Vampire Academy

Vampire Academy: Blood Sisters

Upírska akadémia

Horor / Mysteriózní / Fantasy / Akční / Komedie

USA / Velká Británie / Rumunsko, 2014, 104 min

Super trash. Underworld meeets Veronika Marsová, Buffy, paródia na Twilight. Twilight. Twiligt od tvorcov, ktorí Twiligtom pohŕdajú. Skrátka prdel. Len by ma zaujímalo, čo si o tom myslí autorka predlohy ...(3.5.2014)

• Deeside

Stmívání nastartovalo upírskou romantiku mezi knihomoly, Upíří deníky zase na plátně a obrazovkách. Nicméně díla, která se snaží vyrovnat zmíněným dvěma dílům, jim ve skutečnosti nesahají ani po kotníky. Knihy od Richelle Meadové jsem nečetl, nicméně samotný film mě dost iritoval. Už je ten námět upírů v Bradavicích... ne, děkuji. A když už jsme u Harryho Pottera, je zde celá řada narážek, ať už mířených schválně či náhodou (krvavý nápis na stěně, zvíře visící za ocas jako výhrůžka...). Příběh je slabý a hlavně ohraný, ničím nepřekvapí a ani samotní upíři nemají nic originálního k uspokojení diváka. Hlavní hrdinka je sice hezká, bohužel to je tak jediné pozitivum. Samotná herečka na mě působila nesympaticky a bez jakékoliv schopnosti herectví. Alespoň představitel Dimitrije ušel a obsazení Olgy Kurylenko taktéž potěšilo. Záchranou mohl být přinejmenším hudební doprovod, jenž například u Stmívání hodně vylepšil podívanou, bohužel zde je to stejná bída, jako zbytek filmu.(14.9.2015)

• verbal

Nikdy, ani v těch nejstrašnějších nočních můrách, jsem si nedokázal představit, že jednou uzřím něco, co může posunout už tak zrůdné hranice Tvajlajtu ještě hlouběji do páchnoucích kliček tlustého střeva. Mezi nekulturními, slaboduchými hovady už tolik populární žánr „Jang end restles koksakrs“ získal zcela novou dimenzi, dimenzi, která smrdí gangrénou, vzniklou šťouráním se špinavými nehty ve zhnisaných ranách po kousnutí homopýra. Dimenzi, co se nachází až daleko za už tak vzdálenými krajními mezemi naprosto bezduché debility. Nevěřím, že k tomuto svinstvu existuje jakákoliv knižní předloha. Pokud ano, měli by nechat autorku včetně nakladatele okamžitě bolestivě vykrvácet, protože si teď paní Majerová musí připadat jako Hemingvej. Tak si to opět trochu shrňme. Hlavní hrdinka, mimochodem ultranesympatická, přehrávající, zpruzená piča, které jsem měl celou dobu chuť šlápnout na xicht okovanou podrážkou, je Tapír. Tedy vlastně Thapýr, abych přesně dodržel terminus technicus pseudomykologické plísně, vykultivované pouze za účelem rádobymysteriózního čvachtání náctiletých emokrav. A náš milý Thapýr studuje kakademii plnou tak skvostných homopýrů, že proti nim i Patyzón vypadá jako prudký heterák, ve které zrovna houstne stolice, protože se zlí Oioiové rozhodli prudit mírumilovné Morgoie. Neštěstí je tu také sličný a charakterní rumunský gymnasta Popescu, který všechny chrání a jemuž může Thapýr romanticky usilovat o věneček, a to i navzdory nepřízni upjaté ředitelky Komanečiové. Oioiové však příliš neotravují, asi zrovna někomu pijí krev v jiné pičovině, a tak má holka spoustu času pořádně to na něj rozbalit, přičemž může své kroky dokonale rozebrat se svou nejlepší kámoškou, morgoiskou princeznou Takyvulvou. Celou dobu tedy bloumají po chodbách a trousí dialogy, které by duševně zdravá, sedmnáctiletá dívka nevzala do huby ani po koňské dávce THC a sem tam předvedou karate, za nějž by se nemusel stydět ani Hrošík liberijský. Nic víc, nic míň. Prostě dokonalý zástupce komerčně vyhajpovaného homožánru, po jehož shlédnutí/přečtení musí každý soudný divák/čtenář několikrát bolestivě praštit hlavou do zdi, aby se ujistil, že se mu to zvěrstvo opravdu jen nezdá. Takže, je-li vám více než dvanáct inteligentních let, lajkli jste onu údajnou „knihu“ nebo ohodnotili toto bezprecedentní svinstvo více než jednou hvězdou, je u vás téměř devadesátiprocentní předpoklad dalšího patologického vývinu a následné společenské neprospěšnosti, tudíž byste měli být ohleduplní a okamžitě se zabít. Nejlépe stylově tak, že si nahryznete zápěstí a vysajete se dosucha. A nebojte se, u samosajů nehrozí, že by se posléze proměnili v ještě většího debila!(1.7.2014)

Příjemný překvapení v tom ohledu, že se film nebere vůbec vážně a dělá si srandu prakticky ze všeho, co se teenage upírů týká. Film má tak trochu smůlu, že na jedné straně barikády stojí nadšené fanynky, které budou prskat cosi o zprznění předlohy a na té druhé naopak diváci, které podobné filmy bytostně nesnáší. Zoey Deutch a její hlášky táhnou prakticky celý film a nebýt její postavy, asi bych šel s hodnocením níže. I po příběhové stránce je vcelku o co stát. Sice se nejedná o nic vyloženě intelektuálního, ale děj je propracovaný poměrně hodně a na ploše necelých dvou hodin se toho stihne odehrát dost a nechybí řada vcelku nečekaných zvratů. Ale faktem je, že hrr tempo někdy bylo až na škodu a občas (hlavně ze začátku) jsem se v jednotlivých frakcích ztrácel. Malé mínus uděluji za konec. Otevřené zakončení typu "My name is ... and I'm ..." za doprovodu velkolepé hudby je už opravdu HODNĚ ohrané.(3.5.2014)

• castor

Asi nedospím do premiéry dvojky (která ale s ohledem na mizerné tržby těžko vznikne). Režisér Mark Waters určitě není nezajímavý, což v minulosti párkrát dokázal. Tady ale on i celý jeho tým nepěkně přestřelil. Po megaúspěchu série Twilight se dalo čekat, že není konec. Upíre, chraň nás od všeho zlého. Jedni jsou mírumilovní vampýři, další jejich strážci, pak zase ryzí krvelační vampýři. A ještě tu pobíhají psychopsi. Do toho musíme poslouchat otravný voice-over hlavní hrdinky, která je jinak moc půvabná dvacetiletá slečna, ale její přidrzlá postava je na hranici snesitelnosti. A to je na tom oproti jiným lehce zaměnitelným postavám ještě dobře. Její kámoška je dědičkou vampýrského trůnu, neustále jí tak někdo usiluje o život. Proto potřebuje osobní strážkyni, kterou je ona zmiňovaná cynická hrdinka (které mimochodem černé prádlo sakra sekne). Příběh pak stojí i na středoškolských třenicích mezi studenty, protože jsme na akademické půdě prapodivných Bradavic, kde se zatraceně tlačí na pilu. Snaží se tvářit, že má nadhled (a že je tak trochu parodií na upírské filmy), jenže nemá (a není). Zarazí podivná návaznost scén, podivné ukončení některých linií, mizerné akční sekvence, v každé druhé scéně tu máme otravné herce. Na druhou stranu dokážu ocenit, že tu alespoň chybí to předlouhé hledění si do očí á la Bella a ten její bledý hošan.(3.5.2014)

• Lucy Fry

• - Natáčelo se od 28.5.2013 do 20.7.2013. (Hal_Moore)

• - Richelle Mead, autorka knižní série "Vampýrská Akademie", si zahrála cameo jako jedna z učitelek na Akademii svatého Vladimíra. (EveStump)

• - Natáčení probíhalo v Evropě, především ve Velké Británii, část pak také v Montaně, kde se odehrává děj první knihy. (Anez99)