Teror

USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

makakus

Samotná kniha není zdaleka perfektní, především pro svoji neúměrnou délku, zbytečné a zdlouhavé reminiscence a přílišné množství detailních, i když velmi hodnověrných popisů. Ale určitě je výrazná. zajímavá a neobyčejně sugestivní svojí atmosférou zamrzlé hrůzy, utrpení a tajemné mystiky. Byla by tedy výborným výchozím materiálem pro zfilmování, pokud by se podařilo osekat zbytečnosti, soustředit se na nejsilnější motivy a zvýraznit emoce narůstajícího děsu a beznaděje filmovými prostředky. Paradoxně se stal úplný opak a seriál zazdil i to, co se přímo nabízelo. A můžou za to všichni do jednoho. Scénář hrozně natáhnul statické dialogové scény až do nudy, většinou ani nepochopíme jejich přínos pro příběh. Tempo rozbil i zbytečnými retrospektivami a odbočkami z Anglie, naopak zestručnil a občas i vyškrtal akční, děsivé, uhrančivé motivy. Kamera je statická, bez dynamiky, měla být z ruky, těkavá, v pohybu, a hlavně úplně jinak svítit, jen několika málo petrolejkami jako ve knize, aby dodala přesvědčivost, temnotu. Tady je spousta světla, elektrických lamp, které si na petrolejky jen hrají, obraz vypadá studiově, emoce ubíjí. Zvuk: největší průser. Kniha popisuje, jak led neustále vydává hlasité, zlověstné zvuky, pomalu drcená loď šíleně skřípe a kvílí, dohání posádku až k šílenství. Na to se tvůrci tiše vykašlali. Střih zazdil tempo, rytmus, snad každý druhý záběr je přetažený a každý třetí zbytečný. Režie nedokázala z herců vydolovat výrazné emoce, gesta, mimiku. Jen Ciarán Hinds hezky a permanentně poulí oči. Ani od pusy se jim v mínus třiceti nekouří. Zničující mráz skoro nevnímáme, v knize hraje jednu z hlavních rolí. Výprava: mdle pojaté studio s maketami ledových ker a malovaným grafickým pozadím vypadá uměle, lacině. Hudba: vůbec si na ní nevzpomínám. Prostě na to dala AMC málo peněz - na štáb, herce, výpravu, technické zpracování. A přitom to mohla být skvělá Věc, i když ta byla z Antarktidy, ne z Arktidy. ()

helrohir

Od tohto seriálu som mal trošku iné očakávania, než som dostal, ale nemôžem povedať, že by som bol vyslovene sklamaný. Pôvodne som totiž čakal niečo drsné, s desivou atmosférou, proste niečo čo by ma prikovalo do kresla a spôsobili nepríjemné mrazenie. Napokon som však dostal scenáristicky čiastočne nevyrovnaný seriál, ktorý často pôsobil akoby bol len narýchlo splácaný a postrádajúci logické vyústenie viacerých epizód. Tá atmosféra je tam snáď len v prvých troch epizódach, potom však začne upadať. Ale zároveň sa seriál začať rysovať ako zaujímavá survival dráma z drsného prostredia, kde nebola núdza o silné aj drsné dejové momentky. Herecky to bolo celkom na úrovni. Fakt škoda tých debilných scenáristických úletov, ktoré mali vyznieť rádoby šokujúci, ale v konečnom dôsledku sú skôr padnuté na hlavu. 70%. ()

PaulCZE

Ze začátku docela slušná dobová atmosféra, pozadí některých postav je taky cajk, ale postupně vše ztrácí tempo a je tam stále více hluchých míst. Vedlejší linky kromě přežití stojí za starou belu, celou tu mytologii si mohli odpustit, alespoň tedy v tomto trapném provedení. ()

Ivoman

Tři jen za to, že jsem vydržel do konce. Seriál není ani drama ani horor, spíš polodokumentární pseudovyprávění ve stylu Ztraceni. Pokud se opravdu jedná o pravdivé vyprávění, tak se tomu dá stejně věřit jen na 10%, protože u drtivé většiny akcí nemohl být přítomen jeden člověk a vše zapisoval jen z doslechu. Do konce mě udržely jen silné herecké nuance jednotlivých herců. V současné době věc nemyslitelná, aby bylo pospolu stovka lidí několik desítek měsíců. Do měsíce by byli všichni mrtví. Poslední dva díly na 4 hvězdy, ale opět závěr bez konce. Kdy už to přestane ? ()

Mamlas

Hodnotím jen první sérii (druhá je úplný odpad, nedá se to dívat). Příběh je dobrý, prostoje vyplněné něčím nepodstatným jsou velké po celou dobu. Zpočátku převládá kecání a nic moc se neděje, později postupně přituhuje a je to zajímavé. Drží to atmosféra a příběh. Shazuje to zmatečný střih a režie. Často je to nesrozumitelné, jako by části filmu chyběly a naopak jsou pak záběry, které vůbec nemusely být, táhne se to, místy hodně. Všichni chlapi tam, a že jich je dost, jsou zarostlí a vypadají stejně. Byl jsem schopen si zapamatovat několik těch hlavních, a i ti se mi ke konci už někteří pletli, a velká spousta ostatních mi tak nějak splývala. Prostě převalený počet zúčastněných postav. P. S. Nechápu, proč do toho zainteresovali digitálního Méďu Béďu a taky bylo zábavné, jak tam postávali venku při naměřených -52°C, v pohodě chodili, kecali, oblečení jako na procházku, někdy bez rukavic, někdy bez čepic, tohle režie dost nezvládla. (31%) ()

Charvy.666

Natěšenost veliká ale po druhém díle to začne stagnovat a když se pak objeví ten "bájný netvor" říkáte si obligátní WTF. Psycho u posádky nedosahuje nijak zvláštního stupně, vše se vleče a opět poslední dva díly jsou uspokojivý. Závěr nebudu ani komentovat. Prostě sem se nechal nachytat na velkohubá prohlášení Ridleyho Scotta. Za mne docela zklamání, jako obvykle kniha vítězí... ()

Brodequin

Jak já se těšil. Po přečtení Pyma a jeho pokračování od Verna, jsem byl na tyto příběhy z polárních končin hodně natěšený. Když jsem zjistil, že tento seriál by mi mohl dát toto téma i filmově, nemohl jsem se dočkat. Ovšem seriál mi připadal jak na horské dráze. Zajímavé a napínavé díly se mísily s nudou a nepochopením. Přitom atmosféra vynikající, herci také...ale tak nějak nevím, o čem to vlastně bylo a jaký účel měl ve filmu ten "medvěd". Samotný seriál, jako by měl dvě dějové linky, které nebyly úplně dotažené. Už mě ani nebavilo číst, jak si tam jednotlivci vylévají srdíčko nezajímavými příběhy... škoda. Bylo to hodně nadějné. A už vím, že knížku si rozhodně číst nebudu. :-) ()

v.indruchova

/Tento seriál je originální, dramatický a temný. Hercům věříte a jste vtáhnuti do děje. Pro slabší povahy nedoporučuji. Bohužel nemohu snést čisté násilí, "COOL" Gore s kterého se mi dělá zle. Proto jsem už nedokázala konec dokoukat./ Zajímavé= Pohled na tehdejší společnost a hodnoty. ()

argo.smile

Dopozeral som celý seriál. Ostali vo mne zmiešané pocity a stále neviem ako ohodnotiť tento počin. Niekedy ma nadchol a niekedy zasa poriadne unudil. Nechám si to ešte v hlave prejsť kúsok po kúsku a snáď prídem k férovemu verdiktu... Slabšie 3* ()

krachman

Knihu jsem četl ještě před seriálem a byla úchvatná. A i když je děj seriálu krapet odlišný, včetně jiného konce, tak je taky super. Jedna hvězda mínus za to prostředí, které nevypadá tak drsné jako v knize. Tam ti chudáci fakt trpěli. Jinak určitě doporučuju. ()

Oveckin8

Tenhle seriál je pro mne velkým zklamáním jelikož se jedná o příběh se skutečnými událostmi. Ridley Scott se opět pustil do něčeho co neměl. První díly začaly slibně, ale postupem času to začalo ztrácet jiskru. Seriál se neskutečně natahoval a scény už nebyly zajímavé. V upoutávce byla zmínka o hororových scénách a v piktogramu bylo 18+, očekával jsem že tam budou drsnější scény. Po zhlédnutí vás mohu ujistit, že děti ve věku 10 let nebudou mít s tímhle seriálem problémy. Za prvé: buď se měli věnovat příběhu o posádce nebo za druhé: se měli věnovat tomu netvorovi. Bohužel začali míchat jeden příběh s druhým a nemělo to hlavu ani patu. Seriál neměl žádný spád a nebyl přímočarý. Pokud se doma budete nudit a řeknete si, že se podíváte na nějaký seriál tak tímhle seriálem to nezměníte a budete se nudit dalších 7 hodin. Za mně dávám jen 2 hvězdy především za zajímavý příběh. Maximálně 50% ()

FireOfFilth

Tento seriál nebyl vůbec špatný, měl docela solidní atmosféru, ale tak nějak jsem čekal něco jiného. Těšil jsem se na víc záhad a nadpřirozena, to se mi bohužel nedostalo. Knižní předlohu jsem také nečetl. Hodnotím lehce nadprůměrně. ()

rEooo

Super natočene, kulisy boli prepadak to ani, zbytočna mysticka príšera ktorá to celé len kazila, Ale námet sa mi páčil. ()

Saxos

S01/E01-10. Bylo zde vše. Touha po objevení, námořnický i vojenský život, boj o přežití v pustině se snahou zachovat si důstojnost nebo jí úplně ztratit, vzpoury i zrady, nemoci a hlad, tvrdé tresty, ponorková nemoc, neznámý krvežíznivý tvor, konflikt s místními. Přesto chyběla atmosféra příběhu, kterou si knižní předloha držela od prvních stránek. Klady: velmi slušný dabing. ()

BlackAdder87

Skvělý seriál s mrazivou atmosférou, který opět ukazuje, že ty největší zrůdy nejsou bájné příšery, ale žijí mezi námi a jen čekají na příležitost aby se mohly naplno projevit. Povedlo se v něm skloubit známá a dnes i potvrzená fakta s mytologií a mystikou. Je však třeba upozornit, že oproti očekávání se jedná spíš o drama než horor. Když si odmyslíte tu příšerku, tak by se to dalo považovat i za dokumentární rekonstrukci. Tomu odpovídá i tempo vyprávění které je hodně pomalé a místy se až vleče, přesto nenudí a každý díl navnadí na sledování dalšího, ale rozhodně (alespoň pro mě) to není seriál, který by se dal skouknout v kuse na jeden zátah. ()

bonovox

Sľubná predloha, ktorú tvorcovia preniesli do seriálovej podoby veľmi fádnym spôsobom. Zbytočne natiahnuté na 10 epizód, charaktery postáv sú veľmi zamenitelné a keď postupne zomierajú je vám to v podstate jedno. Taktiež výprava nie je príliš presvedčivá. Zo záplavy seriálovej tvorby ide o slabší kúsok. ()

hony23

Určitě zajímavý námět. Dvě lodě uvíznou v zamrzlém moři a jejich posádky bojují nejen s mrazem a nemocemi, ale také mezi sebou a v neposlední řadě i se záhadnou nestvůrou, která je masakruje. Má to úžasné exteriéry, atmosféru i skvělé herce. Jenomže celý seriál dojíždí na nesmyslnou délku. 10 dílů je strašně moc, má to spoustu nudných pasáží a horko těžko jsem se tím prokousával až do konce. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)