Machři a šprti (TV seriál)

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 1999–2000, 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jonathan Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich, Doug Spinuzza, Pamela Gordon, Denalda Williams

Konečně jsem se dostal k tomu, abych se podíval na tenhle skvost. Na IMDB 9.4 - to znamená, že by to mohlo být opravdu zajímavé. Navíc v rolích teenagerů se objevuje několik herců, který se později proslavili. Hlavně skupina Freaks (Franco, Segel, Rogen a Phillips). Přesto je pro mě tenhle seriál mírným zklamáním. Čekal jsem od toho víc díky reputaci, kterou to má. Je to lehkej nadprůměr se skvělou hudbou a dokonalou úvodní znělkou. Bavili mě příběhy jak šprtů, tak i machrů. A poslední díl je kouzlenej(18.4.2011)

86% ... Tuhle záležitost jsem objevila úplnou náhodou a aniž bych tušila něco o obsazení, pustila se do prvního dílu. Potěšující odhalení :). Prvních pár dílů mi trvalo přizpůsobit se teenagerovskému seriálu, kde se všechny postavy chovají lidsky, snesitelně, žádné černobílé charaktery, žádné afektované scény. Je to jako sledovat dokument, všichni působí opravdově, jako by jen byli sami sebou. Ve výsledku jsem nejvíc zklamaná z počtu epizod - budou mi chybět.(28.2.2011)

Freaks and Geeks je důkazem, že jde zpracovat téma prvních lásek, rozepří s rodiči a opíjení se v parku za školou i trochu jinak než podle trapných holywoodských šablon s Adamem Sandlerem v hlavní roli. Freaks and Geeks sahá mnohem dál. Má perfektně vytvořené charaktery, perfektní soundtrack a není pouhou komedií. Machři a šprti jsou mladí a jsou plní snů a ideálů. Přesto se občas musí překousnout hořká pilulka odmítnuté lásky a zvednout se ze země a oprášit kolena, potom co člověk dostane nakládačku od osmáků. Určitě stojí za shlédnutí a pokud jste někdy v životě chodili do školy :-) , tak se se v seriálů dost možná najdete.(3.8.2013)

V porovnání s Debily Debils 902 10 a Mrdkou Place (1992) by toto bylo suverénně na 5*. Hodnotím však celkově. Tento seriál mi ukázal několik aspektů. Ne každý seriál o teens, kde hrajou hlavní roli teens herci, je stupidní a nekoukatelný. James Franco je přeci jen dobrý herec a role v tomto seriálu mu byla šitá na míru. Natož Seth Rogen byl už tehdy prasoidní bukvice a to mu dodnes zůstalo, ne-li se to ještě zhoršilo. I když jeho role měla taky své místo ("kouzlo"), mám na něj šílenou averzi. - Velmi mě překvapilo, jak seriál celkově působil úplně přirozeně. Od nejstarších herců až po nejmladší, každá role byla tak svá a uvěřitelná - to se vidí opravdu vzácně.(20.1.2012)

• Rondell

Moc mě to nenadchlo. Jsem už nasycenej seriálů / filmů o problémech spojených s dospíváním. Zejména postava Lindsay je mi odporná. Dospívající dívka, která se z prominetky dává na zcestí, aby byla mezi mladými trochu víc cool, tak to je odporný cliché. Z hlediska chronologie si nezaslouží být tím, kdo mě přesytil, bohužel tomu tak bylo.(12.7.2011)

• - V jedné scéně John Francis Daley (Sam Weir) diskutuje o fimu Lampas (1981). Joe Flaherty, který hraje Weirova otce, měl malou roli v tomto filmu. (Fugas.cz)

• - Stephen Lea Sheppard šel na konkurz jen proto, že ho k tomu vyzval kamarád, se kterým právě bydlel. (Fugas.cz)

• - Busy Phillips se původně ucházela o roli Lindsay, producenti si ale do této role představovali někoho jiného, tak jí nabídli roli Kim. (Soundtrack)