Machři a šprti (TV seriál)

Freaks and Geeks

Drama / Komedie

USA, 1999 - 2000, 13 h 24 min (Minutáž: 18x42 min)

Bohužel se utopil v tunách dnešních průměrných seriálů pro mladé. Freaks and Geeks to na vás nevybalí hned v pilotním dílu. Nezasype vás miliony hlášek a gagů. Dokonce ani spoře oděné roztleskávačky a fotbalisti,co se jim snaží dostat pod sukni. Není zde žádná podbízivost,ale i přesto si vás hlavní hrdinové (a že jich není málo) díl po dílu získají. Co jsem ještě velice ocenil byl fakt, že postavy nejsou černobílé. Nejsou tu "ti dobří" a "ti zlí", všichni mají své pohnutky a vy často chápete i ty největší lotry.(17.7.2009)

Nedávno jsem si dával opáčko a i po skoro 20 letech to pořád baví. Poznával jsem herce, které nyní už znám díky jiným seriálům nebo filmům a čučel, že tam hraje tolik známých tváří. Nejvíc baví asi příběhy kluků, hlavně jejich debaty o seriálech, filmech a hrách. Ale i příběhy starší skupiny jsou fajn. Seriál krásně balancuje mezi komedií a dramatem a každý díl přinese něco nového, i po těch letech jde o moc povedený seriál, který nemá prakticky žádnou konkurenci mezi seriály ze školního prostředí. Ve finále zamrzí, že má jen 18 epizod.(8.7.2017)

V porovnání s Debily Debils 902 10 a Mrdkou Place (1992) by toto bylo suverénně na 5*. Hodnotím však celkově. Tento seriál mi ukázal několik aspektů. Ne každý seriál o teens, kde hrajou hlavní roli teens herci, je stupidní a nekoukatelný. James Franco je přeci jen dobrý herec a role v tomto seriálu mu byla šitá na míru. Natož Seth Rogen byl už tehdy prasoidní bukvice a to mu dodnes zůstalo, ne-li se to ještě zhoršilo. I když jeho role měla taky své místo ("kouzlo"), mám na něj šílenou averzi. - Velmi mě překvapilo, jak seriál celkově působil úplně přirozeně. Od nejstarších herců až po nejmladší, každá role byla tak svá a uvěřitelná - to se vidí opravdu vzácně.(20.1.2012)

Výborný seriál! Pořádně se rozjede až po zhruba 5 dílech...Člověk pochopí jednání a chaktery postav a pak si pouští jeden díl za druhým. Některé postavy jsou naprosto úžasné. Hlavně Ken, Bill a otec Wier. Obrovská škoda, že tento seriál skončil po pouhých 18 dílech. Když si člověk uvědomí jaké sračky mají natočeno 5 i více sérií...Ale co se dá dělat. Seriál nakopnul kariéru řadě skvělým hercům (Rogen, Segel, Franco...)(24.11.2010)

Jedná se o velmi povedený projekt a troufám si tvrdit, že je to jeden z příkladů chybně pozastavených seriálů. Jedna série je málo a i konec avizoval pokračování v určitých dějových liniích. Prostředí americké střední školy kolem roku 1980 velmi dobře doplňuje soundtrack a scénáristům se perfektně povedlo dát mladým nadějným hercům tu pravou teenagerskou tvář.(27.5.2012)

• - Stephen Lea Sheppard šel na konkurz jen proto, že ho k tomu vyzval kamarád, se kterým právě bydlel. (Fugas.cz)

• - Herci v některých scénách zcela improvizovali, aby seriál vypadal ještě více realisticky. (Fugas.cz)

• - Přibližně v polovině série je možné rozpoznat, že seriálu hrozilo zrušení. Zbytek epizod byl během hrozby ukončeni odložen a tvůrci začali psát a natáčet finále celé řady, které bylo koncipováno tak tak, aby vyhovovalo zakončení celého serialu a zároveň aby na něj mohla navazovat druhá řada. Ke zrušení poté skutečně došlo. (Fugas.cz)