Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

EternalS

Hmm a je to tu, naprostá špička české seriálové tvorby posledních X let. Pustina mě vtáhla a už nepustila. Hltal jsem plnými doušky každý záběr, každou repliku. Genialita tohoto seriálu se skrývá v těch nejmenších detailech, které dotváří celkovou atmosféru tohoto Bohem zapomenutého místa. Častokrát jsem se opravdu od srdce zasmál, abych o pár okamžiků později ronil krokodýlí slzy. Skvělá kamera, režije, hudba. Casting na jedničku, obzvláště ti mladí grázlové z lapáku byli k pohledání. Samostatnou kapitolou jsou pak herecké výkony. Zuzaně Stivínové jsem to sežral i s navyjákem. Tu nekutečnou bolest a beznaděj, kterou její postava musela prožívat. Do paměti se mi vryl i výkon Leoše Nohy a Elišky Křenkové. Jo a Janek Gregor, to byl teda syčák! Moc děkuji tvůrcům, tak dlouho jsem si seriál už opravdu hodně dlouho neužil, a to jsem asi den před tím dodíval Zaklínače. Bravo, bravo bravissimo. ()

SCHMEYD

Tak čekal jsem daleko víc... Občas místo mysteriózního drama mi seriál připomínal špatnou komedii. Výběr herců... někteří snad ani nehráli. První tři díly nicmoc, pak 4 až 6 super do té doby než Dušek začal vyšetřovat. Pak to šlo opět do kopru. 89% ?! Tohle fakt nechápu. Ikdyž? Ti co znají jen Modrý kód, Ordinaci a podobné české sračky tak z toho musí být zaručeně paf... to je pravda. V seriálu, který by v podstatě mohl být podle skutečné události je tolik nesmyslů a kravin u kterých nikdo nepoužíval rozum až to bolí. Např. Dušek dělá bordel na policii, dokonce napadne kriminalistu, sám se chce zabít a za odměnu je propuštěn, protože na něj nejsou přímé důkazy. OK. U chaty kde bydlí na něj sousedé hned potom volají policajty, že je ohrožuje... To stejné platí doma, kde na něj volá cajty jeho dcera. A výsledek? Nic. Nikdo nepřijel, prostě se nic nedělo. ()

Elam

Zřejmě jeden z nejvíce přeceňovaných seriálů současné české tvorby. Atmosféra dobrá, scénář nic moc. ()

Ornament

Šokující stigma krvácející po celých osm dílů. Jaroslav Dušek vtáhne od prvního dílu a už nepustí. Beznaděj pramenící z každého záběru. Skvělé herecké obsazení na všech postech. Scénář napsaný naprosto bravurně se skvělými dialogy. Odmítnout tuto podívanou lze jen s notnou dávkou cynismu. Nebojím se napsat, že Pustina je matkou všech podobných seriálů později natočených Českou televizí. Přesahuje hranice kriminálního příběhu, působí magicky na malém prostoru a má i schopnost rotace vašich citů, protože po skončení máte chuť, přehrát si všech osm dílů ihned znovu... Byť znáte pointu. Natolik je příběh silný.... ()

doubravkaa

Přinutila jsem se to dokoukat, když o tom všichni tak básní. Taky jsem byla zvědavá, kdo je vrah. První tři díly se strašně vlekly, pak to dostalo grády a konec mě trochu zklamal, protože mi připadal jaksi moc nahodilý. Předtím se rozjelo tolik dějových linek, rozebrali jsme si spoustu postav a nakonec jakoby se to všechno nějak zapomnělo propojit. Líbila se mi hlavně kamera, hudba, herci. Scénář se mi zdál nedotažený. Taky mě z počátku strašně štvalo, že je to nějaké zvláštní bezčasí, že to má být jakoby vizuálně úchvatné, temné...až toho bylo všeho nějak moc. Kdyby se příběh odehrával před 30 a více lety, budiž - ty interiéry, válečky na zdi a oprýskaný omítky by tomu odpovídaly, ale dnes? Působilo to na mě až příliš nereálně. Takže to co někdo vnímal jako zajímavou přirozenost a drsnost, pro mě byla spíš manýra a vyumělkovanost, přece není možný, aby VŠUDE bylo všechno vybydlený a všichni byli tak umolousaní, ani v severních Čechách snad ne :-). Jsem ráda, že nakonec mlha nebyla několik měsíců v kuse a s jarem občas i vysvitlo slunko a objevily se docela normální paneláky a auta. Nicméně jako celek je nakonec seriál zajímavý, tak dávám 3 hvězdičky. ()

sunshine29

Tak jsem dala na hodnocení 89 % a převážně pozitivní ovace a jala se na to dívat. Po prvních dvou dílech jsem to málem vypla navždy. Stivínová a Dušek za jedna, ale vážně to muselo být zasazeno do toho hnusnýho depresivního prostředí? Kde v ČR to jako má být? A kdo při smyslech by na takovým místě bojoval za referendum, aby mohl zůstat? Pak se nedivím, že si nás svět plete s Čečenskem. Jedním okem jsem se na to při práci dodívala, abych případně nepřišla o nějaké bombastické rozuzlení na konci, které dle přítomných komentářů u nás nemá obdoby. Nedočkala jsem se. Průměrná detektivka, na kterou by se dívalo mnohem líp, kdybych se nemusela neustále dívat na k***y, vaření f**u, chovance v pasťáku, což nic z toho ve finále nemělo s pointou ani nic společnýho - bylo to tam evidentně jen pro dokreslení ponuré atmosféry, což se povedlo skoro až tak, že se na to nedá dívat a člověku se dělá zle. ()

Tycygo

Velké překvapení, kvalita se v čr stále točí, ale nesmí scénář psát trotlové, což zde se opravdu nestalo, autor hořícího keře ví, jak napsat temný příběh a zasadit ho do ještě temnějšího prostředí, to už jsme v hořícím keři viděli. Originální seriál, stylem, příběhem, zasazením. Kvalitu zde najdete, jen za cenu místy nudných scén, kde se sbírá stopáž, aby to mělo 50 minut. Nudná natahovanost je ale jediné mínus tohoto seriálu, ze kterého by zápletkou mohl být i film, vše ostatní je překvapivě fajn. Zasazení do velkého dolu a okolí a celková ponurost, hnus, špinavost a zmar místa, kde dobro se hledá velmi těžko a s baterkou je moc zajímavé. Herci také fajn. Dušek hraje překvapivě nejlíp, když moc nemluví, čím kratší dialog, nebo žádný, tím lépe. Český seriál, který mezi ostatními hodně vyčnívá, částečně proto, protože česká produkce stojí poslední roky za starou, děravou a plesnivou bačkoru. 5 hvězd, pokud jste fanoušci seriálů všeobecně, což já nejsem. ()

noelgallagher

Tleskám. Podle mě se jedná o nejlepší CZ seriál, který kdy byl. Životní role Duška, Nohy a Benoniho...Gregor byl také skvělý a člověk až do posledního dílu netušil, co si o něm má myslet. Úžasná hudba, kamera a celkově celá mrazivá atmosféra celého seriálu by měla být oceněna... Jen je mi líto, že podobných skvostů nevzniká více a prostor v ČR dostanou další seriály, které jsou naprosto nesrovnatelné kvalitou i obsazením. ()

Carlos13

Pro mě asi nejlepší české detektivně sociálně psychologické drama, které dokazuje, že když chceme, dokážeme stavět děj pěkně postaru, kvalitně, řemeslně, s uvěřitelnými postavami, výbornou kamerou, scénářem a dialogy... Do půlky skvělý, pak tomu trochu dochází dech a konec je maličko na facku, ale stejně vás to neskutečně baví, napíná, mrazí. Stivínová v životní roli, skvělý vyšinutý Dušek, o kterém pochybujete do poslední chvíle, Cina neurazí, Křenková se svým hereckým stylem ve výsledku dobře zapadá a kluci z pasťáku jsou tak přesný, až vám běhá mráz po zádech. Funguje to skvěle, proč tohodle netočíme víc? ()

hypnos11

Herci, režie, scénář, kamera, atmosféra, vše naprosto famózní. Dalo mi to zabrat, ale jeden menší mínus bych našel. Duškova postava (Karel) je divná místy až moc. Nevím ale, zda je na vině scénář, nebo Dušek :) ()

venedikt

Výborně provedený surový seriál z prostředí jedné hornické vesničky v Ostravě. Trochu připomíná severské detektivky, ale má o to víc Českou myšlenku a originalitu. Bravo i výkony herců a paní režisérky. Perfektní práce. ()

Mrliš

Skvěle natočené. Kdyby česká filmová tvorba dosahovala takových kvalit jako Pustina, tak by se na české filmy dalo i koukat. Bohužel tomu tak není. Toto je světlá výjimka. Jsem potěšen, že něco takového u nás vzniklo. ()

Máraˇ5ˇ

Na české poměry neuvěřitelně natočeno, famózní herecké výkony. Jenže... Ten konec to devalvuje. Čekal jsem bombu, dočkal jsem se ale závěru ve stylu Hry o trůny – kdy se králem stal Bran, tedy až poslední logická volba. Tady to bylo podobné včetně naprosto nepochopitelného motivu. Předchozí díly jsem si celkem užil, závěrečná epizoda to (i kvůli několika nezodpovězeným otázkám) shodila. ()

ondrapec

Napínavá česká kriminálka se zajímavou a temnou atmosférou. Parádní herecké výkony, zajímavý a originální námět, jen konec mě trochu zamrzel. Čekal jsem od něj mnohem víc, ale což. *90%* ()

potok.009

Když si tak stáhnete film v domnění, že jde o zfilmovanou stejnojmennou knihu od Stiny Jackson a místo toho se vám dostane příběhu neméně ponurého a poutavého. ()

leafroller

Zatím dosti ojedinělý projekt, který mi hodně připomněl True detective. Velmi ponurý, hutný a maximálně realistický pohled do temnějších částí naší země a životů lidí, kteří tam musejí žít. Kriminální zápletka zde bohužel tvoří pouze kostru a tvůrci se soustředí spíše na vykreslení postav a jejich pocitů. Ale to se dalo vzhledem k osobě režisérky čekat. Dlouhé a pomalé pasáže, srdcervoucí "oscarové" monology a nekonečné pauzy na přemýšlení. Shrnutí je takové: zkrácení na 6 dílů by z toho udělalo atraktivní seriál a pokud by to někdo dokázal dostat do 120 minut, bude z toho výborná detektivka. Ale i tak jsem si to užil, i když bez přetáčení to prostě nešlo. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby