný psychopes na česneku může být fakt mňamka? Pak se této okusovací romanci z krvesajných Bradavic vyhněte velkým obloukem! Ovšem jestli jste někdy v pubertě hasili žízeň nejen v hospodě, ale i z krku spolužačky, dobrovolné dárkyně ("Jen si hryzni, však od čeho jsou kamarádky, no ne?"), mohlo by se vám v téhle středoškolské transfuzní stanici líbit. UPOZORNĚNÍ: film není vhodný pro hemofiliky, zapšklé důchodce, stomatology bez atestace a verbala. Zcela nevhodný pak je pro militantní environmentalisty (ahoj ségra ;-) Posuďte sami: chudinkou vránou bylo jebnuto o sokl sochy, rozpárali tam lišku, mezi dveřmi trhnuli kocoura a jako bonus zaživa upálili dva roztomilé pejsky. Ovšem ti vampýři-dhampýři, shromažďující se pravidelně v kostele, a naslouchající uvědomělým upířím plkům z kazatelny, ti byli děsně šik. Bram Stoker by se nestačil divit. A obě holky zubaté, Rose i Lissa, sice většinou jen krafaly o holčičích starostech a řešily, od kterého spolužáka se nechat (či nenechat) ošu ... ohryzat, ale jedno se jim musí nechat. Občas měly fakt dobré hlody! :-)(6.3.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,791,979Tržby Celosvetovo $15,391,979 Tržby za predaj Blu-ray v USA $630,928 //počet predaných kusov 22,128Tržby za predaj DVD v USA $2,702,524 //počet predaných kusov 161,991║ strašná zývačka ktorá je len o chlp znesiteľnejšia než Twilight, ináč hrôza /20%/(26.10.2014)

Přemýšleli jste někdy nad tím kam chodí upíři do školy? Je v Montaně, vypadá jako Bradavice (čtyři koleje, kouzla, středověký vzhled), ale nevede ji Albus Brumbál, ale ředitelka Kirovová. Ano, vážně je to ruské jméno. Všech dvanáct urozených rodů včetně královny jsou z Ruska. Tedy těch dobrých upírů. Pak jsou ještě zlí upíři a poloupíři, kteří chrání ty dobré před zlými. A to je jenom ochutnávka z trochu cáklé mytologie. Ale ono to vážně není špatné. Režie sice není z nejlepších a příběh ani tak neplyne, ale zmateně skáče od scény ke scéně. Dialogy občas zní jako kdyby scenárista sesbíral na fanouškovských stránkách Twilightu a chvílemi to vypadá jako kdyby je vyplivoval generátor náhodných slov. A v celé téhle akční romanci je přesně jedna slušná postava. Kupodivu ji neztvárnil Gabriel Byrne, ale charismatická (a neřeknu méně talentovaná) variace na Ellen Page. Ale s přehledem vytáhla celou tuhle směsku alespoň do průměru. A jenom tak mimochodem přehrála všechny okolo sebe asi o dvě třídy, aniž by se u toho zadýchala. Proti křečovitým momentům a odpadovým replikám bojovala statečně a kupodivu často úspěšně celou dobu co strávila v záběru kamer. Dokonce se postarala i o to, že i když v žánru komedie není, tak film částečně vtipný je. Zbytek herců nestojí za řeč a to včetně Claire Foy, kvůli které jsem si ho původně pustil. Překvapivě zasloužené tři hvězdičky.(15.2.2015)

• - Posledným hercom, ktorý dostal možnosť zahrať si vo filme, bol Dominic Sherwood. Úlohu Christiana Ozera dostal len niekoľko dní pred začiatkom natáčania. (beso74)

• - S přízviskem "Blood Sisters" přišli filmaři kvůli poutu mezi hlavními hrdinkami Rose (Zoey Deutch) a Lissou (Lucy Fry). Hlavním důvodem však bylo to, aby si fanoušci nepletli film se známou upírskou ságou Twilight. (kklepkaa)

• - Práva k filmu byla zakoupena společností Preger Entertainment již v roce 2010, k rezalizaci došlo ale až v roce 2013. (kklepkaa)