Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Tak jak to tenkrát končí, tak i začíná. Rozporuplně. První díl se sice vyvedl, ale bylo na něm něco, co se zarytým fanouškům příliš nelíbilo. Někomu Jar-Jar Binks, někomu fakt, že je to překvapivě víc dětské než se čekalo. Mně to kupodivu nevadí. Za prvý málo kdo si uvědomí že Jar-Jar byl ve filmu revoluce a za druhé George Lucas měl první tři díly napsané už dříve a nádherně to do sebe zapadá i tak, takže není co řešit. První díl je sice trochu komornější, přesto mně se líbí opravdu dost. Respektive byl to začátek něčeho co skončilo a očekávalo se od toho hodně. Nemůžu jinak než za 5 hvězd. --- Hej, počkat! Ó johó, já vás milovat. - Skoro bylo po nás. Nemáš mozek? - Já mluvit. - To ale neznamená, že umíš myslet.(25.7.2007)

Lucas měl napsat předlohu a film měl nechat natočit někoho, kdo to umí dobře. Základní dějová linie není špatná, triky jsou špičkové a hlavně je zde Dart Maul, asi nejdémoničtější postava z celých SW, ale co ten Jar Jar? Proč Georgi? Co jsi tím myslel? Zapomněl jsi na dospělého diváka? Nebo jsi senilní? Tento film má pár výborných a pár hodně špatných scén, takže v součtu je to průměr.(28.11.2004)

Musím dať 4* už len z jediného dôvodu - túto Epizódu som videla už asi tri krát, ale stále sa na ňu dalo pozerať a div sa svete, nenudila som sa. Ale zároveň ju mám z celej ságy najmenej rada. Či je to tým, že sa vyhýbam filmom o deťoch a s deťmi, neviem. Každopádne malý Anakin ma nijako extra nedojíma. Ale inak je to fajn akčná oddychovka, plná fantázie a správneho scifizmu. No vadil mi napr. gumový Yoda (vzhľadom na rok výroby) alebo prehnane nemotorný Jar-Jar (vzhľadom na infantilný humor), z ktorého sa tvorcovia snažili vyžmýkať groteskový fórik v každej scéne, až mi to nakoniec riadne išlo na nervy. Čoho by som naopak prijala viac, to by boli zábery Amidaliných kostýmov, najmä škoda posledného kratučkého záberu na bielu róbu :-)(26.5.2005)

Epizoda I je časově a tudíž i stylově nejvíc vzdálená původní trilogii SW a podle mě splňuje očekávání. Samozřejmě že mnozí namítnou, proč je tam šílenej Jar Jar Binks a Watto a vůbec, ale podle mě jde o poměrně důstojný začátek celé ságy, který na mě sice nepůsobí takovou tou krásnou zvláštní atmosférou, ale má zase něco jiného do sebe... Herecké výkony nemá cenu řešit, ty nebyly v této sáze nikdy důležité (tím chci říct, že tyhle filmy stojí na něčem úplně jiném než na Oscarových výkonech), hlavní je, jestli je se na co dívat, že vám dlouhá stopáž příjemně uteče a budete se bavit. Akce, triků a zábavy vůbec si užijeme dosyta, závody kluzáků a "Duel of the fates" je radost sledovat.(23.5.2005)

Hvězdné války miluju a asi proto bylo moje zklamání po prvém shlédnutí tak veliké. Po dalších pokusech už to bylo lepší a lepší, ale oproti ostatním čtyřem epizodám to není ono. Něco tomu prostě chybí. Atmosféra vždy graduje a najednou prásk a do scény vstoupí Jar Jar, v plno jiných filmech bych ho skousnul, ale do Hvězdných válek takováto postava prostě a jednoduše nepatří. Malé děti by na to chodili stejně. Ale oproti běžné produkci stále nadprůměr. Naštěstí EII již vše napravila.(25.11.2002)

• - Spoiler: Ve 127. minutě filmu, kdy Qui-Gona spalují, mu vůbec nehoří vousy ani vlasy. (chleba24)

• - Na konkurz v roce 1997 byla pro roli Shmi Skywalker pozvána také zpěvačka Björk, která ovšem nabídku odmítla. (mchnk)

• - Darth Maul žmurká vo filme len veľmi málo. Hlavne preto, že s kontaktnými šošovkami to bolo pre Ray Parka tažké. Páčila sa mu ale tiež predstava zloducha, ktorý má oči stále otvorené. (klayman)