Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

farinelli77

Nejlepší počin HBO v našich končinách! "Postavy, firmy a události vyobrazené v tomto filmu jsou zcela smyšlené. Jakákoliv podobnost mezi nimi a skutečnými osobami, firmami nebo událostmi je náhodná, neúmyslná a neměla by být vovozována." ()

Priaxxa

Miluju thrillery a detektivky, takže moje srdce po shlédnutí traileru „Pustiny" zaplesalo. Od prvního dílu až do posledního jsem byla napjatá, sledovala větší a větší úpadek maminky v podání naprosto fenomenální Zuzany Stivínové a prohlubující se šílenství tatínka, ztvárněného excelentním Jaroslavem Duškem a hádala, co se vlastně Míše stalo a kdo za tím stojí. Také musím vypíchnout obsazení Elišky Křenkové, která je Zuzaně Stivínové, představující její matku, velice podobná. A vůbec, herecké výkony všech zainteresovaných jsou skvělé. Rozpad vztahů vesnické společnosti je opravdu věrohodným odrazem toho, jak dnes mezilidské vztahy fungují. Paranoia, kam se podíváš. Trochu mi vadila linka v pasťáku, byla zajímavá, ale tak nějak... Nedokončená. Zjevná inspirace tvůrců u zahraničních sousedů byla správným krokem, protože Pustině opravdu temný, severský, drsný nádech sedí. Tíživá atmosféra korespondovala s temným motivem seriálu. Víc takových produkcí, prosím! Chválím výběr prostředí, které svou všudypřítomnou smogovou clonou leze člověku až do morku kostí, stejně jako výborně zvolenou hudbu, která je zneklidňující (už úvodní znělka mi způsobila mrazení v žaludku). Pustina je jednoznačně jedním z nejlepších seriálových počinů loňského roku. ()

Van_Stajpen

Při hodnocení tohoto krimi příběhu (pojmu seriál bych se chtěl vyvarovat...) jsem byl na vážkách mezi 4 a 5 hvězdami. Strašně mi celou sérii vadilo až přehnaně zastaralé prezentování naší země. Spíš než součastnost mi to připomínalo dějství na přelomu tisíciletí. Tvůrci museli asi hodně hledat, než našli odpovídající lokality. Nevěřím, že Mostecko tak depresivně industriálně působí dodnes... Vozový park až přehnaně zastaralý (scénka na sídlišti, kde jsou zaparkované vozy jako staré škodovky a žigulík, starostka jezdící ve starém VW Transportu, který nepochopím, jak mohl ještě jezdit...). Když vezmu v potaz, že je to jeden z mála kinematografických počinů posledních dob z naších luhů a hájů, který spatří západní svět, tak prezentace je fakt otřesná. Vždyť znám tolik depresivních, melancholických kriminálek, či filmů, kde sem tam alspoň projede normální auto a hlavní protagonisti (včetně vážené paní starostky) nemusí chodit jako vágusáci...Samozřejmě všichni musí bydlet v polorozbořených barácích, protože se to hodí do koncepce... nevím no, tohle se až tak přehánět nemuselo...................................................................................................................................................................... Na druhou stranu, dávám 5-ti hvězdu už jen proto, že tento příběh spolu se SVĚTEM POD HLAVOU je to nej, co se zaposlední dobu u nás přihodilo. Krátce k hereckým výkonům: Stivínovou nemusím, není mi sympatická, takže na bláznivou starostku se hodí fakt dobře (a ani to možná nemusela hrát :-) ). Dušek je herecká liga sama pro sebe, tam netřeba komentář (připomínal mi postavu z HONu od Vinterberga - tvůrci se museli tímto filmem určitě inspirovat). Zaujali mě i ostatní postavy, který byly zahrány přesvědčivě a dobře. Cina je vycházející hvězda, Holubová si zahraje svoje a "Áda" (Leoš Noha) má hodl nálepku najivního "ráčkujícího" veterináře z OKRESNÍHO PŘEBORU, takže to má těžké... Ale režisérský tah najít nějakého naivního detektiva, který bude přibadat trochu přihlouble, se jim povedl...ten koncept zmaru to nikterak nenarušilo. Znám jednoho kriminalistu z našeho města, který mi ho hodně připoměl. Hold, detektiv nemusí být tak "sexy" jako v amerických kriminálkách typu Miami apod...já mu to věřil. Takže kdy jindy, než teď... 5STARS ()

quido.morava

sper - konecne zase neco originalniho, poradneho ceskeho ! Nastin inspirace v severskem stylu a jista davka moderniho naturalismu tomu dodava tu spravnou civilni atmosferu, temer vse je uveritelne, ani chvili nepochybujete o realnosti deje i prostredi; perfektni vyber hercu a tandem Hulik - Zacharias - Nellis funguje genialne. Jsem nadsen! ()

Talbotus

Mrazivá a ponurá atmosféra Severních Čech, napínavý příběh a VYNIKAJÍCÍ herecké výkony. Pustina je seriál světového formátu. Více takových. ()

Flashback

S velikým náskokem nejkvalitněji udělaný seriál v české historii. Zápletka a scénář je sice podprůměrný a nakonec uplně plytký, ale atmosféra a filmařina je to na české poměry mimořádná. ()

Krastom

Na Pustinu jsem se těšil už jen kvůli obsazení mého oblíbeného herce a improvizátora Jaroslava Duška. Netušil jsem, že bude hrát sexuálního delikventa a byl jsem překvapený, jak dobře se do této role nacítil. Seriál sklidil velký úspěch v zahraničí a tuším, že to byla Kanada, kde se stal nejsledovanějším. Svým kvalitním zpracováním a krásně ponurou atmosférou, která se tvůrcům podařila vytvořit se i místy průměrné herecké výkony vedlejších postav zdály být nepodstatné. Za mě 90%. ()

rooklet

opět trapná snaha a kopírování skandinávského trendu. Inspirace seriálem Most je až zarážejíci. I téměř stejný formát titulků ... za každou cenu musíme kopírovat a jen nenajít nějaký vlastní směr. Tak jako byl boom v muzikálech, tak je to nyní v krimiseriálech... paradoxní je, že v těch našich hrají téměř ti samí herci a člověk se docela ztrácí v tom, co vlastně za seriál sleduje :) česká tvůrčí impotence v plné parádě ! Je doba revivalů a kopírování ... asi to jde s lidstvem z kopce i v umění ... a ty amatérské filtry aby to vypadalo opravdu "pustě" :) ... ale plebsu, který moc nepřemýšlí a bere co je mu předloženo a hodnotí tak nějak aby šel s proudem .... tomu se to asi líbí :) ()

Portokalos

Extrémně špatné herecké výkony, snaha o skandinávskou detektivku. První tři díly je třeba přetrpět, ale pak už se to rozjede. ()

JohnnyV

Seriál, který u nás nemá obdoby. Všechno zde funguje na jedničku - od exteriérů, ponuré atmosféry až po charaktery jednotlivých postav. A hlavně geniální představení Jaroslava Duška - zde hvězda par excellence. Jenom mi tam neseděl ten Leoš Noha v roli detektiva. Dokázal bych si tam představit spíš Hynka Čermáka. ()

Montaigne

Pro mě nejlepší český seriál, co kdy vznikl! HBO celosvětově produkuje řemeslně skvěle odvedené seriály a Pustina je toho důkazem. Seriál jsem zhlédl ve 2 dnech - tolik strhl moji pozornost. Oceňuji zejména atmosféru celé série, silný, poutavě a nápaditě vyprávěný příběh a pečlivé vykreslení postav, u nichž postupně odkrýváte více a více vrstev. Pochvalu si rovněž zaslouží herci a také skvělá volba místa - mostecká krajina svým genius loci výborně doplňuje a podkresluje temnou tvář seriálu. Jasné hodnocení 5/5! ()

Honzyg

Fenomenální dílo nejen na české poměry. Pustina se svou kvalitou může měřit i se zahraničními seriály typu Fargo. Herecké podání od všech zúčastněných je mimořádně přesvědčivé, což je zvláště u mladých herců potěšující a neobvyklé. Práce s kamerou, zvukem a střihem je špičková, scénář vybroušený, atmosféra perfektně vybudovaná, délka akorátní. Není asi nic, co by stálo za výtku. Kéž by takto vypadala novodobá česká televizní tvorba, ale bohužel takovouto dechberoucí záležitost dokázala vyprodukovat pouze HBO a Prima s Novou (i ČT) mohou jen z dáli závistivě přihlížet. ()

dr.Queen

Ano,tak to se povedlo.Jak už tu někdo napsal Twin peaks po česku.Opravdu mi to hodně připomíná.Skvělí herci,skvělá atmosféra,prostě"the best." ()

Kouba007

Vše už bylo řečeno, jen mi tam vadil Cína, to prostě není herec, mít hubu otevřenou nebo zavřenou pro mne není herecký výkon. ()

Welington

Nevím, netuším a stále to ze sebe nemohu setřást a mám pocit, že někdy ani nemám potřebu, protože to ve mně zapustilo takové kořeny, až se s tím dokážu i ztotožnit. Je to jako monstrum, co strhává s sebou do temnoty, ale nemám potřebu s ním bojovat, avšak chci poznat svět, který nabízí. Netušil jsem, že i u nás je takového potenciálu, neměl jsem zdání, že se u nás dá najít něco tak temného, až mi to sevře hrdlo a dokáže si mne to osedlat, ale už je tomu tak. Bravurní seriál, který je tak atmosférický, tak melancholický, mysteriózní a vyvážený, až se mi do srdce vkradla touha a s tou jsem, se zatajeným dechem a mravenčením v konečcích prstů, vydržel každý díl sledovat, aniž bych měl potřebu mrkat. Dokonalé prostředí, skvěle napsaný scénář a pochmurná hudba, která řekne mnohdy víc, než slova a herci jakoby snad ani nehráli, nepředstírali, ale prožívali celou situaci, do které byli právě čerstvě vhozeni. Postavy jsou zkrátka propracované a uvěřitelné, mají svůj příběh, své stanoviště a na tom stojí pevný základ, jenž to dokonale vyvažuje. A Jaroslav Dušek byl excelentní. Za sebe mohu prohlásit, že jsem rád, co se z toho zrodilo a co to přineslo, poněvadž je to zdařilé dílo, které bych v našich končinách vůbec neočekával. ()

PanIncognito

Filmařsky je seriál na výši. Ta deprese a nejistota řadí dílo velmi vysoko. Tvůrci mají zkrátka talent! Již dlouho nic tak dobrého u nás nevzniklo... snad jen Česká televize se občas dotahuje podobné úrovně. Tak přesvědčivá temnota ve spojitosti s vynikajícím herectvím a bezkonkurenčním scénářem jen dokazují, jak promyšlený tento počin je. Jde o silný prožitek. :-o ()

Xakor20

Skvělá Atmosféra, skvostné dialogy, napětí, dechberoucí příběh, strach, mysteriozita a oči přilepené stále na obrazovce, to je Pustina. Prvních sedm dílů jednoznačně 5/5, ale popravdě poslední díl mi zkazil celý dojem ze seriálu (3/5). Konec a vrah je nemastný neslaný, v průběhu děje se na něj moc nedostává, motiv také ušláplý. Přijde mi to jako kdyby si tvůrci nevěděli rady jak příběh ukončit, to se mi ale nezdá, jelikož jinak jde dle mého po dlouhé době o kvalitní seriál z české tvorby. S koncem si dle mého mohli dát tvůrci zkrátka více práce, přece jenom nabízela se velká řada “adeptů na vraha” :). Obrovská poklona patří paní Stivínové, která se dokonale vžila do role a mimickou výrazovostí jen prohlubovala už tak silnou atmosféru. Co dodat k Jaroslavu Duškovi? Geniální! I přes poslední díl, který mě pár dní po zhlédnutí trápil a užíral, v celkovém součtu nemohu jinak než 5/5, něco takového se u nás málokdy vidí a proto si zde takovéhle skvosty musíme pěstovat a jejich podpora je klíčová. ()

ondrasimic

To bylo takový peklo, že jsem dal 8 dílů v kuse...riskoval jsem ranní prezentaci u klienta, ale asi proto, že mě seriál tak sejmul, dopadla i prezentace na výbornou. Neskutečné, byl jsem pos*aný v každém dílu. Extrémně ponuré, smutné, Pustina plná typických voličů Miloše Zemana....tedy katastrofa. Filmařsky není co vytknout, příběh dost šílený, přímo famozní herecké výkony (nechápu mnohé výblitky zdejších rádobyodborníků...kteří na všem domácím vidí něco průměrného...tohle překonává 90% zahraniční produkce...většina českých herců strčí Hollywoodské superstar do kapsy) neuvěřitelné...dokonalý Dušek, Stivínová, Noha a vynikající až úchvatná Eliška Křenková....prostě radost pohledět, sakra, na co budu koukat dnes večer? ()

Mariooo

Poměrně zajímavý čerský seriál. Pravdou je, že námět je napodobeninou skandinávských detektivek, ale to na kvalitě neubírá. Jedná se o detektivní a temný příběh z prostředí vesnice jménem Pustina, kde byla jednoho dne nalezena mrtvá dívka ve studni. Všichni věří, že za to může její otec (Jaroslav Dušek podal velmi pěkný herecký výkon), koncem minisérie se ale karta obrací. Na to, v jakém stavu je současná česká tvorba a kinematografie, je to velmi pěkných a zasloužených 80%. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby