Reklama

Reklama

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

  • Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Luke Skywalker nechce nechat svého přítele Han Sola uvězněného v karbonitu, a proto přilétá na svou rodnou planetu Tatooine, aby ho zachránil. Solo je teď v rukou Jabby Hutta, který Sola získal z rukou lovce, Boba Fetty. O záchranu Sola se však pokusila i princezna Leia se svými přáteli. Bohužel neuspěli a jsou také v držení odporného Jabby. Luke se nechá Jabbovými poskoky naoko chytit a ve chvíli, kdy mají být on a jeho přátelé předhozeni pouštnímu monstru, všechny osvobodí. Luke následně odlétá na planetu Dagobah, kde vyhledá starého mistra Yodu. Luke po něm chce dokončení výcviku, místo toho se však od umírajícího Yody dozvídá, že je hotovým Jediem. Yoda také Lukovi oznámí, že je poslední nadějí Jediů při boji s Temnou sílou a jejími představiteli, Darth Vaderem (Lukův otec) a císařem Palpatinem. Po smrti Yody se Lukovi zjeví Obi-Wan a oznámí mu, že princezna Leia je ve skutečnosti jeho sestrou. Císař zatím dokončuje novou bitevní stanici, Hvězdu smrti. S ní hodlá úplně rozdrtit povstalce a donutit Luka, aby přešel na jeho stranu. Společně s Lukovým otcem, Darth Vaderem, by pak byli navěky neporazitelní. Luke se vrací za svými přáteli a společně s nimi plánuje útok na Hvězdu smrti. Plán je jednoduchý – část povstalců vedená Solem se má vylodit na měsíci Endoru, kde je ovládací stanice ochranného štítu Hvězdy smrti. Solo se svými lidmi má tuto stanici zničit, a tím Hvězdu připravit o její ochranu. Toho mají využít letecké jednotky povstalců a mají na Hvězdu smrti zaútočit a zničit její energetické zdroje... (TV Prima)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (948)

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

trochu dětinské, patřičného vyvrcholení se nakonec ale dočkáme, a to tak pompézního a úžasného, že to překryje zbytek filmu. Jako v každém dílu do toho znějí Wiliamsovy chorály, nejraději mám Imperial March, který dokonale vystihuje Impérium a hlavně Imperátora Sidiouse. Darth Vader mi byl sympatický tou tajemnou, zlovolnou, vše vyplňující aurou celou ságu (člověk musí docenit výborné záporáky, dnes víc než kdy jindy), ale teprve tady se ukazuje ve všech odstínech černi, možná i bílé. Úvod u Jabba Hutta je trochu co se absurdity týče, přepísknutý, ale díky přehlídce tolika rozdílných gumových potvor, odporných slimáků a hlavně děsivých Rancorů, je určitě lepší než to velkolepé bitevní finále v džungli. Vždy jsem si přál, aby Cameron vyřešil závěrečný boj Na'vi v džungli více guerrilově, ale Lucas naopak měl ty medvídky do čelního útoku poslat. Muhehe. Ale ne, osobně mám většinou slabost pro roztomilé plyšáky, jenže to jejich zapojení do možná nejdůležitější bitvy v galaxii od dob Klonových válek bylo víceméně čistě parodické. George má s tímto dlouhou historii - všude se snaží protlačit něco dětinského už od prvního SW, ale tady se možná doslova utrhl z řetězu. A přes výbornou vesmírnou část, osudový střet Vadera a Lukea, machinace zlověstně šišlajícího císaře, dokonalost Executora, admirála Ackbara a mnoho dalšího to výsledný dojem mírně kazí. Ale osobně ten střet Ewoků a Stormtrooperů, stejně jako vlastně úplně všechny střety Stormtrooperů s čímkoliv v celé trilogii beru dlouho jako jakousi těžce nepřesnou imaginaci galaktického historika, který se rozhodl zapsat celé zásadní časové údobí Impéria na houbičkách (zdá se mi to, nebo se ty houbičky objevují nějak často?), které mu prodal jakýsi šarlatán z tzv. Temného hvozdu. Protože zprávy důvěryhodnějších pisatelů většinou vše podávají mnohem uvěřitelněji, například v komiksech. Nebo je celé SW výplodem čím dál nemocnějšího mozku. No, je to taky možnost. Formálně tedy stále dokonalé, akční scény dechberoucí, závěr správně oslavný a radostný, Hayden nevadil! Ale suma sumárum jen 4, sice velmi dobré, ale nemělo to sílu nostalgie a vstupu do ságy jako čtyřka ani sílu režie a téměř zcela precizně tvořeného scénáře jako pětka. Jako zakončení to ovšem funguje stále výborně, když se člověk zaměří opravdu jen na ty Hvězdné války a střety v Síle a na světelné meče. UPDATE: Po posledním shlédnutí to mělo ovšem sílu naprosto epického zakončení ságy s mírným zakopnutím o stormtrooper-eating Ewoky. Ať jdou do prdele! Jinak dokonalý finální střet Temné a Světlé strany síly, s legendárním úvodem u Jabby, dojemným, ale Sílou provázeným loučením na Dagobahu, nestárnoucím závoděním na Endoru, a nejlepší vesmírnou bitvou v Hvězdných válkách spolu s úvodní scénou RotS. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

V kvalitativní rovině Star Wars výborné (prozatímní) zakončení ságy. I když naivní, velmi naivní...zajímalo by mě, jestli E3 konečně vyřeší otázku ascendování některých Jedi na vyšší level existence, protože tady je logika přinejmenším podivná:P (psáno po E3 - E3 nic nevyřešila, a to je jenom jeden z mnoha šrámů na logice děje podle mnohých dokonalé ságy - paradoxně spíš přidala všem těm bořičům domečku z karet zvaného Dokonalá Sága Star Wars. Sakra proberte se, lidi, Lucas a jeho scénárističtí melody makers se ani náhodou nemůžou měřit s někým, jako byl na literárním poli Tolkien nebo Card) ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Marquand má smůlu, že přišel na řadu až po brilantní páté Epizodě. U Návratu Jediho se navíc Lucas, na rozdíl od minulého dílu, režisérovi výrazně pletl do práce a tak oživlí afektovaní mončičáci málem pohřbili celý film. Oproti tomu, co si Lucas nachystal v Epizodě I, jde alespoň o stěží snesitelnou dávku dětinské trapnosti. Oproti minulé části to má zpočátku až přespříliš pozvolné tempo. A v závěru je to naopak zbytečně uspěchané. Každopádně se jedná o důstojné uzavření původní trilogie, které však mohlo (a mělo!) být výrazně lepší. ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Zhodnotím jen poslední episodu, ale platí to pro všechny IV, V a VI. Chápu, že tyto filmy byly první svého druhu, takže byly něco jako průkopnické. Avšak já je hodnotím z pohledu dnešní doby a myslím,, že efekty jsou již velmi slabé a děj je přehnaně zdlouhavý. V dnešní době mi tyto díly star wars přijdou jako průměrný film s dobrým nápadem a propracovaným příběhem za což nechávám 3 hvězdy. Jednou vidět stačilo a pravděpodobně se vrátím jen k novějším dílům, avšak zlatý střed, poslední díly jsou pravý opak těm prvním, kdy nápad je slabý a efekty dobré. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Výborne vyvrcholenie celej série aj keď miestami trochu moc zamerané na detské publikum. Inak efekty parádne ako vždy, skvelé herecké výkony hlavne Harrisona Forda, super akcie, slušná porcia humoru, dobrý záporáci a opäť génius John Williams. Niet čo dodať takto by mali vyzerať asi záverečné časti. Update: po rokoch musím uznať, že tých gumených príšer mohlo byť menej, aj keď chápem, že ich tam Lucas nacpal len preto, aby mal čo predávať. :) Obľúbený soundtrack: Leia's News & Light Of The Force, Victory Celebration. 90% - 5* ()

Galerie (182)

Zajímavosti (154)

  • Harrison Ford si přál, aby jeho postava na konci filmu obětovala život pro ostatní. „Myslel jsem, že by smrt Hana Sola dodala celé sáze více vážnosti a hloubky, ale George Lucas mě nechtěl nechat těmi milými medvídky zabít.“ (Lucasion)
  • Legendární animátor a tvůrce modelů Phil Tippett uvedl, že během práce na filmu byl občas i pod vlivem LSD. (Hawaj)

Související novinky

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

24.10.2021

Studio Disney se naplno začalo soustředit na produkci nových hraných Star Wars seriálů, jež zatím alespoň u fanoušků sbírají daleko lepší ohlasy jak ty filmové. Po Mandalorianovi tak už letos o… (více)

Nové Star Wars schytaly nečekanou kritiku

Nové Star Wars schytaly nečekanou kritiku

21.09.2021

Střihačka Marcia Lucas (mimo jiné bývalá manželka režiséra George Lucase) je známá především díky své práci na prvních Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, za něž obdržela Oscara. Posléze se v menší… (více)

Reklama

Reklama