Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (CinemArt)

jungewolf

Výborný film : 5 * . Jen malá poznámka : Finové asi neměli ani v Pokračovací válce (červen 1941 - září 1944) moc protitankových kanónů, v celém filmu jsem neviděl ani jeden ....  . ()

WUTEN

Zatím je to nejpovedenější film o Rusko-Finské válce jaký jsem viděl. Konkrétně snad jeden z mála dobře natočených filmů o této válce. Kdo jiný by také měl natočit film o své historii lépe než Finové samotní. Nejsem moc zběhlí ve Finské kinematografii, můžu říct že to pro mě je zatím nejlépe natočený Finský film. Tato válečná událost se na školách vyučuje velmi okrajově, jestli vůbec někdy. První co se vtloukává dětem do hlavy je propaganda, že Sověti vyhráli válku ale to že napadli Finsko, anektovali Besarábii a po první světové válce napadli Estonsko, to už uslyšíte velmi zřídka. Herecké výkony, střih, místa na kterých natáčeli, příběh to vše hodnotím kladně, kromě hudby, docela slabší na takový válečný film, s tím si mohli víc pohrát. Co mě docela vadilo byl scénář, shlédl jsem 3 hodinovou verzi, uprostřed filmu pár nepotřebných ukecaných scén, docela zbytečných. Nejsou tam od začátku nějaká přesná historická fakta, kdy se válka odehrála, jak dlouho trvala, co obsadili sověti, prostě mi to přišlo nepřehledné pro diváky. Jak jsem říkal, tahle válečná událost není známa široké veřejnosti, samotná média o tom moc nemluví, stejně tak i nenatáčí, nemluvě o válce v Estonsku. Chtělo to nějaké shrnutí chronologické, je pravda že v recenzi je to popsané ale chtělo tohle dát i do filmu. Finové se urputně bránili, je to jako kdyby hroch bojoval se švábem. Několikanásobně vyšší ztráty na straně Sovětů, nedokázali prorazit Finský tuhý odpor. Hlavně za ten příběh, herecké výkony, střih, dávám 4*. ()

Gregor_Samsa

Mám Finsko rád; ty laponské zvlněné kopce na severu, kam smrk na rozdíl od naší krajiny patří, březové podzimní lesy, klidně tekoucí řeky a za kopcem ruská hranice... párkrát jsem tam byl a film o finsko-ruské válce jsem si chtěl dlouho dát. Pár těchto filmů dokonce na disku mám – ale nikdy nepřišel správný čas, až teď v kině – a byla to rovnou trefa do zasněženě válečně bolavého. Byli s Němci, nebo s Rusy? Tak se ptá mladá duše, toužící rozlišit dobro a zlo a vystavět černobílý závěr, tak jsem ten konflikt před patnácti lety vnímal – ale je to jinak, byli jen (jen = tak mnoho) sami sebou: Finy, Finskem, svou zemí... [80%; 2018-05-19 Bio OKO] ()

rigby

Ztvárnění války snad ve všech jejích podobách. Úžasné bojové scény, ale nejen ty, i prostor mezi nimi není vyplněn obvyklou vatou, jak to bývá v jiných válečných filmech. Divák je stále držen v ostražitosti, ačkoli film má přímo vražednou stopáž. A to je snad jediné mínus, které se tu najde. 5- ()

fafejt001

ZATÍM NEJLEPŠÍ válečný film za posledních 10 , možná i 15 náct let . Výborná kamera, střih , herci . DOOOST dobré . ()

JaraSit

Podle mého názoru svým způsobem mnohem lepší než jakýkoliv jiný válečný film. Proč tedy jedna hvězdička dolů? Ach, ta stopáž! Pokud by měl film hodinu a půl, odcházel bych s naprostým nadšením. Přehnaná stopáž nasazuje filmu místy jakousi monotónnost a lehkou unuděnost. Jinak výtečný snímek. ()

Saxos

Hnus jakékoliv války v tříhodinové realitě s bonusem finštiny. Malý stát u toho bolševického kolosu si toho od nich vytrpěl dost, ale bojovat uměl. ()

Brodequin

Parádní, realistický válečný film. Lehce nadhodnocuji, protože ehm kam se hrabe Hacksaw Ridge a podobné vysoce hodnocené filmy. Pro mě to byl asi nejlepší válečný film od Ryana. Parádí kamera, ozvučení, herci, hudba... Příběh nečekejte. Je to prostě "jenom" válka. Plus nějaká ta romantika. :-) ()

hony23

Brilantně natočený válečný film, který sice trvá úmorné 3 hodiny, ale díky věrohodně ztvárněným bojovým scénám celkem odsýpá. No a charismatický hlavní hrdina, který si z farmy odskočil pozabíjet pár rusáků, opravdu nemá chybu. Bravo Suomi! ()

kobra18

Myslím, že tento film má potenciál sa zaradiť medzi klasiky žánru.Mám toho s vojenskou tématikou vypozerané asi dosť a neni to žiadna americká sračka na hrdinov .Btw fínština super!:D ()

werxix

Nejlepší a nejrealističtější film z období 2. světové války co jsem doposud viděl. Myslím, že je to na stejné úrovni s Vojínem Ryenem. ()

jackalsc

Tříhodinová jízda, která se opravdu dala, sice bych příště raději volil Director Cut, ale to jen díky tomu, že tak dlouhé filmy nemusím, ale rozhodně jsem se nenudil. Film je velice solidní z naprosto dechvyrážejícím zvukem, mixér zde odvedl naprosto fantastickou práci, kde máte opravdu pocit jako by jste tam byli, není divu, že film vyhrál cenu za zvuk. Kamera také nezahálí a snímá přesně to co má v danou dobu snímat. Rozhodně na toto doporučuji jít do kina, stereo ubírá mnoho... ()

kolly13

Válku s hrdiny i zrádci, pohledem fanatika i normálního člověka, s kontrastem tichého lesa pohrouženého do svého taktu a následně rozcupovaného kulkami a granáty. Ale proč to zabíjí stopáž, to nechápu. ()

Grázl83

Při zdejším vysokém hodnocení (81%) jsem prostě čekal víc. Chybí tomu nějaké napětí, lepší atmosféra a hlavně kratší délka. 3hodiny je na takto plochý scénář prostě moc. Jinak finština moc poslouchatelny jazyk není, možná snad nejotravnejsi, co jsem zatím ve filmu slyšel. ()

furrec

Tie 3 hodiny ušli tak rýchlo až som zostal v šoku že už je koniec, tak ma to chytilo. Za posledné obdobie asi najlepší WW2 film čo som videl, klobúk dolu, rozhodne treba vidieť, ()

BarGoldstein

Přes obavy se stopáže jsem se nenudil a moji radost kalilo jen vědomí, že už nezvrátím rozhodnutí hlavního štábu US Army z jara 1945 zatrhnout generálu G.S. Pattonovi jeho bezvadný plán hnát bolševiky až na Sibiř. Myslím, že tihle chlapci, kterým takhle hnusná tupá svoloč po více než půl tisíciletí různě otravovala život, by byli první, kteří by se připojili. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)