Mládí královny Viktorie

Story of Vickie, The

Pursuit and Loves of Queen Victoria, The

Komedie / Historický / Romantický

Rakousko, 1954, 118 min

Celkem obstojné, ale podle mě dost přikrášlené pojetí začátků slavné Viktorie. Je docela těžké se v myšlenkách přenést na anglický dvůr, když jsme se s Romy Schneider měli možnost 3x setkat v legendární trilogii o Sissi. Avšak tento snímek byl natočen ještě před Sissi. Divák si nemůže nepovšimnout, že celý děj se ve skutečnosti odehrává na rakouské půdě, interiérové záběry jsou samozřejmě z Hofburgu a Schönbrunnu. Ale i tak se nám naskýtá celkem solidní pohled na tehdejší dvorní ceremoniál, trošku i politiku a vztahy na dvoře. Na rok 1954 je velmi kvalitní kamera a záběry většinou s pohledem na krásnou Romy lahodí oku i srdci. Kostýmy byly vybrány tak, aby byl divák uchvácen, ale na dobovou věrohodnost se zřejmě moc nepoukazovalo. Kostýmy jsou témeř stejné jako ve filmech o Sissi, ale ve skutečnosti asi královna Viktorie nenosila v rozervené a deštivé Anglii šaty na ramínkách s hlubokým dekoltem. Ale s trochou nadsázky jde o milý romantický příběh, místy s vtipnými dialogy, slušnou hudbou a povedeným dabingem.(19.3.2008)

Je přece tolik německých kladů na anglickém královském dvoře :) Ať žije první remake dobré kariéry Romy Schneiderové 50. let. Původní verzi Mädchenjahre einer Königin natočila Jenny Jugo už v roce 1936. Nemůžu si pomoct, ale tohle je ten film, na rozdíl od Casablancy, který mě nutí se neustále usmívat. Scéna se zatápěním krbu je bezkonkurenční. "Dal jste tam moc dřeva." "A teď vy zase moc papíru." :)) A všem, kteří srovnávají Viktorii se Sissi vzkazuji - vážení, tohle byl první film, který dělala Romy s Ernstem Marischkou, pak přišla Hudba pro císaře a trilogie o Sissi byla až vyústěním jejich úspěšné spolupráce. Čili aha? Čili toto není odvar. Takže příště lépe čteme ve filmografiích.(6.2.2009)

Cukrkandl, samozřejmě, ale překvapivě vtipný. Victorie je v podání Romy prakticky dvojče Sissi, mladinká, kudrnatá, roztomilá, svéhlavá a korzetem i protokolem těsně sešněrovaná. A stejně jako Sissi, není to žádné veledílo, ale stejně jako uživatel(ka) Roman Albach jsem se přistihla, že se debilně usmívám.(10.11.2015)

Značne zromantizovaný a zidealizovaný príbeh akoby vystrihnutý z červenej knižnice rozpráva o mladučkej Viktórii, ktorá usadla na anglicky trón. Film sa nevenuje obdobiu panovania, akoby velil životopisný historický film, tu ide predovšetkým len o romantický výsek zo začiatku panovania a prvej lásky. Je to však milé, farebné kostýmy oku lahodiace. Pre úspech sa tvorcovia pustili o rok do podobnej rozprávky o Sissi, ktorá bola ešte úspešnejšia.(10.3.2018)

Neuvěřitelná romantika, která s realitou, natož s historickou výpovědní hodnotou nemá absolutně nic společného. Všechno je stylizováno jako pohádka, nebo naprosto kýčovitá kravina, která ale dokonale funguje, protože si na nic jiného nehraje a ve své naivitě okouzlí nejednu paničku u nedělního žehlení. A k tomu kouzelná Romy.(30.8.2015)

• - První film z celé řady remaků, kterým se věnovala Romy Schneider po celá 50. léta. Věnovala se nejčastěji látkám, které postupně zmapovaly éru od počátku 19. století až po počátek 20. století. (NinadeL)