poster

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

 • Česko

  Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba

 • USA

  Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

 • Slovensko

  Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  *

  Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy.(22.9.2012)

 • Lateef
  ****

  Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. A navíc úplně od začátku. Čekání bylo předlouhé. Technologie mezi oběma trilogiemi znatelně pokročila, až natolik, že zde možná zastínila samotný koncept světa Hvězdných válek, příliš toho bylo hrané na efekt. Samozřejmě, že jsem ale při závodech kluzáků nebo při závěrečné bitvě droidů nebyl schopen vydat jedinou hlásku. Vše je rychlejší, dynamičtější, světelné souboje mají výbornou choreografii a Darth Maul kolem sebe nádherně tajemnou a zároveň záviděníhodnou auru. Nechci věřit tomu, že z malého Anakina, nadupaného midichloriany, se stane největší hrozba vesmíru. Lucasovi se comeback hodně podařil, ale srdce mi prozatím přirostlo více ke starým filmům... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/924 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/347 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(27.6.2006)

 • Hellboy
  ***

  Po deseti letech od vzniku Epizody I., kdy jsem jí viděl poprvé, jsem se na ní znovu podíval. A Jar Jar Binks je skutečně postava, která ničí ten film. Jedna jediná postava, která filmové dílo naprosto degraduje, no kde jinde tohle uvidíte? Ale dovedu si představit sestřih, kde by byla většina scén s ním vystříhána a on sám by byl předabován, hned by se úroveň snímku zvedla asi o 1000%.... __________________ EDIT leden 2011: Dočkal jsem se!!! Našel jsem na internetu hned několik téměř profesionálních sestřihů Epizody I, jejichž cílem je především potlačit Jar Jarovu přítomnost, ale celkově odstraňují všechny nejzávažnější chyby tohoto filmu. V sestřihu Attack of the Federation například droidi nemluví, odstraněn je i dvouhlavý komentátor závodu kluzáků. V sestřihu nazvaném Shadow of the Sith jsou zase vynechány všechny zmínky o "zdanění obchodních cest". Skoro ze všech nových sestřihů zmizely dětinskosti, nadbytečnosti, hlouposti, průlet skrz zemské jádro, midichloriany... a najednou je to docela koukatelný film!!! Samozřejmě už nemá 136 minut, ale spíš tak 90 :)(19.11.2004)

 • Gimli
  ***

  Je to nepochybne zklamani, i kdyz v kontextu s epizodou II uz i Skryta hrozba vypada jinak, nez se na prvni pohled zdalo. Tezko rict, co se podelalo. Co mi na ep. I vylozene vadi, je Jar-Jar Binks, diky kteremu TPM vypada jeste vice jako pohadka pro deti, nez pohadkova saga s emocionalni hloubkou pro dospele, jak tomu drive bylo.(27.3.2003)

 • TheDarKnig
  ****

  Měl sem trochu chut dát tomuto veledílo 3 hvězdy, ale že to režíroval Lucas, že tam byl ten skvělý závod a souboj Neesona (resp. McGregora) s darthem Maulem za tónů stále úžasné Williamsovy hudby, nechám ty 4. Nejsou to ale takové 4 jako u Návratu Jediho, tam to byly 4 těsně pod pěti, tady to jsou 4 těsně nad 3. Jar Jar Binks neskutečně otravný, vizuál se mi po první trilogii ani za mák nezamlouval, dokonce mi přišel mnohem víc umělý a strojený. Velké bitvy díky zmiňovanému Binksovi v háji, malý Anakin nic moc a někdy i otravný. Pozitiva: obsazení McGregora do Obiwana a moje první střetnutí s ním. Charismatický Neeseon, krásna Natalie Portman, která hraje stejně dobře jako v Leonovi a později se stala dokonce oporou nové trilogie tam, kde kolísala a nudila. Stačí jeden pohled na ní a hned je dobrá nálada zpět. Jinak tady ještě protivníci až na totálně cool Maula jdou v šlépějích Trapnosti a Unylosti, ještě že se to v těch dalších dílech zpravilo. Stejně jako se spravily triky, zpočítačoval Yoda, vyrostl Anakin, zmoudřel Obi-Wan a přibyly lepší postavy a atmosféra blížící se zkázy.(18.10.2008)

 • - Spoiler: Obi-Wan Kenobi na konci filmu zabije Dartha Maula. Stáva sa tak prvým Jediom, ktorý po 1000 rokoch zabil Sitha. (Hudino)

 • - Ray Park si kromě role Dartha Maula střihl i menší roli člena královniny gardy na Naboo. Vidět je během přestřelky s droidy v paláci. (fifox)

 • - Herečka Keira Knightley, která ztvárňuje Sabé, je v závěrečných titulcích uvedena jako „Kiera Knightley“. (Darth Revan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace