Ostrov pokladů

• španělský

La isla del tesoro

Dobrodružný

Velká Británie / Itálie / Španělsko / Francie, 1972, 94 min

Orson Welles jakožto ,,Dlouhý" jednonohý pirát John Silver, s Flintovým papouškem který stále vykřikoval mrtvý už nekoušou, u mě vážně tenkrát vítězil a téměř neměl konkurenci. Nezapomenutelný dobrodružný film z mého dětství, něco podobného jako Jack Holborn, také s malým chlapcem Jimem Hawkinsem v hlavní roli který se stane nedobrovolným účastníkem za pirátskou honbou v podobě 70.000 tisíci librového zlatého pokladu kapitána Flinta. Jean Lefebvre jako starý zarostlý ztroskotanec Ben Gunn, z první výpravy kapitána Flinta, a posléze hlídač zlatého pokladu byl také velmi dobrý ale zároveň i velký podivín a tak trochu i blázen..V televizi snad naposledy někdy za totáče, v rámci dětských pořadů Vega nebo Magion, to už ale bohužel nevím přesně. Orson Welles na mě působil o poznání lepěji než John ze stejnojmenného filmu z roku 1990, tentokráte ale už s Charltonem Hestonem. Klasika klasik, a to nejen film ale i knížka od Skotského romanopisce Roberta Louise Stevensona kterou jsem jako malý kluk přečetl snad pětkrát. Tak pokud se chcete třeba opět po letech vydat na nějaké to pořádné dobrodružství jak na krásných lodích, tak na krásných tropických ostrovech nebo třeba jen v zaplivaných a špinavých přístavech, tak vám to vřele doporučuji. A zároveň vám můžu doporučit i jiné zajímavé tituly ať už mladší či starší, ale určitě stejně dobré ba i možná zajímavější. Klasika: Kapitán Blood 1935, Pán sedmi moří 1941, Kapitán Kid 1945, Černovous 1952, Krvavý pirát 1952 nebo Bukanýr 1958. Určitě vás nejen tento film nezklame?A už jen z nostalgie a ze vřeleho citového vztahu k těmto filmům dávám za 4*:(6.2.2007)

Kam se hrabou komerční a předražení Piráti z Karibiku...tomuhle Ostrovu pokladů jsem jako děcko absolutně propadl a věřím, že i nyní by mě nezklamal (mimochodem, po letech zjišťuji, že legendárního Dlouhého Johna Silvera tenkrát hrál perfektním způsobem skvělý režisér Orson Welles). Dobrodružná klasika.(15.4.2008)

Stevensonova klasika jako věčné téma dobrodružného filmu: např. 1917 v produkci Fox Film Corp., 1920 Paramountu, 1934 MGM s Wallace Beery v hlavní roli , 1937 s Nikolajem Čerkasovem nebo disneyovská verze z roku 1950...Tato takřka celoevropská verze si se svými předchůdci nezadá a Orson Welles v roli Johna Silvera patří k vůbec těm nejlepším.(8.5.2005)

hodnocení 70%.. Na tomhle filmu už je bohužel znát jeho stáří. Co se týče výpravy, triků, akce, atd. může jen stěží konkurovat současné produkci dobrodružných filmů - mj. série PIRÁTI Z KARIBIKU. Oproti nim má však krásný příběh podle známé knihy "Ostrov pokladů" (Robert Louis Stevenson) a to není vůbec málo.(20.12.2007)

• Danulinda

Kdyby tento film byl uvedený jako dětská (dobrodružná) komedie, dal bych určitě 3 bodíky, avšak napsat o tomto dětském legračním představení, že je to dobrodružný film, je fakt zábavné. Za krásnou přírodu dávám dva bodíky, ale to je tak maximum, kolik si tento "dobrodružný" film zaslouží vzhledem k občasné nudě a zcela nevěrohodným scénám.(2.3.2011)