Machři a šprti (TV seriál)

Freaks and Geeks

Drama / Komedie

USA, 1999 - 2000, 13 h 24 min (Minutáž: 18x42 min)

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jon Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich
  • Martinibaby

Když mě to prostě nebaví..! Furt dokola to samý a všechno v nechutně moralizující rovině "když budete chlastat, vymstí se vám to", "nepodvádějte ve škole, přijde se na to"... Nepopírám, že několik trefných momentů mě upřímně pobavilo, ale jinak je to jedno klišé za druhým a i přes fajn obsazení (i když jsou to všichni banda nejrůznějších zubatých poďobaných divňoušů) mě to prostě nebaví a upřímně mě zaráží celkové hodnocení.(13.6.2012)

Pefektní seriál pro mladé. Bez stupidních klišé, kdy 20ti letí hrají 15ti leté. Kdy musí mluvit jak z jiného vesmíru (seriál z 1999 se teda dialogy blíží střední škole 1000x víc, než ty z modernější produkce) a hlavně rozdílné charaktery, všechny něčim zajímavé a sympatické. Úžasný - Martin Starr (Bill). 5 hvězd, za výbornou hudbu, skvělé dialogy, problémy, trápení i vtipy, za příjemné herce a hlavně úžasné postavy. Od tohohle se má Nova (i jiní) dost co učit.(12.4.2012)

Hlas mladej generácie fičiacej na Led Zeppelin a The Who v dueli s ešte mladšou generáciou, zbožňujúcou Star Wars a Steve Martina. Freaks and Geeks je seriál, ktorý prezentuje ešte vtedy mladých nevýrazných hercov, ktorý sú v súčastnosti hereckou elitou. Seriál má kultový status, aj napriek jednej jedinej sérií čim sa osudovo približuje k Wedonovej Firefly. Pravdou je, že pozerať sa na príhody tejto nesúrodej zmesice ľudí - od prvej párty, marihuanovej skúsenosti, prvej lásky, alebo skutočného priateľstva, som si užíval a preto ma mrzí, že toho nedostanem viac. Na druhú stranu treba povedať, že pozitíva tohto seriálu sú značné. Za prvé je to sympatický humor a charaktery, ktoré sa postupne rozvíjajú. Postavičky, ktoré sa vám akosi dostanú pod kožu, pretože vo svojich stereotypoch predstavujú to najlepšie - telocvikár, školný poradca, alebo rodičia. Zaoberá sa skutočnými problémami, skutočných ľudí, ktorý aj napriek zlým veciam nestrácajú nadhľad a snažia sa nájsť tú najlepšiu možnú cestu životom. Jednou z najlepších postáv aspoň pre mňa bol Martin Starr ako mierne spomalený geek, ktorého názory a humor ma dostávali do kolien. Boh vie ako by sa celá séria vyvinula. Možno by to začalo byť monotónne a prešpekulované. Každopádne sa jedná o jednu z najpodarenejších vecí v celej americkej produkcií, ktorej nemá žiadny seriál s podobnou tématikou šancu konkurovať.(5.11.2011)

Všestranný, zábavný, pravdivý a hlavně neskutečně příjemný seriál ze střední. Žádné intrikářství Beverly Hills, ani emo vztahy Dawsonova světa, Machři a Šprti znamenají pro americká 80. léta to, co pro naše 30. léta Bylo nás pět. Různorodé a věrohodně vykreslené postavy představující známé archetypy teenagerů ze střední školy dají vzniknout všem běžným situacím a problémům, se kterými se můžete na střední škole setkat. Každý díl zpracuje nějaké dílčí téma, každý díl vykreslí známé klišé ze života náctiletých tak, aby působilo skoro jako realita. Humorná nadsázka je však seriálu známá taky. PS: S odstupem jednoho a půl desetiletí obzvlášť baví sympatická mladá léta partičky machrů Franca, Segela a Rogena. 8/10(27.12.2013)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Snad jediný kvalitní teenagerský seriál, který teenagery opravdu upřímně vystihuje. Aby ne, když se pod tímto dílkem podepsal Judd Apatow. Zábavné charaktery, skvělý 80's soundtrack a výborné herecké výkony, tehdy ještě neznámých hvězd, zaručují skvělou zábavu na dlouhé večery. Škoda, že byla natočená pouhopouhá jedna série, avšak o to má seriál epizody nabytější inteligentním humorem a zábavnými situacemi. Hodnocení seriálu: 5/5(6.8.2012)

• - Stephen Lea Sheppard šel na konkurz jen proto, že ho k tomu vyzval kamarád, se kterým právě bydlel. (Fugas.cz)

• - V jedné scéně John Francis Daley (Sam Weir) diskutuje o fimu Lampas (1981). Joe Flaherty, který hraje Weirova otce, měl malou roli v tomto filmu. (Fugas.cz)

• - Jason Segel přiznal, že nebylo těžké zahrát, že je vystrašený ze svého otce, kterého hrál Kevin Tighe. Bál se ho prý i ve skutečnosti. (Fugas.cz)