Machři a šprti (TV seriál)

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 1999 - 2000, 13 h 24 min (Minutáž: 18x42 min)

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jon Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich

Kouknul jsem na všechny díly znova po několika letech a je neskutečná škoda, že seriál nepokračoval dál. Opravdu hodně povedený a "tak trochu jiný" seriál o dospívání, který je navíc bezchybně obsazen! Hlavně freaks v čele s Francem, Rogenem a Segelem jsou k sežrání a Lindsay jsem si zamiloval stejně, jako před lety. Být tam o něco více vtipu a méně moralizování, přihodím i poslední hvězdu. Přesto pár dílu je skutečně božích. Disco sucks!(28.8.2011)

Freaks and Geeks jsou seriálem, který jsem měl vidět někdy okolo roku 2002, snad bych měl hezčí dospívání. Narozdíl od mnohých seriálů, které se zaměřují pouze na jednu skupinu (cool kids, geeks, freaks, rodiče), v tomto seriálu se všem, s výjimkou té první, scénáristé věnují poměrně vyváženě. Freaks je parta rebelů (ne takových těch populárních "rebelů"), z nichž si každý nese nějaký své závaží. Jeden je vyděšený z budoucnosti, druhý se upíná k bláhové představě, že bude bubeníkem v rockové kapele, další maskuje svou křehkost tvrdostí. Geeci představují jiný typ tragédie dospívání - za nezbytnými hláškami z Hvězdných válek vidíte kluky, které trápí, že nemají šanci u hezkých holek a občas jsou terčem lehké šikany. Jeden z nich se s tím smiřuje, druhý stále lamentuje, třetí se stylizuje do role svého úspěšného otce, kterého obdivuje. Rodiče zde nejsou jen ti, kteří říkají "máme tě rádi" a dávají svým dětem zaracha, ale plastické postavy, které mají své obavy, cítí vinu za neštěstí svých dětí, skutečně reagují na chování svých dětí a vyrovnávají se s ním. Třešničkou na dortu je hlavní postava, Lindsay. Nebudu se rozepisovat, protože podle komentářů nejsem jediný, kdo se do ní zamiloval.(29.11.2011)

Seriál mého srdce... Trochu se mi ho chce přirovnat k zážitku z Almost Famous, ale Freaks and Geeks jdou svou délkou ještě o něco dál a zažírají se pod kůži, do masa. Na "vině" je hlavně opravdu skvělá práce tvůrců, kteří každý díl scénáristicky vymazlily, vybavily dokonalým (a na seriál tohoto ražení honosně drahým) soundtrackem - The Who, Deep Purple, Cream, Grateful Death, Rush, ... - a hlavně - neuvěřitelně obsadily. Právě za casting obdržel seriál Emmy. Zamiloval jsem si všechny charaktery - mimoňské Geeky, v čele s "pizizubým Billem" Martina Starra, beze zbytku všechny Freaky - frajírkovského rebela bez příčiny Daniela, ultra cynického Kena, dobráckého Nicka (s tváří Marshalla z How I met your mother) i poněkud nestabilní, ale v jádru křehkou Kim. I tak pro mě ale srdcem seriálu zůstává Lindsay, Lindsay ve své neodolatelné ošoupané zelené armádní bundě, záplavou hnědých vlasů a tváří a povahou ztělesňující mou vysněnou dívku, kterou jsem nikdy nepotkal (už jo)... Konec posledního, osmnáctého dílu jsem vnitřně obrečel, protože jakkoliv je strašné, že už se na McKinley High nikdy nepodívám, je díl Discos and Dragons ze všech vůbec nejlepší a uzavírá celou sérii velkolepým stylem. 100%(19.9.2007)

Já vím, jdu s křížkem po funuse. Ale já o téhle show dosud neměl ani tušení. Stačilo však okoštovat pár epizod a bylo to tam. Cílovou diváckou skupinou jsou údajně mládežníci… mně je něco málo přes třicet a s čistým svědomím tuhle pecku řadím mezi pětku nejlepších televizních seriálů všech dob. Paul Feig je génius. Závidím školákům tenhle scenáristicky vybroušený klenot, my tenkrát měli jen tu partu loserů z Beverly Hills.(27.7.2016)

Super seriál z americké střední (popravdě mě se líbí skoro všechny filmy o americké highschool :D). Boží je jak skupinka šprtů s jejich fórky z Hvězdných válek a televizních pořadů a s jejich nebetyčnou nesmělostí, tak skupinka machrů s jejich školními a partnerskými problémy, kouřením, Johnem Bonhamem z Led Zeppelin a „Disko je hnus!“ Fakt povedený seriál, který jsem sledoval celkem náhodně někdy na gymplu.(7.1.2006)

• - Jason Segel přiznal, že nebylo těžké zahrát, že je vystrašený ze svého otce, kterého hrál Kevin Tighe. Bál se ho prý i ve skutečnosti. (Fugas.cz)

• - V jedné scéně John Francis Daley (Sam Weir) diskutuje o fimu Lampas (1981). Joe Flaherty, který hraje Weirova otce, měl malou roli v tomto filmu. (Fugas.cz)

• - Herci v některých scénách zcela improvizovali, aby seriál vypadal ještě více realisticky. (Fugas.cz)