Viktorie a Abdul

• Kanada

• Austrálie

Životopisný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2017, 111 min

Prekvapivo celkom dobré, dobrý príbeh, zaujme, nenudí. Chýba mu len viac veľkoleposti, aby sa aspoň hral na to, že ide o veľký historický film. Zároveň tu máme potvrdené, že pred storočím Briti brali Indov za špinavých a druhoradých ľudí. A dnes sú tí istí Indovia a Pakistánci už Britmi. Inak Judi Dench v úlohe starej Viktórie maximálne dobrá a presvedčivá.(13.1.2018)

Překrásný dojemný snímek o jedné etapě života královny Viktorie, který to bude mít setsakramentsky těžké. A není divu, neboť celkově vyznívá hodně propagandisticky. Vypráví příběh ze sklonku života britské Královny Viktorie, ke které přijede z Indie obyčejný úředník, aby se zúčastnil jejího jubilea. Královna unavená z dvořanů a cítící se osaměle se prokáže laskavostí a zájmem o něj. Dojde k hlubokému přátelství, ke kterému dvůr nevzhlíží zrovna okázale. Královna projeví zájem o indickou kulturu a muslimskou víru, což ji přivede se dívat na svět jinýma očima. Projeví se u ní lidskost a pochopení, a tak přejde k činům, které jsou však v rozporu anglikánské církve, což pochopitelně vyvolá protesty královského dvora. Příběh je místy úsměvný, líbezný a hlavně citový. Slzu na konci všeho vyprávění může uronit mnoho divaček. Otázkou také je, jestli ukončení všeho dění plné krutosti a zášti vyvolá odpor. Ono to vypadá, jakoby k tomu snímek celou dobu směřoval. Muslimská víra je tu prezentovaná daleko lidštěji narozdíl od anglikánské církve. Na snímku si dali tvůrci hodně záležet a je to znát každou scénou. Za zajímavost stojí, že se tento snímek označuje jako neoficiální volné pokračování filmu ´Paní Brownová´ z roku 1997, kde si taktéž Judi Dench s chutí královnu Viktorii zahrála.(23.1.2018)

Judi Dench a Ali Fazal si skvěle sedli a díky nim je tenhle příběh správně hravý, ale přitom i dojemný. Z hlediska dějového není vyloženě objevný, ale když máte dobré herce, je skvělé je sledovat. A tady ještě o to víc, protože jsou všichni v opravdu nádherných kostýmech, které skvěle zachycují dobu.(10.2.2018)

• rikitiki

Královna se kamarádí s Indem, což aristokratické okolí nerado vidí, a tak Indovi furt hází klacky pod nohy. A tak to trvá asi čtyři hodiny - mého subjektivního diváckého času. Film se nikam neposouvá, jen v různých obměnách kopíruje stejnou situaci: přízeň královny, žárlivost dvora a mezi tím jeden Ind. ____ Připadalo mi to strašně neživotné. Jakoby filmaři našli jen pár fotek, na kterých je Viktorie s jakýmsi Abdulem a zbytek příběhu si zcela vycucali z prstu. Aniž by si dali nějakou práci s vytvářením zajímavých okolností nebo konfliktů. I ty, které se ve scénáři objeví (Indova nemoc, jeho lži při vykreslení politické situace v Indii), se přejdou, jakoby se ani nestaly. Charaktery všech postav jsou zoufale a nemotorně černobílé.(10.2.2018)

Je to krásně barvité, živé a zároveň tak smutné, z pohledu té nabubřenosti a nasycenosti v porovnání s tou chudobou a jednoduchostí, se kterou přichází "chudý" Ind ke královně. Jsou tam hezká prohlášení - např. "Čím se liší od Vás", touha po učení a poznání, i se, a život, který královna žije, jak zmiňuje - už ji unavuje. Těžko říct, co bylo na tomto příběhu pravdy, kolik pravdy a zdali vůbec....Ale spojení dvou zemí, které vlastně spojené jsou, ale přitom tak rozličné. Judi Dench je královsky skvělá a ta kostýmy - ale ano - hodni Oscara :)(3.3.2018)