Teror

USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

coffeecat

Cenim atmosféru, obsazení atp. Ale myslim si teda, že žádný nadpřirozeno v už tak dost děsivým scénáři podle skutečných, hmm, událostí (a domněnek?) nebylo potřeba. ()

gumolit

Nedávno sa mi dostala do rúk kniha od Dana Simmonsa The Terror príbeh posádky dvoch lodí a osudy nepodarenej Arktickej výpravy pod vedením kapitána Johna Franklina a kapitána Francisa Croziera založený na skutočných udalostiach. Samozrejme autor okrem chorôb, zimy a nedostatku jedla ktorými posádka trpela to trochu prikrášlil ešte hrozbou v podobe krvilačného zla ktoré nepatrí na tento svet. Po úspechu knihy nasledoval okamžite seriál na ktorý som sa tešil, pretože atmosféra knihy a hlavne záver bol fakt napínavý a miestami až brutálne strašidelný a neľudský. Bohužiaľ do seriálu sa to nepodarilo vtesnať. Všetko čo bolo tam pekne na papieri napísané chýba. Plno dôležitých akcií ktoré dávali zmysel, rozvoj postáv aby sa človek vedel orientovať nič z toho tu nie je. Vznikol tkz. mix príbehu kde sa stále niečo stane len na záver a zbytok je buď snaha o spoznanie postáv alebo ich charakteru ktorý sa naraz utne a koniec. V seriálových postavách je ťažko sa orientovať kým nejakú začnete spoznávať o chvíľu zmizne nadobro do večných lovišť. Niečo sa proste nepodarilo. Aj zlo z iného sveta funguje len dovtedy kým ho neuvidíme. Formou niečoho neviditeľného a hrozivého by to bolo oveľa lepšie presne tak ako v knižnej predlohe. Záverečné diely sú trochu viac psycho a kruté, ovšem len na pár minút, než by vám začal behať z toho mráz po chrbte. Na druhú stranu chápem že všetko z tak hrubej knihy nejde dať do 10 dielneho seriálu a do celovečerného filmu už absolútne nie.Ked to zhrniem netvrdím že to bola katastrofa ale moje očakávania boli oveľa náročnejšie takto som sa musel uspokojiť len s priemerným AMC seriálom, ktorý mi po týždni vyšumí z hlavy, knižný príbeh ale ostane v nej navždy. ()

geimz

Knihu som ani nedočítal, pretože po pár sto stranách ma k smrti unudili nekonečné opisy oblečenia, plachiet, kuchárovej pece a neviem čoho ďalšieho. Prečo som si preboha myslel, že po pár rokoch by ma vedel seriál presvedčiť o svojich kvalitách. Terror je aj v seriálovom svete naťahovanou nudou (ten materiál vystačí max na 3 diely), ktorá má možno 2 OK postavy, a zbytok je do počtu. Má monštrum, ktoré je nedotiahnuté, a ktoré po prvom odhalení stratí nádych mystična a človek sa vie už len "kochať" zlým CGI. Má lacné kulisy, dve lode...a to je tak všetko. Vo väčšine dielov sa nestane naozaj zhola nič. Rovnako veľká strata času ako kniha, ruky preč. ()

Marius_ss

Začiatok bol fajn, bolo to neskutočne atmosferické, napínavé a hlavne iné. Malo to neskutočný potenciál, ale...potom sa to zmenilo na komornú divadelnú drámu kde sa 80% času len keca a keca a keca...a nie sú to práve pamätné a väčšinou ani záživné dialógy. Navyše pribúdali nelogicke momenty, niektoré zaujímavé momenty boli zrazu prestrihnuté a už sa k ním dej nevrátil. Rovnako tak casting mohol byt lepší. Jediná (pre mna) charizmatická postava sa nedožije druhej polovice série :) Aby som tu však len nekritizoval, musím povedať že to bol zaujímavý seriál, skvela mraziva atmosféra, surové realistické stvárnenie boja o prežitie na ďalekom severe a zaujala má aj hudba. 70% ()

bobstock

Nepříjemně mrazivá atmosféra prvních argonautů na polárním kruhu se za polovicí série jaksi ztrácí v dlouhých psychologických dialozích. S blížícím se nevyhnutelně krutým koncem napětí opět narůstá. Uvidíme, co nabídne pokračování. 75% ()

TwoFace

— Tell those who come after us not to stay. The ships are gone. There is no way through. No passage. Tell them we are gone. Dead, and gone. — Adaptace skvělé knihy Dana Simmonse o osudech ztracené expedice sira Johna Franklina dopadla velmi dobře. Mrazivou a beznadějnou atmosféru příběhu o osudech posádky dvou lodí hledajících Severozápadní cestu se podařilo zdařile převést a to překvapivě věrně předloze. Kromě vypuštění několika skvělých scén, upraveného konce a zkratkovitosti bohužel nezbytné pro adaptaci knihy, tak nejvíc zamrzí změny v charakterech postav, kdy moji oblíbenci z knihy dostávají velice málo prostoru, popřípadě jsou z nich úplně jiní lidé. Jared Harris však hlavní postavu kapitána Croziera ztvárnil naprosto skvěle. Co bych ještě vytknul a štvalo mě po celou dobu je, že zatímco v knize všichni neustále mrznou, ani několik vrstev oblečení je nezahřeje a nikdo nezná jazyk domorodců, v seriálové adaptaci všichni chodí nalehko oblečení, nejde poznat, že by byla nějak velká zima a hned několik členů posádky skvěle ovládá jazyk Inuitů. I když mi tak deset epizod přijde jako skvěle dostačujících, po zhlédnutí poslední jsem si přál, aby měl Terror alespoň dalších pět epizod navíc. Stejně jako se mi nechtělo opouštět Crozierovu posádku v knize, nechtělo se mi ji opouštět ani v seriálu. Za mě je Terror velmi zdařilou adaptací úžasné knihy. Nevím, co má být smyšlená druhá série zač a proč parazituje na stejném názvu, takže tu nehodnotím. ()

Flopik

Zaujímavý počin, ktorý lákal mrazivým trailerom a skvelou atmosférou.Nakoniec ale musím povedať že som to čakal lepšie. Herci skvelý a som rád za Jareda ktorý sa mi tu strašne hodil.Prvé diely ma naozaj bavili, bola tam skvelá atmosféra, mrazivé prostredie, tajomná príšera všetko super. No potom prišli ďalšie diely ktoré sa nikam neposúvali , prešľapovalo sa na mieste a nič sa vlastne nedialo. Hrozne ma mrzel ten zadupaný potenciál, sú predsa v mrazivom prostredí a nikto tam poriadne nemrzol.Posledný diel viac menej dobrý pekne sa to uzavrelo. Celkovo chápem aj malé hodnotenie pretože koho seriál nevtiahne po prvom diely tak nech ani nepokračuje. U mňa za 4*. ()

Israha

Ve srovnání s knihou postrádá seriálový Terror intenzitu. Mráz není tak silný, hlad a kurděje nezanechávají tak devastující následky, zranění a nemoci se neprojevuji tak drasticky, monstrum není tak děsivé a nebezpečné, charaktery postav nejsou tak pokřivené a odhalené. I tak se ale jedná o pěkně pochmurnou a beznadějí naplněnou cestu, která plyne pomalu vstříc jasnému konci, a je vůči postavám i divákovi poměrně dosti nesmlouvavá. Výpravou komorní, hereckými výkony střídmé a nevýrazné (vyčnívají Nagaitisův Hickey, Readyho Goodsir a na těch pár dílů i Hindsův Franklin), a spíš takové smutné, než syrově naturalistické. Jednotlivé díly nevzbuzují neodolatelnou chuť podívat se okamžitě na ten následující, ale po dokoukání všech deseti to tak nějak zvláštně splyne a vytvoří poměrně silný celkový dojem povedené minisérie, která vhodně adaptuje knižní předlohu a doslovně cituje některé její scény, ale cíleně vyznívá trochu jinak. The Terror má svou kvalitu...jen není tak dobrý, jako kniha, a hlavně se povětšinou nejedná o horror. ()

scarfacer

Mrazivé! Nic prijemneho,urcite ne pro slabsi povahy. Pribeh,atmosfera,herecke vykony a vsudepritomna zima jsou perfektni. Amputovanych koncetin,nebo rovnou kusu lidi, se opravdu nesetrilo... Shlednuto behem jednoho dne,kdy jsem nemohl spat,tak jsem zabijel cas a uz to znova videt nechci :-) ()

Ben Nevis

Z předlohy už si nepamatuji detaily, ale vzhledem k rozsahu nebyly všechny pasáže záživné, protože Dan Simmons je tak trošku grafoman (viz jeho sága Hyperion). Seriál sází na prověřené herce a spoustu dialogů, protože zbytek rozpočtu sežral Tuunbaq. Nějak se vytratila eskymácká mytologie, kterou omezili na konstatování, že příšera není přirozená. Na můj vkus moc zkrátili čas na lodích a filosofické proslovy uspávají. Divák musí čekat na poslední desetiminutovku, jestli se začne něco dít. Proto dávám průměrné hodnocení, i když jsem se těšila. Sytý hladovému nevěří a herec v pohodlí a teplíčku nezprostředkuje "terror". ()

robo7773

Zaujímavý príbeh natočený podľa skutočnosti, podľa mňa to bolo trochu naťahované a v každom jednom diely sa udiala len jedna zaujímavá scéna, ktorá charakterizovala celý diel. Zopár ozaj drastických scén plných krvi.Videl som 10 dielov prvej série ešte neukončeného seriálu. ()

Raziel_cz

Nakonec jsem s knihou otálel tak dlouho, až mě touha tenhle seriál vidět zlomila. A jo, je to super. Sice bych pro jednou klidně oželel nadpřirozeno, díky čemuž by to klidně mohlo být o dva díly kratší (ostatně epizody 9 a 10 jsou pravděpodobně nejslabší) a kanibalistická linie nastoupit rychleji, ale atmosféru to má perfektní, beznaděj a paranoia roste a má to parádně budované napětí. Díly mají navíc standardní délku kolem 45 minut, takže pěkně odsýpají, a hlavní trio Hinds-Harris-Menzies je nejen skvělé, ale hlavně má skvěle napsané postavy s nečekaným vývojem. Sjel jsem to v podstatě na jeden zátah, to už o něčem svědčí. A teď snad konečně dám i tu knihu. ()

Torpid

Po prvních dvou dílech oceňuju výpravu, atmosféru a herce. A především jakousi těžko definovanou nevstřícnost k divákovi. Filmové obrazy, které jen tak z hlavy nezmizí, nedoslovnost a nejednoznačné, ale přitom zajímavé charaktery. Po prvních dvou dílech celkový dojem za 100%. S přibívajícími díly kvalita zpracování neklesá. Problém je spíš v délce celého vyprávění. Jedná se vlastně o komorní příběh a dle mého by seriálu slušela poloviční stopáž se 4 díly bez uměle naroubované "mystické" linie, která je přidána právě a pouze z natahovacího důvodu. Extra sympatie za pokus o "dobovou" angličtinu v dialozích. 80% ()

Waldir

Ďalší skvelý dobový kúsok, ktorý je výborne "mrazivý", až skľučujúci, s uveriteľnými hereckými výkonmi a zaujímavo podaným príbehom. Prečo teda len štyri hviezdičky? Napriek všetkým pozitívam som sa nevedel zbaviť pocitu, že niekde v polovici série The Terror stráca na dychu a veľakrát som mal pocit, že sú jednotlivé epizódy príliš naťahované a celé by to mohlo byť kratšie o dve-tri epizódy. Záver výborný, no čakal som trochu niečo iné, s ohľadom na vyvíjajúci sa dej. Napriek všetkému je to ale perfektný seriál, ktorý má vlastnú tvár a určite stojí za pozretie. ()

JanBar

Výborná záležitost. Skvěle ztvárněna atmosféra plná zoufalství, hněvu a nevyhnutelné smrti. Scénář a režie skvěle podchytila myšlenku výpravy a určitá snaha o zachování historických faktů, navzdory snaze o větší sledovanost, se cení. Škoda těch hrozných kulis, které jsou jako pěst na oko a vytahují diváka z jinak pohlcujícího děje. Americký konec si tvůrci také mohli odpustit, naprosto diskredituje celkovou flow této televizní série. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)