EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

vander19

Ridley Scott je kráľom historických filmov. Na svojom konte má už nejeden takýto klenot. V spolupráci so scenáristom Zaillianom, ktorý pracoval hlavne na skutočných príbehoch (Schindlerov zoznam, American gangster) sa rozhodli zobraziť život Mojžiša. Táto typická biblická postava, ktorú tlačia deckám na náboženstve ako neduživého deda s metrovou bradou je tu generálom egyptskej armády. Mečom sa oháňa ako samuraj a stína nepriateľov ako "pravý" boží služobník. Bodaj by aj nie, keď ho stvárnil bývalí Batman Ch. Bale. Tomu sekunduje na placi Joel Edgerton ako nastupujúci nový faraón so šibalskými sklonmi ku narcizmu a chorobnej túžbe byť najväčší "kurvaKing" Egypta. Trošku v pozadí, ale o to perfektnejšie dej dopĺňa sir Ben Kingsley. Ako židovský otrokár je jeden z prvých, ktorý spozná neskutočnú silu žida Mojžiša. Nielen to, ale aj možnosť, že práve on ich vytiahne z ich egyptského prúseru. Rok 2014 si na nás po Noem pripravil ďalší klenot, vravím si. Našťastie úvod je hneď Scottovský a má za cenu hneď ponúknuť akčnú lahôdku, ktorou si podmaní diváka. Sledujeme príbeh Mojžiša, ktorý zisťuje svoj skutočný pôvod až po jeho cestu vivedenia židov z Egypta. Božie rany Egyptu sú výborne vizuálne spravené. Keby na náboženstve takto predostreli bibliu možno by som naň aj chodil a neblicoval. Bolo to záživné, chutné, krvavé, drsné, vizuálne na výške. Proste typikuš Ridley Scott. ()

Jespi

Trailery mě velmi navnadily na tento snímek a očekávajíc bombastický film, jsem dychtivě sledoval začátek filmu. Jenže to byl taky jediný okamžik, kdy jsem měl z filmu nějaké emoce, jinak to byl průměrný film, který by zaujal tak před 15ti lety. Jsem rád, že se zde nerozebíraly do nekonečna hrdinovy pocity, na druhou stranu by filmu neuškodilo se více zabývat politicko etnickou otázkou celého problému, ten věnovaný čas a jeden záběr na hrůzu kamenolomu byl opravdu nevyužitý potenciál a dalo se toho natočit více. I přes skoro tří hodinovou stopáž mi přišlo, že se film velmi rychle žene ke konci (téma je opravdu obsáhlé), a proto by možná neškodilo, kdyby byl film natočen na dva díly, první film by byl více filozofický, méně "akční", druhý by zase mohl být předváděckou CGI efektů od Egypta až po rozestoupení moře. Postava boha mi byla krajně nesympatická a když si to tak zpětně uvědomím, za celý film jsem vlastně fandil egypťanům. Mimo téma - je zvláštní, že Nový Zákon, s Ježíšem v čele, nám představuje boha jako nejmilejšího, láskyplného, odpouštějícího, ohleduplného, dokonalého staříka, který sedí na svém obláčku, pokárá, ale když se kajete, tak pohladí a vezme si vás na věčnost na svůj obláček, do večného ráje, kdežto starozákonní bůh je krutá, pomstychtivá, nepřející, arogantní, totalitní, demagogická bytost, která na vás sešlě oheň a síru a vraždí jak největší psychopat na planetě a nevadí mu, že zmasakruje tuny dětí. Až mi to přijde, že Nový a Starý zákon pojednává o úplně jiné entitě a nedivím se, že křesťané toto velmi hbitě přehlíží. Zpět k filmu, efekty parádní, herecké výkony ušly, ty minutové štěky slavných herců mi lezou krkem, ale co už, trochu mě zklamala finální scéna s mořem, když už, tak jsem čekal nějakou teatrálnost ve stylu, Mojžíš přijde, bouchne holí, moře se rozestoupí a při druhém bouchnutí se zavře...ale co už. Určitě bych pochválil zpracování Egypta, kostýmy, první půlku filmu a celkově celou výpravu filmu, bohužel z filmu se prostě dalo vytřískat více a když jej srovnám s Noem, tak druhý zmiňovaný jednoznačně vede. 70% ()

Honzeek95

Nevím, co se stalo, ale připadlo mi, že Ridley absolutně zapomněl na emoce.. Takhle plochý film jsem už dlouho neviděl. Nemohu vyloženě říct, že to byla nuda, naopak jsem se celkem bavil, ale přišlo mi to takové nějaké odbyté, nedokončené, nepromyšlené, nepropojené. Prostě volný sled scének s Mojžíšem, kterého Bale hraje výborně. Oproti tomu Edgerton svým hereckým výkonem značně zklamal (nečiší z něj vůbec žádný respekt a hněv, který určitě mít měl). Pro herecké dovednosti Kingsleyho a Weaver tu nebyl prostor. Myslím si, že Scott by měl zůstat u sci-fi žánru, ten mu jde nejlíp. Námět ponteciál má - a velký, ale Ridley ho prostě nedokázal naplnit. Dle mého názoru toto měl dostat jiný režisér a mohl z toho být legendární film. Škoda... PS: Teď čtu komentáře a padlo tu zajímavé srovnání s animovákem "Princ egyptský". Je to jeden z mých oblíbených filmů, a jak napsal jeden uživatel, pokud to člověk před zhlédnutím tohoto filmu viděl, musel být značně zklamaný. Ten animák je totiž přesný opak tohoto filmu - emoce z něj jen srší, a to je to, co mi tady hodně chybělo! ()

peetriss

Není tomu dávno, co byl Ridley Scott pranýřován za Promethea, jeho Exodus však považuji za slabší film. Snaha vyprávět Mojžíšovy osudy a putování jeho lidu do země zaslíbené úhlem pohledu, který nezanechává čistý štít ani na straně Hebrejců je rozředěna vodami proudícími striktně v mantinelech komerčního mainstreamu, snažící se navázat na zlaté časy klasických historických velkofilmů (neúspěšně) i za použití populárního digitálního make-upu. Ridley Scott tradičně tahá za nitky své typické velkoleposti, dějově však Exodus klopýtá a značně přebujelou stopáž tak není schopen naplnit zajímavým a poutavým vyprávěním. Dostáváme se tak k zásadnímu problému současných velkoprodukcí, které kladou důraz na vizuál a epiku, děj však flákají. Christian Bale navíc není natolik charismatickým hercem, abych mu dokázal uvěřit Mojžíše coby tahouna hebrejského lidu. V souboji "biblických spektáklů" roku 2014 je tak u mě vítězem Aronofskyho Noe. Ridley Scott bohužel začíná ztrácet schopnost posadit diváka s otevřenými ústy na zadek, snad se to změní. ()

Hadriel

Scott, suprová výprava, krásné vizuály, Áčkoví herci. To bude určitě paráda. No není. Technicky je to špička. CGI je super. Scott si to prostě umí pořešit. Wolski je výborný kameraman. Všechno funguje dobře. Kromě scénáře. Já nevím. Tyhle monumentální náboženský snímky jsou asi odsouzený k tomu stát za nic. Místama jsem se vyloženě nudil. Nejslabší věc od Scotta. Doufám že Martian bude zas klasická Scottovská laťka. Normálně, díky vizuálu tlačím hodnocení výš, ale tohle mě nějak podivně nezaujalo a ani ta technická stránka to nezachrání. Zailianův (Scottův?) výsměch všem ostatním hercům mimo dvou hlavních protagonistů. Jak mohli takovej scénář vzít? 151 minut je šílená stopáž. Je to prázdná schránka se špičkovou kamerou a dokonalým CGI. To i ten Noe co vyšel o pár měsíců dřív a který jsem bral jako takovou sranda fantasy je výš. (Ano, dokonce i přes to do očí bijící CGI, které ve srovnání s božským právě z Exodusu vypadá jako kdyby ho dělali tři studenti na koleji) ()

TERRORDROME

Nový Exodus trpí v podstate tým istým ako ten starý s Charltonom Hestonom, čiže rozdelenie filmu na dve pomyselné polovice. Tá prvá, realistická zobrazuje Mojžišovu kariéru na Faraónovom dvore a je to tak ako vtedy solídne zaujímavá záležitosť. Problém logicky nastane vo chvíli keď sa do všetkého začnú montovať nadprirodezené sily a Boh v podobe otravného decka, ktoré na všetky otázky odpovedá zase otázkami, až má človek strašnú chuť urobiť niečo poriadne rúhačské. Zaujímavé bolo že tvorcovia sa snažili trochu uhnúť z Bibliou danej šablóny, takže Egyptské rany nezosiela Mojžiš svojou hromovou palicou, deje sa to bez jeho pričinenia čisto v Božej réžii a dokonca s tým nesúhlasí čo mu rozhodne pridáva na charaktere. Na druhej strane ale o to viac pôsobí dojmom že Boh je psychopat čo si znenazdajky niečo zmyslí, dupne a je mu jedno či to všetko dáva zmysel a že to obvykle tiež končí masakrom. Ostatne zaznie tu aj pár správnych otázok ako to že prečo sa Boh po 400 rokoch z ničoho nič rozhodol oslobodiť Izraelitov, alebo aký fanatik môže uctievať Boha zabíjajúceho malé deti. Mojžis sa na to pozerá zhrozene, ale samozrejme nemá inú možnosť než sa len potácať uprostred udalostí ktoré ani nemôže ovplyvniť a jediné čo mu ostáva je sklopiť oči v zafúľanej tvári a tváriť sa pokorne. Dej tak vlastne ide na autopilota čo práve neprospieva dramatičnosti. Ramzes sa taktiež v istej fáze zmení z rozorvaného na plochého záporáka, čo ma nepotešilo, ale bola tu vtipná scéna keď nechal vešať svojich radcov, zúfalo sa snažiacich logicky vysvetliť čo sa to sakra deje. Páči sa mi celkový vizuál, sychravé veterné počasie v Egypte miesto očakávaného slnečného a niekoľko vskutku parádne vyzerajúcich scén ako krvavý útok krokodílov na loď alebo zosuv pôdy pod armádou vozov. Oproti obdobnému Noemu to teda bolo asi lepšie, ale problémy pretrvávajú. ()

laepus

Takhle prostě ano! Když velkofilm, tak velký. Vlastně slovo velký je pro tento film ještě dost malé... Neuvěřitelně promakané třidéčko. Ten, kdo to uvidí bez 3D a bez kina, ten film nikdy nepobere - člověk prostě jen zírá. A na to, že to mělo dvě a půl hodiny, to uteklo doslova jak voda (v Rudém moři). Přitom tam je ještě tolik míst v tom příběhu, které by se daly rozvést, ale to už by asi mělo tak čtyři hodiny. Bale je perfektní, Edgerton si své taky zahraje, ostatní jsou upozaděni, ale Kingsley i Turturro si své role podali dle svých schopností. Hudba nijak neruší a nebije ten film, chvála Bohu (tomu jedinému), že to nedělal Zimmer. Na závěr musím podotknout, že pro Ridleyho mám zkrátka slabost - líbí se mi styl jeho vyprávění i to, že se nesere s nějakým mainstreamem a korektností a prostě natvrdo ukáže i věci, kterých by se ostatní báli (viz desátá rána, která na Egypt přijde...). Je jasné, že pseudointelektuálové budou nadávat, že forma přebíjí obsah a nedospělci zase obsah ani vyžadovat nebudou a film nepochopí. Ale to je mi jedno. Pro mě zcela zasloužené plné hodnocení! ()

janabel

Občas jsem měla problém se ve filmu vyznat. Děj je totiž většinou natočen tak nějak zkratkovitě bez návaznosti na další dění. A k tomu vztah Mojžíše s Bohem, který by měl být jádrem celého příběhu, byl ztvárněn jaksi povrchně. Nedá se kolikrát pochopit proč se Mojžíš chová tak jak se chová. Efekty byly samozřejmě natočeny dobře. Jinak mě osobně se film nějak moc nedotkl, byla jsem dokonce ráda, když se konečně objevily titulky. Za zdařilejší film na toto téma považuju snímek Bible - Starý zákon: Mojžíš. ()

spiritus

Už jen kvůli 7 ranám Egyptským, stojí tento Bilbický opus za shlédnutí. Ridley Scott sebevědomě ukazuje, že stále umí a že rozhodně nehodlá ve svém požehnaném věku, pověsit řemeslo na hřebík. Pro mě to byla napínavá a dramatická podívaná s rozmáchlým a efektním závěrem. Film je pojat velmi naturalisticky a bez zbytečných náboženských cinkrlátek. Pro mě pozitivní filmová tečka tohoto roku. ()

Sancoo

Velkolepé jak se na Ridleyho Scotta sluší a patří, bohužel následuje ale. Dlouho jsem se rozmýšlel jak tento snímek ohodnotit, hodně jsem se na něj tešil, ale z kina jsem už tak nadšený neodcházel. Film se mi líbil, ale abych pravdu řekl, asi jsem od toho čekal víc. Po vizuální stránce se nedá nic vytknout, příběh a obsazení taky dobrý, jen tomu prostě něco chybělo, něco co má Gladiátor a Exodusu to chybí. Pro mě lepší průměr. ()

Jaro_slav

Ridley, fakt už se na tyhlety bláboly vy*er... Ale buďme u něj rádi, že jenom vypráví a nesnaží se ty kraviny vysvětlovat. Je to jako iOS, o kterém tvrdím, že je "made by idiots for idiots" a skvělý to může připadat jen někomu kdo je buď idiot nebo nepoznal nic lepšího (sám jsem user iOS a zažil jsem lepší, tak vim, vočem mluvim). Na celym, ehm, filmu jsou zajímavý hlavně lokace, u kerejch jsem si řikal: "Tohle chci projet, ehm, autem!" (Jordán, Kanáry, Sierra Nevada.) Za to dávám celejch 30%. Dalších deset za hezky okatý baby, zejména namalovaná Ellen Ripley je sexy. Takže jsme na čtyřiceti a víc ani Ň. Nejzajímavější ale je, že kdokoliv je v jakýkoliv situaci a je jakkoliv zarostlej na držce, má furt nádherný pěstěný nehty. Asi je to povinnou součástí toho čimdál častějšího zas**nýho ratingu PG-13 (Egypt:Banned, CHACHA!), kterej tomu nejmíň 30% ubral. (Ale určitě hodně hustě moc navýší tržby.) Ach jo! EDIT: Teď jsem si vzpomněl, že mě tam bavil [John Turturo - houbeles] Ben Mendelsohn, kterej správně pochopil, v jaký s*ágoře hraje, a tak si ze svý role aspoň dělá prču. Ale body navíc to filmu nepřidá. ()

Nethar

Je potřeba se tady rozkecávat? Mám rád historické velkofilmy, tenhle je navíc od výborného Ridleyho Scotta a s výborným Christianem Baleem. Vypadá to taktéž výborně, už jak jsem viděl trailer, bylo jasné, že na tohle musím do kina (zvolil jsem raději 2D než 3D). Jo, třeba takový Gladiátor to není, ale já podobné kousky prostě zbožňuju. ()

Mikino00

Mnohokrát zfilmovaný biblický příběh nemohl ničím překvapit a také nepřekvapil. Masové scény, historicky bohaté kulisy či efekty nemůžou nahradit absentující zajímavý děj. Pokud je Mojžíš ještě v Egyptě, tak film příběhově obstojí je svižný a zde ještě postavy mají svůj charakter, který později v plochosti filmu ztrácí. Bohužel pak se to zvrhne v přehlídku efektů, směšných hovorů s Bohem, upouští se od nějakého vývoje postav a Mojžíš v podstatě až do konce jen přihlíží co dělá Bůh. Který je mimochodem podle vyznění filmu daleko horší než Ramses II. Zlaté Desatero přikázání s Hestonem. ()

Magika82 odpad!

Jakožto spisovatelka umělecké literatury faktu, a historička, jsem tímto filmem naprosto zdrcená. Je mi zcela jedno, jestli je režisér Ridley Scott ateista. Pokud se rozhodl natočit takovýto film, jehož název je právě odvozen ze Starého zákona Bible, knihy Exodus, pak se ho měl držet. V tomto ohledu zůstává nepřekonaný animovaný film Princ Egyptský. Měl to být velkofilm - alespoň se tak o něm psalo - Ridley Scott stvořil neuvěřitelný paskvil. Kulisy, trikové efekty, kostýmy a masky hodny nízkoropočtových filmů. Navíc film sám obsahuje řadu historických nesmyslů. Egypťané jedoucí na koních a ještě se sedly se třmeny? Neexistuje! Sedla, jaká nám režisér předkládá, se objevila až okolo roku 900n.l. a nikoli v roce 1390 př.n.l.. Egypťan by navíc nikdy na koně neusedl. Takovou jízdu považovali za cosi obscénního a nedůstojného. Rovné meče z oceli? Egyptský "meč" se nazýval kopis. Od rukojetě cirka na šířku dlaně rovný, poté však nabýval tvaru více rozevřeného srpu. Materiál, slitina cínu a mědi, tedy bronz. Samotná kniha Exodus Starého zákona je zde postavena nejen na hlavu, ale z Mojžíše činí defacto schizofrenika. Deset Egyptských ran je skrytě vsunuto do souvislosti s ohromnou explozí sopky Théra (dnes Santorini). K ní však došlo někde mezi roky 1199-1000 př.n.l. Navíc, za Ramesse II. (krále králů), k žádné takové události jako Exodus dojít ani nemohlo. Jednalo se o Ramesse I. , tedy jeho praotce, jehož synem byl Sethi I.. Zkrátka a dobře, slátanina pokřivující historii nejen z pohledu Bible, ale také historie. Jindy skvostný režisér Ridley Scott, tentokrát zklamal na celé čáře.... Nemohu dát ani jedinou hvězdu. Pro mne se subjektivně jedná o filmovou pohromu. ()

Zombi

Moc jsem od toho nečekal, ale nakonec to bylo celkem fajn zpracování, jen to podání Boha jako malýho spratka s tyranskými sklony je takové podivné. Herci dobří, ale triky, či kulisy trochu neživotné. Slušné 3 hvězdy. ()

Lovely.Bones

Proč se vůbec toho Prince egyptského snaží lidi napodobit, když tam nedají ani žádné písničky ;-) No, já bych nejraději asi řekl, co je na tom dobrý, protože to je o hodně jednoduší. Vyzvedl bych herecké výkony, které jsou opravdu impozantní, alespoň vetšinou, ale o castingu až pak. Pak tu máme moc hezké kostýmy a make-up a jsem vcelku překvapený, že v těchto kategoriích nebyl film nominovaný na Oscara. Pravděpodobně to má i dobré 3D, které jsem bohužel nezkusil, ale hodně scén vypadaly, jako, že jsou pro 3D natočeny. Poslední pochvala by putovala audio-vizuální stránce, na které pracovalo podle titulek opravdu, OPRAVDU hodně lidí :D A tady komplimenty končí. Největším průšvihem filmu je velice nepovedený scénář, který absolutně nedává smysl. Postavy si proti-řečí, to co říkají nedává smysl a vícekrát jsem si říkal: ,,Cože?" ; ,,Proč?" a ,,Co si to právě řekl?". A tohle není dobrý. A dalším problémem je naprostá ignorace Bible v několika scénách a zároveň, ke konci filmu se začnou přeskakovat opravdu dlouhé pasáže, které tvůrcům nepřišly příliš důležité. Dalším problém byl možná zamýšlen, ale obsazení 11-ti letého britského chlapce jakožto boha. Těch negativ by bylo ještě víc, ale nechci vás unudit k smrti. Tenhle film bych jedině doporučil za účelem toho, že by jste ho pustily ve škole studentům 9-té třídy, a po každém střihu by jste to stoply a zopakovaly, co se tam všechno stalo a jak to nedává smysl ;D ()

H4ku11

Joel s Christianom v jednom filme mali byť u mňa zárukou úspechu. Nestalo sa, film je zbytočne dlhý a nie je natoľko dobrý, aby som počas neho celý čas držal pozornosť. Prostredie a kostýmy sú super, ale inak nič. ()

ADIO45

Klasickou podobu vám snad ani připomínat nemusím. Omezím se raději na vypíchnutí nejdůležitějších rozdílů. Exodus oproti předloze silně upozaďuje třeba takového Árona, zatímco centruje veškerou pozornost na faraona a jeho protějšek, Mojžíše. Ač tato linie bezpochyby skrývá jistý potenciál, filmu se ho úspěšně daří zadupávat do země. Výsledkem je pak zředěná verze Tóry, svazek druhý… jen tedy s Benem Kingsleym. Asi jste už pochopili, kam mířím. Nejčerstvější opus pana Scotta je nedotažený ve všech možných směrech. Místy zdržuje a má opravdu vražedně dlouhou stopáž, jindy ale nesmyslně krátí okamžiky, z nichž by se dalo vytřískat víc. Vše dokonává fakt, že si nejspíš nevytvoříte vztah ani k jediné postavě, což zní paradoxně v porovnání se sliby, které bezděky vytváří herecké obsazení. Řemeslně je Exodus pořád v mnohém fortelný, o tom žádná. Ale i Gladiátorovi, kterého vzdor obecné oblibě nepovažuji za kdovíjak fascinující film, se povedlo vydolovat z výletu do starověku mnohem víc. ()

Ingtar2

A to sa ma ešte niekto bude pýtať prečo som ateista. Čiže ak to správne chápem, mám veriť v boha lebo ma chce zachrániť pred tým, čo mi spraví ak v neho veriť nebudem. Alebo mi zabije dieťa. Vlastne jediné čo som si z toho filmu odniesol bolo, že ten malý arogantný zmrd si získal stúpencov tým, že zabil deti inovercov a následne svojim následníkom dal pravidlá. Po vizuálnej stránke to bolo samozrejme bezchybné, to tsunami mi pripomenulo Japonsko 2011. Z postáv mali ako jediní nejakú osobnosť Ramzes a Mojžiš, čo je na veľkofilm žalostne málo, aj keď to má základ v najhoršom fantasy románe aký bol kedy napísaný. Značka Biblia ešte neznamená kladné hodnotenia. Najmä nie od ľudí ktorí rozmýšľajú. Jedinou ďalšou kladnou stránkou bola okrem výkonov Edgertona, Balea a Kingsleyho plus hudba, tá sa podarila. Ale aj keď zohľadním všetky tieto svetlé stránky, nemôžem dať viac ako slabé 2*. A vraj 'som kto som'... si obyčajný malý zmrd. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)