Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Ten pocit si vybavuju dodnes. Okouzlen světem Star Wars už během jejich československé premiéry, sedím o deset let později pln očekávání kině, s nostalgickou vzpomínkou na vzdálenou galaxii, rebely, zlé Impérium, princeznu, Hvězdu smrti, ..... úvodní titulky a ..... zdanění obchodních cest? blokáda? republikový kongres? chamtivá Obchodní federace? WTF?!? Co se odehrávalo potom, kvůli čemu je první díl tolik nenáviděn, už nemohlo překonat amputaci toho podstatného, co pro mě Star Wars znamenaly a já se prostě jen smířil s jejich novou podobou. Netušíc, že na ten kýžený pocit si počkám dalších skoro dvacet let.(12.2.2017)

Epizoda I je časově a tudíž i stylově nejvíc vzdálená původní trilogii SW a podle mě splňuje očekávání. Samozřejmě že mnozí namítnou, proč je tam šílenej Jar Jar Binks a Watto a vůbec, ale podle mě jde o poměrně důstojný začátek celé ságy, který na mě sice nepůsobí takovou tou krásnou zvláštní atmosférou, ale má zase něco jiného do sebe... Herecké výkony nemá cenu řešit, ty nebyly v této sáze nikdy důležité (tím chci říct, že tyhle filmy stojí na něčem úplně jiném než na Oscarových výkonech), hlavní je, jestli je se na co dívat, že vám dlouhá stopáž příjemně uteče a budete se bavit. Akce, triků a zábavy vůbec si užijeme dosyta, závody kluzáků a "Duel of the fates" je radost sledovat.(23.5.2005)

• sepp

Nedustojny pokracovatel nejlepsi sci-fi sagy co kdy byla vytvorena. Spatny scenar, odporne kulisy a animace, nesnesitelny tupy Jar Jar Binks a vubec do nebe volajici kycovitost. Cloveku je skoro do breku. Po presne 10i letech, kdy to vidim asi po pate, dne 12.11.2013, jsem jeste vice znechucen a "jednicku" odmitam uznat jako radny dil serie. jedna hvezda jen za to, ze se tim SW restartovaly..(4.9.2003)

• xxmartinxx

George Lucas započal ruinování sebou vytvořené legendy skutečně naprosto a bez kompromisů. Nic nefunguje, nic nedává smysl. Nesympatické a neosobní postavy jen recitují scénář v příšerné syntetické krajině modrých pláten. Zmizela energie, zmizely emoce. Lucas Star Wars očividně chápe míň než jeho průměrný fanoušek!(9.12.2009)

Návrat legendární ságy, návrat na počátek. Bylo mi čtrnáct a do kina jsem se na oficiální start kosmického kultu těšil půl roku předem. Nemůžu říct, že by se kouzlo trilogie z osmdesátek úplně vytratilo, každopádně je celkem úspěšně potlačováno (přemíra pyšně ukazovaného CGI, supraotravný Jar Jar, kdekomu nebude po chuti komplikovaný politický scénář). Naštěstí se tam docela často všichni perou, řežou a odsekávají si končetiny, přičemž u toho dobře vypadají a dělají kravál (chrocht). Akční scény jsou vůbec největší plus, malý pomníček zaslouží zejména souboj s Darth Maulem, doprovázený Williamsovým majstrštrykem Duel of Fates. Bohužel, mor s názvem Jar Jar Binks je - obzvláště s časovým odstupem, kdy už CGI postavy a převážně digitální blockbustery nejsou vyjímkou - neuvěřitelně imbecilní komickou vložkou, na scéně přítomnou více než často.(6.3.2011)

• - Šaty kráľovny Amidaly použité v trónovej miestnosti boli vyvíjané 8 rokov. (klayman)

• - Po ukončení záverečných titulkov filmu je možné počuť zvuk Vaderovho dýchania. (klayman)

• - Battle Droidi mali byť pôvodne bieli ako Stormtrooperi z pôvodnej trilógie. (klayman)