Viktorie a Abdul

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2017, 111 min

Prekvapivo celkom dobré, dobrý príbeh, zaujme, nenudí. Chýba mu len viac veľkoleposti, aby sa aspoň hral na to, že ide o veľký historický film. Zároveň tu máme potvrdené, že pred storočím Briti brali Indov za špinavých a druhoradých ľudí. A dnes sú tí istí Indovia a Pakistánci už Britmi. Inak Judi Dench v úlohe starej Viktórie maximálne dobrá a presvedčivá.(13.1.2018)

Jednoduchý, slušne natočený ale ešte lepšie zahraný príbeh, v ktorom do slova „kraľuje“ J. Dench, ktorej parádne „asistuje“ A. Fazal. Slušne vytvorené „autentické“ prostredie. PS.: „Život je taký, ako koberec. Pracujeme na ňom, tkáme, kým na koniec dostaneme jeden obraz.“ Osobné hodnotenie: 79% (***) (5.2.2018)

Je to krásně barvité, živé a zároveň tak smutné, z pohledu té nabubřenosti a nasycenosti v porovnání s tou chudobou a jednoduchostí, se kterou přichází "chudý" Ind ke královně. Jsou tam hezká prohlášení - např. "Čím se liší od Vás", touha po učení a poznání, i se, a život, který královna žije, jak zmiňuje - už ji unavuje. Těžko říct, co bylo na tomto příběhu pravdy, kolik pravdy a zdali vůbec....Ale spojení dvou zemí, které vlastně spojené jsou, ale přitom tak rozličné. Judi Dench je královsky skvělá a ta kostýmy - ale ano - hodni Oscara :)(3.3.2018)

• rikitiki

Královna se kamarádí s Indem, což aristokratické okolí nerado vidí, a tak Indovi furt hází klacky pod nohy. A tak to trvá asi čtyři hodiny - mého subjektivního diváckého času. Film se nikam neposouvá, jen v různých obměnách kopíruje stejnou situaci: přízeň královny, žárlivost dvora a mezi tím jeden Ind. ____ Připadalo mi to strašně neživotné. Jakoby filmaři našli jen pár fotek, na kterých je Viktorie s jakýmsi Abdulem a zbytek příběhu si zcela vycucali z prstu. Aniž by si dali nějakou práci s vytvářením zajímavých okolností nebo konfliktů. I ty, které se ve scénáři objeví (Indova nemoc, jeho lži při vykreslení politické situace v Indii), se přejdou, jakoby se ani nestaly. Charaktery všech postav jsou zoufale a nemotorně černobílé.(10.2.2018)

Miluji filmy od Stephena Frearse a tohle je tak povedený film, že mě mrzí, že má zatím takové hodnocení. Judi Dench a Ali Fazal jsou naprosto báječní. U filmu jsem se ani jednou nenudila, již od začátku je to zajímavé, má to krásnou dějovou linku, která mě bavila, rozčilovala i rozbrečela. Jsem překvapená tím, jak se Viktorie zachovala k Abdulovi, s jakou něhou a láskou ho přijala za svého přítele navzdory svým podřízeným a svému synovi, který se zachoval na konci filmu velmi barbarsky. Posledních 10 minut filmu jsem nedělala nic jiného než, že jsem plakala. Je to velmi dojemné a jsem ráda za to, jak byla královna Viktorie v té době pokroková. Ve filmu zazní i krásná hudba a je to opravdu kouzelný příběh dle skutečné události, který byl utajován přes 100 let.(29.12.2017)