Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Nizozemsko

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

A je to tu, Hvězdné války pokračují, či spíše začínají. George Lucas se ukazuje jako schopný obchodník, nové přírustky do své hvězdné ságy uvádí jako nutnou část příběhu, kterou je ještě třeba dovyprávět, zároveň je však jasné, že útočí zejména na komerční potenciál. Nemám mu to za zlé, jen je škoda, že se pod přívalem nových efektů ztrácí kvalita příběhu. Rozhodně nechci tvrdit, že nejsem spokojen, neboť tento díl je vcelku slušný a mám ho rád, přesto nesnese srovnání se svými staršími předchůdci, v němž vyznívá jen jako velmi slabý příbuzný. Mezi jeho největší klady patří krom skvělého zpracování vizuálních efektů zejména vykreslení minulosti některých starých známých, zejména pak Obi-Wana Kenobiho a mladého Anakina Skywalkera, který tu však zatím figuruje na velmi trapné úrovni (avšak je zřejmé, že seznámení se s touto jeho etapou života je nutné zejména k uvědomění si jeho vztahů s matkou a dalšího vývoje postavy). Na druhou stranu jsou zde postavy nové, které jakoby měli nahradit původní hrdiny, jenže neuvěřitelně ubohý Jar Jar Binks na Chewbaccu prostě nemá (a to ani omylem); lepší je to pak s Darth Maulem, kterého jsem si velmi oblíbil a je mi docela líto, že moc dlouho nevydržel. Dalším kladem jsou zejména souboje, které získaly oproti předchozím dílům na dynamičnosti a jsou velmi zábavné. Každopádně chápu důvody natočení této nové trilogie a ačkoli se nevyrovná té původní je nutné poznamenat, že má očekávání i celkem splňuje, navíc co čekat od prví epizody, která je okolním dílům na míle vzdálená.(20.8.2006)

Kouzlo původní ságy je jednoznačně to tam. Ale přesto je Epizoda I plnohodnotnou částí série Star Wars, stále obsahuje alespoň drobet její poetiky, a Jar Jar... je sice na zabití, ale má v celé sérii svoje místo, a i jeho postava ještě sehraje v sáze svoji roli, nutno podotknout, že docela tragickou. Kluzáci ujdou, Darth Maul NEMÁ chybu!(14.6.2006)

Lucas měl napsat předlohu a film měl nechat natočit někoho, kdo to umí dobře. Základní dějová linie není špatná, triky jsou špičkové a hlavně je zde Dart Maul, asi nejdémoničtější postava z celých SW, ale co ten Jar Jar? Proč Georgi? Co jsi tím myslel? Zapomněl jsi na dospělého diváka? Nebo jsi senilní? Tento film má pár výborných a pár hodně špatných scén, takže v součtu je to průměr.(28.11.2004)

Rozpočet $115miliónovTržby USA $474,544,677Tržby Celosvetovo $1,027,044,677║ //adept na pokorenie miliardovej hranice"1999"// /videl v kine, pôvodná premiéra v roku 1999: 85%/Tržby za predaj Blu-ray Star Wars Prequel Trilogy v USA $49,645,139 //počet predaných kusov 1,418,875 ║ ____ Naposledy som videl tento film ešte pri jeho kino premiére v roku 1999, odvtedy som sa akosi k nemu nedostal a o to viac som si ho znova užil, bol som nadšení. Musím uznať že vizuálne ma znova očaril, akcia a hudba výborné, možno miestami prišlo na dlhšie dialógy kde išlo o nejaké tie úvahy, filozofovanie či politické rozpravy, ktoré nemusia každému sadnúť ale v rámci boli deja konzinstenčné, príbeh aj s občas otravným Jar-Jar Bingsom som v pohode strávil a začínam si na toho nezmara zvykať, je to taká o niečo viac smoliarska obdoba C3PO. V rámci 3D sa moc hovoriť nedá, bolo tam zopár zaujímavých záberov takpovediac smerujúcich do priestoru ale ináč nič čo by strhlo, prinútilo reagovať na poletujúce objekty k vám, na druhú stranu film je urobení tak že nejaké 3D ani moc nepotrebuje, lebo čo sa týka priestorové spektra je využité v maximum, hlavne pri rozsiahlych záberoch na vesmírne koráby či honosné do detailu prepracované mestá na rôznych planétach, tieto veci v danom prevedení mi až vyrážali dych. Slovenský dabing mi sadol, nemal som s ním problém. /videl v kine 3D verziu: 90%/ __Prehodnocujem hodnotenie a musím ho zdvihnúť, podľa mňa je to to pravé blockbastrové osvieženie, ktoré má neskutočnú silu v kine.(27.6.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. I když nejsem fanouškem Star Wars, tyto nové díly mne uchvátily svým dokonalým filmařským provedením. Krásná fantasy pro dospělé. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6170-star-wars-epizoda-i-skryta-hrozba-star-wars-episode-i-the-phantom-menace/videa/(18.3.2009)

• - Herečka Keira Knightley, která ztvárňuje Sabé, je v závěrečných titulcích uvedena jako „Kiera Knightley“. (Darth Revan)

• - Veľa detailov pretekov podracerov pripomína nórsku animátorskú klasiku Flaklypa Grand Prix (1975). Sabotáž, porucha motoru, neférové triky a dokonca aj práca kamery. A obidva pripomínajú otváraciu scénu z Grand Prix (1966). (klayman)

• - V některých scénách Jar Jar (Ahmed Best) nevrhá stín. Například když mluví s Padmé (Natalie Portman) ve vesmírné lodi. (Patrik256)