Městečko Fortitude

(seriál)
  • Velká Británie Fortitude
Trailer
Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor
Velká Británie, (2015–2018), 21 h 12 min (Minutáž: 47–91 min)

Ben Frost

Michael Gambon, Sofie Gråbøl, Mia Jexen, Luke Treadaway, Richard Dormer, Verónica Echegui, Björn Hlynur Haraldsson, Nicholas Pinnock (více)

Série(3) / Epizody(25)

Kriminální seriál odehrávající se v osadě Fortitude na arktických Špicberkách, kde prakticky není zločinnost a kde podle místních zákonů nesmí ani nikdo zemřít a být pohřben. Poté, co dva horníci z místních dolů objeví v tajícím ledovci prehistorickou mršinu, je však za záhadných okolností brutálně zavražděn vedoucí vědeckého týmu (Christopher Eccleston), který ve Fortitude zkoumá arktickou přírodu. Místní šerif (Richard Dormer) se pustí do vyšetřování, ale protože zavražděný byl Brit, brzy se na místě objeví také detektiv Londýnské metropolitní policie (Stanley Tucci) s oficiálním pověřením a spoustou nepříjemných otázek. Brzy vyjdou najevo složité osobní vztahy v uzavřené komunitě a ukáže se, že vražda možná souvisela s velkorysým developerským projektem, který prosazuje guvernérka Fortitude (Sofie Gråbøl). (Bluerider)

Trailer

evulienka3

Začiatok bol dosť chaotický a veru robilo mi značné problémy zorientovať sa v spletenci vzťahov a postáv. Po štvrtej časti sa ale všetko rozplynulo, akoby šibnutím čarovného prútika. Postavy zrazu dávajú zmysel a dej naberá na obrátkach strhujúcim spôsobom. Dúfam, že im toto tempo vydrží až do konca série. ()

sofiapetra

Viděla jsem zatím jen první sérii - na echtovní severské seriály to sice bylo příliš britské:), ale musím říct, že jsem si ty postavičky městečka oblíbila. Místní šerif je neuvěřitelně podobný našemu Matějovi Hádkovi, což mě sice někdy překvapovalo víc než to jejich tajemství v ledovci, ale až nebudu mít na co koukat, nijak se druhé série nezdráhám. ()

Marceloo

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Fortitude je severské mestečko, v ktorom žije len niekolko stoviek obyvatelov. Mestečko žije pokojným životom s takmer nulovou kriminalitou a mladou populáciou, keďže na území mesta nikto nesmie zomrieť. Situácia vo Fortitude sa však drasticky mení, keď prichádza k smrti miestneho profesora. Do Fortitude prichádza detektív z Londýna, pretože v tieni podozrenia je aj miestne policajné oddelenie. Život v mestečku je odrazu úplne iný a plán výstavby obrovského ladovcového komplexu sa vytratí vo chvíli, keď si všetci obyvatelia uvedomia, že sa medzi nimi zrejme skrýva zákerný vrah. - Fortitude je naprosto ideálnym seriálom pre teplé letné dni. Atmosféra zasneženého malomesta Vás úplne pohltí a čas bude pri Fortitude ubiehať velmi rýchlo. S postavami som spokojný, pretože okolo každého je tieň podozrenia a až do úplného konca som netušil, kto je dobrý a kto je zlý. Pochváliť musím aj nádherné ženské obsadenie v podobe krásnych policajtiek a pracovníčky výskumného ústavu. Herecké výkony sú velmi kvalitné a takmer vždy uveritelné. Dialógy majú takmer neustále rovnakú tématiku, ale vždy sú rozdielne. Často sa tu strieda humor s napätými situáciami, čo mne osobne vyhovovalo a vo Fortitude sa perfektne kombinovali žánre krimi a horor. Ako som už spomínal, prostredie je velmi podmanivé a rôzne zábery z helikoptér len dotvárajú parádny dojem z prírody a ladovcov v okolí Fortitude. Vo všetkých epizódach bola použitá kvalitná hudba a jej žánre sa prelínali od klasických hitov z minulého storočia až po moderné štýly ako napríklad Dubstep. Kamera je vynikajúca. Praktické efekty neboli velmi často potrebné, ale keď sa objavili, vyzerali kvalitne. Masky boli pôsobivé a dobre spracované a krv taktiež vyzerala reálne. V posledných troch epizódach dej perfektne vygradoval a so záverečným rozuzlením všetkých vrážd a záhad vo Fortitude som úplne spokojný. Celkovo mám z Fortitude velmi dobrý dojem a som zvedavý, kedy sa dočkáme slubovanej druhej série. + herečka z The Woman in Black + herec z Dark Touch + herec z Nina Forever + herec z World War Z ()

Arsenal83

Z celkovo dobrej kriminálky sa zhruba od polovice prvej série stáva všedná záležitosť, ktorá pri vyšetrovaní zločinu neprináša napätie a akúsi prázdnotu v atmosfére vypĺňa nasadením hororových až mysterióznych prvkov. A to ma v závere vlastne rozladilo, podľa mňa to nebolo vôbec nutné. Keby to nechali čisto v štýle detektívka, mohlo byť dielo podstatne vydarenejšie. ()

amirgal

Dobrej začátek, zajímavý svět, vztahy, pravidla ... pak laciná hororovost, lapsy v konsistenci, ztráta dynamiky ... až mně to pak začalo nejdřív nudit a pak i štvát. To, že si zahráli na otevřený konec si moc nepolepšili, to lze jenom tam, kde není zmateně otevřené úplně všechno. Chvili jsem si nebyla jistá, jestli "nenadstavovali", protože mi přišlo, že nevědí, co do té stopáže vlastně dát ... škoda. ()

• Ruské mestečko v seriáli, ktoré navštívi Stanley Tucci pri svojom pátraní, sa v skutočnosti volá Pyramida. Potom, ako tu Rusko ukončilo ťažbu uhlia, tam ostalo žiť asi desať ľudí. Ostávajú pripravení na to, keby si ruská vláda rozmyslela obnovenie ťažby uhlia. (vander19)
  • Seriál se natáčel v islandském městečku Reydarfjördur, které má přibližně 1100 obyvatel a nachází se v jednom z fjordů na východním pobřeží Islandu. (raininface)
  • Oznamovacia tabuľa pri vstupe do mesta Fortitude uvádza počet obyvateľov 713. (vander19)