EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

Honey007

Zaujal a nepustil! :) Krásně zpracovaný biblický epos plný hereckých hvězd, který propracovanou výpravou (zejména 10 ran egyptských) bere místy až dech. Navíc v hlavní roli Christian Bale, který se mi asi už nikdy neomrzí :) Scénář by možná místy zasloužil trochu více práce, stejně tak střihařina, ale v závěru jsem si film opravdu užila. 80% ()

tomkat

Plusy: Mr. Bale, vizuál obecně a ztvárnění Boha konkrétně. Mínusy: nic víc než to uvedené v Plusech ve filmu nenajdete, a to je zvlášť u biblické motiviky velká škoda. Klouzat po povrchu tam, kde je tolik obsahu po ruce... ()

Matt91

Typický epos Ridleyho Scotta. Precízna a sústredená réžia, krásne prostredie a scenérie, solídne herecké výkony a príbeh, ktorý pozná skoro každý. Vadilo mi, že niektoré aspekty deja boli len povrchne podané a iné zasa zbytočne naťahované. Taktiež potenciál viacerých hercov ostal nevyužitý. Vedel by som si predstaviť Director´s Cut s dĺžkou aspoň troch hodín a filmu by to iba prospelo. ()

LucasAmarok

Dokonalý příklad jak se to nemá dělat po holywoodsku. Ridley Scott si asi řekl že náboženství a ezoterika momentálně docela frčí tak natočíme něco v tom duchu ale uděláme to jako akční trhák. Jenomže takhle to nefunguje. V jedné nejmenované kreslené verzi je hospodin vykreslen jako všudy přítomná entita a v této verzi dostanete spratka který Mojžíšovi nadává že vlastně všechno dělá blbě (Tak proč si ho vlastně vyvolil že?) Jediné body hodnocení jsou dejme tomu za vizuální zpracování ale to je dílem technického o pokroku který toto umožnil. ()

mariannda

Proč jen lidi nepřestanou natacet o necem,o cem ví houby a proč jen na to lidi chodí,a pak to znalecky komentují,když o tom ví houby,ano,vy ateisté. Znamení,že se svět opravdu řítí do horoucich pekel, a mnozí si na cestu kupují ve frontách místenky, a ještě se poplácávají po zádech,jak to nám věřícím nandali. Ach jo Takže k filmu. Bůh jako paličatý umanutý smrádek mě nepřesvedcil a nenadchl. Navic Bibli odporuje "Boha nikdo nikdy neviděl". Mojžíš pak opravdu působí jako mišuge s halucinacemi. Přechod přes moře nebiblický,tvůrci asi nečetli. Tsunami ale pěkná. Egyptské rány luxus. To byla jediná část,kdy jsem zvedla oči od telefonu. Smrt prvorozených. ??Nikdo se nepozastaví nad tím,že pár minut před tím vládce,ten chudák,kterého rány postihly, každý den nechal popravit celé rodiny,ale Bůh je tyran a věříci fanatici??! Co je to za Boha,který zabíjí nevinné děti? Koho chcete rozesmát. Co je to za matku,která zabije své dítě!! Vzpomeň si na mě,ateisto,až to doporučíš své partnerce.Konec kázání. Docela jsem se nudila. Bible je záživnější. Fajn komentář yakoob, javak810i. ()

u_vox

Proč vlastně tak dobrý a charismatický herec jako Christian Bale musí vést existenciální rozhovor s afektovaným frackem? ()

Prepperka

Škoda. Z hlediska Biblického: nepravdivé, z hlediska věřícího: o ničem, z hlediska vztahového: mělké, z hlediska režiséra: nepovedené, a z hlediska osobního: už nikdy víc. Škoda. (2 * pro vynikajícího Christiana Balea) ()

PavelPros

Úroveň technického zpracování starého téma je to jediné co stojí za zmínku díky technickému vývoji a těm, kteří to s technikou umí. ()

m62

Vydržal som pozerať asi 10 minút. Beriem, že historický film nemusí byť dokumentárne verný, ale toto bolo priveľa. Egyptskí velitelia sediaci okolo stola na vysokých nohách na stoličkách s vysokým operadlom, faraón jazdiaci na koni na koni a hovoriaci o svojich divíziách. To už radšej 10000 pred Kristom, to je rozprávka a hotovo. ()

W4C

Christian Bale se zde představuje v další biblické roly po Ježíši a Batmanovi. Čekal jsem něco na způsob Souboje Titánů a dostal jsem velkolepě natočený snímek, který má podobou blíže k příběhům s náboženskou tématikou v tv produkci. Ideální by bylo něco mezi. Vrcholem snímku je vizuál a to hlavně epické zpracování biblických ran. Joel Edgerton mně v roly Ramesse jaksi nesedí a hlavně je zde vykreslen spíš jako oběť božího hněvu. Fakt božího… ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Muži lačnící po moci jí téměř vždy dosáhnou a téměř nikdy s ní neumí zacházet." Příběh podle biblické předlohy, kde si Mojžíše střihl Christian Bale. Ten tady vysvobozuje svůj lid z egyptského otroctví. Vizuálně velmi efektní: Palác faraona či pyramidy ve výstavbě působí velmi přesvědčivě. Ne tedy animovaně jako ve filmu Bohové Egypta, ale živě jako třeba ve filmech Gladiátor či Království nebeské, se kterými film sdílí i množství písku v jednotlivých scénách. Není to téměř vůbec akční, když přeskočíme tu krátkou bitvu na začátku. Taky dlouho nevíte jestli se díváte na historické drama, dobrodružný epos nebo biblickou adaptaci. Nebýt toho vizuálu, tak bych hodnotil o hvězdu, či klidně ještě dvě méně. - 70%. ()

tomkral0

Tento film mne trochu zklamal. Ve srovnání s Mojžíšem (Bible-Starý zákon-Mojžíš) nebo Deseti přikázáními. Je moc moderní, chybí důraz na biblickou linii. Bůh jako dítě je zvláštní představa, která v Exodu nemá oporu. Taky mi vadila snaha vysvětlovat zázraky přirozenými příčinami (přechod Rudého moře za odlivu apod.). Na druhé straně je to dobře zahrané, krásná hudba, velkolepá výprava. Takže průměr-3*. ()

APLSMLS

Filmové zpracování Mojžíše je docela časté, ale on je ten příběh zkrátka hodně vděčný. Biblickou tématiku mám rád a tenhle kousek nebyl vůbec marný, ač se obávám, že na status velkofilmu nedosahuje z důvodu přílišné roztahanosti, ono to velké finále od pohrom až po Rudé moře je slušně vyhajpované (opomenu fakt, že výjev samotného přechodu jsem si vždy představoval docela jinak a tohle mě hodně zklamalo svou snahou o reálnější vyobrazení), ale strašně to trvá a první půlka umí být chvílemi fakt nudná. Ale když jsem před lety viděl v kině trailer, uplně jsem odmítal to vidět, tvářilo se to hrozně zbytečně a přemainstreamovaně, a výsledek je ve skutečnosti mnohem slušnější, akorát to není žádná klasika. ()

T.E.Elf

Škoda, přeškoda. V jednu chvíli si člověk myslí, že sleduje velkolepě a dokonale natočený film provedený s pečlivostí epických a výpravných děl Hollywoodu z poloviny minulého století a v zápětí to vypadá, jak televizní tvorba ČST z osumdesátých let. Kdybych neznal základní dějovou linku, tak asi děj vůbec nepochopím. Doufám, že existuje nějaká "režisérskáů verze nepoznamenaná tak strašným střihem. Korunu tomu nasadil český dabing. Škoda přeškoda, chtělo by to remaster. ()

Konev

Výpravný, dalo by se napsat, velkofilm. Byl jsem nadšen! Bohužel po první třetině si scénárista vzal z Bible pouze jméno Mojžíš a zbytek si vycucal z prstu. Jedna lež za druhou, až z toho byl paskvil. Podle Bible byl Mojžíš nejmírnější ze všech lidí, Boha nikdo nikdy neviděl, ani Mojžíš, natož aby ho ztvárnilo malé dítě, do Egypta se vracel i se svou ženou a dětmi, Rudé moře přešli suchou nohou atd. ()

darius1706

Jsem trochu na vážkách - tak nějak povědomí mám, ale ne zase tak dobré. Na filmu je vidět, že se nešetřilo a všichni herci celkem hrají. Nicméně to pojetí, to mě tak trochu štvalo. Vyobrazení Boha, jako protivného spratka, který se vlastně mstí (to je samo o sobě nesmysl). No, prostě ten příběh známe, ale tohle mě vyloženě štvalo. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsou to čtyři, ale s hodně odřenýma ušima. ()

peproch

Soukulturně přijatelný a imaginativní je tento výklad a filmový obraz Exodu Izraele z Egypta. Vyoce vyzdvihuji výpravnost a mojžíšovskou tvář Christiana Bale. Jemu naprosto věřím, vidím a vnímám, jak s ním cloumá neklid, autoritářské tendence, krásně je zobrazeno zjevení Hospodina v postavě chlapce, pro-rodinný a milostný rozměr Mojžíšova příběhu je též úchvatně a umně podán. Stala jsem se velkou příznivkyní tohoto filmového eposu. ()

Lukango

Další z Ridleyho sbírky historických válečných filmů, který naštěstí nenese titul ,,Based on a true story.“. Tučný rozpočet se tu ukázal ve formě epických bitev, i když zrovna ty, mohl Ridley trošku více nafouknou či napnout. Rozpočet se tu také ukázal ve vizuálech, které jsou jednoduše povedené a sledovat deset egyptských ran je prostě pastva pro oči. Příběhově pak film moc nenabídne. Postavy, ze kterých je hlavním tahounem Christian Bale, ostatní kolegové však dost pokulhávají. Bale je však v druhé třetině hodně upozaděn a film se spíše točí kolem ostatních postav a linek. Vztah mezi postavami je někdy nedotáhnutý a chybí jim více energie a prokreslení, protože kromě Balea jsou všichni nedotaženi. Nelogičnosti se tu klasicky objeví, přece jen to je blockbuster. Jaký však z hlediska pojetí filmu mám dojem, je ten, že první třetina se snaží být historická a přiblížit nám Egypt a vše kolem, a zbytek je čistě Biblický a jen se drží Bible jako příručky. Celkově je tak Exodus slabší Ridleyho kousek, kterému chybí lepší herecké výkony, prokreslení postav a radikálnější zkrácení filmu či nestáčet se kolem dvou dějových linek, ale přidat více postav a jejich dějové linky. Známka: 5-5,5/10 ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)