Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Po skončení všech 6 epizod během dvou dnů a dvou dnů na vstřebání mohu říci, že první epizoda patřila mezi ty nejlpeší. Krásné představení galaktického světa, vizuální mistroství je zde nezpochybnitelné.Lieam Neeson je v téhle epizodě jednoznačně největší hvězda.Stejně jako triková část, mě nadchla ta hudební - Williamsova .(14.8.2006)

Přiznejme si to, přátelé. Tímhle Lucas bohužel přestřelil. A jak jsme viděli u dalších dílů, nejen tímhle. Přesto si myslím, že je to nejlepší ze všech nových pokračování Hvězdných válek. Ty dva další opravdu už nestojí ani za zlámanou grešli. Člověku jenom zůstává rozum stát, pročže páně režizér čekal těch dvacet let, aby to mohl natočit? Copak chtěl scénáristy, kteří neovládají víc jak pětset slov? Nebo co? Fakt to nechápu. Filmy nikdy podle triků nehodnotím, pokud na mě opravdu velmi výrazně nezapůsobí. Tady se mi celkem líbily, ale já jsem staromilec. Mám rád, když všechny věcičky a vesmírný lodičky a planety jsou skutečný, byť třeba v poměru jedna ku stu. Tomu se nic nevyrovná, žádná animace. A co se týká hlavních hrdinů? Prostě jen další skupinka, se kterou se má divák lehce sžít. Ono je asi těžký najít dalšího pětadvacetileletýho Harrisona Forda, ale přesto. Mohli se aspoň snažit. Co se týká velikosti záběru filmu, monumentálnost a všeobjímajícnost ze starších snímků se někam vytratila. Tady jen sledujeme osudy několika lidiček, který na budoucí dění nemají vlastně žádnej vliv. A senátor Palpatian se tím kancléřem mohl stát i tisícem jiných, méně náročných a nebezpečných způsobů. Takže jen další zmršená šance a tři hvězdy spíš jen za notnou dávku nostalgie a za mladýho Obiwana, protože za to vysvětlení vesmírné síly, to že Tripo byl robot vyrobený Anakinem a že R2 byl robot na lodi princezny, kdepak dámové a pány, to fakt neberu. Jen mi to spíš přijde jako ždímání už dávno mrtvýho nápadu.(15.2.2006)

• sepp

Nedustojny pokracovatel nejlepsi sci-fi sagy co kdy byla vytvorena. Spatny scenar, odporne kulisy a animace, nesnesitelny tupy Jar Jar Binks a vubec do nebe volajici kycovitost. Cloveku je skoro do breku. Po presne 10i letech, kdy to vidim asi po pate, dne 12.11.2013, jsem jeste vice znechucen a "jednicku" odmitam uznat jako radny dil serie. jedna hvezda jen za to, ze se tim SW restartovaly..(4.9.2003)

Ach, jak je ten Darth Maul charismatický a démonický. Ach, jak jsem chtěla vytáhnout svůj lightsaber a změřit síly s jeho dvoučepelovým mečem./// Ach, těch stupidních a infantilních legrácek./// 3D konverze je zdařilá a jen naivní člověk může očekávat třetí dimenzi na úrovni Avatara. Postavy (předměty, budovy) jsou plastické a vystupují z plátna, aniž by však trapně trčely ve stylu technologické tragedie v Souboji Titánů. Škoda však poměrně neostrého obrazu (taková horší dvd kvalita) a také ztmavení, které má u podvodních scén za následek nepřehlednost dění. Divácky nejvděčnější je z hlediska 3D samozřejmě závod kluzáků, tím však výčet končí. Geniální scénou nadále zůstává finální souboj Darth Maul vs. Qui-Gon Jinn. Jar Jar je po každém dalším zhlédnutí ještě otravnější. Český dabing z něj navíc dělá jakéhosi "čačara" a dabér Anakina je na ránu do brady./// Nejslabší epizoda... Skrytá hrozba jest, mhmh. Lepší je, když si ji pustíte doma na blu-rayi, protože na kino tento film nenabízí dostatečnou míru epičnosti. Na Pomstu Sithů se však do kina nesmírně těším. A Lucas mezitím vymyslí, jak by mohl za pár let sextalogii vylepšit a zabezpečit tak dalších deset generací jeho potomstva. [Kino, 3D s dabingem](6.2.2012)

George Lucas sa rozhodol po šestnástich rokoch pokračovať vo svojej kultovej, futuristickej, vesmírnej ságe. Natočil ďalší diel Hviezdnych Vojen - "Star Wars: Srytá hrozba". Jeho kreatívna genialita sa tu prejavila natoľko, že tento snímok sa stáva prvou epizódou celej série. Takže sa vraciame ďaleko pred udalosti, ktoré sme mali možnosť zhliadúť v troch pôvodných filmoch z rokov 1977 (Nová nádej), 1980 (Impérium vracia úder) a 1983 (Návrat Jediho). Za prispenia nových, moderných technológii dostáva tento pútavý, premyslený príbeh ešte väčšie vizuálne čaro. George Lucas mi urobil veľkú radosť. May the Force be with you. *****(15.4.2012)

• - Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) měl být původně již plnohodnotným rytířem Jedi a mít mnohem větší prostor. Naopak postava Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) měla být jen jednou z menších rolí a měla se objevit až na Coruscantu. (Beer Ceps)

• - Natalie Portman zmeškala premiérovú party v New Yorku, pretože sa musela učiť na maturitu. (klayman)

• - Tím špeciálnych efektov, ktorí vytváral podracer, študovali havárie pretekov NASCAR, aby zaručili presnosť v haváriách. (klayman)