Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Dementevna

Tady jsem se bavila nátamně. Clint režírovat umí a to je starej jak Bohdalka. Bradley má charizma je uvěřitelný. Film nevyznívá pateticky. Akce je skvěle natočená. Nedávno jsem četla článek o přirozených zabijácích. Jsou to v podstatě psychopati, kteří se vložili do správných služeb a mohou projevit svou přirozenost. Ve filmu je prezentován jako sheppard (ochránce stáda). Whatever, biják na velký plátno a šťouravý pindy to nezkazí. ()

ThereskaD

Patos, propaganda, kýč. Pořád jsem čekala, kdy se to stane, kdy přijde ta kritika často prostoduchého amerického patriotismu, až jsem pochopila, že nepřijde. Hlavní hrdina je texaský vidlák, nechybí těhotná manželka, syndrom vojáka v běžném životě a klub veteránů... Alespoň je to docela zábavné a chvílemi napínavé, nicméně kratší minutáž by tomu rozhodně prospěla. Asi 4krát se opakuje příběh se stejnou pointou a pak přijde náhlý konec. Celkově bída, ale koukat se na to dalo. ()

El_Shafo odpad!

Nechápu a je mi smutno. Tvrzení, že se zde nemá řešit politika, protože o tom tento server není, zato se zde mají hodnotit kvality filmu, snad u jiných filmů platí, u Amerického snipera ale nikoliv. Co když nejdůležitější (arci)kvalita - tedy samotný smysl filmu - je založena na překrouceném pojetí historie, (což je ovšem jeden ze základních prostředků praktické politiky)? Nechci tvrdit, že Americký sniper byl natočen na objednávku třeba republikánů před blížícími se prezidentskými volbami, aby podal "správnou" interpretaci největšího průšvihu jejich posledního kabinetu, nejsem paranoik; přesto je nepochybné, že tento film působí a bude působit jako jednoduchá vlastenecká apologetika irácké války pro ty, kteří jsou příliš mladí, než aby pamatovali její souvislosti nebo je prostě zapomněli anebo je ani nezaznamenali. Nevím, zda tyto souvislosti, pro něž bylo napadení Iráku mezinárodně odsouzené, má cenu rozebírat. Byl jsem přesvědčen, že opovržení Bushem a koneckonců i opojení Obamovým předvolebním pacifismem je důkazem, že i Američané pochopili, čeho se svou ilegální válkou (OSN invazi odsoudila, stejně jako naprostá většina zemí, včetně amerických spojenců, jelikož důkazy o dvou důvodech invaze byly hrubě nedostačující - zbraně hromadného ničení Irákem nebyly použity ani se nenalezly, protože tam jednoduše nikdy nebyly - snad už legendární je Powellova komedie v OSN okolo satelitních snímků, o nichž později i americká vláda, dokonce s Powellovým souhlasem, uznala, že naprosto nic neprokazují; druhá záminka o stycích s Al-Kajdou také nebyla naprosto ničím podložená, už jenom proto, že byla naprostým nesmyslem, Hussajn s bin Ládinem přece byli nepřátelé na život a na smrt!) dopustili. Opravdu jsem si myslel, že Američané už o své irácké eskapádě budou mluvit jen s pokorou a omluvami, nebo alespoň pomlčí, když jim jejich hrdost neumožní to první. A v tom se objeví film, kde je hlavní postava hrdinný vlastenec, který když uvidí v televizi útoky na WTC, jde do Iráku zabít ty "divochy", aby jejich "zlo" neviděl v New Yorku, a svým střílením povstalců "jen chrán své kamarády" (okupanty). Nevím přesně, jak americké školství vypadá, ale nejsem přesvědčen, že třeba dějepis se tam vyučuje lépe než u nás, kde končí druhou světovou válkou, možná - když dobře - normalizací. Většina mladých - a zdaleka nejenom ti, vždyť jaké procento i dospělé populace čte knihy nebo noviny - si tvoří své světonázory skrz média; a takovýto film je pro ně tou nejsnazší cestou, jak si utvořit svou vizi o světě, politice, historii... Zkratka mezi Kylem doma u sledování přenosu útoků na WTC a jeho misí v Iráku, o níž se bojím, že byla záměrná, vnukne mnoha hůře informovaným divákům přesvědčení, že Američané vtrhli do Iráku v přímé návaznosti na 11. září. Ve filmu se samozřejmě nikde neobjeví informace, že Al-Kajda v Iráku získala opravdové pozice a vliv až po svržení Saddáma a následném povstaleckém chaosu. Myšlenka, že se dnes tento názor rozmáhá, je děsivá. Je-li pro nejmocnější národ všech dob (a zvláště mladou generaci) opravdu hrdinou nábožensky a vlastenecky zmanipulovaný jižanský primitiv, který je už od dětství vychováván jako "vlčák", aby chránil "ovce" před "vlky", pak Pánbů s námi, protože tito "vlčáci" se neptají po pohnutkách pasáčka, jehož "ovečky" chrání a kterého by poslouchali, byť by to byl "vlk". A o to podivnější mi přijde kladné přijetí českou veřejností, jež je součástí Kaganovy "ráje slabosti". Když jsem šel na film, už jsem o něm znal nějaké informace a tušil jsem, jaké to bude, ale doutnala ve mně naděje, že přece jen se snad dočkám nějakého vysvětlení; třeba že Eastwood film natočil jako psychologickou sondu do zfanatizovaného, ale chrabrého a veskrze dobrosrdečného vojáka - mátlo mě až příliš jednoznačné přijetí filmu. Projekce koneckonců stála jen 40 Kč, takže jsem na ni z výzkumných důvodů zavítal. Dokonce jsem se snažil oprostit od antipatií k té "správné" straně a užít si alespoň té zmáknuté filmařiny a "zbylých kvalit". Jenže ve válečných situacích jsem se nemohl ubránit sympatiím k povstalcům a scény, kde mělo jít o city, na mě taky nezapůsobily, protože hlavní hrdina byl nesympatický, odporný buran, o němž jsem byl ještě do titulků přesvědčen, že jeho postavu ztvárnil Ramzan Kadyrov - no a k takovým typům přece nemůžu pociťovat soucit :-D. () (méně) (více)

Bodos

Celý film si užívám, akční scény jsou super, je to vážně napínavý.. Na konci rodinná pohoda, jsem rád že vše dobře skončilo, ale prostě závěr mě fakt vzal!! To snad není možný, že realita je tak krutá... Jinak Clint to skvěle zrežíroval jako obvykle, přesně jak si to užiju. Ani vteřinu jsem se nenudil, a to obvykle moc filmy s válečnou tématikou nemusím. Bradley taky mega. I když ne úplně čistých, dávám 5*, protože mě to zvláštním způsobem dojalo.. Moc silnej film. ()

Tuty

Tak trochu zklamání, zejména druhá polovina a nucená snaha z filmu udělat klasické drama o dopadu války na člověka jednotlivce působí trochu nevěrohodně a do filmu se příliš nehodí. Je to takový kompromis pro diváka a pro oscarovou komisi, jak už tu někdo napsal. Přitom téma je poutavé, technicky a herecky je film na výši. 7/10 ()

bonovox

Poctivá sonda do života amerického vojaka. Je to patriotické, ale našťastie v rámci normy. Eastwood potvrdzuje svoju všestrannosť a Cooper zase pozíciu top herca súčastnosti. ()

Jirka.Valent

Patriotismus až na prvním místě! Ještě že je Amerika plná podobných Chrisů Kylů a my si můžeme sedět v klidu doma, protože oni to zařídí :) Ba ne. Když odhlédnu od náborové reklamy k Navy Seals, je to parádní podívaná očima elitního vojáka. Pravdivá výpověď o těžkých návratech do reality nebo o každodením boji o přežití, kdy každý odchod ze základny může znamenat ten poslední. ()

v.indruchova

První polovina mě moc nebrala, ale v té druhé se to rozjíždí. Cgce to mít žaludek posluchat patriotistické řeči. I když už víme, jak to bylo s 11. zářím, že? Jinak, reálné pojednání o novodobé válce. Smutné. War never changes. ()

blekekeke

Na to, že v tom má prsty Clint Eastwood, to není zase až tak špatný ... myslím však jako z pohledu děje, akcí, scény ... Jinak velký temný stín v tom nechává přeamerizovaná ideologie ... v které se však právě Clint Eastwood dost rád vyžívá. ()

argo.smile

Ono je to dobre natocene aj herecky obsadene,ale to Americke klise a uctievanie "hrdinu" pod zastitou hviezdnej vlajky ma dostalo na zoznam neziaducich. ()

zigy

Oslava vlastenectví a jednoho obyčejného hrdiny. Co na tom, že válka v Iráku může být pro někoho problematická, o to tady vůbec nejde. Jde o sílu člověka a jeho lásku k jeho rodině, zemi a zakódované touze je ochránit. Někdy mě nudily válečné scény, zatímco scény s rodinou - bravo! Psychologie hlavních postav - Kylea i manželky, je mistrovsky zobrazená, přesně takové problémy určitě mají mnozí válečníci, pak veteráni a jejich rodiny. Konec je nečekaný. ()

Goumen

Oproti jiným válečným filmům se to dost soustředí na dopad války na psychiku a rodinu. To v tomhle případě ale nepovažuji za škodu, naopak je to něco jinýho a mě to zaujalo. Bojové scény jsou zpracované výborně a navíc to je dle skutečné události. ()

Scaevola

Výborně zachycená akce v realistických kulisách dokresluje výborně zachycený moderní fanatismus amerického Středozápadu. Z hlediska formálního nemám výhrad, scénář graduje a přes zpomalovací funkci některých rodinných scén je stále se na co koukat. Myšlenkově však film nezastírá snahu o podbízivou ideologičnost, byť se k ní C. Eastwood zdrženlivě nevyjadřuje přímo a nechává "pouze" mluvit svého hrdinu. Anebo jinak - smekám před životním příběhem jednoho muže, ale nevidím důvod proč o něm hned vzápětí točit oslavný velkofilm. ()

Majoslav11

"Jsem připravený....připravený vrátit se domů !" Čakal som teda viac. Jednoznačne viac vojnový film ako dráma. Akčné scény sú natočené veľmi slušne, dramatické scény doma s rodinou ale ničím neprekvapia. Nejaké psychické problémy Legendy sú zobrazené len veľmi povrchne. Veľa vecí je zobrazených akosi v náznakoch a skratkovito (bratská línia, Chrisova terapia), za to vojnovej línii sa venujeme pomerne podrobne a detailne. Americké vlastenectvo nejako v tomto filme nevnímam, aj keď by to človek čakal, ale toto je Eastwood a nie Bay. Súcit s vojakmi ale vôbec necítim, ako bolo aj vo filme spomenuté, bola to ich voľba, na rozdiel od iných štátov, kde musia vojaci bojovať na základe rozkazov z teplých kresiel. ()

Kalda69

Zemrel tak jak zil. Proste ho odprasknul dalsi magor z americky armady. Dobre mu tak, protoze tam je dost vymletych magoru. ()

Kozlowski8

Příběh nejlepšího amerického odstřelovače z bojů v Iráku Chrise Kylea popisuje nejen bojové akce ale i Kyleho životní etapu před nástupem do armády a posléze po návratu z poslední mise. Skvěle natočené bojové scény a hlavně neuvěřitelně přesvědčivě vykreslená hrůznost války a peklo, kterým si vojáci procházejí a jehož následky se s sebou nesou domů. K tomu velice dobrý a přirozený Bradley Cooper v titulní roli. Skvělý a silný zážitek. 90%. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu