Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Série(2) / Epizody(24)

sedlo03

Je jasné, že ne každému se to bude líbit, ale komu tahle show sedne, tak si užije slušnou jízdu. Jednoznačně se jedná o kvalitní seriál, to prostě nelze Sense8 upřít. Kamera a propracovanost jednotlivých postav je opravdu špičková, zvláště pak v případě Wachowských, jejichž epizody jsou kvalitativně ještě o třídu výš. 8 postav, každá jedinečná a každá z jiného místa a s vlastním příběhem. A pokud říkám, že každá postava je jiná, tak to opravdu myslím. Na výběr máte postavy ze všech koutů světa, všech barev, vyznání a sexuálních orientací. Je opravdu až neuvěřitelné, jak tohle všechno tvůrci dali dohromady tak, že to klape. Přece jen sdílení myslí, využívání schopností ostatních postav ve svůj prospěch zní jako těžké sci-fi, avšak zde je to tak přirozeně udělané, že bych tomu byl schopen uvěřit. Postavy nelze než si oblíbit, a tohle je další silná stránka Sense8 - perfektní casting, a po mírně pomalejším seznamovacím začátku se věci rychle dají do pohybu. Přesto hlavní devízou tohoto filmu není akce, ale jednotlivé příběhy a jejich propracovanost do uceleného konceptu. Za mě plná palba. ()

bidja

29.6.15 Už se těším jak to pěkně kolega Verbal napíše abych já nebyl za sprosťáka. 29.7.18 dnes již o něco mediálně známější kolega nezklamal, lépe bych to napsal jen s vypětím všech sil. ()

Illy

Wachowští klesli s dementním Jupiterem hodně hluboko, ale za pomoci Tykwera a Straczynského se obdivuhodně rychle vyhrabali (pro mě) ze sraček. Obraz, hudba a postavy na jedničku a, i když pochopím že někomu věčné dialogy na lavičkách, přešití chlapi a spousty gayů nemusí vonět, já se fakt bavil výborně. Chci další sérii!!!! ()

Haniczka

Ecce homo od Indie po Mexico a možná i trochu dál! Syrové, dojemné, pravdivé, pomalé, zběsilé, vláčné a vibrující jako rozduněná fujara zašprajcnutá mezi koulemi nebo mezi pysky, jak kdo to má rád. ()

Laku

Říct, že je to geniální by bylo příliš slabé. Naprosto dechberoucí audiovizuální dílo. Nejlepší film od mistrů Wachowskis od dob prvního Matrixu. Sláva Netflixu za to, že financuje takové skvosty. Je to omíláno stále častěji, ale teprv v případě Sense8 to platí dvojnásob - a sice, že televizní tvorba současnosti je v mnohém daleko před tou filmovou. Shlédl jsem 4K verzi, a po technické stránce je to skutečně až neskutečné. Mimochodem dojde i na přestřelku v matrixovském ražení a scéna "hromadného" porodu je nezapomenutelně geniální. Sense8 je seriálový milník jaký tu dlouho nebyl a zřejmě zase dlouho nebude. ()

tragicus

8 klišé v jednom, v nádherném audiovizuálu, slepené dohromady podivným tmelem, který si nemůžete úplně vysvětlit, ale je vám to vlastně jedno, 8 karikatur lidí napříč společností s charaktery z horoskopu. Pro ten audiovizuál je seriál sledovatelný/poslouchatelný, ale obsahově klopýtá mezi telenovelou, Coelhem a 50 odstínů šedi, s příchutí sešitových kriminálek. Boření tabu leda pokud se na seriál díváte v 80. letech. ()

Blueeyes

"Vůbec tomu nerozumím. Takže jestli Ti to nebude vadit, raději Tě budu považovat za halucinaci." No, tak asi nějak. Tři čtvrtiny první série a já pořád nevím nevím, co si mám myslet. Kvalita kolísá nejen díl od dílu, ale taky v rámci desítek minut v každé epizodě. Geniální a šťavnaté momenty se střídají s naprosto hluchými místy, slepými uličkami a němými výkřiky do tmy (takový je to senzorický rozbor :-). Postavy jsou skvělé, i to jejich prolínání... ale proč mám sakra pořád dojem, že to jde do ztracena? Přesto, že i zde figuruje švarný policista, ve kterém bych mohla najít zalíbení... Nejvíc mě baví homosexuálně orientovaná postava béčkového herce Lita. A snad poprvé musím dát za pravdu Verbalovi v tom, že tohle je opravdu velice transgender a homosexuální počin. Nevadí mi to, chraň pánbu, ale říkám si proč? What is the point??? No, třeba se v tom nakonec nějaká odpověď vyrýsuje. PS: To znělkové intro mě irituje natolik, že jsem už mistrně vypilovala jeho přeskakování. Jednak ta zneklidňující hudba mě točí a pak ty transkontinentální střihy, kterých je tak asi bambilion? A vrchol všeho tvoří ti dva fousáči, co spolu olizujou kornoutek, tak to fakt nechci vidět 12x v každé sérii :-) ()

Fifer

Souhlasím s recenzentem Davies182. Znovu jako u Atlas mraků v tom nevidím to geniální a hluboké dílo, které nutí ostatní dávat 5 hvězdiček. Nápad je to dobrý, ale často špatně využitý, navíc děj se často nikam neposouvá a my stále jenom vidíme postavy, které se diví a diví. A já už chci, aby se přestaly neustále divit a začly něco dělat. Oceňuju kulturní a genderovou pestrost, ovšem novátorské to není, vždyť už dávno například existuje seriál L-world, který pokryl většinu homosexuálních příběhových línií. Některé příběhové linky mě přesto baví(gay jako herecký macho-idol), jiné jsou neskutečně únavné a stokrát viděné(kolik jen v samotné Indii vzniklo filmů na téma- domluvená svatba vs láska-boooooring). Výhodou seriálu je, že jej můžete dávkovat, zatímco u Atlasu jsem v kině usínal. Jako oddychovka dobré, ale pokud v tom hledáte hlubokomyslné pravdy, tak hodně štěstí. ()

paul.cz

Líbilo se mi, že se příběh odehrával na různých místech světa s rozmanitou kulturou. Interakce mezi hlavními postavami tím byla mnohem zajímavější a vlastně mě na celém seriálu bavila nejvíce. Problém však byl v hlavní dějové lince, která mi nepřišla příliš promyšlená. Občas mi připadalo, že Wachowští věnovali velké úsilí tomu, kam chtějí postavy dostat, ale už tolik nepromysleli, jak se tam dostanou -- tedy to vypadalo, jakoby se scény přizpůsobovali postavám (je potřeba rychle sestrojit výbušninu? není problém, pod umyvadlem je všechno potřebné). Další problém mám s Nomi, její linka můj celkový dojem ze seriálu hodně snížila a občas jsem ji fakt nemohl vystát. Nejlepší byla 4. epizoda a nebýt ní, pravděpodobně bych celou sérii nedokoukal. Posledních několik epizod, až na tu poslední, se taky povedlo. Líbil se mi výběr hudby. Nebýt poslední epizody, dám 4*. ()

warrenur

Myslienka ma prvym dielom zaujala. Totiz existenia akehosi clusteru ludi po celom svete a ich spojenie mysli. Avsak, ked sa jadrom kazdej casti stali psychicke depky kazdeho jedneho a neriesi sa totalne nic, a vidite len ich vyplakavanie a pocujete velmi silne, akoze hlboke kecy, stalo sa to zakonite otravnym. Volba postav je divacky atraktivna, hoci je "zaujimavy" ten pomer transiek, gayov, lezbiciek a zavislakov. I na PR celkom silne kafe, hoci prave na tychto temach sa da prizivit a zarezonovat. Vsakze. :D Prostredie sa strieda pomerne zbesilo a divak skace z jedneho kontinentu na druhy. Zial, ked uviazla najdolezitejsia a najzaujimavejsia dejova linia kdesi v pozadi, tak to je riadny divacky fail. To ani spomenute veci a pekna kamera a farbicky nezachrania. Za poslednu dobu jeden z najslabsich videnych serialov. Dalsie serie rad vynecham. Naopak, myslim ze serial potesi mladsie publikum a vyplni cas tym, co len potrebuju zabit cas. Narocnejsim, ci divacky zrelsim istotne neodporucam. Zabity cas, naplneny sledovanim nudy az hlupej naivity v v trblietavom pozlatku. 35% ()

gonga

Rád bych tomu z fleku mrsknul odpad, ale bohudík jsem to nezvládl dokoukat a tak se spokojím jen s touto poznámkou. Neskutečný humus. ()

Monisek

Fajn seriál.. Zápletka super, většina postav se mi líbila a opravdu jsem to s nimi prožívala... Ale některé mi přišly naprosto zbytečné a jejich příběh vyumělkovaný.. Taková výplň... A jak už jsem psala u první série: "A co fakt nepochopim, je kdy se ze 4%naku stali 25%naci... Kdyby tam byl jeden gay, tak jeste ok, ale jeden gay A jedna presita lesba? No wtf? Tohle uz "sestry" Wachovske fakt prehnaly :-(" Ale jinak dost nadprůměr! 75% ()

Doomcourier

Osmý smysl je velmi zvláštní seriál, který má opravdu netradiční hlavní zápletku, několik super postav, výbornou hudbu a spoustu nezapomenutelných scén. Na mě byl ale seriál až moc sluníčkářský a taky mě dost štvala ta všudepřítomná LGBT propaganda, která dost často kazila atmosféru či tempo. ()

Qeo

Po debaklu s Jupiter Ascending se Wachowski zase jednou vytáhli! Netroufnu si dělat srovnání s ostatními seriály nebo snad i filmem. Již delší dobu se seriálová tvorba jaksi zatrhla na nějakých pomyslných hranicích, přes které tvůrci jít prostě nechtějí, nebo se bojí o diváckou sledovanost. A hle, meteorit dopadl v době největší tísně a posunul tradiční uspořádání seriálu zase někam dál, nebo klidně i do strany, dozadu, hlavně že se vymyká, je originální. (Vyjímku tvoří samozřejmě GoT). Tak proč na tenhle opus pět chválu? Podívejte se sami! Kamera je famózní, uhrančivá, rychlá, odtažitá, detailní, intimní. Herci a příběhy jsou přesně tak obyčejní jako pomilování hodní (v jedné scéně obzvlášť!). Všichni si mě získali, pomalu, postupně. Od Islandské DJky až po německého zlodějíčka. A možná, že to není ani tak o sci-fi nebo nějakém mind-blowing rozuzlení, ale to krásné mrazení v zádech ve mě zůstane ještě dlouho. Pastva pro oči, balzám pro duši. ()

Bohnice05

Opět je tu seriál, který se mi těžce hodnotí. V celé první sérii jsme se vlastně teprve seznámili s postavami a ony mezi sebou. Děj jako takový se ale vleče šeredně pomalu a mám takový pocit, že až budou chtít seriál jednou ukončit, nezbude jim než na sílu přeřadit z jedničky na pětku a jak víme, to nedělá dobře ani autu ani filmu. Bojím se, že pak ve snaze udělat velké finále, nacpou do jednoho dílu milion zvratů nebo se některé věci vůbec nedořeší a nevyjasní. To by mohlo pak celkový dojem poslat nadobro do kytek. Další výtku bych pak měl k chování postav. Nějak mi nepřijde normální, že kdyby se mi dělo to, co se dějem jim, tak bych se vůbec na nic neptal, nepřišlo by mi to zvláštní a hlavně bych se nesnažil dát nás všechny dohromady. Místo toho se postavy náhodně potkávají, vykládají spolu většinou o blbostech a nebo si někdy navzájem pomáhají. Konkrétně onen poslední bod je naopak to, na čem celý seriál staví a na co se člověk v každém díle těší. Zatím si seriál užívám jako výborně propracovanou 5* lahůdku, ale nebudu po první sérii dělat unáhlené závěry. Tak snad to vydrží a bude dost finančních prostředků na další série, aby měl příběh prostor, který opravdu nutně potřebuje. UPDATE 2. SÉRIE: Druhá řada je na jednu stranu ještě povedenější, na druhou stranu musím opět zvednout ukazovák. 8 příběhových linek pokračuje a všechny propojuje jeden hlavní příběh, to je paráda a není tomu co vytknout. Co ale nesnáším i kdekoliv jinde, je to, že hlavní postava zabíjí každého na potkání a je mu úplně jedno, kdo to je, zda má rodinu a podobně, ale jakmile má zabít hlavního záporáka, rozhodne se jej ušetřit a hne se v něm najednou svědomí, že vlastně sama vrahem není. Absurdní. Navíc jsem se tu dočkal toho, čeho jsem se obával. Skutečný posun celé série se uskutečnil v jejím posledním díle a nejvíc pak v posledních 10 minutách, kdy se toho stalo tolik, že to člověk ani nemůže pobrat a musí si to pustit hned 2x. Tak takhle vážně ne... ()

Loooki

Neskutočný televízny projekt, veď preto nejde v telke ale na Netflixe. Dvojčence Wachowskie riadne ovplyvnil Cloud Atlas a pretože aj mňa, je to len viac ako dobre pretože mne sa to neskutočne páčilo a je to pre mňa seriál roka! Jedine výtky, ktoré môžem povedať: -prečo to dpc malo iba 12 a nie 13 častí ako väčšina Netflixovych seriálov? -postavy, ktoré sú z rôznych krajín mohli aj v ich reči rozprávať po celý čas, bolo by to efektnejšie Inakšie musím vychváliť krásnu kameru, hudbu a úplne TOP je sex scéna v epizóde Demons. Hodnotené po II.sérii ()