Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

snupko13

Pekný prehľad, v úhľadnom balení dnes už kultoviek 80. rokov. Pre mňa neznámi bratia Dufferovci vzdali hold celej jednej ére a báči Spielberg sa musel pri sledovaní obrazu určite spokojne škrabať v jeho sivej brade a myslieť na to, že jeho filmarčina prežila v takomto fajnovom jednoduchom ráme. Škoda strapňovania sa Ryderovej a niekoľko zbytočne naťahovaných minút, aj 45min. na časť by bolo ok. Ak vôbec dôjde k pokračovaniu, čo záver mierne naznačuje, tak dúfam, že nás nečaká varenie vody. ()

Red John

Osmdesátá léta dvacátého století jsou jednou z nemnoha dekád, které mají natolik specifickou tvář, že si už žijí vlastním životem. Osmdesátky jsou prostě životním stylem, který vyvolává nostalgii i u těch, kteří je nezažili. A jestli je každé desetiletí nedávné historie definováno hudbou, módou a společenskými a technologickými změnami, v případě 80. let je pak třeba zmínit i film. Nástup videa a obroda žánrů hororu a sci-fi, to jsou klíčové okamžiky kinematografie této doby. Nový mysteriózní seriál z produkce Netflixu (který se pro mě tímto stává jedničkou v seriálové produkci) Stranger Things je mazaně zasazen právě do této doby a veze se na nehynoucí slávě dobových žánrově podobných snímků. Je však třeba říci, že tak dělá s maximální citlivostí a láskou. I když jsou více či méně viditelné aluze, easter eggy i přímé citace takřka všudypřítomné, seriál rozhodně nepůsobí jako zmatený a nucený mix slavnějších motivů. Tady se totiž jede nejvyšší liga. Pořád jde o originální příběh, který hravě obstojí sám o sobě, a stejně tak zasazení děje do úžasných 80. let není jen snahou parazitovat na slavné době; ony „stranger things“ by se prostě nemohly stát jindy než v osmdesátkách – a toto jsou osmdesátky. Stranger Things skutečně působí jako něco, co vzniklo před třiceti lety, ale vy jste to ještě neviděli, tak přesvědčivý seriál je. Ve své fascinaci minulostí připomene jiný letošní hit, kingovskou adaptaci 11.22.63. I zde byla šedesátá léta nádhernou atrakcí nejen pro diváka, ale také a především pro hlavního hrdinu cestujícího časem. Pod půvaby ztraceného Dávnolandu se pak důmyslně schovávaly lidské drama, trocha toho nepojmenovatelného děsu a hlavně láska překonávající i čas. Stranger Things jsou na tom stejně: pod slupkou půvabného retra se skrývá silný příběh zručně míchající velké emoce, napětí, romantiku a to nejlepší z hororového i vědeckofantastického žánru. Zkrátka jako by z minulosti nepocházely nejen postavy, ale i samotný scénář. Srovnání s 11.22.63 se jeví logické i proto, že seriál je silně inspirován poetikou Stephena Kinga. A paradoxně je nejvíce cítit vliv nikoliv Kingových hororů, ale veskrze civilního Stůj při mně. K úžasnému scénáři je třeba přičíst bezchybné řemeslné zpracování, špičkové obsazení dětských i dospělých hrdinů a skvěle padnoucí instrumentální i písničkový soundtrack a rázem máte krále letošní sezóny. Pokud vás někdy zajímalo, jak by to asi vypadalo, kdyby v roce 1983 natočil Spielberg adaptaci Kinga podle Hughesova scénáře s Carpenterovou hudbou, Stranger Things vám přinášejí odpověď. Povědomou a přesto originální, svěží a skrz naskrz fascinující. 10/10 ()

Wez

No,není to zase taková pecka,jak jsem si podle zdejšího hodnocení a recenzí myslel-ne,že by tento počin byl špatný,to rozhodně ne,ale podle mě mu velice škodí dvě věci-ta první je opravdu dlouhý rozjezd-asi pět dílů se tam prakticky nic neděje a sledovat celou sérii až do zhruba šestého dílu je opravdu utrpení...Naštěstí od šestého dílu se děj dost rapidně zlepší a zbytek už je super...Ta druhá věc je výběr opravdu nesympatických(snad až škaredých)herců v čele s tím Mikem nebo jak se jmenoval-to byla opravdu zrůdička zralá na dělo do xichtu a i když všichni hráli dobře,opravdu mi dlouho trvalo,než jsem si na postavy zvykl(dost otřesně a strhaně vypadala i hodně přehrávající W.R.,ale to byl možná záměr tvůrců,nevím,ale v tom koženým plášti jí to pak i seklo a i místní "kráska" byla otřesná),snad jediná postava,která mi byla vcelku sympatická už od začátku byla postava sheriffa...Je ale pravda,že nakonec jsem si zvykl a hrdinům i fandil..Abych jen nehledal chyby,tak co mě zaujalo hned bylo ztvárnění jiné dimenze-to bylo dost originální a tvůrcům se opravdu "druhý svět" povedl,jen škoda,že ho tam bylo tak málo a taky suprově zvládli vystihnout dobu a feeling 80 let,ve kterých se seriál odehrává-auta,kola,oblečení,ůčesy,hudba..Zhruba od těch 2/3 série ale seriál nabral opravdu parádní grády a byla radost jej sledovat,a nakonec jsem byl i rád,že jsem mu tu šanci dal,protože konec vše napravil,tak ty čtyři hvězdičky dám-třeba se tvůrci poučí a další série už nebudou tak zdlouhavé...1.série-80% ()

Wartord

Po první sérii těžko hodnotit, zvláště, když nevím co bude dál, ale...zapomenu na nějakou osmdesátkovou nostalgii, jak o ní někteří hovoří, protože promě to žádná nostalgie nebyla, nebo alespoň mi to teda nepřišlo zvlášť nosné pro seriál jako celek. Vyzdvihnul bych asi dětské herce, kteří byli naprosto uvěřitelní, chovali se logicky a měli veškeré traity, které tak dobře znám z dětství (DnD, přirovnávání skutečností k fantasy světu; Star Wars, všude plakáty, postavičky atd. atp.). To bylo pro mě to nostalgické a proto mě to tak zasáhlo. Kdyby bych byl stále malé dítě, při horových okamžicích bych si vzpomněl na Diablo II. Ale vlastně já si na to vzpomínám ještě teď! Všechny epizody jsou si rovny, bohužel od třetí jde už tak trochu poznat kam to všechno spěje. Scénáristé to museli zachránit tím divným cliffhangerem na konci. Ale i tak na to budo vzpomínat v dobrém. ()

joemikes

Winona od Střihorukýho Edwarda nevyrostla, zato tady to dala na plný kule, stejně jako kluci, milovníci Dračího doupěte a super komediant Gaten Matarazzo, kterej tomu dal korunu! Jsem zvědav kdy vyjde druhá řada. ()

doogiemus

Pekne hustá atmosféra, príjemná tajuplnosť, ktorá občas prináša zimomriavky. Páčilo sa mi to - kto má rád tento druh scifi-hororo-drámovo-thrilleru, vrele odporúčam. Som zvedavý na pokračovanie. Má to dobrý potenciál. ()

AmunRa

Po shlédnutí první série: Bezpochyby od Kinga opsaný příběh, postavy i atmosféra. Atmosféra 80. let i příběh připomíná nostalgikům Kingovy klasiky jako To nebo Firestarter. Opět je tu skupinka dětských hrdinů (fanoušků her na hrdiny a Tolkiena), stvůra z jiného světa, zlá vládní "agentura" a dítě se zvláštními schopnostmi. Navíc jsou tu ještě dějové linie středoškolských teenagerů a dospělých, kdy všichni vyšetřují zmizení školáka Willa vlastními metodami nezávisle na sobě. Příběh obsahuje (doufám) úmyslně množství žánrových klišé, které znovu a znovu oživují klasické příběhy 80. let. Určitě se však dalo zapracovat na tom, aby atmosféra nebyla jen osmdesátková, ale měla také správný náboj napětí, což se až tak moc nepovedlo. Postavy jsou kapitola sama pro sebe - a musím ji hodnotit jednoznačně skvěle. Výběr herců se výborně vydařil a přes množství neznámých dětských a teen herců mezi obsazením není nikdo vyloženě podprůměrný. Jak se dalo doufat, tak ve své roli vyniká Winona Ryder a mezi dětskými herci exceluje Millie Bobby Brown. Většina postav není černobílých a každý má své lepší a horší stránky. V souhrnu se seriál určitě vyplatí shlédnout a v roce 2016 se jistě probojuje mezi špičku v žánru fantastiky. ()

Lockdown

Parádní věc, která těží z žánrové rozmanitosti. Najdeme zde prvky hororu, sci-fi, fantasy, nebo i třeba komedie, a to vše zabalené do perfektního retro, ale přesto kurva moderního kabátku. Postavy jsou vykresleny skvěle, herci je navíc ale taky doplňují velmi dobrými výkony. Jediná věc, která mi tam trochu leze na nervy je místy až příšerné přehrávání Winony Ryder. Člověk by jí to chování chtěl věřit, ale bohužel tentokrát to fakt nešlo. Za největší klad seriálu považuju počet epizod. Osm epizod je totiž tak akorát, aby se příběh dostal pod kůži a odpovědělo se na nejdůležitější otázky. Tvůrci už potvrdili i pokračování tohoto díla u čehož si nejsem jist, zdali to je nejlepší nápad. Uvidíme, jestli druhá řada nabídne stejně kvalitní podívanou. 85% ()

Rouman.

Seriál, který jsem si vždycky přál a ani jsem o tom vlastně nevěděl. Seriál, který mě už od svých skvostných úvodních titulků až do poslední minuty každé epizody totálně dostal. Seriál, který bych dokázal zkouknout na posezení... Takové jsou Divné Věci. Jestli si mě tak získal kvůli své perfektní atmosféře osmdesátek se spoustu odkazů a referencí, skvělým mysteriózním příběhem s několika hororovými momenty, nebo bezchybným hereckým obsazením (Želví kluk Dustin TOP), to nedokážu říct, každopádně vše dohromady skvěle funguje a vytváří tento seriálový skvost, který by si nikdo neměl nechat ujít. ()

RavenSpector

Dokonale sestavená vykrádačka dobrých momentů a nápadů z kultovních filmů a knížek, prodchnutá atmosférou Half Life a říznutá Stephenem Kingem. Scénář by zasloužil Oskara. Takhle nějak by měly vypadat adaptace Kingových románů. ()

vikin

Jééé, to bylo moc příjemné. Už byly napsány tuny hodnocení, nebudu zdržovat. Snad jen ta hudba, ta je přímo dokonalá a sedí naprosto přesně k tomuto velmi podařenému dílku. Děkujeme Duffers brothers :-) ()

Beaka9

Sice jsem teprve u pátého dílu, ale už teď můžu říct, že je to pecka, co se jen tak nevidí. Je to napínavé až hrůza a výkony všech dětských herců vynikající, především v prvních dílech září holčička "El". ()

Sashmen13

Hned ze začátku jsem si vzpomněl na super 8. Jenže tohle je úplně jiná liga. Neříkám, že je to úplně úžasné, ale rozhodně je to něco. Postavy jsou tady dost racionální a pár překvapí a nenechá se zaškatulkovat. Většina otázek však zůstane nezodpovězena, takže naše naděje se můžou upínat k pokračování. To zcela jistě přijde, neb takový cliffhanger se vidí málokdy. Doporučeno každému kdo rád retro... ()

Ondrej.Lejci

Letošní paráda, která udělala takový dojem, že překonala v žebříčku i Game of Thrones a že režisérem jsou vlastně úplně bratři nováčci, kteří mají na kontě pouze malý horor Hidden je snad zázrak. Z počátku jsem měl obavy, že Stranger Things ocení pouze ti, kteří vyrůstali v 80. letech, naštěstí jsem se mýlil, i moderní divák si seriál dokáže zamilovat.Hlavní hrdinové tvoří sice děti, které však nejsou napohled příliš roztomilé, ale diváka si získají po dvou dílech a má pocit, že dobrodružství zažívá s němi. Nejlepší a nejzáhadnější postava je Eleven, která je pro mne nejemocionálnější složkou seriálu a zřejmě i nejlepší herecký dětský výkon za posledních 10 let. Velmi jsem si oblíbil i postavu férového Šerifa. Celý seriál je silně mysteriózní, záhadný, temný, překvapující, šokující, napínavý, dojemný a místy až dechberoucí. ()

Pargin

Při shlédnutí 1. série tohoto seriálu musím říct, že je to takový rodinný seriál s nádechem vetřelce. Určitě stojí za to a snad bude i minimálně 2. série! ()

Kamil111

A pak že neexistuje stroj času! Neskutečně povedený návrat do 80. let - příběh, struktura vyprávění, výprava, vizuál, feeling, vše do nejmenšího detailu jakoby pocházelo z té doby. Snad ty odkazy na Spielberga a Kinga byly až příliš prvoplánové (ale opět - absolutně přesné), ale seriál je pro děti i pro jejich rodiče, napínavý i s nadhledem, s tahem na branku a někdy plné milých klišé. Prostě první liga té doby. P.S. Druhá řada totéž. Její poslední čtyři díly jsem si dal najednou, tak mě to vtáhlo. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu