God Particle

Dan Mindel

Bear McCreary

J.J. Abrams, Lindsey Weber

Scénografie:

Doug J. Meerdink, Amanda Moss Serino (set dekoratér)

Masky:

Bill Corso

Kostýmy:

Colleen Atwood

Promrhaný pětihvězdový potenciál. Miluju podobná komorní situační scífka s šílenými zápletkami a pálil bych klidně pěti, nebýt ruční kamery, kýčovitého patosu a nanervylezoucí pozitivní rasové diskriminace. Zápory: 1) Vibrující ručka, která se v akčních scénách vymyká kontrole, aby děj vypadal ještě akčnější. Zlozvyk rozšířený dnes jako mor. 2) Scénář psal (jako už obvykle) nějaký sluníčkářský multikulťák. Rusové i Němci jsou tak či onak špatní. Irové jsou šašci (postava "ajťáka" O'Dowda a jeho ruky dělá ze scífka komedii). Špatní jsou Číňani a špatná je i blondýna z jiné dimenze. Jedinou jistotou, jedinou pevnou hrází proti vlnám chaosu a absurdity, tedy zůstávají dva neafricky uvědomělí 'afroevropani'. Ještě že se po společné palubní modlitbě aspoň říká "amen" a netluče se hlavou o zem směrem k Mekce. 3) Dole na Zemi zase jiný afro zachraňuje a ošetřuje bezbrannou blonďatou holčičku - klišé k zblití. Další klišé k zblití jsou zdánlivě nekonečná negerská homevidea a hlavně ufňukaný gigapatetický videovzkaz v závěru, při kterém jsem to už neudržel a zhnuseně se vyzvracel. Nějaké ty klady: 1) Divák se rozhodně nenudí, našňupaný scénárista se utrhl ze řetězu, druhá třetina filmu je skvělá. Škoda jen, že nedostali víc prostoru třeba červíci. 2) Dobrá výprava i nějaké ty triky (záběry orbitální stanice). 3) Moc rád jsem zase viděl Čang Cii, jen by se už mohla naučit aspoň trochu anglicky, aby zbytek posádky nemusel šprechtit mandarínštinou.(8.2.2018)

Možná nízké hodnocení způsobilo, že se mi třetí film z Cloverfield Universa líbil. Nedostatek energie na Zemi může způsobit světovou válku, a tak se na vesmírné stanici zkouší urychlovač, který by problémy s energií vyřešil. Jenže při jednom z dalších testů se stanice ocitne v jiné dimenzi a současně na Zemi v té naší cosi pronikne. Tím jsou vysvětleny události z filmu Monstrum (2008). Posádka se nyní musí pokusit vrátit zpět do naší dimenze, což není vůbec jednoduché, jelikož to není posádka Star Treku, kde všichni většinou spolupracují bez ohledu na národnost. Náš svět je ovšem rozdělen a těžko si namlouvat, že ve vesmíru by to dnes vypadalo jinak než na Zemi. Mně tentokrát odkazy na spousty sci-fi (Horizont události, Vetřelec, Sunshine, Život a další) nevadily. Vizuálně skvělé (ILM), o napínavé scény nebyla nouze, frankensteinovská ruka pobavila a červi fajn, škoda, že nedostali více prostoru. 3,5*(17.11.2019)

Ale tak prečo nie, rozširovanie mytológie takýmto smerom ma bavilo. Každý z trojice filmov tejto už trilógie je absolútne rozdielny, zasadený do iného žánru/subžánru. So scenárom som ok, samozrejme nejaké chyby by som určite našiel, väčším problémom je skôr spracovanie. Respektíve gradovanie deja, ktoré vzhľadom na potenciál zápletky bolo tuctové a dokonca aj ten záver mohol byť bombastický, lenže záverečná scéna je nakrútená čisto wtf spôsobom a myslím, že primárne môže aj za všeobecné sklamanie z tohto filmu. Ono sa tu totiž prejavila sila rezistencie posledného okamžiku.(19.11.2019)

• novoten

Čím déle o něm přemýšlím, tím víc Paradox připomíná nápad, který zkrátka nevyšel. Pokusem, který se původně chtěl zařadit do ambiciózní série, ale někde na půli cesty z tohoto záměru sešlo. Výsledné napojení je pak pro diváka téměř urážkou, protože se tentokrát nedá mluvit o překvapivých pointách, stavění klišé na hlavu nebo naopak prohlubování důvěrně známých žánrových mantinelů. Pozemská linie skáče od ničeho k ničemu a ta vesmírná, hlavní to atrakce, nedosahuje k žádnému z tématických bratříčků (Sunshine, Prometheus, Život) a nejvíc zaujme tím, že Chris O'Dowd opět hraje Chrise O'Dowda, což je stejně tak zarážející jako osvobozující. Cloverfield měl být originální sérií, která staví očekávání na hlavu. Nechápu, že dekádu potom, co mě první díl rozdrtil na dlouhé měsíce dopředu, je její vývoj zoufale bezradný.(6.2.2018)

Po nevydarenom experimente s energiou stratí posádka vesmírnej lode kontakt so Zemou. Ich primárnymi úlohami sa stanú prežitie v nebezpečnom stave, do ktorého sa dostali, a obnovenie spojenia s domovskou planétou. Svojím nerozvážnym konaním ale spôsobili obrovskú katastrofu, ktorá otrasie existenciou celého vesmíru. - No neviem, či toto mala byť paródia na sériu Cloverfield, alebo to tvorcovia mysleli vážne, ale na predchádzajúce časti sa to ani nechytá a v podstate to s nimi ani nemá nič spoločné. Ani 10 Cloverfield Lane na prvú časť príliš nenadväzoval, ale mal aspoň vynikajúci príbeh a silných hercov. Tu je všetko pekne korektne uhladené, takže na vesmírnej lodi má svojho reprezentanta každý kontinent a USA a Velká Británia sú samozrejme reprezentované Afroameričanmi, pretože práve oni sú najväčšími znalcami v oblasti astronautiky. Nesmie chýbať velká porcia digitálnych efektov, aby to celé pôsobilo ešte viac uveritelne a aby bol tohtoročný Super Bowl weekend pre američanov nezabudnutelný. Ale zase sa mi tu dosť vecí aj páčilo. V prvom rade klasicky pekná hudba od Beara McCrearyho. Vraždy boli dosť kreatívne a bolo ich viac než som čakal, takže za celkom solídne tri hviezdy to určite je. P.S. Mnohým divákom sa scény na konci 10 Cloverfield Lane zdali vtipné. Počkajte si na koniec The Cloverfield Paradox a vybuchnete smiechom.(5.2.2018)

• - Postava, která mluví v televizním vysílání o paradoxu, se jmenuje Mark Stembler (Donal Logue). Postava z Ulice Cloverfield 10 (2016), kterou hraje John Goodman, se jmenuje Howard Stembler, což může znamenat možné příbuzenství. (NiWi)

• - Film bol vydaný len pár hodín po tom, čo sa počas Super Bowlu objavil jeho prvý trailer. (Marceloo)

• - Původně se film měl jmenovat „Božská částice“, později se však upravil scénář a natočilo několik scén, které spojily film se sérií Cloverfield. (dan4815)