Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

PaulBarva

Obyčejná pusa od dcery má svoji velkou sílu. Já nevim, víc mne zasáhla první série Rapla nebo Vzteklina. Jo je to jiný, neměl bych srovnávat. Dušek je ale fakt vynikající. Policajti naproti tomu nic moc. Ono když vidíš 1.oddělení od Mareše, pak si dáváš spoustu otázek co se týče policejní práce. Bejt to doladěný s Marešem třeba jako konzultantem, bylo by to sakra znát. To si teda myslim teď, páč jsem to zrovna dokoukal. Jenže to by vlastně změnilo děj. Takže nic. ()

zeleznak

Vychvalili uz jini. Nedostatky v nekterych dialozich, ktere jsou zcela nelogicke - to odpustit lze (ale je to skoda). Co odpustit nelze, je casting Leose Nohy - ac ustecky rodak, je treba konstatovat, ze neni dobrym univerzalnim hercem, ale muze zaperlit jen v okresnich preborech a monte carlech, ale tim to hasne. Tohle byl preslap jak pri skoku dalekem. ()

Lacro

Tak tohle! Český seriál a o to víc mě těší, že je to taková bomba! Až do posledního dílu je napínavý a doprovází ho skvělá atmosféra. Parádní herecké výkony hlavně od Jaroslava Duška. Rozhodně to stojí za zhlédnutí. ()

Tomulka

Jediné co by se dalo trošku vytknout je délka jednotlivých dílů. Ale pro navození ponuré atmosféry v Pustině to byl velmi dobře využitý čas. Nebylo to uměle natáhnuté. Postavy byly dokonale vykreslené a zahrané. A režie a kamera na velmi vysoké úrovni. Scénář famózní. ()

PoprockCZ

V úvodu poměrně drsná a explicitní detektivka (záchytka dorostenců, povrchové doly, sexuální scény, prostituce, drogy...). Zhruba od 3. dílu mě děj začínal více pohlcovat (možná vliv Alice Nelis a možná fakt, že první dva díly barevně bily do očí, jelikož od hlavy k patě modrý herec v šedivě béžovém prostředí je prostě pěst na oko). Prostředek mě až do 7. dílu bavil, vše bylo napínavé a divák postupně přehazuje své tipy na další a další viníky. Poslední díl mě trochu zklamal. Celou dobu řešíme cca 3 potencionální vrahy a během jediného dílu se jich vystříhá hned několik. Pár okolností zůstává nedovysvětleno či je propojeno nahodilou konstrukcí. Především mám však lehký problém s hlavním viníkem, jelikož se mi jeho motiv zdá slabý a především spojit rovnou drogy, znásilnění a vraždu mi pro takového človíčka prostě přijde až moc nadsazené, opět pravděpodobně z důvodu, aby fungovala složitá konstrukce kolem. Asi mě to jako celek úplně neuchvátilo, ale uznávám, že na český počin se jedná o zdařilé dílo, které zaujme a snaží se o řádné vizuální umění (úvodní sekvence svou těžební tíhou a opuštěností působí jako seriál Černobyl). ()

Gelaos

Pustina dokazuje, že i u nás (byť pod plachetkou mezinárodní HBO) lze vytvořit dílo kvalitativně na úrovni světové produkce. Ostatní českou tvorbu to převyšuje takřka ve všem - ponurý nordický vizuál, skvělé herecké výkony všech zúčastněných (zejm. Svitinová, Dušek a Křenková), charaketrizace postav, dialogy, tempo vyprávění, soundtrack, režie... Některé dějové linky sice byly jen do počtu, detektivní případ mohl být propracovanější a seriál se místy příliš opájí sám sebou - ale to nic nemění nic na tom, že Pustina je jeden z nejlepších českých počinů za hodně dlouhou dobu. ()

Awer

Dobrá filmařina. Neubrání se viditelně tranzitním pasážím v dílech 5 a 6 ani několika filmařským kýčům (postavy, které se hledají nebo které známe, k sobě neustále nacházejí cestu, jako by v Pustině žilo všehovšudy 50 obyvatel), ale pokus o postmoderní rozhřešení celkem funguje u rodinného dramatu i u kriminální zápletky. ()

Kritickej

8/10 Myslím, že existují i lepší české seriály, ale ani po dvou dnech mne žádný nenapadnul...Tohle je naprosto špičková záležitost na světové úrovni (respektive nestyděl bych se to pustit i zahraničním divákům). Atmosféra je naprosto dokonalá, tak dobrá, že ty ostatní prvky už jejich kvalit nedosahují. Takhle silně podaný pocit zmaru, deprese se jen tak nevidí. Ale i příběh je velmi dobrý, skvěle realisticky podaný, výborní herci (hlavně Dušek mne velmi mile překvapil). Negativa se hledají těžko: vadily mi rádoby napínavé konce některých dílů + některé dějové linky mi připadaly na konci podivně nedovyprávěné. To jsou ale spíš drobnosti, kterými omlouvám, že nedám pět hvězd. Pár lepších seriálů jsem přeci jenom viděl, ale i tak můžu Pustinu jen doporučit. ()

vinducha

Nemám jediné výtky , takovýto standard  kdyby předváděli všichni naši současní režiséři , asi by ty večery s televizí byly o dost zábavnější a smysluplnější . Bravo pan Zachariáš a paní Nellis. ()

pop.z.pop

atmosféru to má, logiku moc ne....je fakt průser, když pachatele tušíte dlouho dopředu a neustále kroutíte hlavou nad zabržděností hrdinů (hlavně tedy vyšetřovatelem) ()

Peky

Na české poměry se jedná o nadprůměrnou minisérii se skvělou režií a hereckými výkony. Trochu se stydím, že jsem se ke zhlédnutí Pustiny dopracoval až po tak dlouhé době od jejího uvedení. Celkovým napětím, charakteristickým prostředím severních Čech a skvělou hudbou jsem dostal nálož téměř osmi hodin pochmurné, depresivní a tíživé atmosféry, která ovšem vytvořila základ pro skvělý divácký zážitek. Ačkoliv nejsem typickým člověkem, co by hltal detektivky, tento příběh je natolik silný, že jsem na něj myslel a střebával ho ještě několik dní po zhlédnutí, což je v mém případě ovšem vždycky znakem toho, že jsem viděl kvalitní filmařský počin. Z hereckých výkonů, které byly obecně vydařené, bych jmenovitě vyzdvihl zejména Jaroslava Duška, kterému jeho role opravdu sedla a hrál perfektně. Překvapil mě také Leoš Noha, který ukázal, že umí s přehledem zahrát i vážnější roli. Spokojený jsem pak také celkově se závěrem. U drtivé většiny seriálů se mi jejich konec z nejrůznějších důvodů nelíbí, ale zde tomu tak nebylo. Je tedy Pustina nejlepším českým seriálem? Za mě rozhodně ano. Snad jen doporučuji se před sledováním vybavit antidepresivy či alespoň prokládat jednotlivé epizody Spongebobem. ()

Hombre8

Velmi profesionálně natočený a zpropagovaný seriál. Příběh sice místy poněkud pokulhává, ale dobrý. Určitě jedna z nejlepších rolí Duška, který je jinak mimo. Zde se mi líbil. Rovněž Stivínová podala výborný výkon. ()

maitton

velice kvalitní podívaná, po letech pro mě jeden z nejlepších krimi seriálů. Vesnické prostředí, kde se každý zná a vlastně nezná. Zájmy velkých firem kupované mezi venkovany lacinými poutěmi, jak je běžné ve třetím světě, to je česká surová realita venkova, kterou kdejaký měšťák ani netuší. ()

rimul

Žasnu....po 1. díle žasnu nad hereckými výkony, režii, atmosférou. Zatím bezkonkurenčně nejlepší seriál, co kdy byl u nás natočen. ()

lineker

Tak silný cákanec deprese a melancholie jsem do ksichtu od českého seriálu ještě nedostal! HBO je prostě úplně jiná liga. Vše dokonalé zmáknuté. Temné, do duše se zarývající krimi story, které jde v některých případech až na dřeň. Měl jsem trochu obavy, aby poslední dva díly, které už byly více kriminálkou, než sociálním dramatem neshodily celý seriál dolů, ale tvůrcům se vše podařilo slušně ukočírovat a Pustina tak mohla protnout cílovou pásku ve stejné formě v jaké tento osmydilný běh začala tzn. v té nejlepší. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby