V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

čidlo

U mně když je vidím ted po letech tyhle staré pecky vyvolávaj vzpominky na mé dětství kdy mně mí rodiče nechaly dívat se s nima. Rád se k takovím filmům jako je tento vracím!-protože stojí za to. ()

dr.fish

Člověk by čekal nějaký akční supergalaktický megacloumák, ale máme tady nefalšovanou pohádku! A k tomu z vesmíru. Zpočátku hledání společné řeči s nepřítelem, když oba piloti skončí jako trosečníci na opuštěné planetě, potom ještě drsněji, výchova mláděte nepřátelské rasy, a to s otcovským přístupem. Film jde prostě úplně jiným směrem, než bych býval čekal. Ale špatný rozhodně není, výprava je typicky "osmdesátková", Dennis Quaid byl hvězda už za mlada.70% ()

majo25

Scifi B-čko osemdesiatych rokov, ktoré nevyniká skvelým a originálnym príbehom, ani efektami, ani hercami, ale celkom dobre všetko toto skĺbuje. Miesto Quaida by som si vedel predstaviť aj niekoho lepšieho na rolu, na druhej strane vyložene nesklamal. Vadilo mi trochu to odlahčené spracovanie s miernym komickým podtónom, a aj preto dramatická a emočná rovina scén boli poslabšie. Naopak, masky mimozemštanov boli presvedčivé, jednoduchý dej pekne gradoval a viacmenej dobre vťahoval diváka. Hodnotenie: 65% ()

tom88

Kedysi dávno, ako malý som videl zopár scén na nejakej nemeckej stanici a teraz po rokoch som na to znova natrafil čírou náhodou, okamžite som zohnal, zhliadol a som príjemne prekvapený. Je to jeden z mojich prvých sci-fi, čo som videl ako malý. Film má jednoduchý námet, dobrý scenár, dej. Mimozemšťan pôsobí dosť umelo a lacno, ale nevadí to, je to veľmi zaujímavá postava. Stret človeka s ním je super. Quaidovi úloha sedela, zahral to suverénne. Prostredie cudzej planéty je perfektné, život na nej je pekne vykreslený. Film má skvelý vizuál, zopár záberov je perfektných, súboj vo vesmíre ušiel na to, že je to nízkorozpočtové sci-fi. Wolfgang Petersen je skvelý režisér a mal by točiť viac sci-fi. Stvoril úžasnú atmosféru a na film rozhodne nezabudnem, neskôr sa k nemu opäť vrátim. 75% ()

eye candy

Chápu, že vrátit se do krajů, kde jste vyrůstali býva často emotivním zážitkem, který chtě nechtě navozuje nostalgické pohovnění si ve vzpomínkách na dětství. Vaše vnímání toho místa ale nejspíš nebude stejné jako dojem někoho, kdo projíždí kolem a na hodinu se zastaví v hospůdce na náměstí s oprýskanou omítkou a výčepním, který je sice ve své přímočarosti roztomilý, ale do interakce, delší než trvá objednání si jedné rundy, byste se s ním raději nedostali. Jako projíždějící kolem, musím bohužel konstatovat, že film Enemy Mine mi vůbec nesedl a jediné proč ho hodnotím ještě dost shovívavě je, že nemám to srdce mordovat dětské kulty. Z dnešního pohledu o tomto filmu, podle mého názoru, prostě nelze hovořit jinak než jako o pohádce. Na dobrodružný scifi film je to strašně nevěrohodné a vysokoprocentně infantilní a hovoříme-li o napětí, nevím proč se mi stále vybavovalo Peklo v Pacifiku a když tyto dva filmy srovnám (i když jsou co se zpracování týče hodně odlišný) určitě jsem prožíval větší emoce u Boormanova výtvoru. Při Enemy Mine jsem se asi nejvíc pobavil představou, jak Louis Gossett stojí na předávání Oscarů na pódiu a pronáší děkovnou řeč v Drakštině. Co dodat, omlouvám se ale ..nebyl jsem při tom. ()

Mr.Ripley

Ve své době nejspíš dechberoucí sci-fi dobrodružství s eko podtextem. Dnes směšné klišé. Z debutního Wolfgangova trojlístku rozhodně nejslabší filmový zářez! ()

filmmovier

Poměrně velké překvapení. Můj nepřítel má ohromně zajímavé téma, ačkoliv nejde o nic až tak neobvyklého. Nicméně právě vzhledem k tomu mohl výsledek opravdu dopadnout jakkoliv, a to i pod vedením filmového mága Petersena. Naštěstí to dopadlo výborně. Film je to velmi komorní, založený na dialozích a na postupné proměně vztahu Drakha a člověka a nenudí skutečně ani jedinou vteřinu. Ty sci-fi kulisy by tady ani nemusely být, příběh by se úplně klidně mohl odehrát kdykoliv a kdekoliv (samozřejmě až na ten jeden podstatný detail, od kterého se vyvíjí neméně výborná druhá polovina), ale protože to sci-fi je, máme tady opravdu skvělou a neprávem opomíjenou žánrovku se skvělým Dennisem Quaidem, nemalou porcí vtipu a zajímavou dávkou emocí. A mimochodem - výborná hudba. 75 %. ()

Sfinkter

Prvních padesát minut jsem se regulérně rozmýšlel, zda tento filmek vlastně dokoukám, technicky i dějově vážně katastrofa. Avšak dokoukal jsem a nakonec jsem za to byl rád. Je potřeba vyzdvihnout Quaida a trošku popostrčený děj v druhé půli, kde už příběh nabýval na hlubším významu. Mimochodem hledači kovů při zajmutí malého draka říkají, že mu budou říkat John Doe - zde se asi inspirovali tvůrci Sedm pro jméno postavy sériového vraha v podání Spaceyho :) ()

rodo

Jako pohádka to funguje dobře, ale jako sci-fi je to trošku naivní a papundeklové. Samozřejmě se na filmu podpepsal zub času, ale přesto se jedná o celkem milý, i když průměrný, počin. Peterson ale Nekonečným příběhem, který má podobnou vizuální stránku, nasadil laťku hodně vysoko. ()

majxik

Staré dobré sci-fi ze staré školy, v dnešní době se rozhodně již nedají hodnotit efekty ani podobné věci protože by neměli žádnou šanci s novými, ale i přesto sci-fi jako je tahle potěší a líbí se, a to i přesto že příběh má nemálo chyb a nedomyšleností.... ale což, nemůžeme házet na starou klasiku špínu! ()

Chris Masters

Tomuto filmu hovím již od malička. Jedna z mých srdcovek. Denis Quaid je dobrý herec a role Willise E. Davidge mu padla přesně na míru. ()

fefee

Film o tehotnom žabiakovi a chlpatom Quaidovi, medziplanetárny prúser ako prase, nuda a ešte raz nuda. Prvých 5 minút filmu paráda, ostatok iba retro-galaktický prach! ()

JohnSmith

Petersenova sci-fi se evidentně inspirovala Peklem v Pacifiku. Nebylo to sice špatné, ale nechápu, že je z toho takový kult. A triky byly taky slabší. ()

Ravi

Je to vlastně takové osobní drama Dennise Quaida na jedné vzdálené planetě, kde se učí sžít s nepřítelem, kterého nakonec najde jinde, než by si sám myslel. I přes dlouhou dobu, která uběhla od natočení filmu, je svět v něm zajímavý a dobře zpracovaný. Příběh je trochu patetický, ale ne zas tolik, aby to člověka přímo odradilo. Není to vyloženě kultovní, ale určitě skvělý film. Nečekejte akci, spíš dobré dialogy a zajímavý děj. 75% = 4/5 ()

Pecival

Než - li sci-fi, spíše drama o nucené koexistenci (a pochopitelném zpřátelení) dvou odlišných, proti sobě válčících entit. Ze začátku se mi to vcelku líbilo (emzák vydával fajnový pazvuky), postupem času začali přibívat nudné pasáže, nebo ještě hůře patetické. A pak to zazdil definitivně děckem ---- ble :) Co se mi vcelku líbilo, byly různé záběry na pustou planetu a ta "pásová" želva ( přestože obojí působní z dnešního hlediska poměrně amatérsky). ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen