Teror

USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

DAPDO

Knižní předlohu jsem nečetl a ve wilkinpedii jsem se dozvěděl, co se doopravdy zhruba stalo, až jsem seriál dokoukal. První dva díly se mě moc líbily, měly skvělou atmosféru. Od třetího dílu a konce postavy sira Johna, který svou povahou a autoritou všechny převyšoval o parník, šla kvalita o něco dolů. Ponurá atmosféra a čím dál větší beznaděj byla sice v každým díle zachycená parádně, ale až moc dílů po sobě se opakovalo tím, že se čtyřicet minut kromě konverzace moc nedělo, na konci se objevil Tuunbaq, někoho zakousl a byl konec. To se zlepšilo na konci série, osmý a poslední díl byly výživný, i když zabití té bestie, která si se všema hrála jak se sirkama, bylo trošku přehnaně jednoduchý. Za mě trošku zklamání, po tom super začátku jsem čekal celkově trošku víc napětí, každopádně je to předloha, která si zasloužila filmový zpracování a to nedopadlo špatně. A doporučuju pustit si to když né na jeden zátah, tak na dva během pár dní. ()

Ozzy2

Bohužel jsem to četl.Kniha byla super, ale ten seriál začal úplně stejně, stejně pokračoval a protože jsem to znal, tak mě to absolutně nebavilo.Viděn první díl a pokračovat dál mi přišlo jako ztráta času. ()

255085349

Nesnesitelně depresivní a beznadějná série, v níž spíše než mráz a digi méďa straší a vystupují do popředí ty nejnižší lidské pudy ohlodané na kost (ke konci bohužel doslova). Má to slabší díly i momenty, ale ten šíleně smutný pocit z reality toho, jak mohou jednat lidé v extrémně mezní situaci, mě dlouho nepřejde. Dobré postavy: Goodsir, Crozier a nakonec i Fitzjames. S výjimkou toho bubáka si dovedu představit, že to takhle nějak ve skutečnosti roku 1848 dopadlo. ()

Kvasekus

První půlka myslim hodně dobrá, ale druhá půlka seriálu a zejména poslední dva tři díly jsou špatný. Z mrazivýho, napínavýho a velmi zajímavýho seriálu se stala taková směsice keců z hladu a hladovejch lidí...a jednoho hodně divnýho lidožravce. ()

RajAthen

Zajímavý koktejl adaptace knihy na základě skutečné události, kde se místy odehrávají nadpřirozené skutečnosti, ovšem jen proto aby podtrhly extrémní podmínky, kde se hlavní charaktery nacházejí. Přijde mi fascinující, že i když člověk de facto ví, jak to dopadne, kvalitní herecké výkony a zajímavé postavy pozornost udrží přímo návykově. Nejsilnější složkou je právě atmosféra, pouze v několikrát člověk instinktivně nepotlačí studiový dojem, jelikož protagonisté jsou s ohledem na teploty vcelku v klidu a nijak se na nich tato skutečnost neprojevuje. Hlavní antagonista má jen dvě nohy a svůj výkon si zjevně užil, jeho konec je přímo ikonický a alegorický současně. Seriál, který stojí za shlédnutí. ()

waska

Není to tak děsivě mrazivé jak bych čekal ( Arktické zimy mívají pravidelně až minus 70 stupňů Celsia ), ale skvělá hudba, perfektní herecké obsazení, atmosféra, to vše je skvělé. Až na ty papírové kry. ()

Gardenboy

Kvalitu tomu uprieť nemožno. Ale horor to rozhodne nie je. Konverzačná temná dráma a keby tam nebol prerostlý medveď a celé by sa to nechalo iba na niečom tušenom, čo občas znenazdajky udrie a zase zmizne, tak by to bolo ešte lepšie. ()

existimi

Velmi nepovedená adaptace kriticky uznávané knihy si u mě vysloužila pouze dvě hvězdičky. Ta první je za krásnou atmosféru, která vás opravdu vtáhne na lodě a máte pocit, že jste jeden z idealistických námořníků odhodlaných najít cestu do Kanady. Na druhou stranu, poté co lodě uvíznou mezi ledy se bohužel většinu seriálu nic moc zajímavého neděje. Zlom nastane v bodě, kdy začne útočit Tuunbaq, ale celý souboj s ním je pro diváka neatraktivní, jelikož nedostane informace: co to je, co chce a jak ho zneškodnit. (To je naprosto klíčový pattern pro všechny fantasy příběhy dobra vs. zla a v nějaké fázi se to prostě divák/čtenář musí dozvědět, jinak je celý příběh k ničemu). Druhá část seriálu, tedy po opuštění lodí, působí jako poměrně vleklá roadmovie s očekávaným koncem záhuby. Také hodnotím negativně velké množství postav. Já chápu, že námořníků bylo hodně, ale nevím, proč měli scenáristé pocit, že musí každýmu dávat jméno a prostor. Navíc všichni námořníci vypadají stejně a tak jsem se v postavách hned ztratil. Seriály obecně mají oproti filmům výhodu, že mohou postavě dát i backstory za účelem toho, aby divák mohl s postavou navázat vztah. Toho The Terror využívá v podstatě pouze pomocí chaotických"flashbacků" a to vyjímečně. Závěr seriálu neodpovídá na žádnou zásadní otázku z příběhu a celkově tak příběh moc neuzavírá. V době, kdy Netlfix i HBO produkují seriály špičkové úrovně musím dát pouze 2/5. PS: Ta druhá hvězda jde samozřejmě za skvělým Nagaitisem... ()

SatuPeka

Chápu, že pro diváky zvyklé na neustálou akci, výbuchy, "plot twisty" a flashforwardbacky to bude dost nudný. Ale za mě je to skvělej seriál s výbornou, hutnou atmosférou zmaru a beznaděje, slušnou výpravou a dobře vybraným hereckým ansámblem. I toho SPOILER! ... CGI medvídka ... jim odpouštím. Mezi současnými seriály jednička. Kvality vynikly ve srovnání s prvním dílem nové série The Expanse, na kterou jsem se docela těšil, ale zjistil jsem, že se dívám na rozbředlý plastikový akčnák. The Terror je oproti rozmáchlým seriálům dnešní doby kompaktní, konzistentní, solidně vystavěný. A díky bohu za to, že nebude žádná nastavovaná kaše, žádná druhá sezóna. ()

El.Negros

Co kdybyste museli strávit několik let na lodi z 18. století ,zamrzlé v moři ledu za polárním kruhem? A k tomu přidejte mizerné jídlo, krysy, otravu olovem, jež pomalu oslabuje vaše vnitřní orgány a zbavuje zdravého rozumu... Tohle se opravdu stalo lodím HMS Erebus a HMS Terror. Obě uvízly v polárním ledu na několik let (!) a v bláhové víře v tání se všichni snažili přežít do léta příštího roku. Pak do dalšího léta , i toho následujícího…ano přežili tam celé 3 roky. Pak se, pološílení a vyhladovělí z omezených dávek jídla, odhodlali opustit lodě a ujít 800 mil po ledu a mrazem vysušené pevnině zpět, k prvním známkám civilizace. Obě lodi se našly až v roce 2016, kdy se díky supermoderním plavidlům a globálnímu oteplení povedlo plně rozkrýt jejich tajemný osud. I když je příběh postaven na románu Dana Simmonse , vůbec nevadí že ho autoři seriálu trochu pozměnili. Sice obsahuje hororovou složku ve formě jakéhosi monstra, jež posádku decimuje, ale v průběhu seriálu spíše vyznívá jako funkční pomůcka, jakési ztělesnění vnitřního šílenství, strachu z neznáma a hněvu domorodých Inuitů. Ten pravý horor se odehrává v hlavách protagonistů, jež se dostávají stále hlouběji do mrazivých vod beznaděje a šílenství. Vše pozvolna eskaluje k pochodu předem zatracených přes zamrzlé planiny, a k totálnímu rozkladu zbytků jejich otrávených duší. Tamní zamrzlé peklo nespěchá. Dobře ví, že nikdo nepřežije a každý dostane, co si zaslouží…. ()

Knor

Atmosféra je dostatečně tíýivá, tísnivá i mrazivá. Škoda jen, že celkovej dojem kazí to na první pohled molitanový prostředí ledovce a ten pocit, že jste uprostřed extrémních mrazů není věrohodnej. Taky jsem si nenašel ani jednu postavu, se kterou bych soucítil nebo ji vyloženě fandil.Ale nemůžu odepřít fungující drama, pro mě příjemný nepříjemný prostředí, temnej hororovej nádech a digitální medvídek byl už jen taková třešnička na dortu, která kdyby nebyla, tak se asi ani nic nestalo. Celkově velmi solidní podívaná. ()

Godhaj

,,How do you feel?“ ,,Like Christ with more nails.“ Na Terror jsem se těšil, protože Franklinova výprava a kusé informace o jejím tajuplném konci je výborný námět na pořádně napínavý seriál. Úvod nezačíná vůbec špatně, seznámení se s hlavními postavami i lodí probíhá dobře, atmosféra postupně nenápadně houstne a já v napětí čekal, co bude dál. Jenže pak tvůrci vytáhnou své shnilé eso z rukávu a já jen nevěřícně zíral. Příšera, která jako by vypadla z nějakého monster movie od Asylumu. Ohavně zpracovaná, hloupě se chovající klišoidní zpatlanina medvědo čehosi si usmyslela, že bude trýznit chudáky námořníky. Proč? Vždyť skutečný příběh o této výpravě je sám o sobě tak napínavý, že vůbec nepotřebuje žádnou hloupou CGI nestvůru. Stačilo by pořádný scénář, dobré herce a uvěřitelné prostředí a super seriál by byl na světě. Jenže scénář se v půlce úplně rozsype a my sledujeme zbytečné dialogy anonymních námořníků o ničem, něco jako v posledních sériích Hry o trůny. Atmosféra zimy a ledu tu vůbec není. Námořníci chodí celou dobu jen tak v uniformě, občas se dokonce svléknou úplně. Nikdo nemrzne, ani v noci a to celou dobu tvrdí, jaká je tuhá zima. Papundeklově vyhlíží kusy ledu a kamenů, které mi zase připoměly devadesátkový seriál Herkules s Kevinem Sorbo a papírovými kameny. V samotném závěru se pak už vyprávění stejně jako námořníci potácí v úplném delíriu. Jen úplný konec mě potěšil, ale to jenom kvůli tomu, že jsem to zvádl dokoukat do konce. The Terror je tak naprosto zahozená příležitost na kvalitní thrillerový seriál. ()

JohnZ87

Záhadami dodnes opředená Franklinova expedice budí můj zájem už léta. Snad právě nejasný osud posádek lodí Erebus a Terror dal vzniknout mnoha teoriím o tom, co se vlastně tehdy skutečně stalo. Jednu možnou interpretaci tehdejších událostí nabízí oceňovaná kniha Dana Simmonse Terror, ze které televizní série The Terror více či méně vychází. Mrazivou a nehostinnou atmosféru za severním polárním kruhem se podařilo zachytit naprosto dokonale. Seriál mě už od prvních záběrů zcela pohltil a vtáhnul do děje. The Terror je taková unikátní směsice žánrů - částečné životopisné drama, psychologický thriller a v neposlední řadě také decentní mysteriózní horor vycházející z inuitské mytologie. Seriál ani chvíli nenudí, a to zejména díky bravurně napsaným dialogům, zajímavým a excelentně zahraným postavám, preciznímu budování atmosféry, práci s napětím a nutnosti čelit hrozbám, nebezpečí, výzvám a překážkám, které jsou na postavy kladeny po té, co obě lodě uvíznou v ledu. Boj se vede nejen s nehostinnými podmínkami, nemocemi posádky či zásobami potravin, ale také tajemným nebezpečím číhajícím kdesi v mrazivých pustinách a v neposlední řadě musí námořníci čelit i sami sobě a svým (zhoršujícím se) psychickým problémům. Seriál se na prostoru deseti epizod neuvěřitelným způsobem posune a vyvine. Z charakterů stojí rozhodně za zmínku kapitán Erebusu John Franklin (výborný Ciaran Hinds), který má bohužel nakonec výrazně méně prostoru, než bych čekal. Dále pak kapitán Terroru Francis Crozier (skvělý Jared Harris), poručík James Fitzjames (Tobias Menzies), sympatický a empatický lékař a přírodovědec Henry Goodsir (charismatický Paul Ready) nebo už od pohledu vyšinutý psychopat Cornelius Hickey (excelentní Adam Nagaitis). Zajímavým vývojem prochází nejen postavy samotné (které si leckdy sáhnou na úplné dno svých duševních i fyzických sil), ale také vztahy mezi nimi. Vyzdvihnul bych také vydařený soundtrack, který pomáhá bravurně dokreslovat atmosféru. Drobné nedostatky by se sem tam našly (občas papundeklové kulisy, ne úplně ideálně zvládnutá dějová linka kolem Tuubaqa), ale rozhodně nemají moc nějakým zásadním způsobem pokazit zážitek z tohoto jedinečného seriálu. 85% ()

Ewík

Viděno v roce 2020,  1. série. Popravdě jsem čekala něco jiného (podobně jako když jsem viděla The Walking Dead [viděna jen 1. série, v roce 2011] a poté u Archive 81 v roce 2023), ale i tak jsem 1. sérii dokoukala a příběh mě nakonec přijemně zaujal. Čekala jsem brutální vyvražďovačku okořeněnou špetkou nereálna, ale došla jsem k názoru, že niterné přirozené psychické pochody umí být děsivější než nadpřirozené příběhy na steroidech... Byl to kvalitně strávený čas. ()

Locksley

Proti knize seriál rozhodně prohrál. Mrazivá atmosféra nikde. Výpravou to připomíná Dobytí severního pólu, akorát chyběl potah Frištenský. Bestie vypadala jako z jedniček playstejšnů. Ani nevím, jak jsem to dokoukal. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)