Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

pecolik

Jeden z něj seriálů, který u nás v poslední době vznikl. Syrové krimi drama, výborně herecky ztvárněné (až na Nohu, ten mi neseděl ), zasazené do depresivního prostředí severních Čech. ()

Hyenodhon

Já z toho skákat nadšením nebudu. Být to třídílný seriál, tak bych řekl skvělé, ale osm dílů to zbytečně roztáhlo. V zásadě bych řekl, že stačilo vidět první, druhý, šestý a osmý. u mnoha dílů, když skončili, tak jsem přemýšlel kam se děj posunul a došlo mi, že v zásadě nikam. ten konec byl tak nějak předvídatelný, že to bude něco úplně jiného, co dosud nebylo ukázáno (takže jsem i trefil vraha-jediný spojler v šestém dílu, tak kdo jiný, že). Potom mi přišlo, že forma, prostředí naprosto zastínilo obsah. Nic proti scénáři, ale takhle se vražda mladé dívky, opravdu nevyšetřuje, např. až tlak těžařů, dotlačí policii k plošnému vyšetření DNA u asi 30-ti podezřelých (když má policie DNA vraha od počátku a komunita je poměrně semknutá) ? Trochu úlet, a takových bylo více, vlastně jako detektivka absolutně o ničem..... Tak mi to jásání nad tím, jaký je to zázrak připadá trochu nucené. ()

mischa.b

Na české poměry je to určitě nadprůměr, mě ale nesedly předlouhé scény, přehnaně a uměle morbidní a temná nálada a nedostatečné detektivní odhalení. Konec mě moc nepřekvapil. Jinak herci byli skvělí, o tom žádná. Mohlo to mít ale tak o tři díly méně. Jinak na sever se dá dívat i jinak... Moje chyba, mám zůstat u anglických detektivek :) ()

Dobry_clovek

Serial desetlileti? Ne. Konecne jsme na svetove urovni? Rozhodne ne. Kdyz dnesni ceska kapela natoci desku, ktera zni jako Metallica v roce 92 tak to neznamena, ze je svetova. Znamena to jen, ze je o par let zpozdena nez svet. A tak je to i s timto serialem. HBO natocila serial, ktery je vizualne na urovni, ale to je vse. Scenar je slaby, s mnoha dejovymi liniemi, ktere s hlavnim pribehem vubec nesouviseji, vse se neskutecne vlece a nudi. Vsudypritomna sprostota je pouzivana i tam kde to neni vubec nutne, sledujeme lidi, kteri sedi na zachode nebo maji prujem a vubec nevime proc. Pritom, z cele te "depresivne krasne" atmosfery slo vytahnout daleko vic. Mohlo z toho byt novodobe Twin Peaks, kdyby reziserem byl nekdo tvurci. Vic "tajemnych" vrazd, vic tajemstvi a mysterie. Stivinova, Dusek a Noha hraji skvele. Jen diky nim je cely serial koukatelny. Zbytek je promarnena sance. A je to velka skoda. ()

Kacaba4

Jsem příjemně překvapená. Perfektní obraz a střih, přesvědčivé postavy i s rozumnými dialogy, realistické herecké výkony a děj nepředvídatelný, napínaný jak dědovy kšandy. Ač nemám detektivky ráda, takhle se povedla a dokoukali jsme ji do posledního dílu. Poetika tak odlišná od hypu technologií a velkoměst, a přece tak česká. Vesnice a vše, co sebou život na vesnici přináší - pomluvy, zamlčené křivdy, zavírané oči, závist a prostředí ponurého povrchového velkodolu. ()

kysilkalukas

¨Byl by to pěknej dvouhodinovej film,takhle to bylo zbytečně zdlouhavý,v některé epizody bylo úplně o činěm,bohapusté tlachání. ()

Sedro

Rozpolcené hodnocení, díly Zachariáše o level jinde, než díly Nellis... 4 hvězdy spíše za herce, režii a vizuál. Příběh a uvěřitelnost hlavní zápletky bohužel slabší, tam, kde by měl děj kulminovat, to spíše padalo strmě dolů. Ale i tak něco úplně jiného, než česká seriálová produkce! ()

sandrakr

Poslednimdva dily me zklamaly, prislo mi jako by je psal jiny scenarista a zapomnel si precist, co se doposud v serialu delo. Prilis mnoho dejovych linek, ktere se jaksi zapomnely potkat. Vyusteni zapletky trochu mimo cely serial, postava, ktera tam predesle dily temer nehrala roli? A motiv, no tak ten je vazne slaby. Tri hvezdy za kameru a prostredi, kde se natacelo. Ta surova naturalisticka krajina fakt byla narez. Skoda toho konce... ()

KiR0

Jak vidno, tak ono to jde natočit temný, ponurý seriál, který není zaplaven potoky krve. A přitom stačí kvalitní scénář, který dokáže popsat všechna temná zákoutí lidské duše "okořeněné" v posledním díle slovy "Co mi můžete udělat? Vždyť mi ještě nebylo 15" a to vše bez teatrálnosti a bez plytkých dialogů.... ()

Yony

Krásně natočená věc. Taková plná, sytá. Po shlédnutí posledního dílu můžu říct jen vynikající. nepokazili ani konec. Výborný seriál. Udržel mě v napětí. A ta dokonalost záběrů, střihů...pastva pro oči, uši :) Uvěřitelnost, vynikající herecké výkony. Klobouk dolů před tvůrci. ()

terez_p

Kvalitní česká depka bez příkras, která ukazuje život obyčejných lidí takový, jaký je, se všema jejich sra*kama, zlomené lidi, kteří ví, že v Pustině je nic dobrého nečeká, ale odejít nechtějí, je to jejich domov. Protestující občané a starostka proti všem, feťáci, šlapky, kluci z pasťáku, Dušek s psychickou poruchou... Pustina mě chytila natolik, že jsem ji dala na jeden zátah. Díly od Ivana Zachariáše jsou jednoznačně lepší, ale jako celek to působí velmi dobře, kvalitně a je to rozhodně jeden z nejlepších českých seriálů posledních možná deseti let. ()

Ehrmantraut

První dvě tři epizody mě chytily a nechtěly pustit.. severní Čechy teď v seriálech frčí, ale myslím, že Pustina stísněnou atmosféru toho kraje trefila naprosto mistrně ! Pak maličko přešli tvůrci k "co se vleče, neuteče" a v druhé polovině už to nebylo tolik o obsahu jako spíš o udržování formy a napětí. Myslím, že by Pustině slušel trochu méně šokující konce, na mě až trošku přitažené za vlasy. Nicméně velmi dobrý seriál, doporučuji ()

lukas_flek

na to, že je to český, to bylo udělaný velmi pěkně, ale na mě moc rozvláčný. vygradovalo to doslova až v posledním díle. 3* + jedna navíc za to, jak krásně je tam vykreslená atmosféra drobné obce, kde je peněz, vzdělání, kulturního vyžití a lásky tak málo, že to křiví lidské charaktery ()

io.

Který kritik tam zase napsal "mysteriózní"? To už je pak mysteriózní i Rákosníček. Jinak mistrně po kapkách nadávkované zvyšující se napětí, nádherně ponuré prostředí a výborné podání herců - a těm jsem věřil každé slovo - to vše dělá z tohoto díla opravdu zajímavý kousek. Celé je to dost depresivní, náladu vám to asi nezlepší, ale pokud je někdo příliš velký optimista, tak tomu to rozhodně doporučuji ;-) Hodně se mi líbila zvláštní jednoduchá hudba, která do celkového prostředí dokonale zapadla a celou ponurost příběhu ještě znásobila. ()

rass

Musím říci, že tohle mě dostalo! Do detailu vypracovaný scénář Štěpána Hulíka, Kučerova skvělá kamera, Boulterova nenápadná, ale působivá hudba, přesná režie Ivana Zachariáše a Alice Nellis, kde není ani moc poznat, kterou epizodu kdo točil. A atmosféra! Atmosféra, která by se dala krájet. Atmosféra, která se buduje hned od počátečních mistrovsky udělaných titulků. K hereckému obsazení a výkonům nemám sebemenší výhrady a výtky. Jednak proto, protože všechny postavy, včetně těch epizodních jsou skvěle napsané, jednak proto, protože všichni herci podávají naprosto přesvědčivé výkony. Vyzdvihnout by zasloužily hlavně ústřední postavy - Dušek a Stivínová jsou v životní formě a o velké překvapení se, alespoň pro mne, postarali Leoš Noha jako vyšetřovatel (dosud jsem ho znal jen z menších rolí obecních blbů) a Eliška Křenková, která dokázala, že není jen hezkou tvářičkou, ale opravdu talentovanou herečkou. Emotivně silné jsou i scény z pasťáku - ty jsou opravdu jako živé i díky zapojení neherců. A v seriálu výborně "hraje" i neuvěřitelně ponurá a depresivní krajina, zničená těžbou, chátrající vesnice i všechny vesměs odpudivé a zanedbané interiéry a drobnosti, což dotváří pocit naprostého zmaru. A hlavně - všechno to funguje naprosto dokonale spolu dohromady! Jednoznačně nejlepší tuzemský seriál za hodně dlouhou dobu nazpátek, a to o parník. ()

mikomus

Tak to mě dostalo!!! Jeden z nejlepších českých seriálů, ne-li nejlepší ( u mě na druhém místě, páč Chalupáře nic nepřekoná) ale opravdu vše povedené, herecké výkony v čele se Stivínovou a Duškem, ale i ostatními, mistrovsky zahrané, pochmurné záběry na uhelné doly a celá atmosféra seriálu, prostě doporučuji a kdo se alespoň trochu zajímá o kinematografii, je nutností to vidět. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby