Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Přiznejme si to, přátelé. Tímhle Lucas bohužel přestřelil. A jak jsme viděli u dalších dílů, nejen tímhle. Přesto si myslím, že je to nejlepší ze všech nových pokračování Hvězdných válek. Ty dva další opravdu už nestojí ani za zlámanou grešli. Člověku jenom zůstává rozum stát, pročže páně režizér čekal těch dvacet let, aby to mohl natočit? Copak chtěl scénáristy, kteří neovládají víc jak pětset slov? Nebo co? Fakt to nechápu. Filmy nikdy podle triků nehodnotím, pokud na mě opravdu velmi výrazně nezapůsobí. Tady se mi celkem líbily, ale já jsem staromilec. Mám rád, když všechny věcičky a vesmírný lodičky a planety jsou skutečný, byť třeba v poměru jedna ku stu. Tomu se nic nevyrovná, žádná animace. A co se týká hlavních hrdinů? Prostě jen další skupinka, se kterou se má divák lehce sžít. Ono je asi těžký najít dalšího pětadvacetileletýho Harrisona Forda, ale přesto. Mohli se aspoň snažit. Co se týká velikosti záběru filmu, monumentálnost a všeobjímajícnost ze starších snímků se někam vytratila. Tady jen sledujeme osudy několika lidiček, který na budoucí dění nemají vlastně žádnej vliv. A senátor Palpatian se tím kancléřem mohl stát i tisícem jiných, méně náročných a nebezpečných způsobů. Takže jen další zmršená šance a tři hvězdy spíš jen za notnou dávku nostalgie a za mladýho Obiwana, protože za to vysvětlení vesmírné síly, to že Tripo byl robot vyrobený Anakinem a že R2 byl robot na lodi princezny, kdepak dámové a pány, to fakt neberu. Jen mi to spíš přijde jako ždímání už dávno mrtvýho nápadu.(15.2.2006)

3D zazitok v kine sice nedopadol tak, ako som si ho predstavoval, ale to neovplyvnilo skvely zazitok v kine hlavne vdaka subojom, akcnym zaberom a kvalitnemu zvukovemu vybaveniu. Uz som na tuto prvu epizodu takmer zabudol a bolo prijemne si ju pripomenut po tolkych rokoch nie doma v obyvacke ale priamo pred velkym platnom a som rad, ze som mal tu moznost. Ako fanusik fantasy a sci-fi nemozem dat ine, ako plne hodnotenie. Star Wars som mal vzdy radsej, ako Star Trek a asi to tak aj navzdy zostane. _________ Liam Neeson - (Qui-Gon Jinn) +++ Ewan McGregor - (Obi-Wan Kenobi) +++ Natalie Portman - (Kralovna Padme Amidala) +++ Jake Lloyd - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (Hlas Yody) +++ Terence Stamp - (Supreme Chancellor Valorum) +++ Samuel L. Jackson - (Mace Windu) +++ Sofia Coppola - (Sache) +++ Keira Knightley - (Sabe) +++ Produkcia: George Lucas, Rick McCallum +++ (Videl v 3D kine 12.02.2012) +++(21.2.2012)

Jsem spokojen!! Nebudu porovnávat kvalitativně s původní triologií, ale určitě se jedná o důstojné zahájení jednoho z největších příběhů v dějinách kinematografie! Předem musím Lucasovi poděkovat, že vybral takhle skvělé obsazení (hlavně Liam Neeson byla trefa do černého). Co mě nejvíce uchvátilo je vizuální stránka snímku! Opravdu zde byly použity ty absolutně nejlepší a nejúžasnější triky své doby!! Kam proboha dali páni z Akademie oči, že snímek neověnčili Zlatými soškami (podobný šok se mi přihodil minulý rok se Zlatým kompasem, který si odnesl sošky na úkor Transformers :(((()! Jak jsem již napsal na začátku, jsem spokojen a to tak, že velmi :)! Nebudu ztrácet čas jdu na Epozidu II :)........(6.2.2009)

Začiatok. Pre mnohých to bol však koniec. Šestnásťročné čakanie sa mohlo pre mnohých fanúšikov a fanatikov pôvodnej trilógie stať čímsi neúnosným. Nový koncept, s ktorým prichádza tentokrát Lucas sám a nesie na ramenách obrovskú ťarchu nesklamať verných a potešiť nezasvätených, je naozaj znamenitý. A pre mňa znamenal osvieženie. Celú šeticu filmov som sa totiž rozhodol pozrieť za menej ako jeden týždeň, takže som do sveta medzigalaktických vojen Dobra a Zla nestihol vstúpiť ako zarytý fajnšmeker, ale ako nezávislý pozorovateľ a filmový labužník. Možno preto som s týmto výsledkom tak spokojný. Muchy, ktoré som pôvodnej trilógii vyčítal tvorcovia spoľahlivo vychytali, čo je ale samozrejme spôsobené pokročilým štádiom vyspelej techniky vo filme použitej. A tá tentokrát dala prednosť tomu, čím si získali divákov pôvodné časti. Ale ja mám rád zábavu, akciu, dobrodružstvo, takže som si to naozaj užíval. Dosýta. 80%.(11.11.2009)

Nové Hvězdné války mají nevýhodu tu, že minulé díly byli natolik úspěšné, že je jen malá šance být úspěšný s tím samým(je jiná doba). Proto Lucas zvolil strageii zaměřující se celkem hodně na mladší dívaky (a né na ty, které před mnoha lety zírali na Luke Skywalkera jak ničí Hvězdu smrti). Je to viditelná snaha "jen" o výdělek a né geniální pokračování úžasné série. Je to velká škoda hlavně proto, že an to tento díl měl. Obi Wan a jeho mistr jsou skvělí. Princezna je krásná a i (snad)chytrá. Bohužel je to jen jako dětský sen. Pravda závěrečný souboj ( za doprovodu génia Williamse) je opravdu velkolepý, ale to nestačí. Hudbě nelze nic vyčíst, ale přiřadit film ke staré trilogii jako stejně dobrý nebo i lepší prostě nelze!!!(24.6.2004)

• - Film obsahuje 1 900 trikových záběrů. (HappySmile)

• - Počas prvého týždňa po uverejnení prvého traileru na film, kiná oznámili, že až 75% obecenstva zaplatilo plnú sumu za lístok na hraný film a opustilo kino po zhliadnutí traileru. (klayman)

• - Anakinov hudobný motív je variácia na "Imperial March" (hudobný motív Vadera) zo Star Wars: Episode V (1980). (klayman)