Španělská princezna

(seriál)
  • USA The Spanish Princess
Trailer

Série(2) / Epizody(16)

Osmidílná americká historická série Španělská princezna vznikla podle dvojice románů populární britské autorky Philippy Gregory "Královo prokletí" a "Královský slib". Série, poprvé odvysílaná v roce 2019 americkou společností Starz, navazuje na události, zobrazené v předchozí Bílé princezně a líčí osudy španělské infantky Kateřiny Aragonské, které je již od útlého věku zaslíben anglický trůn. Do děje, opět nahlíženého z jedinečné ženské perspektivy, vstupujeme na sklonku roku 1501 s Kateřininým příjezdem do Anglie. Sotva šestnáctiletá dívka se cítí v cizí zemi se zcela odlišnými zvyky a kulturou osamocená. Po náhlé smrti prince Artura se její situace dál komplikuje a vše nasvědčuje tomu, že je pro ni trůn jednou provždy ztracen. Je tu však ještě Arturův mladší bratr Jindřich, který má do dějin vstoupit jako král Jindřich VIII. (Česká televize)

Trailer

elizabeth_ba

Seriál mi připomíná jednu z detektivek Vlastimila Vondrušky ze série Hříšní lidé království českého, kde královna Kunhuta jako uherská princezna na českém dvoře čekala až si ji Přemysl Otakar milostivě vezme za manželku... Jestli je to už dílem autorky předlohy Phillipy Gregory nebo až scénáristů samotných, nehodlám zjišťovat. Plusem ovšem je to, že ani já nevím, co se stane příště, protože historické události zde probíhají zcela nahodile, na letopočtu a leckdy i osobách zúčastněných, zcela nezávisle. 😄😄😀 ()

Tryskomyš

Nezvykle poutavé vyprávění o Tudorovcích, které se snad musí líbit opravdu každému. Nikdy jsem nesledovala historické seriály ani historii, protože mě to nebavilo. Ale tento seriál jsem naprosto hltala. A navíc mě to podnítilo k tomu, hledat si informace na internetu. Láká mě vědět, jak to bylo doopravdy, neboť autoři se místy ,,zpronevěřili,, skutečnosti. A informovat se také, jak to bylo dál s těmito rody. ()

marhoul

Výpravné seriály z období tudorovské Anglie mě zajímají. Slabina Španělské princezny tkví v tom, že se tvůrci výrazně odklonili od skutečných historických událostí. Je zde řada do očí bijících hloupostí a tak k němu přistupuji pouze jako k lehčí dobové dramatické romanci, vhodné více pro ženy. V HBO opět nešetřili prostředky, dívá se na to dobře, uznávám, že realita by až tak koukatelná nebyla, protože desetiletý Jindřich by zápletku příběhu těžko okořenil a tak nad nesrovnalostmi přivírám oči. Líbí se mi vyzdvihnutí kvalit Kateřiny Aragonské jako dámy kultivované, vzdělané, sebevědomé, nikoli ošklivé, zapšklé náboženské fanatičky, kterak jsme měli možnost vídat v Tudorovcích, či v Králově přízni. ()

Morholt

Jak se mi předchozí dvě série líbily, tak tady jsem zklamaný. V podobných případech člověk počítá s poněkud volnějším výkladem historie, ale tady to neskutečně tluče do očí. Dále mi vadila skutečnost, že zcela vymizel duch dobové Anglie, který se pyšnily Královna s Princeznou. No ale jestli se něco nepovedlo, tak to byl casting, který byl příšerný ve všech ohledech, což symbolizovala především naprosto nedůvěryhodná Charlotte Hope. Jediný, kdo trošku obstál, byla Harriet Walter jako Margaret Beaufort, ale Michelle Fairley a Amandě Hale, které tuto postavu ztvárnily před ní, nesahala ani po kotníky. 30% ()

slunicko2

Love story v nepříliš věrohodném historickém kabátku. 1) Seriál je vhodný zejména pro diváky, kteří jsou humble and loyal._____ 2) Historii si tvůrci upravili, aby se jim hodila do děje. Například když 16letá Kateřina dorazila do Londýna, Jindřichovi bylo 10 let, těžko tedy mohl psát v zastoupení svého bratra vášnivé milostné dopisy a těžko ho mohl představovat 28letý O´Connor._____Podobných autorských licencí je v seriálu více._____ 3) 25letý Angus Imrie (15letý princ Arthur) je pěkný kluk. 28letý Ir Ruairi O´Connor (10letý princ Jindřich) působí sice dost nevěrohodně, ale zato mu to moc sluší._____ 4) 30.3.2021 - Druhá řada nepřnáší žádnou změnu k lepšímu ani k horšímu. ()