Machři a šprti (TV seriál)

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 1999–2000, 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jonathan Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich, Doug Spinuzza, Pamela Gordon, Denalda Williams, Kenn Michael, Blake Shields, Steve Nguyen

Nedoceněný seriál. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně obsazené (je to důkaz, že i náctiletí herci mohou hrát náctileté - a dobře - například Sethu Rogenovi bylo sedmnáct, když to točili, ale všichni jsou dokonale přesvědčiví, včetně představitelů rodičů hlavních "hrdinů"). Někdo tady napsal, že "oni to snad ani nehrají, oni to žijí", a to je přesný. Dost dobře si pamatuju svoje pocity z puberty, ze střední školy apod., ale lépe než tenhle seriál tu osamělost, izolaci, zmatenost, rozháranost, bezmoc, spontánnost, chuť věci měnit a řešit, lépe bych to vyjádřit nemohla. Navíc v seriálu není žádná vlezlá podbízivá sentimentální hudba, občasný brnknutí na kytáru je v mezích, a jinak je i soundtrack špičkovej. Dialogy se taky pohybujou ještě dost od hranic patetickýho fňukání. Je to prostě uvěřitelný, a o to mi jde. Kim Kelly: "I killed Millie's dog." ken Miller: "Like with your bare hands?"(5.10.2010)

Súdiac podľa toho čo som doteraz videla si myslím, že je zrejme veľmi ťažké natočiť seriál odohrávajúci sa na strednej, ktorý by nebol zbytočne moralizujúci , trápny a patetický. No freaks and geeks takto nepôsobí. Postavy sa správajú celkom reálne tj každý sa niekedy správa ako dement okrem millie :). Epizódy majú vtipné zápletky a niekedy veľmi prekvapujúcu pointu (falošné ID). Pri sledovaní som sa výnimočne bavila (Všimla som si ,že Jason Segel sa už vtedy vyžíval v hraní zlomeného srdca:). Veľká škoda ,že seriál tak skoro zrušili. No vďaka tomu zvládnete celý seriál rýchlo zhliadnuť a obľúbiť si všetky (!) postavy. PS: JohnnyD :-*(24.3.2011)

Nedávno jsem si dával opáčko a i po skoro 20 letech to pořád baví. Poznával jsem herce, které nyní už znám díky jiným seriálům nebo filmům a čučel, že tam hraje tolik známých tváří. Nejvíc baví asi příběhy kluků, hlavně jejich debaty o seriálech, filmech a hrách. Ale i příběhy starší skupiny jsou fajn. Seriál krásně balancuje mezi komedií a dramatem a každý díl přinese něco nového, i po těch letech jde o moc povedený seriál, který nemá prakticky žádnou konkurenci mezi seriály ze školního prostředí. Ve finále zamrzí, že má jen 18 epizod.(8.7.2017)

Seriál mého srdce... Trochu se mi ho chce přirovnat k zážitku z Almost Famous, ale Freaks and Geeks jdou svou délkou ještě o něco dál a zažírají se pod kůži, do masa. Na "vině" je hlavně opravdu skvělá práce tvůrců, kteří každý díl scénáristicky vymazlily, vybavily dokonalým (a na seriál tohoto ražení honosně drahým) soundtrackem - The Who, Deep Purple, Cream, Grateful Death, Rush, ... - a hlavně - neuvěřitelně obsadily. Právě za casting obdržel seriál Emmy. Zamiloval jsem si všechny charaktery - mimoňské Geeky, v čele s "pizizubým Billem" Martina Starra, beze zbytku všechny Freaky - frajírkovského rebela bez příčiny Daniela, ultra cynického Kena, dobráckého Nicka (s tváří Marshalla z How I met your mother) i poněkud nestabilní, ale v jádru křehkou Kim. I tak pro mě ale srdcem seriálu zůstává Lindsay, Lindsay ve své neodolatelné ošoupané zelené armádní bundě, záplavou hnědých vlasů a tváří a povahou ztělesňující mou vysněnou dívku, kterou jsem nikdy nepotkal (už jo)... Konec posledního, osmnáctého dílu jsem vnitřně obrečel, protože jakkoliv je strašné, že už se na McKinley High nikdy nepodívám, je díl Discos and Dragons ze všech vůbec nejlepší a uzavírá celou sérii velkolepým stylem. 100%(19.9.2007)

Když jsem byla malá, dávaly to odpoledne na České televizi a občas jsem na to se ségrou mrkla. Ale protože jsem byla hodně malá, spíš mě bavily praštěný telenoveli a tak jsem neviděla všechny díly. Proto jsem si mnohem později stáhla všechny díly a musím říct, že ačkoliv se to ze začátku nemusí zdát (protože kvalita seriálů a filmů o teenagerech pro teenagery je dost ošemetná), seriál je vtipný a inteligentní (což je, zvlášť v současnosti, naprosto nedostatkové zboží), má sympatické postavy, které jsou naprosto normální (navíc v 80. letech neexistoval Facebook v podobné nesmysly) (i skvělé herce) a je poutaví. Velká škoda je, že dílů je tak málo, na druhou stranu si možná díky tomu seriál po celou dobu udržel skvělou kvalitu.(1.1.2016)

• - Herci v některých scénách zcela improvizovali, aby seriál vypadal ještě více realisticky. (Fugas.cz)

• - V jedné scéně John Francis Daley (Sam Weir) diskutuje o fimu Lampas (1981). Joe Flaherty, který hraje Weirova otce, měl malou roli v tomto filmu. (Fugas.cz)

• - Přibližně v polovině série je možné rozpoznat, že seriálu hrozilo zrušení. Zbytek epizod byl během hrozby ukončeni odložen a tvůrci začali psát a natáčet finále celé řady, které bylo koncipováno tak tak, aby vyhovovalo zakončení celého serialu a zároveň aby na něj mohla navazovat druhá řada. Ke zrušení poté skutečně došlo. (Fugas.cz)