Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

lioncel

Nejedná se o žádnou romantickou baladu, ani nějakou napínavou dobovou akci, dokonce ani o dobrodružný film s použitím známé historické postavy .. jde o pravdivý příběh .. tedy, prý .. takže co nám duo autorek tímto svým pokusem chtělo vlastně ukázat, či sdělit .. že zbojničina byla zřejmě v té době naprosto běžná alternativa k pracovní pozici pasáka ovcí, dále, že Juro Jánošík byl velmi dobrý střelec, ale chytrosti moc nepobral, protože ho do všeho navezl jeden hajzlík, za kterého byl nakonec i popraven, a k tomu jen tak lehce bokem ještě, že chtivé místní povolné holčiny nedokázaly udržet své nožky u sebe a také, že zbojníci ho nedokázali včas vyndat, což se samozřejmě neobešlo bez následků /ale pozor, aby nedošlo k nějakému omylu, žádné velké něžné erotické dusno se zde nekoná/ .. a to je asi tak vše .. no, popravdě jeden plus to mělo – už si dovedu konečně představit v reálu, co to znamenalo pověsit člověka za žebra na hák, ale takový to přínos, je myslím na celovečerní film dost málo … ()

Hees

Slovensko je krásna zem a tento film je len priemerný.Legenda Jánošíka by si zaslúžila lepší film.Ale čo by sme čakali od niečoho čo je zlepené.Zopár hlavných vecí, ktoré sa mi nepáčili: Tá kamera nemusela byť tak chaotická nedalo sa na to pozerať."Snovosť"- prečo tam dávať umelé snové veci, ktoré sa tam nehodili a boli ako keby s iného filmu (nedá mi to neporovnať s filmom Bathory kde sa do filmu hodili) keď už tak dať niečo také tak aspoň to čo je v legendách a o čom ľudia vedia.Jedna pekná scéna z vrchu na konci a trochu vtipu v strede filmu nezachránia 140 minútový film aby bol lepší.10 sekundový Jánošík, ktorého by tak volali po prvej scéne v snehu neuspel o 20 rokov môžme očakávať remake hádam za naše peniaze aby tento film bol Slovenský a nie niekoho iného.Môže to byť naša legenda ale film nie je...(ešte dodám horšie ako Bathory). ()

M.i.k.e

drobným plusem budiž slušně zvládnuté "akční" scény a nádherná krajina,ovšem jinak je Jánošík neskutečně zdlouhavým a místy nudným snímkem,který se zabývá nepodstatným a to podstatné naopak vynechává.POdobně jako u Bathory zklamání a s bídou hvězdy... ()

Martin741

Scenaristicky a pribehovo je najnovsi janosik cista vata ..... herecke vykony veskere zadne ..... dejova linia je slabucka ako caj .... a to vsetko v hroznej 140 minutovej dlzke ...Bielikovho Janosika uz asi nikdy neprekoname, tak podla mna je zbytocne vyhadzovat love za taketo hluposti .... S prizmurenim 1 oka 7 % ()

O´Neill

Váhál jsem mezi odpadem a jednou hvězdičkou, nakonec jsem zvolil přeci jen tu jednu hvězdičku a to jen kvůli konci. Jinak toto je doslovně sračka roku. Absolutně špatná kamera, kdy režisérky nevěděly co točit, hrozné herecké obsazení (CASTING WTF?!) a k tomu i absolutně špatné herecké výkony. Bože! To bych i já zahral lépe. Jo a ... skvělý Richard Krajčo! Jeho výkon se rovná nule. Ne. Je to v mínusu. ()

Petoss1

Už zo začiatku mi bolo jasné, že tu niečo nieje v poriadku. Úvodná akčná scéna v obilí bola choreograficky zvládnuta dobre, ale spôsob ako bola nasnímaná ju zabil. Kamera nieje zlá, zábery prírody z rôznych perspektív sú krásne, no pri akčných scénach, ktorých bolo sakra málo ako keby nebola riadená. Nedovolila svojim spôsobom vyvolať u diváka žiadne napätie, či poriadne emócie, ktoré tento film tak potreboval. Dej je rozhádzaný, skáče sa z miesta na miesto a okrem Jánošíka tam žiadna poriadna kostra príbehu nieje. Aj to je dôsledkom toho, že po prvej hodine som už len prevracal očami. Nič poriadne neupúta, chýba akékoľvek vzrušenie, vyvrcholenie scén, dofrasa veď už aj tie sexuálne scény mali viac napätia ako celý film. A ani legendárne zbojnícke prepady neboli bohviečo. Film o Slovenskom hrdinovi, na ktorý sa tak dlho čakalo, paráda! 55% ()

bourec

Tak to byl teda průser.A.Hollandová za celej svůj život,pokud se nepletu,nenatočila nic hodně dobrýho ,co bych si musel zapamatovat.A Jánošík bude to samý.Komorně laděný,zbytečně moc poetický bez dynamickejch scén,skoro to vypadá,jako by režisérku hlídal J.Jakubisko.Ten film mě vážně strašně nudil,a tak mě napadlo,jestli by nebylo od věci,nabídnout projekt Jánošík někomu z trojice Gibson(Statečný srdce),Kevin Reynolds(Robin Hood,Monte Christo)nebo Rolland Emmerich(Patriot).Kluci by trochu změnili film k nepoznání,přidali by akce,krve a hlavně bych se u toho posraně nenudil.A hlavně by pozlobili tady některý rádobyinteligenty,šťouraly a faktology,který ,když něco není tak jak má,lezou z kůže.Hovno,posadil bych Jánošíka do helikoptéry,ať je prča.10%. ()

C0r0ner

Od odpadu to je, coby čakanem dohodil bezruký eunuch naražený za žebra na hák. Absolutní sračka, která dělá ze slovenského Robina Hooda pěkného dementa a z domácí filmové produkce bandu retardovaných idiotů. Docela by mě zajímalo, kam se podělo těch šest milionů euro rozpočtu. Ruku na srdce, amatérské Prach a broky bylo po všech stránkách o několik tříd napřed. Strašná sračka, strašná nuda, strašná ostuda! 10% ()

Wormboy

Janosik je pre mna omnoho lepsim filmom ako Jakubiskova Batoricka. Preco? Pretoze subjektivny dojem z Janosika podciarknuty sympatickym hlavnym hrdinom a podarenym hudobnym podrazom bol pozitivnejsi, ako pre mna pri celkovo prisernej Batoricke. Aj Janosikove kvality vsak padaju na scenaristickej neschopnosti a dejovej nepriehladnosti, strohosti a epizodickosti celeho materialu. Ak by som nepochadzal z krajiny, v ktorej je legenda o Janosikovi znama a s J.J. by som sa stretol prvy krat pri uvodnych kvaziby vysvetlujucich titulkoch, asi by som bol riadne strateny z konania zainsteresovanych postav, ci uz zbojnikov, Rákociovcov alebo vladnej garnitury. Mnozstvo zbytocnych erotickych scen, ktore dej nikam neposuvaju a odstrihavanie vizualne aj symbolicky mimoriadne zaujimavych scen (najma preskakovanie vatier), je az rozculujuce. 2,5/5* ()

c.tucker

Mně celkem dost vadili divné postsynchrony. Natočeno to bylo opravdu znamenitě a režiséři se vyznamenali. Pěkné záběry kraje, detailní záběry osob, točení kamerou atd. Jen příběhově mi tam něco schází - možná vybrat zajímavější pasáže Jánošíkova života nebo nevím. Další věcí, která mi dost vadila byl nějak prapodivný casting. Hlavně Jiráček mi na slovenského zbojníka vůbec nesedl. ()

SeanLSD

Výborne. Veľmi vhodne zvolená a krásne nenásilná poetika bez zbytočných experimentov. Profesionálne spracovanie na európskej úrovni, ktorému nechýba atmosféra. A to sa musíme učiť od Poliakov ? ( Hej, musíme ). Presne nejako takto som si realistického JÁNOŠÍKA predstavoval, len mi nenapadlo, že je na to potrebných 100 miliónov alebo koľko to sakra bolo. Po tých 7 rokoch som napokon rád, že projekt dopadol takto mimoriadne uspokojivo a všetkých nespokojencov upodozrievam z pózerstva, oblbnutosti vizuálnou kultúrou a nedostatku zdravého úsudku. Čo už by ste viacej chceli ? OK, OK, tak ma hneď ukameňujte, ja som bol konečne raz aj-slovenským filmom nadšený. A čo mal do prdele znamenať ten český dabing ? Viacej takto : http://www.nekultura.cz/film-recenze/janosik-pravdiva-historie.html ()

SoolenJV

Co na tom, že je pěkná kamera a veškeré prostředí a detaily vypadají uvěřitelně, když hrdina, který by měl být charismatický, vypadá jako trochu pomalejší blbec? Největším průšvihem tohohle filmu je právě hlavní představitel (nebo jeho dabing do češtiny). Ostatní docela funguje, dokonce i mnohokrát proklínané folklorní vložky celkem fungují. ()

3n3my

V mojom prípade sa o sklamaní nedá hovoriť, pretože od tejto verzie Jánošíka som veľmi nečakal. Áno, ide o smutné (rozumej veľmi biedne) zobrazenie tejto slovenskej legendy (nech už je o ňom pravda akákoľvek), za ktoré sa môžeme hanbiť! Druhý najdrahší slovenský film (ktorý ani nie je slovenský) v hlavnej úlohe s Čechom, režisérka Polka, prevažne natočené v Poľsku (okrem zimných scén), 7 rokov natáčanie, 7 rokov písanie scenára (ktorý tiež mimochodom za veľa nestojí) - to všetko svedčí o slovenskej neschopnosti. ()

tom88

No po Bathory je tu sklamanie aj v Jánošíkovi, ale musím priznať, že nie až takého rázu ako Bathory. Snaha o realistickejšiu verziu nie úplne funguje. Pre škodu je dlhá stopáž, rozťahané je to ako babkine gace a neuveriteľne zbytočne. Nastáva chvíľková nuda a film by potreboval rozhodne skrátiť ( aspoň o 40 minút ). Bohužiaľ je zase priblblý scenár, teda slabý nerozvinutý dej, nezaujímavé scény, chaos a imbecilné rozprávanie príbehu. Ježiš, veď keď v tom má chaos Slovák, čo potom taký chudák Maďar a nie to ešte vypustiť Jánošíka ďalej do sveta. Film pôsobil celkom slušne na oko, nanešťastie boli zase debilní herci, ktorý nevedia hrať a ich výraz je asi ako výraz Chucka Norrisa ( česť výnimkám ). Kamera sa mi celkom páčila, škoda občasnej roztrasenosti a kupodivu ani strih mi nevadil. Vizuálne poňatie je dobré. Hudba mi tiež nevadila, samozrejme iba dočasne. Akcie je máličko, no ale po Bathory som viacej asi ani nečakal, no aj tak som čakal viac a zaujímavejších prepadov. Jakubisko sa na poste režiséra nechal zahanbiť Jánošíkom, no ale ako si to prehrávam spätne v hlave, tak zas toľko až nie. Vlastne ani neviem prečo dávam tri hviezdy, keď je to zase slabota, no ale nudil som sa menej ako pri Bathory, ktorej som dal menšie hodnotenie. Snáď bude ďalší slovenský, alebo česko-slovenský projekt lepší a úspešnejší, fiaska už bolo dosť. Chcelo by to niečo, hodné vypustenia mimo našich hraníc. Percentá zaokrúhľujem pekne hore (až moc). 50% ()

sir-dave

Zdlouhavě a poněkud nezajímavě pojat příběh Juraje Jánošíka. Divák by teoreticky mohl co 10 minut na 10 minut usínat a myslím si, že by v prostřední části o nic nepřišel. Ve filmu o zbojničině a o největším slovenském hrdinovi, by to chtělo více té zbojničiny a lepší scénář! Jinak chválím exteriéry, kostýmy a herce. Celkově jsem čekal více. Kde má pindíka, Markéto?! co se stalo s jeho pindíkem?! :-) 42% ()

mr.filo

Ještě že Václav Jiráček od 2002 do 2009 nezestárnul. Vtipná scéna s bublinkami. Přesto, že film nepřináší výrazné zážitky, je dobře, že se matka s dcerou vrátili do režisérských křesel, byla by škoda film nedodělat. Vizuélně zajímavý počin a sedmiletá pauza není ve výsledku vůbec vidět. ()

StanislachKo

Asi najtrefnejšie, čo by sa o tomto filme dalo povedať už stihol môj nie veľmi filmovo založený známy: "Napriek tomu, že to bola úplná pi.....a a už si vôbec nepamätám, čo sa tam tie dve hodiny dialo, ale pozeralo sa mi na to dobre" s čím sa stotožňujem. a už len dodávam: Jiráček dokázal vštepiť do toho slovenského robina hooda niečo, čo som pri starších slovenských filmoch popstrádal - Coolovosť! (ono určite na tom má nemalý podiel aj dabing Roba Rotha). Pár scén ako napríklad prisahanie vernosti na vŕšku, či táničkino oplodnenie mi ostalo natrvalo v pamäti, tak obrovský rešpekt pred tou poctivou filmárčinou. Za všetko ostatné - hlavne príbehové však podľa mňa musia všetky palce dole. Celkové hodnotenie: Napriek väčšinovému hodnoteniu sa nie je za čo hanbiť. Nebyť to prehypované do nebies, dopadlo to by to určite inak. ()

Woody77

140 minut nudy. Hlavna postava uplne bez charizmy (kam sa hrabe na Pala Bielika alebo Frantiska Kuchtu) Scenar- katastrofa.Dialogy a akčne scény uplne nulové. Dal som 2 hviezdy kvôli kostýmom , prostrediu (krasna je slovenska príroda),menu Janošik a že sa vôbec niečo natočilo aj ked povedzme si pravdu keby sa to nenatočilo tak o nič neprídeme. Škoda potencial obrovsky ,ale absolutne ho odšantročili.Nechcem dehonestovať snahu natočiť film o Jánošikovy avšak vzhľadom ,že ho točili 7 rokov tak to mohli omnoho lepšie premakať ,aby po skončení sme si mohli povedať uaaau tak to bolo ozaj dobre! ()

Estrecha

Po Hostelu a Eurotripu, přichází další povedený kousek odehrávající se na Slovensku. Tentokrát zabloudíme do historie. Polsko-české ztvárnění slovenského příběhu o Jánošíkovi má asi o trochu blíže ke skutečnosti, než americké ztvárnění od Quentin Tarantina. Přesto mi tento film přišel inspirován až příliš americkým hallywoodskáým stylem. Například zbytečný nadbytek erotických scén. Kladně hodnotím snahu o zajímavé efekty a naturalismus středověké slovenské společnosti.... Kamera však byla PŘÍŠERNÁ, stejně jako výkony některých herců, které působily spíše směšně.... Věřím, že čeští a polští filmaři se z tohoto snímku poučí a další histroický velkofilm už bude srovnatelný s americkými (přesto že jejich rozpočet je několiksetkrát větší). Zároveň věřím a doufám, že slovenský filmový průmysl se inspiruje tímto filmem a pokusí se o něco vlastního, s čím pak zkusí prorazit... ()