Hříšní lidé města pražského

• Velká Británie The Sinful People of Prague
TV spot 8
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Předloha:

Jiří Marek (povídka)

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (více)

Epizody(13)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Kontryhelka

Na tohle se nedá zapomenout. Charismatický rada Vacátko, který vše řeší s noblesou a nadhledem. Kvalitní detektivka ze staré Prahy a galerka vykreslená tak, jak to chodilo v 30 létech. ()

superzurda

Ono to dílo už má svá léta. Ani herecké mistrovství české herecké elity nezachrání fakt, že rada Vacátko dost často z ničeho poskládá případ a bez důkazu získá přiznání. Navíc scénická hudba je mi v některých případech dost protivná. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

mnaucz

Nejlepší detektivní seriál u nás. Obsazení, prostředí a hudba Zdeňka Lišky dodává tomuto seriálu skutečně to pravé ořechové. Jaroslava Marvana jako herce silně obdivuji, proto mě jeho obsazení v roli Rady Vacátka ještě více namotivovalo se k seriálu dostati a jsem rád, že jsem tak učinil. Řadil se k Hospodě a Písařům k mé trojičce nejoblíbenějších seriálů. ()

martin5514

Prakticky totální absence akce (v dobrém slova smyslu; ach, to pohladí po duši) a velmi rozvláčný až relaxační přístup k řešení zločinů pražskou policii, je v nádherném kontrastu s tím, co je dnes, celosvětově v kriminálním žánru, k vidění (čest výjimkám). To není kritika, to je chvála. Žádný naturalistický záběr na useknutou hlavu, končetinu či mozek na zdi a přeci je to sledovatelný, ba co víc, je to vyhledávaný klenot české kinematografie. I po tolika letech dává lekci dnešním tvůrcům, jak lze natočit poutavou věc bez všech těch technických serepetiček. 85%. ()

maarr

Génius loci, který osvítil autory tohoto velkolepého televizního počinu je neuvěřitelný. Tento seriál (stejně tak na něj volně navazující čtyři barevné celovečerní filmy) považuji za ten nejlepší, který kdy československá televize vytvořila. Tento seriál je geniální a nesmrtelný především proto, že zde vše přesně zapadá do sebe, od námětu Jiřího Marka vycházejícího ze souboru jeho povídek Panoptikum, přes výborně napsaný scénář, perfektní režii Jiřího Sequense (určitě jeho nejlepší filmový počin vůbec), vynikající herecké obsazení a to všech postav od těch hlavních až po ty malé či epozidní, výborně vystihnutá atmosféra první republiky bez patosu, až po výbornou hudbu geniálního skladatele Zdeňka Lišky. Tomuto seriálu opravdu nic nechybí. To že se seriál natáčel čtyři roky jen svědčí o preciznosti autorů, nic nezanedbat, ani sebemenší detaily. Jaroslav Marvan zde zažívá vrchol své herecké dráhy a naplno prokazuje své charakterní herectví, ale stejně tak další páni ze "čtyřky", Bouše alias Josef Vinklář, Brůžek alias Josef Bláha a "starý policajt" Mrázek alias František Filipovský. Každý trochu rozdílná povaha, ale dohromady neuvěřitelně ladili. Těžko některý díl vyzvednout, protože každý je úplně jiný ale všechny jsou stejně dobré. Ještě jedna věc dělá z tohoto si seriálu něco zvláštního a neobyčejného a to je právě odbdobí první republiky, kdy policie měla velkou autoritu, všichni kapsáři, kasaři, půdaři, různí zlodějíčci a jiné figurky s okraje společnosti se scházely v různých policii velmi známých lokálech a říkalo se jim příznačně "galerka". Praha ještě nebyla ani zdaleka tou obrovskou metropolí jako dnes, takže když někdo něco ukradl hned měli policisté vytipováno, toho kterého zloděje, který se na takový způsob krádeže specializuje, takže to pro ně bylo v tomto ohledu daleko jednodušší. Vůbec tehdy panoval daleko větší respekt z policie než dnes, což samozřejmě zloděje neodradilo ale byla to taková zvláštní rytířská doba. A právě i proto mají tento seriál lidé rádi, ač jde vlastně o seriál kriminálních případů (většinou vražd), působí hlavní představitelé neuvěřitelně lidským dojmem, lehká ironie typická pro náš humor se najde snad v každém díle. Navíc je ten seriál neuvěřitelně originální. Nekopíruje jiné seriály jako mají dnešní autoři ve zvyku. Pro mě je tento seriál na prvním místě mezi seriály ať už naší nebo zahraniční produkce a myslím si, že se nic podobného napínavého, krásného, humorného a poetického už nikdo nikdy nenatočí. Bohužel na to nemáme ani scénaristy ani herce. ()

gizi

To je taková perlička ČT - má to spád, humor, nadhled, spoustu skvělých herců. Po prvním díle 90%. Po osmi dílech snižuji na 80%, protože některé díly jsou slabší. ()

moorks

Tenhle seriál je to zlato naší seriálové tvorby. Vynikající herecké obsazení, doplněné vybornými hereckými výkony, atmosféra staré Prahy, skvělá kamera... to vše je směs, která dokáže zaujmout i po letech. ()

Otan

Je to slušně udělané.Pro mne asi nejlepší počin Jiřího Sequnse.Dobrý výběr herců,slušné příběhy. ()

Alsafi

Jen málo filmů či seriálů dokáže čarovat tak jako Hříšní lidé města pražského. Stačí mávnout kouzelným proutkem a nejenom Marvan, Vinklář či Filipovský nás přenesou přímo do temné a zločinci prolezlé Prahy 30. let. S velkou oblibou se jimi nechávám unést a na chvíli zapomínám na svou dobu. Proháním se pak spolu s muži zákona potemnělými uličkami a lovím všemožné zloděje i vrahy. Navštěvuji podivné krčmy a zapadlé domy. Na stanici rozumuji nad fakty nebo jen tak nasávám atmosféru města. A po skončení, cestou k lednici pro něco na zub, si pak kolikrát já připadám jako návštěvník z doby dávno minulé. ()

Mark1983

Tenhle seriál patří mezi ty, které bych si sám nepustil, ale když na to hledí někdo v mé přítomnosti, nevadí mi to. A pravda je, že to má svůj styl. ()

baron156

Na tenhle seriál by se měli dívat povině režiséři těch moderních detektivek. Nejlepší český detektivní seriál a skvělí herci. ()

pvlkohout

Tenhle seriál jsem celý život ignoroval hlavně pro jeho stáří a dobu ve které vznikl. Když jsem na něj náhodou narazil, tak jsem ho musel zkouknout celý. Vtipné a zároveň napínavé, vtáhne vás to do děje tak, že přestanete vnímat to, že seriál je točen černobíle... :D P.S.: Nejlepší díl celého seriálu? Kaprova smrt! ()