Machři a šprti

(seriál)
  • USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Epizody(18)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

Hrabka

Kdybych to viděl jako náctiletej, tak by se mi to líbilo určitě o dost víc. Seriál pro teenagery (ty mladší) je to opravdu jeden z nejlepších. Zajímavé charaktery, všední situace ze školního prostředí a vcelku dobrý humor. Ale jak říkám, koukat na to po dvacítce, není úplně to pravé ořechové... První polovina podle mě slabší, koukal jsem na to s velkejma přestávkama, ale na druhý polovině jsem si s chutí smysl během několika dní. Moc povedený seriál. 85% ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Snad jediný kvalitní teenagerský seriál, který teenagery opravdu upřímně vystihuje. Aby ne, když se pod tímto dílkem podepsal Judd Apatow. Zábavné charaktery, skvělý 80's soundtrack a výborné herecké výkony, tehdy ještě neznámých hvězd, zaručují skvělou zábavu na dlouhé večery. Škoda, že byla natočená pouhopouhá jedna série, avšak o to má seriál epizody nabytější inteligentním humorem a zábavnými situacemi. Hodnocení seriálu: 5/5 ()

wooozie

Bylo natočeno mnoho a mnoho teenagerovských seriálů různých kvalit. A pak je tu Freaks and Geeks. Absolutně dokonalá záležitost s perfektní atmosférou a soundtrackem, co nemá konkurenci. Seriál, co se nebojí žádných témat, co nemá jenom šťastné konce a který pro Hollywood objevil naprosto absurdní množství budoucích filmových hvězd. Rozumím tomu, proč to má dnes v USA doslova už kultovní status. ()

kornitko

Proč, když má Beverly Hills nebo Melrose Place snad milion dílů, má tohle jen 18 dílů? Tenhle seriál je opravdu velmi, ale velmi vtipný a neskutečně člověka vtáhne do děje. Ale úplně nejlepší jsou dětské herecké výkoný. Oni to snad ani nehrajou, ale skutečně v tomto seriálu prožívají svoji střední školu. Žádný seriál ze střední není lepší. K tomu skvělá hudba. Jediná chyba je již zmíněných 18 dílů. ()

veru_needy

Velmi pohodový, vtipný a nostalgický seriál plný skvělých, ale hlavně reálných postav, které ztvárňují šikovní mladí herci, jejichž tváře dnes už moc dobře známe. Neuškodilo by více dílů, ale i tak se jedná o příjemný zážitek, který nás nechává nahlédnout do doby, kdy děti byly opravdu jen děti a teenageři opravdu jen teenageři. V době, kdy ještě ne všichni měli pomíchané lidské hodnoty. Opravdu příjemný pocit vidět něco, kde hlavní postavy nestojí jen na pěkných tvářích a skvělém oblečení. Čím více času od vzniku tohoto seriálu uběhlo, tím více je třeba si ho vážit. Jasný důkaz toho, že se dá udělat seriál pro mladé bez toho, aniž by v každém díle byl pětkrát probíraný sex a za každým druhým slovem následovalo nějaké to sprosté. - "I don't need another friend, I already have two." ()

• Linda Cardellini si po skončení natáčení nechala bundu, kterou po celý seriál nosila. (Fugas.cz)