God Particle

Oren Uziel, Doug Jung

Daniel Mindel

Bear McCreary
  • SOLOM.

Musím souhlasit s názorem, že tato Cloverfieldská série je skutečně velice podivným „úkazem“. Tři filmy, tři rozdílné příběhy a pouze náznaky jisté spojitosti (jejich propojení). Přesto jak Cloverfield tak 10 Cloverfield Lane považuji za vcelku solidní filmy, kterým jsem sám napařil nadprůměrné ohodnocení. Oba byli naprosto odlišné, no a přesto jsem si v nich dokázal najít to „svoje“, co si získalo mou přízeň i obdiv. Jenže tato vesmírná trojka mi bohužel prostě moc nesedla. Kašlu na to, jak moc byla propojena (kolika náznaky) se svými předchůdci, protože je jasné, že tento film (scénář) s nimi původně neměl vůbec nic společného, ale následně došlo k několika úpravám, jenž původní myšlence rozhodně moc nepomohly. A i tak to nebyla žádná sláva. Inspirace jinými filmy byla zjevná, což by mi ještě tolik nevadilo, jen kdyby se tu neobjevila celá řada naprosto uhozených, nesmyslných a hlavně ani ne moc zajímavých (prý vtipných) momentů, které ve své finální podobě byly spíše trapné. Kupříkladu taková ruka jednoho z posádky – ha ha ha to byla vážně prdel. Našel jsem tu však i několik docela zajímavých momentů (scén) – smrt Číňanky patřila k tomu nejlepšímu, co nám zde bylo nabídnuto. Jenže velkou smůlou bylo i to, že atmosféra tohoto filmu byla hodně kolísavá, mnohdy dost nudila, jindy jsem několik minut doslova chrochtal blahem – těchto momentů však bylo velmi poskromnu. Byla tu i celá řada nepřehledných a zcela zbytečných momentů – úplně klidně bych se třeba obešel bez dějové linky, která se odehrává na Zemi s manželem hlavní hrdinky. Prostě bylo vidět, že některé situace tu byly doslova vloženy násilím a tempu příběhu spíše ublížily, než aby mu nějak výrazněji pomohly. Herecké výkony některých jedinců byli taky velmi chabé, takže v tomto případě prostě spokojený být nemůžu. Ač bych rád, tak tomu tentokrát nedám ani průměrné ohodnocení, protože znám celou řadu lepších scifi-hororů z vesmírného prostředí. 40%(15.11.2018)

Tak dobře, já ty tři a půl hvězdičky tedy zaokrouhlím nahoru. The Cloverfield Pradox je podle mého názoru záměrná pocta béčkovým sci-fi bijákům z padesátých let, kdy se vesmírná loď neudržela ve vesmíru bez struny či drátu a kdy se v každé obří gumové příšeře zalykal horkem ten nejhůře placený člen štábu. Ale braková zápletka mi vůbec nevadila a herci myslím hráli přesně to, co se po nich chtělo. Škoda jen, že ta hra na vážnou situaci nevydržela po celou dobu a musely ji narušovat především nevtipné eskapády kolem jedné amputované, avšak stále živé ruky (hláška "Doroste to?" patří spíš k Monty Pythonům nebo k Simpsonovým, ne sem), protože jinak jsem byl vážně vcelku spokojený. Závěr se mi (kromě posledního záběru) líbil moc a řekl bych, že nebudu mít problém se na film někdy podívat znovu.(6.1.2019)

• novoten

Čím déle o tom přemýšlím, tím víc mi přijde, že je Paradox nápadem, který zkrátka nevyšel. Pokusem, který se původně chtěl zařadit do ambiciózní série, ale někde na půli cesty z tohoto záměru sešlo. Výsledné napojení je pak pro diváka téměř urážkou, protože se tentokrát nedá mluvit o překvapivých pointách, stavění klišé na hlavu nebo naopak prohlubování důvěrně známých žánrových mantinelů. Pozemská linie skáče od ničeho k ničemu a ta vesmírná, hlavní to atrakce, nedosahuje k žádnému z tématických bratříčků (Sunshine, Prometheus, Život) a nejvíc zaujme tím, že Chris O'Dowd opět hraje Chrise O'Dowda, což je stejně tak zarážející jako osvobozující. Cloverfield měl být originální sérií, která staví očekávání na hlavu. Nechápu, že dekádu potom, co mě první díl rozdrtil na dlouhé měsíce dopředu, je její vývoj zoufale bezradný.(6.2.2018)

nový Cloverfield se v první polovině rozjede vcelku slušně a zajímavých nápadů (zejména samotná ústřední zápletka) je zde bezesporu spousta, ale celé je to bohužel šíleně děravé, nedotáhnuté a v některých momentech vyloženě pitomé.. a když se z toho následně ve druhé půlce stane tuctové sci-fi béčko, je definitivně jasné, že tvůrci v téhle sérii, do níž mimochodem Paradox zapadá jen velmi krkolomně, poprvé šlápli vedle.. slabé 3*(9.2.2018)

• luka4615

Nápaditá nosná premisa snímku The Cloverfield Paradox přiživovala naději, že se bude jednat o další originální snímek v občas jednotvárných filmových vodách. Tento dojem ještě o kus více posilovalo herecké obsazení společně s hutným trailerem a stylizací, která se místy blížila filmu "Sunshine" či "Alien". Bohužel, výsledek je přesně opačný, než v jaký jsem doufal. Film ztrácí zejména co se scénáře, atmosféry a celkové logiky týče, jelikož téměř od začátku jsem měl neutuchající dojem, že sleduji vizuálně vtahující "zetkový" horor, který navíc velmi nešikovně balancuje na hraně nepovedené komedie. Pokud tedy hledáte kvalitní sci-fi odehrávající se na vesmírné stanici, sáhněte raději po loňském filmu "Life".(7.2.2018)

• - Původně se film měl jmenovat „Božská částice“, později se však upravil scénář a natočilo několik scén, které spojily film se sérií Cloverfield. (dan4815)

• - Spoiler: Na konci filmu můžeme vidět podobné monstrum jako v prvním filmu ze světa Cloverfield Monstrum (2008). Toto je však evidentně větší a objemnější vzhledem k tomu, že jeho hlava sahá až nad mraky. Naznačuje to teorii, že na Zemi je hned několik monster, které jsou buď v různých fázích vývoje, nebo se dokonce liší a je více živočišných druhů. (NiWi)

• - Nápad zapojiť film do Cloverfield univerza prišiel až potom ako padla prvá klapka. (Tomate)