Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Acinore

Nemám slov. Filmy podle skutečný události jsou silný samy o sobě a tohle mě ještě k tomu fakt nas*alo :-\ respekt, klobouk dolů..a odpočívej v pokoji.. ()

Epco

Film hlavne pre americanov. Sice dobre natocene, ale predvidatelne a vo svojej dlzke v podstate nudne az strach. ()

Edrik

Clint Eastwood na režisérské židličce, jak ho máme rádi. Tento film osobně řadím do krabičky s nadpisem z Gran Torina: "Kill you to buy American?". Kdybych měl srovnávat s jinými, tak by si film zasloužil jen tři hvězdy, ale nechám stranou ostatní podobné a lepší snímky a dám čtyři. Osobně nechápu, za co film dostal 6 nominací na Oscara, ale většinou to tak bývá. Navíc scénář psal sám život a to už je jasný signál k nominaci. Každopádně klobouk dolů před výkonem Bradleyho Coopera, který se nám zde ukazuje, jako ideální američan s vyzáží Hulka a řeší zde klasickou otázku války a rodiny. Závěr: Válečný snímek, z kterého teče patriotismus i ušima. Pro amíky povinností, pro nás evropany jen k sobotnímu večeru. ()

Sidenius

Eastwood. Vždy precizní, přesně jeho styl. Chytne to za srdce a posledních pět minut filmu člověk přemýšlí o svém životě. Krásně zpracované efekty. Podle skutečné události. Chvilkami mrazí. ()

NeverEver

Proc se uz behem filmu vybavovalo porad dokola "Hurt Locker"?!?! Protoze je to vlastne to same tema jen z jine "discipliny"- odstrelovani. Zacinam mit pocit, ze z Iraku se pomalu ale jiste stava pro Ameriku "dalsi Vietnam". Pribeh jsem dopredu neznala, takze jsem se nenudila. Myslim, ze nejvetsi zasluhu na kvalite filmu ma paradoxne reziser. Nemel moc prostoru (skutecny pribeh,tema valky a navratu "poskozenych" mozku zpet do vlasti) a presto se ukolu zhostil s gracii. Vyvaroval se nacionalistickemu patosu, vetsinu emotivnich situaci podava velmi civilne a nenucene. Film hezky plyne a na konci si skoro rikate, ze je to skoda. Jenze to je vsechno. Nic vic, nic min. Zadne slzy( a to je u me fakt co rict), minimum emoci, jen prazdno... Bohuzel nemuzu dat vic nez 3***. Se zaverecnymi titulky se mi honi jen jedna myslenka: nepustim si ted "Hurt Locker"?!?! ()

joywork

Tři hvězdy dávám za infarktové a reálné bojové scény, jinak to to další variace na Hurt Locker, Království nebo Černýho jestřába. Eastwood nepřinesl žádný jiný úhel pohledu na válku v Iráku, nebo něco, co bych neviděl v předchozích vyjmenovaných filmech ()

LoArmistead

Zaplať pánbůh za každej nesluníčkovej film o Iráku! Cooper je tu super boží (Sienna Miller ne), chválím námět a spoustu dílčích a konkrétních super nápadů, scén a momentů. Nicméně po celou dobu filmu se nemůžu zbavit dojmu že ty jednotlivosti moc nedrží pohromadě a film působí spíš jako sled jednotlivých, většinou dobrých a občas slabších scén. Tisíc věcí je tu nakousnuto, naznačeno, ale téměř nikdy se nejde do hloubky. Nicméně jako celek mě sniper bavil, líbil se mi a jsem rád že jsem ho viděl. Těch 76% co tu na ČSFD aktuálně má mi přijde jako adekvátní hodnocení, za sebe pak dávám 4*. Rovnou ale přiznávám že 4* dávám spíš Chrisu Kyleovi a pak Clintu Eastwoodovi za odvahu a chuť do tohoto filmu jít, než filmu jako takovýmu. Hollywoodská liberální produkce totiž u filmů o Iráku, Afghánu a obecně válce proti terorismu často sklouzává do až sebemrskačský a protiválečný polohy a já tak Clintovi děkuju za film ve smyslu "jeli jsme jim nakopat prdel a nemáme se za co omlouvat". ()

Primus tesla

Čekal jsem patriotistickou srágoru až na půdu, když to mělo v USA takový ohlas že to překonalo všechny možné blockbustery. Ovšem nakonec se mi dostalo překvapivě civilní výpovědi o cestě jednoho kowboye z Texaského vidlákova přes kariéru odstřelovače v Iráku až k sobě samému a své rodině. Samozřejmě se Clint nevyhnul patetickému patriotismu, ale ten byl v míře únosné. Cooper zvládl svůj part dobře a uvěřitelně. Bojové akce byly nadupané a realisticky podané. Příjemně civilně od vyprávěná cesta jedné legendy. Za mě rozhodně čtyři. ()

lubica1995 odpad!

PS: Možno by chodili do kina, kde by plápolala voľne pohodená štátna vlajka (rozumej-- financované štátom..) mladí Iračania a čapkali by svojmu ostreľovačovi, ktorý by hrdinsky padol v boji s istým americkým ostreľovačom. ( možno len nestíhajú točiť, lebo musia stále ostreľovať ostreľovačov, ktorí sa im serú do života a tvária sa, že spasia ich svet.) Len ten istý príbeh s iného pohľadu. Pan Cooper je krásny chlap. To byť tak všetko. Jednotlivec, ktorý zastával vyšší cieľ a pritom zabudol dať svojej rodine, ktorú si dobrovoľne vytvoril, istoty. Tváril sa, že o ne usiluje kilometre od nej a pritom ho možno len chorobne uspokojovalo zabíjanie, ale vlastne o tom asi nebol tento film? Aj ja by som chcela takto vedieť natočiť film, lebo to tak PEKNUČKO spracovali. HM ( vymyslený film 3 hviezdy, ale politický film je odpadom, a tento politický bol) sorry. Asi mám veľmi zlý deň a som len dnes nemilosrdná. Skúsim sa vrátiť tak za dva roky... možno zmením. (pochybujem), možno áno. ()

vykyn

Téma Iráku mohlo být podáno zajímavěji a poutavěji.V druhé půlce pro mě i nuda.Např.telefonáty uprostřed střelby hodně na efekt.Každopádně toho Iráku mělo být více.Neustálé návraty domu film hodně sráží dolů..škoda ()

mahatma

Za štyri, to velí můj lehce zelený mozek a taky proto, že některé ty nerealistické manévry, jsou snad trochu moc. Pohyb v "red zone" bez krytí, pochůzky po střechách, jakoby po terásce v hotýlku na dovolené, přitom jasní snajpři atd. atd., to vše jen proto dráma do filmu. Kdyby to byla míň pohádka, dal bych plné hodnocení. ()

Mesmeric

Je to dobré, je to dobré. Hezký náhled do zelené palice, která umí žít už jen válkou a na normální život zapomněl. Výborně zpracované, sestříhané, člověk se nenudil. Do full hodnocení tomu chybí to pověstné "něco", ale rád se podívám znovu. ()

FantomasMan

Toto je Americký film s Irackou traumou pre Američanov. A podľa toho treba k tomu pristupovať. Čiže pre Američana vynikajúce pre Európčana priemer. ()

Marlo

Dle mého soudu nejlepší film Clinta Eastwooda.... vše je v tomto filmu bombasticky vyvážené. Tím myslím akční pasáže střídané s těmi rodinnými a osobními. A´t už jde o herecké výkony (B. Cooper si zaslouží minimálně nominaci ), akci, střih, hudbu a v neposlední řadě režii... vše je jak má být. Sice jde už o vyčpělou látku a neuvidíte vlastně zhola nic nového či dechuberoucího, pořád jde o snímek skvěle řemeslně zvládnutý se skvělými hereckými výkony. Jen mi možná přišlo že se Hollywood vrhl na ztvárnění snímku o jejich národní legendě moc brzo. Vydělávat na tragédii která se stala teprva před rokem mi příjde lehce nemorální. Ale jak se to vezme... lze to brát také jako na počest Chrisovi památky. to už si každý musí přebrat sám. Za mě 80%. ()

sacmar

Osud toho člověka je velmi zajímavý a dokáže dojmout, ale neměl bych asi hodnotit osud, ale film.Ten je dobrý, jen mi tam k jedinečnosti něco chybí. Je to jen takový slušný dějový popis, pár scének z Iráku, pár z Ameriky, nebylo to snadný pro nikoho, konec. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu