Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

kaylin

Kdyby se natočil jenom jeden film o ponorkách a byl to právě tento, tak to naprosto stačí. Nemuselo by se řešit nic jiného a nic moc jiného by ani nebylo možné přidat. Tohle funguje skvěle a dovede to vytvářet přesně to, co by mělo - klaustrofobickou atmosféru, strach, děsivé momenty, ale i silné osudy. A Němci jsou v tomhle směru opravdu dobří, a to i herecky. Stopáž se pak vůbec nejeví přemrštěná. Trikově je to parádní. ()

blackrain

Nečekala jsem, že u tohoto filmu budu po celou dobu sedět jako přikovaná. Taky si ho budu velmi dlouho pamatovat, protože se mi vryl pod kůži. Byl to pro mě i takový studijní materiál. Bylo totiž velmi zajímavé sledovat vývoj postav na tak malém a těsném prostoru jako je právě ponorka, když jsou v podstatě všichni vystavení tlaku blížící se smrti. Na to, že šlo o německou ponorku, tak jsem jim všem držela palce ať to hlavně všichni přežijí. ()

suicide

Nejlepší válečný film s ponorkou v hlavní roli? Možná - já filmů podobného charakteru příliš neviděl, takže těžko porovnávat, ale zaměřím-li se přímo na tento, tak že by mě nějak omráčil svými kvalitami, to se říci nedá. Možná budu vypadat rouhačsky, film by byl rozhodně nejméně na 4 hvězdičky, ale to by se muselo více jak trochu ubrat ze stopáže a možná i přimyslet trochu akce. Jasně - válka byla hrozná, vůdce nežil v realitě a tak dále a tak dále, ale tohle pro mě, když sleduji film, vážně není prioritní. Film mě musí zaujmout a nesmí mě nudit. Téma je sice silné, ale ne o všem by se měly točit filmy - nebo alespon ne takovýmto způsobem. Na skutečně funkční film bylo toto téma až moc jednotvárné, uvážíme-li co se děje více jak polovinu filmu - ponor, výnoření, ponor, útěk před hlubinnými bombami, kritický ponor, povídání si, jezení. A co z toho má divák? Tenhle film je skutečně až moc dlouhý.Kdybych se měl dívat na Ponorku sám, asi bych brzy vypnul, jinak bych z toho filmu sám měl pěknou ponorku. ()

rykardo

Excelentní filmařina, dle mého názoru nejlepší Petersenův film a určitě jedno z nejpůsobivějších a nejrealističtěji natočenejch ponorkovejch/podmořskejch dramat obecně... Nemám, co bych vytknul, snad jen těch cca 215 minut režisérskýho sestřihu bylo skutečně zu viel..., ale pokud je zrovna tohle něčí parketa, tak i to se dá skousnout... Apropos..., Erwin Leder, coby Johann ze strojovny, je skutečně jedinečnej a nezapomenutelnej..., už tady jasně dokazuje, že role vyšinutejch, mimoidních magorů mu byly šitý na míru a že tady to byla zatim jenom taková malá zahřívačka na hlavní roli psychopata ve vynikajícím ANGST G.Kargla, natočeném o dva roky později...Skvělý výkony, skvělej film... ()

K.I.N.G.

3 hodiny jsem se díval na bandu nesympatických Němců, jejichž jediným opravdovým soupeřem je nuda. Nejde jenom o tu nudu, ale stavět nacisty do kladné pozice, to je příliš. Pár momentů, jako třeba když už to vypadalo, že zahynou, nebylo vůbec špatných. Měl jsem 100 chutí to vypnout a přísahám, že kdybych měl 101, tak to vypnu a tady dám odpad. ()

movieband

"Já jsem to tak chtěl. Jednou stát před nezvratitelným. Kde vás matka nehlídá. Žádná žena nezkříží vaši cestu. Kde vládne jen skutečnost. Otřesná a veliká." Viděna režisérská verze. Petersen natočil tísnivý, emotivní a realistický válečný film, který mi bude ještě dlouho doznívat v uších. Národnost posádky bych neřešil, v podstatě nebyla ani primární. Byli to lidi, tak jako každý jiný voják\námořník, i oni prožívali hrůzu, děs, úzkost. Byli to námořníci, zvábení mořem, moderní technikou, ideologií, válkou. Ponorka je jeden z nejnašlapanějších válečných filmů. Díky své nadčasové propracovanosti, myšlenkovém přesahu a emočnímu vypjetí, které působí, jak nejvěrohodněj může. Pro mě zásadní snímek, už jen díky tomu, že se mnou po dlouhé době jako film dokázal emočně zakývat do všech stránek, jak po úzkost, kdy člověk jen poslouchal praskání lodi pod tlakem vody, tak po naději s nadšením z toho, že naskočily dieselové motory. Takové filmy už nikdy nevzniknou. Coppolova Apocalypse Now nebo právě Petersenova Ponorka. Slova chvály nestačí, tenhle film se musí vidět. P.S. Absence kvalitního ozvučení filmu dost ubere. Jak říkal režisér při dokumentu z natáčení. Ponorka je o zvuku. Buď slyšíte všechno nebo nic. Viděno v němčině s CZ titulky, ozvučení 5.1. P.P.S. Pro mě má film ještě další hodnotu. Hodně mi připomíná mého otce, který má tenhle film ve velké oblibě. "Byl jsem tím opilý. Tohle je teď skutečnost." ()

YURAyura

....Nemci to meli stejne vyhrat, ne? ;]] Nemuseli bychom se ucit cizi jazyk + same dalsi vyhody..... Nejlepsi Peternsenuv film bez ohledu, co za nove $racky jsete natoci. ()

MATADOR

Není to o Britech, Němcích, ani Američanech. Je to o lidech. A přesně tak neuvěřitelně jsem si vychutnal režisérskou verzi tohoto skvostu, který má tak neuvěřitelnou atmosféru, jako žádný jiný podobný snímek. Život na Ponorce, ve které jsem byl přes tři hodiny na mne působil takovým dojmem, že jsem si v některých chvílích opravdu připadal, že jsem spolu s německou posádkou svědkem toho všeho. Ponorka je určitě jeden z nejdramatičtějších válečných filmů, jaký jsem měl tu možnost vidět, ani nelituji té ohromné stopáže - stálo to za to! Ohromně působivý film! ()

Thomassi

Naprosto autentický pohled na běžný život německých ponorkových posádek. Tady se snad nedá nic zkritizovat. Film je plný hutné, až klaustrofobické atmosféry stísněných prostor U-Bootu. Akce si tu divák moc neužije, zato v napětí bude po celou dobu tří hodin. Samozřejmě je to německý film, tudíž dialogy v němčině přidávají k doslova dokumentaristicky a bravurně zvládnuté režii nic než chválu. Osobně si myslím, že právě posádky ponorek byly nejvytíženějším článkem německých zbraní. A herci se jich zhostili perfektně. Jednoznačně nejlepší ponorkový film. ()

JohnMiller

1941: Podmorská odysea... To boli prvé slová ktoré mi napadli počas sledovania tohoto skvostného filmu. Veru, nieje náhoda, že ju názvom transformujem k takému výpravnému epickému skvostu ako je 2001: Vesmírna odysea, pretože, čo sa týka strastiplného odyseovského motívu, tento kúsok nezaostáva absolútne za ničím. Ide o tak silný, napínavý a dramatický zážitok, že ma normálne hnevá fakt, že z piatich nominácií na Oscara nezískal Das Boot ani jednu sošku. Mám toho dosť napozerané na to aby som mohol vyhlásiť, že ide o najlepší film roku 1981. celý dej sa krúti okolo Nacistickej posádky ponorky ktorá stráži hranice fronty a snaží sa potápať lode USA ktoré dovážajú na Veľkú Britániu potraviny. Príbeh posádky sledujeme od úplného začiatku nalodenia až do konca. Dej sa odohráva v období kedy Nemecké ponorky začali dostávať na "frak" a veru, táto nebola výnimkou. V klaustrofobickom besnení môžeme sledovať rôzne postavy a charaktery ktoré sa časom vyvíjajú. Ide o nesmierne autentický a surovo realistický zážitok v ktorom abstinuje Americká ideológia ktorá má vždy potrebu rozdeľovať tábory na dobrých a zlých. Snímka ukazuje veci také, aké boli, bez prikrášlenia. Psychologické pochody postáv tu boli takisto tak autenticky zachytené, že to už realistickejšie ani byť nemohlo. Herecké výkony vojakov na pokraji totálneho zrútenia boli takisto dokonalé. Páčilo sa mi aj to, že divák si za tie tri a pól hodiny určite nájde nejaký citový vzťah k posádke. Ono tu nie sú rozvinuté iba 3 či 4 postavy ale priestor dostávajú takmer všetci. Bola s toho cítiť obrovská súdržnosť. Bolo to napínavé aj bez umelo vytváraných konfliktov posádky, čo je scenáristicky bežné klišé. Avšak najväčší paradox na tom všetkom je to, že túto snímku zrežíroval režisér filmu Nekonečný príbeh... Hehe naňho by som to teda netypoval hoci tú rozprávku zbožňujem toto je z iného šálku. Dvomi slovami audiovizuálne uspokojenie. ()

Skip

Ta stopáž je vražedná, ale nakonec to stojí za to, i když se chvílemi vtírá pocit nudy, protože se situace jaksi opakují, což sice přiaspívá autenticitě, nicméně tohle není dokument, a proto by to chtělo sem tam zrychlit tempo. Jinak ale dobré válečné drama, v němž se režisérovi podařilo diváka uzavřít do ponorky spolu s námořníky a trochu ho podusit. ()

Aleee89

Wolfganga Petersona mám zaškatulkovaného jako režiséra ne příliš povedené Tróji a nepovedeného Poseidona, proto jsem na jeho dávnou a oceňovanou Ponorku byla zvědavá, i když to vůbec není typ filmu, jaký bych vyhledávala. Viděla jsem director's cut, který měl přes tři hodiny, a musím se bez mučení přiznat, že jsem občas hodně trpěla. Jinak ale chválím nový pohled na druhou světovou válku, který byl tentokrát z německé strany, no a také nesmím opomenout vynikající klaustrofobní atmosféru. Ale ani přes svoje viditelné kvality si mě Ponorka nezískala. ()

Dont

Ta čtvrtá hvězda je za fantastickou hudbu Klause Doldingera a také za respekt k námořníkům sloužícím na ponorkách. Troufnul jsem si rovnou na téměř čtyřhodinový director's cut, a možná jsem se přecenil. Snímek je neskutečně dlouhý, což zaručeně rozmělní i ty povedené pasáže, navíc mě nepřesvědčili všichni herci. Jürgen Prochnow ale jako kapitán hereckou misi splnil a Ponorce se nedá upřít jisté kouzlo. Ani po několika dnech jí nemůžu dostat z hlavy. ()

Chrysopras

Nevim, jestli jsem neměl nějaký zatmění, ale přijde mi to tady dost nadhodnocený. Má to brutální délku, takže jsem regulérně usínal... Nic proti dlouhejm filmům všeobecně ( třeba v poslední době Tenkrát v Americe nebo Stalker úplně v poho ), ale tady mi to přišlo trochu jako mlácení prázdné slámy, kdy se opakují podobné situace. Herecky mě zaujal prakticky jen Prochnow, jinak velkej průměr. No a ten klišovitej konec mě definitivně přesvědčil o *** ()

GILLWANDER

Das Bot je niečo na spôsob nacistického Titanica no zobraný z opačného konca, už len preto, že nacistické plavidlo je ponorka a Titanic bola luxusná obria loď, ktorá sa nedala potopiť, no potopila sa. U nacistickej ponorky je to naopak, dá sa potopiť, no svojimi neustálymi odrazmi od nepriateľa sa stáva tak povediac neporaziteľnou – čiže aj nepotopiteľnou. Das Bot je umiestený do úctihodnej dĺžky, ktorá sa časom ztenšuje, viacej postáv je do seba prepletených, všade pot a neustále nervy, ktoré vedia nejedného pripraviť o zdravý rozum. Od smiechom prekypreného úvodu, kde sa postavy ešte radujú a vidíte ich ako mladých a svojím správaním neskúsených sa časom dostávajú do situácií, kde im nacibrená mladá tvárička nepomôže, len tvrdý postoj a zarastená fasáda od hlavy až k pätám. Každú jednu postavu si premeriavate, členíte si ju do skupinky, všímate si jej celkový rozvoj či už psychicky alebo fyzicky, je oberaná o sily, pribúdajú jej skúsenosti no časom sa vytráca nádej, na ktorej sa zakladajú pohnútky nejednej akcie. Atmosféra, kde vládne ticho na rozkaz kapitána a silno nasvietené červené svetlo je neopozeraná. Samy ste vo vypätí, čo bude ďalej s ponorkou a s posádkou, samy si skladáte nasledujúcu schovku pred nepriateľmi, samy si určujete, či nacisti pôjdu už nadobro ku dnu. A ponorka vás neraz prekvapuje svojou dravosťou a ambíciami ísť za každú cenu vpred. Bola situácia, keď som si bol na 99% istý, že ponorka pôjde naisto ku dnu, no prekvapila ma znovu. Spomínaná dĺžka je len pozitívnym prínosom, užijete si viacej atmosféry, rôzne argumenty posádky, beznádej, ktorú strieda iskierka nádeje, ticho a sonar nepriateľských plavidiel ako si idú po vás. Das Bot je gurmánska lahôdka, ktorá tentokrát nepozdvihuje chrabrosť Američanov ani Angličanov, ale nemeckých nacistov, ktorý sa ukázali aj vo svetlej stránke ako bojovný národ a neustupný, ktorý vie bojovať aj do posledných síl. Po troch hodinách a tridsiatich volačo minútach hodnotím na päť hviezdičiek. 90% ()

lioncel

.. Já jsem to tak chtěl. “Jednou stát před nezvratitelným. Kde vás matka nehlídá. Žádná žena nezkříží vaši cestu. Kde vládne jen skutečnost. Otřesná a velká.“ Byl jsem tím opilý. Tohle je teď skutečnost. … ()

/Pablo

Viděl jsem dabovanou režisérskou verzi a musím říct, že mi některé pasáže připadaly opravdu až příliš zdlouhavé. Na druhou stranu scény, kdy Prochnow se svými druhy v neštěstí očekává detonaci nepřátelských torpéd, se skutečně povedly. Zvláště když již tak dosti depresivní atmosféru brilantně vyexponoval kameraman, který si opravdu se záběry na bledé vyděšené tváře dal záležet. Když bych to srhnul, Petersenovu "Ponorku" bych potřeboval někdy v budoucnu znovu vidět. Tedy až naleznu dostatek sil... ()

SallyZen

Tak tohle jeden z filmů, který mě tolik nezaujal, ale dokážu ocenit tu kvalitu, protože po většině stránek je to výborný film. Jen mě ponorky nikdy nezajímali, a to ani v tomto filmu. Ale je to velice dobře zpracované(i po hudební stránce). 75% ()

Martin741

Taka ta Apokalypsa Francisa Forda Coppolu, akurat ze ju reziroval Petersen a dej sa odohrava na jednej ponorke pocas II. svetovej Vojny. Za drsne a realisticke sceny dam 88 % ()

vydumnica

Das Boot je jeden z najúspešnejších filmov nemeckej kinematografie všetkých čias. Na celom filme ma najviac nadchla hudba, kamera a herecké výkony. Scénka, ktorá mi asi najviac utkvie v pamäti je tá, ako si zopár členov posádky sedí v ponorke za stolom, na stole majú plesnivý chlieb, prezerajú si fotografie, na tvári úsmev, v očiach slzy a do toho hrá melancholická hudba. [Director's Cut, videné v originálnom znení na Arte] ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen