Mladý spisovatel Stingo přijíždí v roce 1947 z amerického Jihu do newyorského Brooklynu. V penzionu, kde se ubytuje, se seznamuje s dvojicí milenců, Židem Nathanem, až patologicky zaujatým problémem Židů a holocaustu, a něžnou Polkou Sophií. Hned zkraje si všimne, že jejich vztah prochází prudkými zvraty a Nathan se někdy chová neuvěřitelně surově. Přesto se nakonec stanou přáteli. Stingo se pouští do psaní svého románu s autobiografickými prvky … Brzy zjišťuje, že Sophie byla v koncentračním táboře, přestože je čistá árijka, kde – jak vypráví – zemřel její otec, varšavský profesor práv, i její manžel. S Nathanem se seznámila, když jednoho dne omdlela v knihovně. Půl roku po příjezdu do Ameriky byla na konci sil. Nathan ji zachránil, staral se o ni, vařil pro ni a vedl s ní dlouhé rozhovory. Při jednom setkání se Stingem mu svěří, že kvůli masu, které tajně sehnala pro svou matku trpící tuberkulózou, byla poslána do koncentračního tábora. Přežila a pak strávila nějaký čas ve Švédsku … Jednoho dne dosáhne Nathanův záchvat zuřivosti vrcholu. Zatímco Stingo se Sophií přichystali oslavu jeho nového vynálezu z oboru biologie, o němž stále hovoří, udělá scénu, oba uráží a zdrcená Sophie se opět postaví na jeho stranu. Druhý den jsou oba pryč. Stingo Sophii hledá na katedře polonistiky, kde mu její vedoucí sdělí, že Sophiin otec byl vášnivý obdivovatel nacistů a antisemita, tedy opak toho, co mu Sophie napovídala. Jeho protižidovské postoje byly všeobecně známé, přesto ale jakožto potencionálně nebezpečný intelektuál nakonec skončil v koncentračním táboře. Když si Sophie druhý den přijde pro věci, všechno přizná, i to, jak se o otcových postojích dozvěděla, když mu jednoho dne opisovala projev, s nímž měl vystoupit a který proklamoval „vyhlazení“ jakožto konečné řešení židovské otázky v Polsku. Vzpomíná i na Poláka Josefa, který ji tehdy velmi miloval a jehož sestra Wanda ji žádala, aby se připojila k odboji. Sophie ale odmítla a Josefa brzy nato zabilo gestapo. Ona sama byla i s dětmi zatčena a transportována do Osvětimi … Vypráví, jak při selekci vězňů poslali jejího chlapce Jana do tábora pro děti, zatímco dcerka šla do plynu. Díky znalosti němčiny se Sophie stala sekretářkou velitele tábora Rudolfa Hösse. Hned po příjezdu ji kontaktoval vězeň, který ji žádal, aby v pokoji Hössovy dcery Emmi sebrala rádio. Sophie váhá. Mezitím se dozvídá, že v dětském táboře vypukla epidemie a snaží se i za cenu, že se mu nabídne, uprosit velitele Hösse, aby ji propustil na svobodu. Ukazuje mu otcův článek o „konečném řešení židovské otázky v Polsku“. Höss odmítá a tak Sophie prosí alespoň, aby jejího syna poslal do Německa na převýchovu v rámci projektu „Lebensborn“. Höss slibuje, svůj slib ale nedodrží. Sophii se nepodaří ani sebrat rádio, malá Emmi ji přistihne. Syna už nikdy nespatří. Velitel Höss je přeložen a Sophie se vrací na svůj blok... (TV Prima)

Addam

Tak to nebylo presne to, co jsem cekal. V koncentracnim taboru jsme stravili v celem filmu slabou pulhodinku, jinak pouze New York, Brooklyn a jeste k tomu docela nudny Brooklyn. Samotny zaver - ona slavna Sofiina volba je sice sokujici, ale vztah vyprace Stinga se Sofii a jejim pritelem Nathanem me teda FAKT nebavil! Jedine sceny z koncentracniho tabora nemely chybu, Meryl Streep je samozrejme taky uzasna a ta jeji polska anglictina byla velice roztomila. Ale vic jak 3* dat nemuzu. ()

Atheas

Je to na trošku jiné linií než kniha. Přizpůsobivému divaku to i dost možná přijde vhod(zase další překvápko). Obsazení Nathana mi způsobilo mírné překvapení ale po půlce filmu jsem si na něj zvykl a pak jsem byl i spokojený ze šťastným nasazaním herce. Meryl Streep tuto roli nehrála, ono touto roli žila a bylo to vidět. ()

bolan

Pravděpodobně nedokážu ocenit (nebo spíš najít) sílu tohoto slavného filmu. Pro mě to byla předlouhá muka prokousávat se nic neříkajícími dialogy Sofie a oběma mladíky, na kterých je celý film založen. Závan svěžího větru v podobě prostřihu z koncentračního tábora už to nezachránil. Nemůžu si ani odpustit poznámku na těžkou averzi na Petera MecNicola, jakožto typ člověka, který mi vadí už jsen od pohledu, ale moje těžká anti-sympatie k tomuto herci je pouze osobní, takže by neměla mít vliv na negativní dojem tohoto komentáře, který jsem se se vší vůlí snažil napsat tak, abych toto dílo neurazil. ()

Anakinekcz

Velice emotivní záležitost.. Svou emotivností mi připomněl podobný snímek " Chlapec v pruhovaném pyžamu" . Akorát jsem dnes dočetl knižní předlohu a ještě týž den jsem se pustil do filmového zpracování. Musím říct, že zprvu jsem si nebyl jist M. Streep a jejím ztvárněním Sofie, ale tato skepse se záhy rozplynula jako pára nad hrncem a já jí byl okouzlen. Nejsem si jist jak bych film vnímal kdybych nečetl knižní předlohu, ale jelikož jsem ji četl tak je tato myšlenka bezpředmětná. Ikdyž film byl opravdu skvělý jako by mi tam stále něco scházelo. Na samý závěr už snad jen zbývá dodat: "Rázem, jak malicherné se naše starosti a trápení zdají....". ()

MARC00

Děj by mohl být určitě zajímavej... ale je to hrozná nuda. Je to strašně udělaný... I když je mi to trochu blbý tohle psát u tak závažných problémů, co se ve filmu řeší... ale tak uspávající film jsem už dlouho neviděl. ()

petikacka

Tak tento film mi způsobil na hezkých pár let života fuuuck hnusné deprese...Jelikož jsem velice empatický člověk, tak jsem si spolu s Meryl Streep taky odpověděla na tu otřesnou otázku a vybrala jsem si...Byla to pouze logická volba stejně jako její, ale to vám KURVA dokáže změnit život...Doufám, že to nikdo z nás a nikdy v životě nebude muset udělat...Protože PŘINUTIT MATKU, ABY VYBRALA JEDNO SE SVÝCH DĚTÍ, KTERÉ OBĚTUJE, TO JE NAPROSTÉ ZVĚRSTVO!!! Fuj, je mi špatně jenom co to píšu...Za mě 100% ()

Vesecký

Možná má samotný román větší výpovědní hodnotu, ale výborné herecké obsazení a zvláště Meryl Streepová z filmu udělalo obrovský zážitek, film jsem viděl už asi potřetí a vždycky se zatajeným dechem, třebaže jsem jeho děj už dobře znal. Co muselo být strašnějšího, než se rozzhodnout, které z dětí bude žít a které bude zplynováno... Člověka jímá hrůza, jen si to představí. ()

Chudobka

Film jsem viděla již několikrát, ale knize Williama Styrona se zdaleka nevyrovná. Nejvíc mě zasáhly zážitky Sophie z koncentračního tábora. Meryl Streep byla výborná (představuji si, jaká by v té roli byla Magda Vášáryová), ale film byl zbytečně dlouhý a představitel Stinga mě příliš neoslovil. Kevin Kline byl lepší. Scéna, kdy matka musí volit mezi dvěma dětmi, je otřesná. S tím bych taky nedokázala žít. ()

xkupka07

Film vnímám jen jako povinné zpracování úžasného knižního díla. Kdyby film byl natočen podle původního scénáře bez předlohy, dal bych určitě i pátou *. Nicméně, film se musel držet kniřní předlohya tim trochu i trpěl. Možná dobře pro diváky, kteří by si tuto knihu nikdy nevzali do ruky a nepřečetli si o problémech obyčejných lidí zasaženými zvěrstvem W.W.2. ()

77Ivana

Je to příběh ženy, která musela za války v koncentračním táboře udělat nejkrutější volbu. Musela rozhodnout, které své dítě pošle do plynové komory a které nechá žít. Herecký koncert Meryl Streep, krásná hudba. ()

blazenka

Silné, nekompromisní dílo, krásná, famozní a naprosto nepřekonatelná Meryl Streep, báječný Kevin Kline, výrazný Peter MacNicol. Díky za ten film, díky za ty slzy, za tu úzkost, díky za ten skličující pocit beznaděje, který se vrýval do duše a nesmazatelně tam zůstal. 95%!!! ()

RadimFišer

Krásný film, na který jsem se dával ve škole na moderní interaktivní tabuly. Vzhledem k tomu, co jsem o příběhu četl jsem očekával něco opravdu zvláštního, ale tak se bohužel nestalo a já jsem našel sám sebe, jak se u konce filmu divím a čekám něco, co nepřišlo. Přišlo mi, že páni filmaři velice, ale zdůrazňuji velice pominuli skutečný výběr, které dítě si má nechat a které ne. Tohle mi tam chybělo. Téměř jsem tam nepostřehl koncentrační tábor. Ve srovnání s filmem Život je krásný tento film hrubě propadává dolů. Když probereme myšlenkovou rovinu, je to psychologická studie jednoho páru, ke kterému se připojí spisovatel Stingo a určitým způsobem to komplikuje. Pro mě je to hluboce neoriginální, průměrné a nevyužívající plnost možností literárního díla. Nebudu se bránit, abych použil výraz. Zfušované. Nemarnil bych čas znovu se dívat na tuto slátaninu. Snad jsem nevěřil Sofii, že na tom byla tak špatně. Dávám jednu hvězdičku za občasné zasmání a krásný dům, ve kterém bydleli. Poslední věc, které jsou na tomto filmu krásné, jsou pikniky na střeše. ()

KOZEL84

Knize to nesahá ani po kotníky.Akorát že Fincher byl oproti Styronovi bůh srandy a to kolikrát nebylo dobře.Nikdo neumí (neuměl) vystihnout depresi tak jako on. ()

Kajusska01

Jeden z mála filmů, který je možná lepší než jeho knižní předloha. Meryl Streep Sophii Zawistowské dodala duši, které mi v knize tolik chyběla. Jediné, co mi vadilo byl Peter MacNicol. V roli Stinga bych si dokázala přestavit mnohem lepšího herce, zvlášť proto, že pana MacNicola nemám moc v oblibě. Myslím, že tento film dokáže téměř každého člověka dohnat k slzám. A obzvláště ty, kteří osobně navšívili Osvětim. Tento film se bude vždycky držet na jednom z prvních míst světové kinematografie a to rozhodně právem. ()

ellegrey

Čtyři hvězdy za to, že znám knižní předlohu. Výkon Meryl Streep je ale natolik perfektní, že vyvažuje všechny nedostatky, které jsem tu postrádala. ()

Narciska

Byli tři. Streep a Kline skvělí, ten třetí (McNicol) k nim neladil lidsky (možná si ho vybrali pro jeho obyčejnost?) a nestíhal je herecky (možná ale zůstává v mé mysli svázán s postavou z A. McBealové). Sophiina volba byla jedna, proto sousloví patří k běžnému povědomí. Taky proto, že to byla asi ta nejotřesnější životní volba, co znám (ale bacha, život umí překvapit), ve filmu však byly volby dvě, a možná vlastně stále ta jedna, v tom má film (nebo spíš kniha) perfektní pointu. Do historie se ale obrazem vracet neměli. Vyprávěním by to utáhli (Meryl S. je navíc v češtině krásně nadabovaná) a nás by ušetřili, povznestli to do jiné roviny a tohle dnes už umí, hrát si s časem, střídat minulost a přítomnost do ucelené kompozice, v 80. letech to ještě neuměli a filmu to ubírá na kráse (a na další hvězdě). No aspoň to člověk nemusí číst, skoro se zdá, že to patří k povinné četbě, ale možná jednou, přesvěčit se, že i tahle předloha je lepší (platí to často, ale ne vždy), dát šanci americkému autorovi (zatím u mě do jednoho zklamali) a jinému pohledu na holokaust..., to tohle zpracování určitě přináší (i když lidstvo se snad nikdy nepoučí...). ()

Deleatur

Taky vidím jako hlavní problém jen teoreticky přesvědčivé scény z koncentračního tábora vč. té klíčové volby (ve skutečnosti udělala volby dvě a podle mě byla druhá působivější tím nemístným pocitem štěstí). Paradoxně byla Streepová přesvědčivější ve scénách, když Sophie o svých zážitcích jen vyprávěla a nevědomky odhalovala, jak ji pomalu rozežírají výčitky svědomí. Za další jsem měl už při čtení románu problém s Klineovou postavou (nikoli jeho výborným výkonem), protože se mi zdálo úplně zhůvěřilé, aby cítil "vinu přeživšího" i někdo, kdo se k tomu peklu ani nepřiblížil a celou dobu byl v bezpečí za mořem. // 79% ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr