EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

Yoss

Až kým neprišli morové rany, bolo to na uterák. Ale takto som rád, že som to dopozeral. Moment nárekov rodičov pri smrti prvorodených bol najsilnejším momentom spolu s prekročením mora. Ridley jednoducho vie. ()

Caine

Jak v poslední době na Ridleyho Scotta spíš nadávám, tak teď se mu musím omluvit - mně se to dost líbilo. Bylo to příjemně strávených 151 minut, byť to nebylo rozhodně zdaleka stoprocentní. ()

Flopik

Ja si proste nepomôžem ale v tomto filme mi nič nesedelo.Teda okrem hudby ktorá bola parádna a epickosť sveta.Inak to bolo nudné a nezáživné.Ja viem že to nemal byť akčný film ale troška akcie by nikoho nezabilo.Bale je proste Batman , tuto mi veľmi sympatický neprišiel.Začiatok bol skvelý , užil som si ho.Velkolepá bitka, súboj bratov super.No a potom prišli bohužial na rad nudné dialógy ktoré ma vôbec nebavili. A čo mi vadilo najviac bol ten koniec.Ktorý bol neskutočne naťahovaný bez nápadu či nejakého súboja aspoň malého.Naozaj som len čakal kedy to skončí.Ale viem pochopiť aj ľudí čo tomu dajú plný počet....U mňa to proste nezafungovalo. ()

M1k9

Ridley již delší dobu nemá čím překvapit a zde si navíc vybral téměř nepozměnitelnou nudnou předlohu. Pro mě zde nefungovala ani atmosféra či nějaký náznak gradace. Takže KO. Tuctovka jako vyšitá. 4/10 ()

bambusacek

S radostí bych napálil pět hvězd, ale Boha, v podání toho ukřičenýho spratka, jsem prostě nemohl překousnout. Jinak ve všech ohledech fantastická podívaná s fantastickou dvojkou prorok - faraon a fantastickou hudbou. 70% ()

Illy

Já vím, je to biblický příběh a těžko se na něm bude něco měnit, ale je fakt že tady dává všemocný a milosrdný bůh Egypťanům, jejich dětem i zvířatům na prdel tak, že bych to nepřál ani nejhoršímu nepříteli. Natočené je to všechno moc pěkně, ale pro mě obsahově prázdné a nezáživné. A první film, kde bych ztělesnění Boha dal nejraději pár facek. ()

Hepy13

Exodus má uplně vše co má takový historický espos mít. A i přesto se tu mudruje o stošest. Poslední filmy Ridleyho Scotta (Konzultant, Prometheus, Labyrint lží) mi film po filmu brali naději, že se od něho dočkám ještě nějakého historického megafilmu. Samozřejmě na moji srdcovku Gladiátora to nemá. To ale nemění nic na tom, že jsem se nenudil ani minutu, a užíval si dopadající prohromy na egypťany pod úchvatným vizualním zpracováním. Ale ta hlavní vizualní bomba přijde až na konci! Hlavní postava Mojžíše, kterému by jste asi měli fandit jak tomu u většiny filmu bývá. Je tu vlastně ten, který s pomocí boha zesílá pohromy, a stává se částečným nelítostným tyranem. Tohle vše se mi hodně líbilo. Ve zkratce k těm horším částem. Proč ve zkratce? Protože když jsem z filmu nadšen, rád si povídám o tom co se povedlo, a to špatné je až někde v pozadí. Je pravda že herci moc prostoru k ukázce svého hereckého umu nemají. Chybí více zajímavějších postav. A chybí i takový ten dějový ''Wauu'' efekt. Což se o hudební stránce a celkovému vizuálu říct nedá. Trailer vlastně lákal těmi nejlepšími záběry z celého filmu. ()

nonick1

Tohle Ridley umí. Natočit výpravný historický velkofilm s úvodní bitevní vřavou, to mu (na rozdíl od vinařského šlápnutí vedle) jde na jedničku. Jakkoliv se ve filmu nezapřou filmařské postupy z Gladiátora, dlužno řící, že režisér obstál se ctí. A to se musel vypořádat s hodně vysoko nastavenou laťkou animáku Princ Egyptský... Nicméně dvě hvězdy dolů za nepochopitelné tápání pokud jde o vpravdě kánonickou předlohu: malý chlapec coby umělecká licence hebrejského božstva (?), nejasný filmový důvod egyptských ran (?), Mojžíš s chybějící holí (?) coby generál (?) a závěrečný mořský "odliv" (?). ()

petikacka

Tak tohle se povedlo...Mám ráda biblické příběhy když se povedou....Bible jako taková, je naprosto nečtitelná...Proto sleduji filmy, které ji převádí do srozumitelnějšího pochopitelna...Vysvobození židů z Egypta a deset smrtelných ran...Konečně jsem to pochopila...Za mě 100% ()

Wardan

Než napíšu plnohodnotný komentář (jestli vůbec) tak jenom taková poznámka. Nechápu proč je problém, že to nemá pořádné vedlejší postavy, když to na nich evidentně vůbec nestaví, tedy kromě Edgertonova Ramsese, i když u něj mám pocit, že to byl záměr, aby byl Mojžíš pořádně vyzdvižen. ()

Matli

Od Ridleyho Scotta jsem čekal lepší filmařinu, ale i tak to bylo dobré. Asi bych odlil trošku té omáčky, ale na druhou stranu tam nebylo řečeno nic zbytečného a ve finále do sebe vše hezky zapadá. Každopádně z toho mám takový ''obyčejný pocit''. Finální scéna s obrovskou vlnou je famózní, tím to tak trošku zachránil. 67% ()

barteca

Očekávání byla větší. Bohužel v kině jen dabovaná verze, takže i to se podepsalo na zhoubě zážitku. Dabing školácky, neprofesionální, fatální nepřesnosti v datování a posloupnosti, zbytek zařízla nesympatická obsada a bylo hotovo. Už to nechci nikdy vidět ! ()

vito_corle

Starý zákon podle Ridleyho. Efekty, monumentální Egypt, otrotčtí Židé. Hlavně ale Mojžíš, který vyčnívá. Není ani tak důležité přerod egyptského prince v židovského otroka. Pro mě je důležité to, že Mojžíš se zachoval lidsky i když se tím postavil proti ,,dětskému" Bohu. Z toho vyplynulo jediné víra není jen bezhlavá poslušnost. Pěkné, jiné a každý si vybere. Stárnoucí a měnící se Mojžíš, zbrklý soutěživý faraon a skvělé kulisy, hudba a kostýmy. ()

theSaint

Přešlap větší než samotný Egypt. Nefungovalo tu absolutně nic. Dvě za vizuál a výpravu. Navíc mne už od samého začátku iritoval fakt, že neslyším původní jazyk. Angličtina, vzhledem k prostředí a tématu, velmi silně snižovala zážitek. ()

Brusíček

Zřejmě jde (zatím) o vizuálně nejpůsobivější verzi Exodusu, nicméně nejslabší film co jsme od Ridleyho Scotta viděli. Monumentální externí záběry, masy lidí na obou stranách, a oba hlavní hrdinové byť každý z nich na opačné straně, byli hlavními tahouny filmu. Jestli to bylo biblicky věrné, to rozebírat nebudu, v hlavních bodech příběhu vlastně ano. Ale to si můžu přečíst v Bibli a myslím si že to si užiju více, jelikož mám velkou představivost. Škoda, film měl obrovský potenciál, nicméně zůstal nevyužit. Sigouney Weaver mi tady vůbec neseděla a starého Faraóna, kterého ztvárnil John Turturro jsem prostě nezkousl, jelikož se nemohu oprostit pocitu že John je mistrem do rolí potrhlých vzteklých tajtrlíků z Transformerů nebo Big Lebowskiho, ale sem mi prostě nezapadl. 60%. ()

dawe787

Pěkná historicko-biblická podívaná, druhá půlka navíc byla už svižnější, jediné co mi vadilo, bylo zpodobnění boha v roli malého chlapce, který se Mojžíšovi občas zjevoval a promlouval k němu. ()

El-Barto

Má to sice několik výborných pasáží (úvod, přechod přes moře), ale potom taky několik dost odfláknutých (žáby, kobylky). Jako celek to tak působí dost nevyváženě a za to z velký části může i nadměrná délka, dvě hoďky by stačily. Vedlejší postavy jsou dost nepodstatný, Ramses je nesympatickej až na půdu a jeho vztah s Mojžíšem není až tak hlubokej na to, aby vzbudil nějaký emoce. Nejdojemnějším z celýho filmu tak zůstává závěrečný Ridleyho věnování Tonymu. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)