Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Návrat legendární ságy, návrat na počátek. Bylo mi čtrnáct a do kina jsem se na oficiální start kosmického kultu těšil půl roku předem. Nemůžu říct, že by se kouzlo trilogie z osmdesátek úplně vytratilo, každopádně je celkem úspěšně potlačováno (přemíra pyšně ukazovaného CGI, supraotravný Jar Jar, kdekomu nebude po chuti komplikovaný politický scénář). Naštěstí se tam docela často všichni perou, řežou a odsekávají si končetiny, přičemž u toho dobře vypadají a dělají kravál (chrocht). Akční scény jsou vůbec největší plus, malý pomníček zaslouží zejména souboj s Darth Maulem, doprovázený Williamsovým majstrštrykem Duel of Fates. Bohužel, mor s názvem Jar Jar Binks je - obzvláště s časovým odstupem, kdy už CGI postavy a převážně digitální blockbustery nejsou vyjímkou - neuvěřitelně imbecilní komickou vložkou, na scéně přítomnou více než často.(6.3.2011)

Po skončení všech 6 epizod během dvou dnů a dvou dnů na vstřebání mohu říci, že první epizoda patřila mezi ty nejlpeší. Krásné představení galaktického světa, vizuální mistroství je zde nezpochybnitelné.Lieam Neeson je v téhle epizodě jednoznačně největší hvězda.Stejně jako triková část, mě nadchla ta hudební - Williamsova .(14.8.2006)

3D zazitok v kine sice nedopadol tak, ako som si ho predstavoval, ale to neovplyvnilo skvely zazitok v kine hlavne vdaka subojom, akcnym zaberom a kvalitnemu zvukovemu vybaveniu. Uz som na tuto prvu epizodu takmer zabudol a bolo prijemne si ju pripomenut po tolkych rokoch nie doma v obyvacke ale priamo pred velkym platnom a som rad, ze som mal tu moznost. Ako fanusik fantasy a sci-fi nemozem dat ine, ako plne hodnotenie. Star Wars som mal vzdy radsej, ako Star Trek a asi to tak aj navzdy zostane. _________ Liam Neeson - (Qui-Gon Jinn) +++ Ewan McGregor - (Obi-Wan Kenobi) +++ Natalie Portman - (Kralovna Padme Amidala) +++ Jake Lloyd - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (Hlas Yody) +++ Terence Stamp - (Supreme Chancellor Valorum) +++ Samuel L. Jackson - (Mace Windu) +++ Sofia Coppola - (Sache) +++ Keira Knightley - (Sabe) +++ Produkcia: George Lucas, Rick McCallum +++ (Videl v 3D kine 12.02.2012) +++(21.2.2012)

Je to nepochybne zklamani, i kdyz v kontextu s epizodou II uz i Skryta hrozba vypada jinak, nez se na prvni pohled zdalo. Tezko rict, co se podelalo. Co mi na ep. I vylozene vadi, je Jar-Jar Binks, diky kteremu TPM vypada jeste vice jako pohadka pro deti, nez pohadkova saga s emocionalni hloubkou pro dospele, jak tomu drive bylo.(27.3.2003)

První díl Lucasovy nástavbové trilogie drží nad vodou hlavně Qui-Gon Jin Liama Neesona, öpravdu skvěle obsazená role. Co ale platí jak pro Skrytou Hrozbu, tak pro Klony - oba díly jsou zcela zjevně zamýšleny hlavně jako živná půda pro zápletku Pomsty Sithů, která funguje tak skvěle právě díky svým "prequelům". Na kolik to ospravednuje fakt, že je Hrozba plná vaty, přihlouplých Gulganů (toho jednoho radši ani nejmenuju) a obsahuje "jen" několik velkolepých scén... posuďte sami. Já - a NEJSEM velký fanoušek Star Wars - jsem nebyl nijak zvlášť zklamaný a finále mě dokonce docela nadchlo (jakkoliv je v porovnání s tím v Sithech slaboučké)... 70%(5.9.2007)

• - Anakinov hudobný motív je variácia na "Imperial March" (hudobný motív Vadera) zo Star Wars: Episode V (1980). (klayman)

• - Skupinu mimozemšťanov pripomínajúcich votrelca (Alien, 1979), je možné zazrieť v Galaktickom Senáte krátko po tom, ako kráľovna Amidala vyhlási nedôveru voči kancelárovi Valorumovi. (klayman)

• - Spoiler: Keira Knightley hraje ve filmu služebnou Sabé, která dělá dvojnici královně Amidale (Natalie Portman). Ve všech scénách, kdy jsou Amidala a Sabé spolu, ale hraje Natalia Portman dvojnici a Keira Knightley královnu. (Beer Ceps)