Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Jsem spokojen!! Nebudu porovnávat kvalitativně s původní triologií, ale určitě se jedná o důstojné zahájení jednoho z největších příběhů v dějinách kinematografie! Předem musím Lucasovi poděkovat, že vybral takhle skvělé obsazení (hlavně Liam Neeson byla trefa do černého). Co mě nejvíce uchvátilo je vizuální stránka snímku! Opravdu zde byly použity ty absolutně nejlepší a nejúžasnější triky své doby!! Kam proboha dali páni z Akademie oči, že snímek neověnčili Zlatými soškami (podobný šok se mi přihodil minulý rok se Zlatým kompasem, který si odnesl sošky na úkor Transformers :(((()! Jak jsem již napsal na začátku, jsem spokojen a to tak, že velmi :)! Nebudu ztrácet čas jdu na Epozidu II :)........(6.2.2009)

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy.(22.9.2012)

7 / 10 Spočiatku som to bral ako strašné sklamanie, no s odstupom času ma to prešlo - nevravím, že teraz pri pomyslení na Skrytú hrozbu slintám blahom, ale uvedomil som si jednu veľmi dôležitú vec - prvé / posledné tri časti sa jednoducho nedajú, opakujem, nedajú prekonať! Tá atmosféra, tá svojská chuť a vôňa, tá naivita, ktorá z nich sála - to je niečo, čo dnešná supermoderná technika nevytvorí, aj keď sa pán Lucas rozkrája na kúsky. Ak to pochopíte, odídete z kina s úsmevom na tvári - ak nie, nech je k vám Joda milosrdný.(28.12.2005)

• Marigold

To, co bylo v původních epizodách roztomilé, je tady infantilní, to, co bylo v původních epizodách napínavé, je tady infantilní, to, co bylo v původních epizodách okouzlující, je tady infantilní. Jiřík Lucasů prostě sešil plyšového medvídka za velké prachy, napatlal do něj spoustu přihlouploučkých epizůdek, které se pekelně rozcapují, dementního ušatého plaza, který mě vytáčí více než jakýkoli jiný hrdina a jakoby mimochodem rozprostřel po filmu okamžiky, které jsou hodné Hvězdných válek. Těší mě jen obsazení (avšak ne herecké výkony) a výtečný souboj s Darth Maulem. Jako celek ale takřka dokonalý propadák, s Epizodami IV a V raději neporovnávat, jinak hrozí nebezpečí zástavy srdeční...(27.1.2004)

Po deseti letech od vzniku Epizody I., kdy jsem jí viděl poprvé, jsem se na ní znovu podíval. A Jar Jar Binks je skutečně postava, která ničí ten film. Jedna jediná postava, která filmové dílo naprosto degraduje, no kde jinde tohle uvidíte? Ale dovedu si představit sestřih, kde by byla většina scén s ním vystříhána a on sám by byl předabován, hned by se úroveň snímku zvedla asi o 1000%.... __________________ EDIT leden 2011: Dočkal jsem se!!! Našel jsem na internetu hned několik téměř profesionálních sestřihů Epizody I, jejichž cílem je především potlačit Jar Jarovu přítomnost, ale celkově odstraňují všechny nejzávažnější chyby tohoto filmu. V sestřihu Attack of the Federation například droidi nemluví, odstraněn je i dvouhlavý komentátor závodu kluzáků. V sestřihu nazvaném Shadow of the Sith jsou zase vynechány všechny zmínky o "zdanění obchodních cest". Skoro ze všech nových sestřihů zmizely dětinskosti, nadbytečnosti, hlouposti, průlet skrz zemské jádro, midichloriany... a najednou je to docela koukatelný film!!! Samozřejmě už nemá 136 minut, ale spíš tak 90 :)(19.11.2004)

• - Spoiler: Toto je jediný Star Wars film, v ktorom nikto (okrem droidov) nestratí ruku odťatú svetelným mečom. (klayman)

• - Spoiler: Keira Knightley hraje ve filmu služebnou Sabé, která dělá dvojnici královně Amidale (Natalie Portman). Ve všech scénách, kdy jsou Amidala a Sabé spolu, ale hraje Natalia Portman dvojnici a Keira Knightley královnu. (Beer Ceps)

• - Prvý film nahraný v Dolby Digital Surround EX. (klayman)