Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

TominoLa

Moc jsem se na tenhle film těšil, ale přišlo spíše zklamání. Nezačalo to nejhůř, ale jak čas běžel tak mi to přišlo pořád stejné a ke konci už jsem se začal i nudit. Ani k jedné z postav jsem si nedokázal vytvořit nějaké pouto a bylo mi jedno jak to celé dopadne. Dustin hrál dobře, ale díky jeho roli bych název filmu přejmenoval spíše na Malý Velký zoufalec. ()

d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1971 - Špeciálna uznanie poroty (ako nesúťažnému filmu) ◘◘◘◘ c'est la vie :-))) :-((( ()

wipeout

Ono film vo všetkých troch smeroch či už ako komédia, výpoveď o krutom období indiánov, alebo životný príbeh jedného človeka v štýle Foresta Gumpa by boli vinikajúce, lenže problém je v tom, že príliš častý mix žánrov spôsobil neskutočný chaos a nemohol som filmu ako takému vôbec prijsť an chuť. Určite ale musím pochváliť poslednú Castrovu bitku, ktorá by sa ani v súčastnej kinematograafii nemala za čo hanbiť. Dustin Hoffman pôsobil presvedčivo, no a Faye Dunaway bola asi tou najsexy ortodoxnou katolíčkou akú som kedy videl.:)) Učite film hodný vzhliadnutia no vo mne až takú hlbokú ryhu nezanechal preto sa mi 2,5* nezdá byť vôbec krutých. ()

kinderman

Spojené státy mají ve svých dějinách několik temných skvrn (ostatně který národ ne!), z nichž genocida původního indiánského obyvatelstva patří k těm nejčernějším. Výborná adaptace Bergerova románu se skvělým vypravěčem Jackem Crabbem (D.Hoffman), který poznal život mezi bílými i rudými, demytizuje Divoký západ a zejména pak postavu generála Custera. ()

Sheldra

Tragické téma podané vtipným způsobem: z toho může vzniknout buď trapas století, nebo genialita nejvyššího kalibru. Dávám plnou palbu, takže je asi jasné, že dle mého skromného mínění je B správně. Taková bitva u Little Big Hornu se dá pojmout všelijak, ale zaručeně by mě nenapadlo vyrobit z toho de facto šaškárnu, kdy Castro poskakuje kolem jako cvok a indián se raduje, že zachránil nepřítele a je tudíž svoboden (nechci vidět, jak seřval svou starou, jen co se vrátil do teepee). Skvěle pošahané zvraty, brilantní scénář a úžasná rovnováha nadhledu a vážnosti Malého velkého muže řadí k největším filmovým klenotům. Herci jsou jeden lepší než druhý a zase jednou musím uznat, že malý Dustin Hoffman je opravdu velký herec. Ba jeden z největších... ()

Chrysopras

"Tenhle příběh je tak smutnej, že je ze všech...." Ne, jsou samozřejmě i smutnější, ale docela mě to chvílema vzalo. Zajímavej pohled na generála Custera a vůbec působení osidlovatelů v Americe vůči Indiánům. Hoffmanův hrdina je zvláštně sympaticky pojatej a nemůžete tušit kam se jeho život posune. V tom je ale zároven skryt zádrhel filmu - těch náhod je na můj vkus až moc... ()

Frenegonda

A muj dedeceke Stara stanova kuze se me zeptal: "...a projevuje nadseni kdyz ji povalis???" Krasny, smutny a pravdivy pribeh o tom, kam ze se to vlastne nakonec podela ta Sedma kavalerie generala Custera... ()

ilemas

Už jen za úchvatnou kameru si film zaslouží 5* a příběh jakbysmet. Připomíná mi to Forrest Gumpa Dokonalé.. ()

lioncel

Dnes už klasika .. jedna z těch nezapomenutelných .. už ani nevím pokolikáté jsem film zhlédl a vždy jsem naprosto okouzlen a místy i dojat (Old Lodge Skins .. Mrs. Pendrake) .. někdo to tu už napsal – snad jen Forrest Gump má stejné /podobné kouzlo a sílu .. takovýchhle filmů zase tak moc není .. wow !!! ()

Axis

Život je jako bubínek revolveru při ruský ruletě, nikdy nevíš jestli je zrovna tohle ten poslední okamžik a proto žij tak jako kdyby byl. V knížce se mi příběh Jacka Crabba líbí víc, jenže tak je to skorem vždy. ()

Joe321

Divoký západ je tady servírován velmi sarkasticky až mi to občas přišlo nevkusné (třeba kombinace veselé hudby ke vraždění indiánů). Zřejmě vtipné scény mi nepřišli zábavné, ale to by nebylo na škodu. Dustin Hoffman je tu obdivuhodný (smůla, že mu takové výkony nezůstaly do současnosti) a celý film je vyprávěn poutavou formou. Obzvlášt první půlka je vydařená, ale jak příběh pokračoval, začal jsem se občas trošku nudil nebo mi nesedlo, co všechno Malý Velký Muž zažil. - "There is an endless supply of white men. There has always been a limited number of human beings." ()

/Pablo

Malý velký muž - aneb jak mezkař přelstil generála Custera. Opravdu netradiční žánrová směs, které vévodí stoicky dokonalý Chief Dan George, jenž s trochou nadsázky předvedl "nejlepší indiánský výkon" v dějinách kinematografie. ()

Martin741

Kvalitny western z roku 1970 s Dustinom Hoffmanom v hlavnej ulohe. Natocil ho isty Arthur Penn, ktory uz mal na konte napriklad takych Bonnie a Clyde. Herecke osadenstvo je vyborne, hlavne genialna Faye Dunaway. Pribeh ma oslovil hned, a su tu aj silne sceny /masaker indianskeho kmena, drsna bitka v sallone s Divokym Billom/. Ako pikoska moze sluzit fakt, ze uloha ponuknuta Chief Van George-mu bola najprv ponuknuta istemu Marlonovi Brando. Silne proindiansky, ale stale slusny film a vyborna filmarska jazda, to ano, ale Catch 22 /u nas vyslo ako Hlava 22/ s Orsonom Wellesom je este vyssie. Aspon u mna. 87 % ()

Hees

Dustin Hoffman ako Barry Lyndon či Forrest Gump teda dá sa povedať, že v tých ďalších filmoch sa mohli inšpirovať, lebo tento bol skôr (a nejaký iný ešte skôr atď). Proste "všade bol" Dustin hoffman ako indián, veriaci, pištoľník atď a skúsil si všetky rôzne profesie a stále menil stranu v konflikte a kvalitne si zasúložil aj so Švédkou (či čo to bolo) a zopár indiánok mu tiež robilo krupicovú kašu, či s ním fajčili fajku mieru. Takéto filmy pre mňa nie sú zlé keď si dokážem vybudovať k hlavnému hrdinovi nejaký vzťah a Jack Crabb si ma celkom získal tak sa mi film v podstate páčil. V podstate si tento film robí srandu z divokého západu a používa k tomu naivného, ale niekedy aj dôvtipného hlavného hrdinu, ktorého výborne zahral Dustin Hoffman. Táto komediálna časť filmu je veľmi dobrá a nič nie je na silu, ale skôr výborne vymyslené. Film sám o sebe vlastne uznáva genocídu pravého Amerického obyvateľstva a používa ju ako odrazový mostík k ďalšiemu rozprávaniu príbehu. No a tento komentár zakončím netradične : hejaaaa hejaaa jajaj jjaaaaj hejaaa hejaaaa :D a tak ďalej a ďalej. ()

bogomira

V první řadě je třeba zapomenout, že jste četli knihu, pokud jste ji četli, protože pak byste asi byli trochu zklamaný rychlostí, jakou se to všechno děje. Než máte čas strávit jednu další proměnu Malýho Velkýho Crabba, už je zase něčím jiným. V knize je všechno mnohem pomalejší a důkladnější, ale to dá rozum, že film nemůže mít patnáct hodin, no ne? Takže když si tohle odmyslíte, tak si užijete fakt zábavnej filmik, kterej uteče jako voda ve Washitě a budete hodně spokojený, jako jsem už několikrát byl já. ()

Rodriguez

Dustin Hoffman se prostě nezapře a velice mě potěšilo, když jsem ho jako mladíčka zahlédl v takto vykreslené roli indián/voják - 50%. ()

Sandstorm

Filmů, které by Vám v jednu chvíli dokázaly vykouzlit úsměv na tváři a o tři minuty později byste měli slzy na krajíčku moc není, tento je takový. Divím se, že Dustin Hoffman nebyl ani nominován na Oskara. "Grandfather?" "Am I still in this world?" "Yes, grandpa." "I was afraid of that". ()

nithiel

Za to, že jsem se docela často smál, bych mohl dát i čtyři, ale bohužel jsem se smál většinou v místech, kde to scénáristé určitě nezamýšleli a ve zbytku jsem se docela nudil a přemýšlel, proč je mi halvní postava tak strašně nesympatická. Kvůli tomu jediné, co jsem si z tohohle filmu odnesl, bylo, že mě bolelo mezi ušima. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh