Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Filmer01

Atmosférou mi to pripomínalo seriál Most. Taký pochmúrny príbeh zo severných Čiech. Samozrejme nemá to rozpočet ako americké seriály HBO, čo vidieť, ale príbehu to neškodí. Jaroslav Dušek svoju rolu zahral výborne a aj ostatné herecké výkony sú taktiež veľmi dobré. Za mna 80%. ()

veronique22

Videla jsem pred 4 mesici na jeden zatah vsechny dily. Bylo mi z ty bezutesnosti spatne a byla sem rada, ze epizod je jen 8. Tehdy ode me Pustina dostala dve hvezdy. Dodneska ve me tahle miniserie rezonuje. Zvedam hodnoceni na ctyri hvezdy, ale uz se na ni nikdy nepodivam. ()

kriplozoik

Ostatní se nad tím rozplývali, recenze říkaly, že Pustina je "až příliš dokonalá" a její režisér génius. Za mě je to stylový seriál, ani zvlášť šokující či děsivý, trochu kombinace detektivky a sociálních témat. Že bych na sledování dalších dílů byl závislý, tak to ne. Vyplácaný jak koberec z ní nejsem, je "pouze" kvalitní a doporučitelná. ()

molies

Takmer post apokalyptický obraz krajiny zmasakrovanej industriálnymi zásahmi, mravne a morálne zdevastovanej, to je sever Čiech na hraniciach s Poľskom. Na takomto pozadí sa odohráva príbeh 14 ročného dievčaťa, ktorá je najskôr nezvestná, neskôr zavraždená a sexuálne zneužitá, nájdená v studni. V jednotlivých dieloch sa vyskytuje široká plejáda postáv, postavičiek a figúrok, ktoré boli nejakým spôsobom v priamej či nepriamej interakcii so zavraždenou. Jej matka ako starostka bojuje s nadnárodnou banskou spoločnosťou proti rozširovaniu ťažby, psychicky chorý otec + latentný sexuálny násilník síce býva oddelene od rodiny v lesnej chatke, ale permanentne sa dostáva do konfliktných situácií, napr. s pasákmi, s miestnymi obyvateľmi i s vlastnou rodinou... V neďalekom zámočku je výchovný ústav pre chlapcov do 18 rokov, ktorý je priam nabitý testosterónom, fyzickým násilím a tvrdými drogami, ktoré dokážu „dílovať“ nielen medzi sebou.. Práca nie je široko-ďaleko, všetko je zúfalo zanedbané a beznádejné, ťažobu a dusivú atmosféru možno krájať. Hoci by sa z predchádzajúceho textu zdalo, že ide o detektívny seriál, nie je to tak, skôr to vnímam ako širokospektrálnu sociálnu drámu a dokument o stave spoločnosti. Hrané seriály nepozerám, voľakedy dávno som sledoval iba Bratstvo neohrozených (tiež HBO) a zopár dielov „starých“ Susedov a Hornej Dolnej, ale rýchlo ma tie slovenské prešli. Lacný humor, povrchné, triviálne, bezduché, predvídateľné. Nič z iných slovenských seriálov som nevidel, ani nechcem vidieť. Som si však istý, že sú ťažko sračkoidné a teda škodlivé pre estetické vnímanie a mentálnu úroveň. Mám stiahnuté asi 3-4 údajne výborné slovenské filmy z uplynulého roka, ktoré sa bojím pozrieť (Čiara a i.), aby som sa opäť nesklamal. Pustina je absolútne iný level. Vynikajúca, takmer dokonalá kamera, hudba, scénar. Keď k tomu pridáme špičkové výkony hercov –J.Dušek (18. apríla idem na jeho 4 Dohody), Z.Stivínová, L.Noha, tak je to zážitok na veľmi dlho. Priznám sa, že celý seriál (8 takmer hodinových dielov) som odpozeral na dvakrát a keby som sa nehanbil, tak by som to dal na jednu šupu. ()

honza.kuzel

Seriál z postapokalyptického prostředí Severních Čech ve kterém není pěkné vůbec nic. Dohromady je to ale neuvěřitelně realistické, přesvědčivé, lidské a zajímavé. Herecké výkony které se jen tak nevidí (Dušek+Stivínová, Holubová+Vladyka) v seriálu, který (speciálně v Česku) nevzniká každý den. ()

Jirkacek

Název Pustina dokonale vystihuje atmosféru tohoto českého seriálu o osmi dílech z produkce HBO. Doma jsme si jej pustili poté, co jsme se dokoukali na jiné detektivní počiny z české dílny a to na Cirkus Bukowski a Rapl. Plynule jsme tak přešli z ponurých seriálů do ještě temnější atmosféry bez naděje na nějaké pozitivní skutečnosti a naše deprese se tak ještě více prohloubila. Divím se, že jsem ještě vůbec schopen napsat tyto řádky, najít vhodná slova do tohoto komentáře a že už nevisím od včerejška na větvi, tedy ihned poté, co se na naší TV objevily závěrečné titulky. Nebylo se však čemu divit, protože se Pustina natáčela v neveselém prostředí hnědouhelných revírů, takže opravdu krajina působila jako pustina. Na jejím okraji byla vesnice, v níž žila skupina obyvatel, rozdělená na dvě skupiny. Jedna část chtěla shrábnout peníze od těžařů a odejít do nových domovů, přičemž by se na místě vesnice dolovalo uhlí. Druhá chtěla tomuto zabránit a žít ve svém starém domově na okraji revíru v obci Pustina. Starostkou této vsi byla Hana Sikorová v podání Zuzany Stivínové, která bojovala proti těžbě. Také její manžel Karel aneb Jaroslav Dušek sehrál důležitou roli, když byl obviněn z vraždy vlastní dcery Míši, jenž se ztratila a pár dílů trvalo než byla nalezena mrtvá. Zločin vyšetřoval detektiv Rajner jehož skvěle sehrál Leoš Noha a byl se svým týmem skoro pořád na falešné stopě. Zejména v prvních dílech se často objevoval Jan Cina alias Lukáš „Šary“ Vašíček, přítel Kláry Sikorové, druhé dcery Hany a Karla. Lukáš vařil pervitin pro místní bandu pasáků a stále se potýkal s nějakými problémy. Jeho matka v podání Evy Holubové vlastnila v Pustině hospodu a měla všeho dost, ale o drogách jednoho svého syna nevěděla. Ten druhý jménem Adam Vašíček paradoxně dělal vychovatele v místním výchovném ústavu, sídlícího v zámku Jezeří na samém okraji povrchových lomů. Autoři nám předložili pestrou paletu darebáků a výrostků různé pleti, které kdybych měl doma, měl by každý z nich modrý zadek anebo by se mnou už nebydlel. Podezřelých ze zabití Míšy bylo tedy dost, včetně mužských obyvatel Pustiny, jejichž osudy se odehrávaly jakoby na pozadí vyšetřování vraždy, často však vystupovaly do popředí. Během děje tak na povrch vyplouvaly tajemství z minulosti, často děsivá a ještě častěji nechutná. Stejně jako v obou zmíněných seriálech se zde kouřilo ostošest či spíše ostoosm.A také nechyběla sprostá mluva, jenž zde přitvrdila na mez nevídanou a stokrát silnější než v jakémkoliv jiném seriálu, a to jsem už viděl leccos. A sexu zde bylo habaděj, nejednalo se však o žádnou romantiku, ale o znásilnění a prostituci. Tím by výčet nejtěžších zločinů byl snad kompletní a že jich nebylo málo. Chvílemi mi bylo špatně z toho zla a špíny, které se na severu Čech objevilo a byl jsem hrozně rád, že žiji na vcelku poklidné Moravě a mám normální děti. Pokud mělo toto dílo vzbudit v divákovi nějaké emoce, u mne se to autorům povedlo dokonale. Nicméně chvílemi to byla docela nuda a seriál bych sestříhal nejméně o dva díly, ale budiž, takto byla celá atmosféra vykreslena dokonale a příběhy lidí byly popsány do nejmenších detailů. A ještě jedna věc se režisérovi povedla - vždy na konci dílu přišla nějaká událost, která mne nutila pustiti si co nejdříve jeho pokračování....Suma sumárum ode mne seriál Pustina dostal tři pusté hvězdy ***. () (méně) (více)

Pavik22

Už při prvním viděném traileru jsem tušil že tohle bude pecka. A nemýlil jsem se. Pokud jste už nad českou produkcí zlomili dávno hůl, tak tento seriál vás možná přesvědčí o tom, že i zde v Čechách se dá natočit něco opravdu zajímavého a dobrého (byť s pomocí HBO). Je to taková česká variace na Temný případ s příchutí severského dramatu. Pokud je tohle váš šálek čaje, tak se budete "bavit" i zde. Protože jak jsem již naznačil, toto se opravdu podařilo. Výborná ponurá atmosféra a skvělé herecké výkony jsou jedny z mála důvodů, proč se na tohle podívat. Obstál i konec, který je mrazivý jako celý seriál sám a dá vám pocítit, v jaké společnosti to žijeme. Vadit může akorát to, že ne všechny epizody si drží stejnou kvalitativní laťku a že konec několika epizod je ukončen skutečně laciným "cliffhangerem". I tak se ovšem podařilo natočit něco, co zůstane ještě dlouhou dobu nepřekonáno - 5*. ()

DserCom

Konečně nějaký český seriál, který se prosadil na HBO a nezklamal! Kvalitní seriál, který je na opravdu vysoké úrovni! Opravdu velice koukatelný co se obrazového počinu týče! 90% ()

stan05

Naprostá lahůdka a skvělej počin české produkce (i když je tam teda vidět značně rukopis HBO). Pustina je temnější, než temná hmota, herci brilantní a to nejen Stivínová s Duškem, ale i ti mladí. Jedinej, kdo mi tam nesedi je teda Leoš Noha, ale to je spíš jeho rolí v přeboru. Každopádně jen tak dál, doufám, že se díky úspěch dočkáme nějakého dalšího počinu téhle spolupráce. ()

Simushkas

Asi nejlepší český seriál, který jsem kdy viděla. Už dlouho se mi nestalo, že bych se hned po prvním díle musela podívat na druhý, na třetí...S každým dílem se mění děj a když už si myslíte, že víte, kam bude směřovat, jste zase úplně špatně. Psychologicky to bylo opravdu zajímavé, herci úžasní, akorát mě trochu zklamal poslední díl, čekala jsem něco jiného. Jinak jsem ale nadšená a doporučuji kudy chodím. Na české poměry je to nadčasové. ()

Shady24 odpad!

Celou dobu se tam nic neděje (jako fakt), asi 70% všech scén je tam naprosto zbytečných (např. děj v ústavu pro mladistvé delikventy - nijak to nesouvisí s hlavní dějovou linií a vlastní pointu to nemá, stejně tak scény se slizákem Cinou, kterého navíc ani nemůžu cítit, neb se mi z něj dělá nevolno). Děj se táhne jak týden do výplaty a celkově to prostě stojí za hovno. Zase si hrajeme na to jací jsme světáci, ale výsledek je jen trapná slátanina bez hlavy a paty. Ani můj oblíbený Dušek to nezachrání. ()

hujerita

Slabšie štyri. Akosi som sa nedokázal prehrýzť tým začiatkom. Potom v polovičke to chytilo grády, ale tak nejak nie plnú paru. Inak atmosféra celého seriálu bolo parádna. Celkovo som bol spokojný. ()

zvejkal42

Zatial po 4 dieloch - spicka. Atmosfera, herci, presvedcivost, uveritelnost, napatie. Taky maly cesky twin peaks :) Gratulujem! Update po poslednom diely: jedna hviezda dole, posledne epizody mal tocit ten chlap. ()

zuzam

Výborný, i když depresivní a syrový seriál, kde je vše ještě temnější než se původně zdálo. Přirovnání k Městečku Twin Peaks celkem sedí, ale tohle je české! Závěrečná pointa je nečekaná, některé scény by mohly být kratší, ale žádný díl nebyl zbytečný. Jsem ráda, že jsem to mohla shlédnout během dvou dní, delší čekání bych asi zvědavostí nevydržela. Nicméně jsem se bála, že mě citově vražda dívky zasáhne víc, ale to se naštěstí nestalo. Skvělé herecké výkony Stivínové, Duška, Křenkové a zejména Nohy. Víc takových seriálů! ()

Wonky87

Asi jsem to nepochopil, ale tohle mělo bejt napínavý nebo nedej Bože emotivní? Oceňuju jen kameru a trochu atmošku, jinak odpad. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby