Machři a šprti (TV seriál)

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 1999–2000, 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jonathan Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich, Doug Spinuzza, Pamela Gordon, Denalda Williams, Kenn Michael, Blake Shields, Steve Nguyen, Joel Hodgson, Jane Bordeaux, Renee Cohen, Jodi Fleisher

Obsahuje spoilery: Jeden z nejdokonalejších seriálů, škoda že to bylo tak strašně blbě uzavřeno. Chtělo by to ještě jednu sérii :). Prvních pár dílů bylo strašně nezajímavých, hlavně dokud se nezačala bavit Kim s Lindsay. Potom byl velký zvrat a už to bylo super. Tak jako u všech seriálů některé díly byly slabší ale některé vynikající. Všechny postavy byly zahrány úúžasně. Do teď se nemohu rozhodnout jestli byli lepší Freaks nebo Geeks :) .. Opravdu dokonalé herecké složení (náladová, bitkařská Kim, vyhulenec Nick, frajírek Daniel, a docela normální Ken :D)) na druhé straně Geekové :) Sam, Neil a Bill. Dost jsem se nasmála a byl to jeden z nejreálnějších seriálů, co jsem kdy viděla. Mimoto úvodní intro bylo po Trávě asi nejlepší :)(9.10.2014)

Skvělý seriál o mladých pro mladé, který má navíc pro mě přitažlivý osmdesátkový look a až na hlavního dětského hrdinu bezchybný herecký ansámbl. Franco, Segel a Rogen jsou k sežrání a kdo na střední byl aspoň trochu jako oni, musí si je zamilovat.. Konflikty starší generace/mladší generace a machři/šprti psal konečně někdo kompetentní a tak nevyznívají jako trapné epizodky, nýbrž jako výborně vypointované situace, které mají smysl. Já osobně jsem si tenhle seroš zamiloval a proto dost těžce nesu to, že další série už nevznikla. Zločin.(5.12.2010)

• Rondell

Moc mě to nenadchlo. Jsem už nasycenej seriálů / filmů o problémech spojených s dospíváním. Zejména postava Lindsay je mi odporná. Dospívající dívka, která se z prominetky dává na zcestí, aby byla mezi mladými trochu víc cool, tak to je odporný cliché. Z hlediska chronologie si nezaslouží být tím, kdo mě přesytil, bohužel tomu tak bylo.(12.7.2011)

Nedoceněný seriál. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně obsazené (je to důkaz, že i náctiletí herci mohou hrát náctileté - a dobře - například Sethu Rogenovi bylo sedmnáct, když to točili, ale všichni jsou dokonale přesvědčiví, včetně představitelů rodičů hlavních "hrdinů"). Někdo tady napsal, že "oni to snad ani nehrají, oni to žijí", a to je přesný. Dost dobře si pamatuju svoje pocity z puberty, ze střední školy apod., ale lépe než tenhle seriál tu osamělost, izolaci, zmatenost, rozháranost, bezmoc, spontánnost, chuť věci měnit a řešit, lépe bych to vyjádřit nemohla. Navíc v seriálu není žádná vlezlá podbízivá sentimentální hudba, občasný brnknutí na kytáru je v mezích, a jinak je i soundtrack špičkovej. Dialogy se taky pohybujou ještě dost od hranic patetickýho fňukání. Je to prostě uvěřitelný, a o to mi jde. Kim Kelly: "I killed Millie's dog." ken Miller: "Like with your bare hands?"(5.10.2010)

Kouknul jsem na všechny díly znova po několika letech a je neskutečná škoda, že seriál nepokračoval dál. Opravdu hodně povedený a "tak trochu jiný" seriál o dospívání, který je navíc bezchybně obsazen! Hlavně freaks v čele s Francem, Rogenem a Segelem jsou k sežrání a Lindsay jsem si zamiloval stejně, jako před lety. Být tam o něco více vtipu a méně moralizování, přihodím i poslední hvězdu. Přesto pár dílu je skutečně božích. Disco sucks!(28.8.2011)

• - Bill (Martin Starr) má v pokoji na stěně plakát k filmu Caddyshack (1980). (Duoscop)

• - Přibližně v polovině série je možné rozpoznat, že seriálu hrozilo zrušení. Zbytek epizod byl během hrozby ukončeni odložen a tvůrci začali psát a natáčet finále celé řady, které bylo koncipováno tak tak, aby vyhovovalo zakončení celého serialu a zároveň aby na něj mohla navazovat druhá řada. Ke zrušení poté skutečně došlo. (Fugas.cz)

• - Když ráno příjde Ben (Thomas F. Wilson) do kuchyně, tak si z linky vezme hrnek a nechá otevřená dvířka. V dalším záběru už jsou ale zavřená. (Duoscop)