Městečko Fortitude (TV seriál)

Fortitude

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

Velká Británie, 2015 - 2017, 17 h 12 min (Minutáž: 21x50 min)

1. série: Na seriál jsem narazil náhodou, při zahánění nudy, kterou jsem zaháněl společně se svou atraktivní manželkou, u programu Sky One. Upoutávka na druhou řadu seriálu s nádhernou scenérií Špicberk mě donutila zjistit si informace o seriálu, respektive jeho první řadě, podíval jsem se na první díl a už jsem v tom lítal. Projel jsem zdejší komentáře a moc jsem nerozuměl tomu, jak někdo může druhý až čtvrtý díl považovat za nudu, během které sledování zapíchl. Během těchto dílů, včetně dílu prvního, mě seriál právě chytnul a nepustil, musel jsem čumět dál a seriál dočumět. Kecám, jsem zatím v půlce, ale dočumění plánuju, samozřejmě se svou atraktivní manželkou, kterou seriál chytl také. Seriál nemá žádnou vatu, naprosto žádnou, není scény nebo dialogu, které by byly pro děj zbytečné, vše má své opodstatnění. Naštěstí to neznamená, že by v každé scéně byla obsažena informace, která má zásadní vliv na děj a divák by si měl proto činit poznámky, tak daleko seriál naštěstí nejde, a přestože je určen spíš pro náročného a pozorného diváka a nedá divákovi vydechnout, je to stále zábavná podívaná a ne seriálový hlavolam typu Ztraceni, u kterého se divák pomalu a jistě ztrácí, až se na seriál raději úplně vys..e. Prostředí Špicberk, kouzelná úvodní melodie a atmosféra připomínající Carpenterovu Věc , to jsou další plusy k už tak dobrému seriálu. Po pěti dílech dávám pět hvězd, těsím se na druhou, větší polovinu (oficiálně má seriál 11 dílů, a to i na stránkách Sky, ale dílů je k dispozici 12, v televizi při premiéře seriálu byly první dva díly odvysílány najednou), také na druhou sérii, a jako nefanoušek seriálů jsem velmi nadšen. Městečko Fortitude je skvělý seriál, pro sledování v lednových mrazech naprosto ideální. Blu-ray z V. Británie objednáno před pár minutami a jestli se UPS pochlapí, budu ho zítra dopoledne doma mít, abych mohl sledovat tento skvělý seriál ve vysokém rozlišení na domácím projektoru, samozřejmě s mojí atraktivní manželkou. /// U UPS se fakt pochlapili a já měl za necelý den od objednání z V. Británie blu-ray doma. Dobrýýý. Seriál jsem dokoukal a je to dobré až do konce, žádné veletoče, aby do sebe děj zapadal se nekonají, vše je logické a lehce vysvětlitelné. MENŠÍ SPOILER: S tou Věcí jsem se trefil víc, než jsem předpokládal, o důvod víc mít tento seriál rád. KONEC MENŠÍHO SPOILERU. Fakt paráda, jsem nadšen, brzy si všechny díly zopakuju. 2. série: Dvě třetiny série dobré, pak to jde z kopce, žádné obří překvapení nebo pointa se nekoná a poslední dva díly potvrzují, že série byla mysteriózní vyvražďovačka, nic víc. Jsem zklamán.(17.1.2017)

• MartinezZ

Skončil jsem u 10. dílu, dále na to kašlu. možná by to nemusel být špatný mystery-drámo seriál, ale jsme už u 10. dílu a kromě jakéhosi paktu guvernérky se šerifem, mentálně vyšinutým dědkem a hromadou mrtvol, zapříčiněnou asi nějakým z ledu rozpuštěným virem se nic neděje, nikam to nespěje a trpí to klasickým angloamerickým seriálovým "Budeme to protahovat, jak nejdýl to půjde, než se něco v ději fakt stane.", což mě ale fakt nebaví. Týden čekat na pitoreskní skládačku z puzzlu, který taky může trvat mnoho sezón, na to nemám ani náladu ani čas, který mohu ztrácet i jinde. A ty jejich rodinné problémy ať si strčí...(3.4.2015)

Já jsem doslova nadšenej. To co nám předvádí tahle čtverka režisérů je prostě vyjímečný. Pomalu servírovanej příběh o nečem tak banálním jako je vražda. Každým dílem zapadne malej střípek do skládačky a vy si pokaždé řeknete, no jasný, teď už je přece jasný o co tam jde. Hehe, není. Každým dalším dílem vás to zase nechá na pochybách, protože jste úplně vedle. Zvolna vykreslující se charaktery jednotlivých postav jsou stejně fajn, jako celej zmrzlej Island a musím trochu zaSPOILERovat (operace břicha vidličkou je tak precizně nechutná, že i já starej humusák sem se přistihl, že odvracím oči). Tenhle seroš letí do topky. 90% P.s.: za 690 ojro nabízí Iceland Travel pětidenní vejlet na místa filmování....začínám o tom silně uvažovat(18.5.2016)

Tohle vypadá na opravdu pekelnou jízdu! Velmi suprová atmosféra arktického klimatu ve sklíčeném prostředí malého městečka téměř odstřihnutého od okolního světa. Myslím, že to je rozjetý opravdu skvěle. Jsou tam prvky kriminálky, dramatu s mysteriózním nádechem. K tomu je tu dobrá herecká skvadra, tudíž na edně dávám tento seriál do oblíbených. Zařazuji se mezi pravidelné diváky, protože vím že to bude stát za to.(4.2.2015)

• milka

Pilot: Fortitude má za sebou dosti rozpačitý start, jenž příliš nenaplnil divácká očekávání. Ano, z prostředí polárního kruhu vám bude slušná zima, tvůrci umí navodit tu správnou atmosféru a závěrečná třetina dává tušit, že scénář bude s kriminální zápletkou a jednotlivými liniemi přeci jen pracovat lépe než doposud. V úvodu nám ale servírují hlavně scenáristicky nedodělaný kousek, který kvůli své natahované stopáži místy i docela nudí a nepřináší nic překvapivého. Na další britský klenot to tedy prozatím nevypadá 60%(21.2.2015)

• - Seriál se natáčel v islandském městečku Reydarfjördur, které má přibližně 1100 obyvatel a nachází se v jednom z fjordů na východním pobřeží Islandu. (raininface)

• - V seriáli v mestečku Fortitude je nutné, aby každý obyvateľ (aj dieťa) nosil so sebou pušku proti ľadovým medveďom. Pritom v skutočnosti je pravdepodobnosť útoku medveďa veľmi mizivá. (vander19)

• - Longyearbyen je najväčšie mesto na Špicbergoch, žije tam niečo málo cez 2100 obyvateľov. (vander19)