Viktorie a Abdul

• Velká Británie Victoria and Abdul (více)

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost. (Bontonfilm)

Scaevola

Nevšední příběh není romantikou ve vlastním slova smyslu, a přece zdařile hraje na city, až by jeden plakal. Tedy když zrovna snímek okatě neřeší mainstreamové názory na rovnost a odlišnost a nadržuje přitom jen jedné straně. Co však beze sporu škodí, je náhlý obrat perspektivy, když přibližně v polovině snímku mizí ze scény Abdul, který se najednou stává jen neživou a nemluvnou příčinou sporů, a otěže přejímá královna. Nejen že se tak změní tempo filmu, ale navíc scénář vyměňuje roztomilou naivitu za hlubokomyslnou kritiku kolonialismu, jež se sem však jednoduše nehodí. ()

Astonko

Veľmi milé a vtipné príhody kráľovnej, ktorej vám paradoxne bude sem tam aj ľúto, v podaní skvelej Judi Dench. Dej i keď nie je úplne súvislý a nie je tam vyslovene niečo, čo by vás donútilo ho dopozerať, ma bavil a film som si tak vyslovene užíval. Mimoriadne mi k tomu napomáhal aj skvelý vizuál, vrátane kostýmov a krásnych prostredí zo Škótska aj palácov. Pekne vyzerajúci film má u mňa proste vždy o hviezdičku viac, ale tento by si odo mňa inak ani menej nezaslúžil 7/10 ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 9/10 ()

PTuranyi

Rádoby historický film, miestami s humorným nadhľadom a miestami so snahou o drámu. Produkcia je dobrá a kým sa drží v komickej rovine je všetko v poriadku. Aj niektoré dramatické momenty majú dobrú úroveň. Žiaľ snaha dramatizovať súboj medzi Abdulom a dvorom nevychádza a výsledok je nemastný neslaný. Výkon Judi Dench je veľmi dobrý ale Ali Fazal pôsobí skôr ako Aladin z rozprávky. Samotné oživenie živenie záujmu kráľovnej Viktórie je celkom uveriteľné ale po často to zachádza priďaleko. Našťastie je vekový rozdiel dostatočne veľký, takže sa príbeh nezvrtne na slaboduchú romancu. ()

flakik

Další nudný biografický film, který nepřináší nic nového ani zajímavého. Prostě to, na co jdete v neděli odpoledne do kina, protože už nudou absolutně nevíte co by a nechce se vám nad ničím myslet. Jediné, za co ten film stojí, je herecký výkon Judi Dench. Tahle role jí opravdu sedla. ()

Kamil111

Frears aristokracii umí a tento kousek neodolatelně mixuje komedii a romantiku. V poslední třetině je truchlivých slz a vzdychání až příliš, ale první dvě třetiny lze označit za zdařilou zábavu, která si na mušku bere britský dvůr se všemi jeho pošetilostmi. Nevyvolává salvy smíchu, spíše budete mít na tváři stálý úsměv. Judi Dench je jako obvykle perfektní, a bollywoodská hvězda Ali Fazal příjemné překvapení. ()

lenkqudx

Mám rada tieto historické námety, ktoré ukazujú panovníka/historickú osobnosť z iného svetla. Prvých 35-40 minút skutočne strhujúcich, predstavenie hlavných postáv a prvé sympatie kráľovnej Viktórie k moslimskému Indovi vtiahli do deja, ale tam sa asi celé to nadšenie z filmu skončilo. Príbeh sa ďalej nevyvíja, stále je to len o tom, že celá domácnosť ide proti Abdulovi a Viktória ho obraňuje a neustále povyšuje do vyšších kruhov. Dve hviezdičky za kostýmy, masky a jedinečnú Judi Dench, pretože kto iný by dokázal zahrať kráľovnú Viktóriu? ()

KraLuban

Není to špatné, to vůbec ne...příběh je vlastně moc fajn. Ale tempo je fakt viktoriánské, jako když másla ukrajuje. ()

Oxytocin

Životopisné drama plné dojemnosti, které málem zůstalo světu skryto. Dench a Fazal předvádí oba výtečné výkony. ()

Lalaith22

Film začíná velmi svižně a Judi Dench, jako královna, je stejně skvělá, vtipná a kousavá, jako když hrála ve filmu Zamilovaný Shakespere královnu Alžbětu. Role královen jí prostě sedí. Až do návštěvy Skotska (v cca polovině filmu) jsem si nebyla jistá, proč se u filmu uvádí, že se jedná o drama. Film měl tempo, rychlé a hlavně humorné scény a vše klapalo. Bohužel v polovině film potemněl (což je pochopitelné), humor se naprosto vytratil a tím se zastavil i celý film. Scény se najednou zbytečně protahovaly, některé byly zbytečné a člověk se vlastně začal nudit. Film jsem tak vlastně dokoukala, jen proto, že jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Hodně mi vadilo také neustálé podsouvání toto, že mezi královnou a Abdulem se jedná o víc, než o přátelství. Nejen,že to působilo urážlivě (královně mělo být 81 let), ale také velmi nevěrohodné. ()

peproch

Téma je zajímavé, tedy v tom smyslu, že ukážu známou historii jinak provokativně a tím ji jako učiním zajímavou. A tím to končí. Nenechala jsem se zaujmout. O Masarykových koketeriích jsem taky film ještě neviděla. ()