Mládí královny Viktorie

Pursuit and Loves of Queen Victoria, The

Komedie / Historický / Romantický

Rakousko, 1954, 118 min

• tomtomtoma

Romanticky sentimentální film o dospívání anglické královny Viktorie (patnástiletá Romy Schneider). Musí přijmout zodpovědnost za vládu na trůnu a vše navíc ve prospěch lidu. Vyberou pro ni ženicha a náhodou se při cestě vzdoru do něj zamiluje. Je jím německý princ Albert (Adrian Hoven). Je to její první a hned osudová láska. Zajímavý je film po výpravné stránce. Trochu vtipu přinášejí premiér lord Melbourne (Karl Ludwig Diehl), bujarý profesor Landmann (Paul Hörbiger) a královnin sluha George (Rudolf Vogel). A je dosti sentimentální ve své romantické naivní prostotě ideálního vladaře a ideální lásky.(4.4.2010)

Promítání tohoto filmu ve škole bylo rozhodně záživnější než klasické hodiny - z tohoto pohledu by si Viktorie zasloužila hvězdičky i čtyři (kolik domácích úkolů jsem stihla počas filmu dodělat). Samotný film je směsicí pohádky a klasických německých romanťáků vysílaných pravidelně na stanici Prima, ale i tak je docela slušným průměrem, zvláště pokud během filmu posloucháte sarkastické komentáře dějepisářky...(2.3.2009)

• Subjektiv

Načančaná kostýmní kostka cukru, ve které se mladičká královna Viktorie zamiluje do svého prince proto, že umí topit v krbu a tančit valčík. Viktorie vypadá a kolikrát se i chová jako panenka. Když zemřel její královský otec, vypadala jako barbína, které rozbili její oblíbený hrníček. Tíha panovnických povinností ji drtila jako zodpovědnost určitě vyhrát tu partii Člověče, nezlob se. Prázdná královna v rámu prázdného filmu, který nedokáže ani povznést ani pobavit.(26.1.2009)

Značne zromantizovaný a zidealizovaný príbeh akoby vystrihnutý z červenej knižnice rozpráva o mladučkej Viktórii, ktorá usadla na anglicky trón. Film sa nevenuje obdobiu panovania, akoby velil životopisný historický film, tu ide predovšetkým len o romantický výsek zo začiatku panovania a prvej lásky. Je to však milé, farebné kostýmy oku lahodiace. Pre úspech sa tvorcovia pustili o rok do podobnej rozprávky o Sissi, ktorá bola ešte úspešnejšia.(10.3.2018)

Celkem obstojné, ale podle mě dost přikrášlené pojetí začátků slavné Viktorie. Je docela těžké se v myšlenkách přenést na anglický dvůr, když jsme se s Romy Schneider měli možnost 3x setkat v legendární trilogii o Sissi. Avšak tento snímek byl natočen ještě před Sissi. Divák si nemůže nepovšimnout, že celý děj se ve skutečnosti odehrává na rakouské půdě, interiérové záběry jsou samozřejmě z Hofburgu a Schönbrunnu. Ale i tak se nám naskýtá celkem solidní pohled na tehdejší dvorní ceremoniál, trošku i politiku a vztahy na dvoře. Na rok 1954 je velmi kvalitní kamera a záběry většinou s pohledem na krásnou Romy lahodí oku i srdci. Kostýmy byly vybrány tak, aby byl divák uchvácen, ale na dobovou věrohodnost se zřejmě moc nepoukazovalo. Kostýmy jsou témeř stejné jako ve filmech o Sissi, ale ve skutečnosti asi královna Viktorie nenosila v rozervené a deštivé Anglii šaty na ramínkách s hlubokým dekoltem. Ale s trochou nadsázky jde o milý romantický příběh, místy s vtipnými dialogy, slušnou hudbou a povedeným dabingem.(19.3.2008)

• - První film z celé řady remaků, kterým se věnovala Romy Schneider po celá 50. léta. Věnovala se nejčastěji látkám, které postupně zmapovaly éru od počátku 19. století až po počátek 20. století. (NinadeL)