Ostrov pokladů

• španělský

La isla del tesoro

Dobrodružný

Velká Británie / Itálie / Španělsko / Francie, 1972, 94 min

Stáří snímek trochu podlamuje v kolenou, kostýmy mají místy karnevalovou úroveň, ale jinak jde o přímočaré a zábavné pirátské dobrodružství podle knižní klasiky, které v dětství četl snad každý kluk (a nejedno děvče). V případě herců oprávněně zaujme především Orson Welles v roli prohnané Silvera, neztratí se ale ani oblíbený padouch filmových mayovek Rik Battaglia (kapitán Smollett) nebo francouzský komik Jean Lefebvre (Ben Gunn). II Hudba: Natale Massara. 70%(3.11.2010)

Orson Welles jakožto ,,Dlouhý" jednonohý pirát John Silver, s Flintovým papouškem který stále vykřikoval mrtvý už nekoušou, u mě vážně tenkrát vítězil a téměř neměl konkurenci. Nezapomenutelný dobrodružný film z mého dětství, něco podobného jako Jack Holborn, také s malým chlapcem Jimem Hawkinsem v hlavní roli který se stane nedobrovolným účastníkem za pirátskou honbou v podobě 70.000 tisíci librového zlatého pokladu kapitána Flinta. Jean Lefebvre jako starý zarostlý ztroskotanec Ben Gunn, z první výpravy kapitána Flinta, a posléze hlídač zlatého pokladu byl také velmi dobrý ale zároveň i velký podivín a tak trochu i blázen..V televizi snad naposledy někdy za totáče, v rámci dětských pořadů Vega nebo Magion, to už ale bohužel nevím přesně. Orson Welles na mě působil o poznání lepěji než John ze stejnojmenného filmu z roku 1990, tentokráte ale už s Charltonem Hestonem. Klasika klasik, a to nejen film ale i knížka od Skotského romanopisce Roberta Louise Stevensona kterou jsem jako malý kluk přečetl snad pětkrát. Tak pokud se chcete třeba opět po letech vydat na nějaké to pořádné dobrodružství jak na krásných lodích, tak na krásných tropických ostrovech nebo třeba jen v zaplivaných a špinavých přístavech, tak vám to vřele doporučuji. A zároveň vám můžu doporučit i jiné zajímavé tituly ať už mladší či starší, ale určitě stejně dobré ba i možná zajímavější. Klasika: Kapitán Blood 1935, Pán sedmi moří 1941, Kapitán Kid 1945, Černovous 1952, Krvavý pirát 1952 nebo Bukanýr 1958. Určitě vás nejen tento film nezklame?A už jen z nostalgie a ze vřeleho citového vztahu k těmto filmům dávám za 4*:(6.2.2007)

Vzhledem k velmi dobré znalosti literární předlohy, tenhle román byl mou oblíbenou mladistvou četbou, se musím tvůrcům poklonit, jak fikaně se dokázali přiblížit originálu. Samozřejmě, některé opisy bylo nutno oslíkovsky převyprávět ústy postav, ale úhel pohledu je mistrně trefený. Skvělý je samozřejmě Orson Welles v roli Silvera, líbil se i malý Jim (ačkoliv si myslím, že Stevenson ho zamýšlel staršího), obrovský kus práce udělal původní český dabing (Levným knihám patří velký dík, nechápu, proč vůbec natočili další dabing, druhý znovu na Barrandově a třetí v ČT)) a taky super hudba. Pěkné lokace, takové dobrodružství bych si dal líbit též.(3.4.2016)

Kam se hrabou komerční a předražení Piráti z Karibiku...tomuhle Ostrovu pokladů jsem jako děcko absolutně propadl a věřím, že i nyní by mě nezklamal (mimochodem, po letech zjišťuji, že legendárního Dlouhého Johna Silvera tenkrát hrál perfektním způsobem skvělý režisér Orson Welles). Dobrodružná klasika.(15.4.2008)

Notorický padouch Rik Bataglia (Rollins z Vinnetoua) - zde jako klaďas, a ještě k tomu dabován Přeučilem??? Jinak ovšem romantika dálek a atmosféra klukovského dobrodružství úplně jako z té krásné knížky. Welles výborně ztvárnil Silvera, a pro mě je už navždy ten jediný Long John (a to si ho pak ještě střihnul sám velký Charlton Heston....). Dabingoví herci let 70. si to užili, a my s nimi. Někdy však už přeci jen na můj vkus moc naivní a dětské.(19.4.2016)