EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

TostTom

Mojžíše praští do hlavy kamení a proto se rozhodne opustit manželku se synem a vydá se osvobodit svůj lid. Ze začátku mu to moc nejde, takže je to spíš jen tak, že Mojžíš zapálí nějaké Egypťany, Ramses zas na oplátku zapálí nějaké ty židy a tak to jde furt do kola, takže do toho nakonec vstoupí bůh a sešle na Egypt 10 ran a projistotu to celé zakončí tím, že nechá umřít každé nežidovské dítě, klasika žejo. No i takhle  by se dal film shrnout. Jinak ale nejde vůbec o špatný film, Ridleymu tyhle historické velkofilmy prostě jdou. Jediné co bych vytknul, tak na můj vkus to bylo možná moc dlouhé a chvílema se to trochu táhlo, ale jinak fajn. 7.5/10 ()

MikeeTheory

Gladiátor zůstal nepřekonán, ale oproti Robinu Hoodovi či Kingdom of Heaven je Exodus svižnější, vizuálně působivější a o mnoho zábavnější. Ridley Scott udělal moc dobře, když si do hlavní role vybral někoho jako je Christian Bale. On totiž jednoznačně táhne celý film!! Ten sice má své mouchy, ale mě se Ridleyho pojetí prostě líbí. Komentář k hudbě: Pro Alberta Iglesiase musel být tenhle velkofilm velká výzva!!! A po pár posleších musím uznat, že to zvládl. Soundtrack sice nemá velký ústřední motiv, hudba je ale i tak velmi působivá, pestrá a nápaditá. ()

Majkak

Velkolepá podívaná s poněkud rozkolísanou biblickou interpretací, aneb to nejlepší jste viděli v trajlerech. Scott věnuje poměrně hodně prostoru komorním scénám, bohužel však některé z nich jsou zbytečné, a ty potřebné někam zmizely. Nejlépe se mu pracuje s projektem přirozeného vůdce, jakým byl Gladiátor. S Mojžíšem si tolik neví rady. Některé informace musí proto polopaticky sdělit někdo z aktérů, jelikož divák jinak nemá šanci z dění na plátně cokoliv vydedukovat. Mezi nejkrásnější scény patří zpracování egyptských ran a přechod Rudým mořem. Nikoliv tupé hradby vody, ale vstup do vody, které Izraelce nepohltí, protože uvěří ve svoji záchranu. No a pak nádherná vlna za nimi. ()

Hapretor

Viděno do poloviny. Víc jsem nezvládnul. Pro mě hrozná nuda. Jedna * jen za výpravu. A to jsem si myslel, že v režii Scotta a s Ch. Balem to bude prostě "fun". Oni byli dva jediné důvody, proč jsem na to kouknul. Jinak se náboženské tématice vyhýbám. Pokud se mě někdo zeptá, zda jsem nevěřící, odpovídám, že jsem agnostik. A také věřím, že by Scott měl jít do důchodu. Už mu to nejde. ()

matkoulko

Aha, tak tu máme ďalší nepochopený a zle (ale marketingovo účinne) odprezentovaný film. Mal som pocit, že celé kino bolo rozčarované... Hmmm, neviem kto čo čakal, ale ja som čakal veľkolepú výpravu, parádne scény vo vizuále zodpovedajúcom roku 2014, pár akčných scén (takmer všetky dostupné v trailery) a bol som zvedavý, ako Scott uchytí tento príbeh. A hlavne ako bude film a jeho jednotlivé pasáže spracované audiovizuálne. Je to trochu epicky "nudné" a samozrejme dejovo predvídateľné. Herecky fajn, akurát mi vadil ten "okatý" židovský Mojžíšov vizuál. Ale v 3D to stálo za tých 6€ :) PS: Moses a Ramses v angličtine ide spolu lepšie k sebe, v slovenčine Mojžíš rýmuje skôr s Ježíšom a s Ramzesom to mená pripadá cudzie. ()

Luk Skywalker

Hodně mi to připomínalo animák Princ egyptský, který jsem viděl v jinošských letech a tehdy mě dost dostal příběh, tohle je velmi podobné akorát pro dospělého diváka. Dost záleží na tom, co od toho očekáváte, já jsem dostal od filmu přesně to, co jsem očekával a proto až na pár pasáží mě film vcelku pohltil. Deset ran egyptských bylo celkem rychle za sebou a tudíž to bylo dost nepřehledné, ale jinak k filmu výhrad nemám. Bale v roli nejprve ateistického Mojžíše až po přerod v proroka byl dobrý. Tsunami vlna byl jen doklad, jak si představuji sílu všemohoucího Boha, ale že to bude malý kluk, to už záleží na fantazii každého z nás. ()

Octane

Po Promethovy jsem se bál, co že nám to Ridley zase natočil, ale vážně mě velice příjemně překvapil. Opět ukázal, že historický filmy jsou přesně to co umí točit nejlíp. Výběr herců byl naprosto perfektní. Podle mě nebylo lepšího herce, kterej by měl hrát Mojžíše. Bale byl jako vždy skvělej. Byl jsem z něj naprosto nadšenej. Výprava to bylo taky velký plus. Perfektní destinace. A nádherný záběry z Kanárskych ostrovů, Egypta a Španělska. Líbilo se mi i vyobrazení všech egyptských ran, který Bůh seslal. Ustupující moře bylo vizuálně perfektně vytvořený. To byl kumšt. Sice mi v některých pasážích přišlo, že to klidně mohlo být kratší. Kolem a kolem, lepší vyobrazení Mojžíšova příběhu jsem snad neviděl. ()

StropS

Tolik nevinných zvířátek tam zahynulo... ale bylo to velkolepé, zajímavé a hlavně, bavilo mě to celou dobu i přes delší stopáž. ()

Puol

Príliš verné spracovanie biblického eposu, ktoré neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Priznám sa , že som sa občas pozrel na hodinky a to sa mi u historického filmu Ridley Scotta ešte nestalo. Technickej stránke sa nedá nič vyčítať. V každom prípade, ak aj Ridley vydá nejaký dlhší režisérsky zostrih, tak tentokrát nemám záujem. ()

Qeo

Naštěstí jsem tentokráte nepodlehl šílenství a nešel na to kina (díky vizek1984) za upozornění. Stačil úplně nějaký kinorip pochybné kvality. Ztvárnění Bible by buď to mělo jít úplně jiným směrem a nebo by se nemělo dělat vůbec. Amen. ()

Radek.SCH

Těžko říct, co se mi na tom vlastně nelíbilo - herci slušní, exteriéry velkolepé, nudné rozhodně nee. Asi to bude tím, že když chcete adaptovat něco, co je asi dost velká kravina, buď se můžete držet předlohy, nebo si to udělat po svém. Viz rozdíl mezi Noem a Exodem. Raději doporočím jmenovce - Exodus z roku 1960. ()

MickeyStuma

Ridley Scott si vzal tentokrát na mušku biblický příběh ze starého zákona a to příběh Mojžíše. Ihned jsem si vzpomněl na pozoruhodnou klasiku 'Desatero přikázání' a začala mě tížit zvědavost, jak to všechno bude celé vypadat. Ridley vsadil na realističtější a daleko lidštější pohled. Do filmu se nevešlo všechno, ale přesto to základní uvidíme. Za pozornost stojí už kostýmy. Zpracované do detailu a opravdu vyšperkované. Speciální efekty očekávaně velkolepé, takže zde žádné překvapení. Byl jsem zvědav na scénu odstoupení moře, aby Mojžíš s lidmi mohl po dně bezpečně přejít. V hlavě jsem mě stále 'Desatero přikázání' a jak si s tím poradili tehdy. Ano, zde je to opravdu daleko realistější. Prostě jen takový větší odliv. Následná bouře spojená několika tornády s nastupující vlnou tsunami při vjezdu faraona tají dech. Deset egyptských ran je vnímána jako souhra přírodních katastrof. Řekl bych, že v tomto směru je vše na vysoké úrovní. To se však nedá říci o scénáři. První polovina snímku je značně komorní, natahovaná a nudící. Je to škoda, neboť se tak ztrácí ohromný potenciál do všeho tak vkládaný. Na snímku se nešetřilo a je to vidět. Speciální efekty jsou na vysoké úrovni a tak je na co se dívat. 3D efekt už to jen zdokonaluje. Celkově to tedy hlavně pro svojí počáteční pomalost zase až taková bomba není. Ale jinak dokáže zaujmout a zanechat dramatický zážitek. Na konci před závěrečnými titulky je věnování Tomymu Scottovi. Připojuji se. ()

Trešlson

Jako prequel k Dobyvatelům dobrý :) Z průměru tahají film hlavní představitelé a povedené zpracování egyptských ran... Abych si dal všechno pořádně dohromady musel by být film aspoň o hodinu delší a nebo bych si musel přečíst bibli... Bibli si nepřečtu a pokud vyjde nějakej režisérskej sestřih o hodinu delší asi se na něj taky nepodívám... ()

pilarius

Ten střih to vážně zabil. Nedokázal jsem se přes něj přenést. Tohle vynecháme, tohle taky - na tohle není čas - ale co kdybychom si švihli dlouhé "epické" akční scény, abychom to měli na dvě a půl hodiny, hmm? Ne, děkuju pěkně. Oceňuju sice boží děcko, ale to je nakonec zase vlastně jenom opičárna po Catalystovi z Mass Effectu, další hmm... Prostředí, kostýmy, hudba, herci - aspoň tohle všechno za něco stálo, takže koukat se na to dalo. ()

Páně

Klasický Ridley posledních let, zcela pohlcený a opojený formou. K tomu však tentokrát přidal i vykrádání sama sebe a tunu až příliš křiklavého digitálu. A samozřejmě, opět si ohnul historii zcela k obrazu svému, což bych mu ovšem ve finále asi vyčítal ze všeho nejméně. Ridley, přestaň se ukájet a začni zase tvořit. ()

GOREGASM

Obrazově nejepičtější Ridley ever a v žánru historických filmů posledních let stejně tak. Je pravda, že hlavním dvěma postavám se divák nedostane na full contact jako například v Gladiátorovi, ale Ridley udělal dobře, že obsadil Christiana Balea, který společně s Joelem Edgertonem film táhne. Přestože jsou hlavním lákadlem na filmu akční scény a pohromy všeho druhu, které se na Ramsesovu říši snášejí, Exodus není jen lepenou vatou, kde čekáte až se moře konečně rozestoupí, naopak dostatečně dávkuje informace, které jsou k pochopení motivací jednotlivých postav potřebné, nestihne začít nudit a mnohdy přináší scény neviděné (útok krokodýlů) a monumentální (celá koncovka). Spektakulární dojem dotváří na první pohled nepobratelné exteriéry a jak už jsme u Ridleyho snímků zvyklí bezchybná kamera a zejména střih. Ridley Scott je tedy opět králem a možná i bohem na poli historických opusů a já pevně věřím, že si stejně přivlastní zpět i žánr scifi. Jakým snímkem, to nechám na něm. Nicméně po Interstellaru se do toho bude muset sakra opřít. 95% ()

JankaJBLK

Krásne natočený biblický príbeh o Mojžišovi, a ešte k Veľkej noci priam ideálne sa hodil:) Síce trošku dlhý ale to na jeho kvalite neuberá. ()

lemonova

Myslím, že Ridley Scott zvládol túto neľahkú tému so cťou. Neľahká je hlavne preto, že je chronicky známa, viackrát spracovaná a náročná v zmysle vizualizácie. Navyše ak by zostalo len pri skvelej vizualizácii, bola by to len ďalšia prehliadka efektov - avšak tvorcom sa podarilo ísť hlbšie a nastoliť viaceré otázky. A Christian Bale bol tiež dobrou voľbou (hoci kedy ňou vlastne nebol..?) ()

Heroine

Jak velmi biblické. Na můj vkus trochu dlouhé, a velmi divně obsazené. Jedna hvězdička za scénu s krokodýli. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)