Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Mne sa nová séria páčí. Nejak extra nevnímám spojitosti spôvodnými SW a absolútne vôbec ma netankuje cesta ktorou sa Lucas vybral. Pre mňa je toto zábavné akčná sci-fi rozprávka, ktorá má tempo, nenudí a je dobre natočená (úžasný podvodný svet). Áno jedna vec mi predsa len chýbala. A to poriadne vesmíre to súboje (najväčšia to devíza pôvodej série).(9.6.2005)

• DaViD´82

Utahané a kromě scény závodu a pár soubojů nenabízí nic krom "prázdné" přeplácanosti s tak přepísknutou dětinskostí (Ewokové hadr) až to hraničí s naprostým výsměchem sobě sama. Trapnosti co předvádí "zábavný element" Jar-Jar Binks a vůbec celá squadra jeho národa se nevidí ani v Teletubbies. On by to nemusel být až tak veliký zápor, nebýt toho, že Binks má prostoru více než snad kdokoli jiný. I když se odprostím od jeho přítomnosti, tak ta infantilnost, ač má být zřejmě protikladem následným temnějším dílům, je otravná a dosahuje až troškovské nesnesitelnosti "jšem malej ale šikovnééj!". Ale abych jen nehanil... Film je po technické stránce skvělý, od efektů přes výpravu až po hudbu. Jenže vše je jen na efekt a dokonalé efekty nedělají dobrý film. Nebýt Darth Maula a jeho souboje za hudebního podkresu Duel of the Fates, tak tu není prostě nic co by krom své audiovizuální působivosti fungovalo. Ono to asi dobré je, ale tak na osmou hodinu ráno jako dvojprogram s těmi Teletubbies.(12.3.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. I když nejsem fanouškem Star Wars, tyto nové díly mne uchvátily svým dokonalým filmařským provedením. Krásná fantasy pro dospělé. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6170-star-wars-epizoda-i-skryta-hrozba-star-wars-episode-i-the-phantom-menace/videa/(18.3.2009)

Přiznejme si to, přátelé. Tímhle Lucas bohužel přestřelil. A jak jsme viděli u dalších dílů, nejen tímhle. Přesto si myslím, že je to nejlepší ze všech nových pokračování Hvězdných válek. Ty dva další opravdu už nestojí ani za zlámanou grešli. Člověku jenom zůstává rozum stát, pročže páně režizér čekal těch dvacet let, aby to mohl natočit? Copak chtěl scénáristy, kteří neovládají víc jak pětset slov? Nebo co? Fakt to nechápu. Filmy nikdy podle triků nehodnotím, pokud na mě opravdu velmi výrazně nezapůsobí. Tady se mi celkem líbily, ale já jsem staromilec. Mám rád, když všechny věcičky a vesmírný lodičky a planety jsou skutečný, byť třeba v poměru jedna ku stu. Tomu se nic nevyrovná, žádná animace. A co se týká hlavních hrdinů? Prostě jen další skupinka, se kterou se má divák lehce sžít. Ono je asi těžký najít dalšího pětadvacetileletýho Harrisona Forda, ale přesto. Mohli se aspoň snažit. Co se týká velikosti záběru filmu, monumentálnost a všeobjímajícnost ze starších snímků se někam vytratila. Tady jen sledujeme osudy několika lidiček, který na budoucí dění nemají vlastně žádnej vliv. A senátor Palpatian se tím kancléřem mohl stát i tisícem jiných, méně náročných a nebezpečných způsobů. Takže jen další zmršená šance a tři hvězdy spíš jen za notnou dávku nostalgie a za mladýho Obiwana, protože za to vysvětlení vesmírné síly, to že Tripo byl robot vyrobený Anakinem a že R2 byl robot na lodi princezny, kdepak dámové a pány, to fakt neberu. Jen mi to spíš přijde jako ždímání už dávno mrtvýho nápadu.(15.2.2006)

Se starými díly prakticky neporovnávatelné. Mnohem rychlejší, barevnější a povětšinou i infantilnější. Pro moderního diváka, potažmo pro člověka nijak nezainteresovaného v původní sérii to však bude fantasticky dravá popkornovka plná užasných vizuálních efektů a výtečně nasnímaných soubojů. Ten nejlepší je samozřejmě na konci a troufám si tvrdit, že lepší v celé saze Star Wars nenajdeme. Na démoničnosti přidává ještě k tomu geniální hudební podkres Johna Williamse. Jar Jar je trapný, stejně jako většina scén s Gungany. Proč do osudového příběhu zakomponoval režisér takovéhoto šaška je mi záhadou, nicméně jiná možnost, nežli akceptování, tu není. S chutí do toho.(1.11.2003)

• - Qui-Gonov popis miesta Mos Espa je skoro totožný, ak nie úplne rovnaký, ako Obi-Wanov popis miesta Mos Eisley v Star Wars: Episode IV (1977). (klayman)

• - V závěrečné scéně oslav si můžeme všimnout, že na každém záběru mají stíny jiný směr. (Gypaetus)

• - Natáčelo se od 26. června do 30. září 1997 ve státech Tunisko, Itálie, Anglie. (Varan)