Vetřelec

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

ripo

Jeden z prvých filmov, ktorý nezobrazuje kozmickú loď ako sterilné laboratórium a astronautov ako manekýnov od Armaniho. ()

troufalka

Sigourney Weaver v plné svěžesti a kondici. Nebyl by to americký film, kdyby tam nejkrásnější žena neprovedla polostriptýz do spodního prádla. :o) Sci-fi nevyhledávám, ale nechala jsem se přesvědčit na tento kulovní snímek a nemrzí mě to. Výbornná nálada, film má spád i napětí, líbily se mi trikové scény s Vetřelcem i technické vychytávky kosmické lodi. Snímek si uchoval nadčasovost. A hlavně - ten kocour to přežil!! :o) ()

Faustka

Na počátku byla vize, která se sice s obtížemi, za to však s plným nasazením tvůrců postupem měnila v tolik očekávanou realitu. Ridley Scott i futuristický výtvarník H. R. Giger tímto odstartovali fenomén, jenž předčil mnohá očekávání. A právě to pozvolně narůstající napětí mezi posádkou a přizpůsobivým narušitelem dodává Vetřelci, ten tolik příznačný prožitek z neznáma, kterým se nesmazatelně zapsal do povědomí diváků. ()

Wacoslav1

Co mám sakra dělat, ale tenhle film mě nikdy nebavil, nikdy jsem se u něj nebál a nikdy to pro mě nebyl kultovní film. Spíš jsem se u něj nudil. Já vím zase sem divnej je to přece 32 nejlepší film víme? Samozřejmě, že na svojí dobu je to převratný. Po optimistických Star Wars takováhle těžká temnota a vesmírná deprese. asi ten film opravdu má něco do sebe, ale co nadělám. Já si k němu cestu nikdy nenašel. Rozhodně nijak tenhle spektákl neodsuzuji, ale upřímně to všeobecný nadšení z něj jsem nikdy nepochopil.40% ()

petero

Keď sa mi zacnie po klasickom sci-fi horore, vždy siahnem po tom najlepšom – ALIEN. A nikdy ma nesklame. Nehostinný vesmír, odporná loď, zákerný android a finálny boj osamelej ženy s netvorom v stroboskopickom svetle červeného alarmu ma vždy spoľahlivo vyčerpajú a pripravia na ničím nerušený, pokojný spánok rovnako ako hlavnú hrdinku. ()

Davies182

Je jen málo filmů, u kterých mám pocit, že jsou mírně přehodnocené. Platí to i pro Vetřelce, který v podstatě předkládá tuctové sci-fi, ovšem mistrně zrežírované. Ano, je to velmi dobrý film, je v něm plno skvělých momentů (slavná snídaňová scénka, maniakální Ian Holm...), ale z mého hlediska se nejedná o tak výjimečnou perlu. Skvělou práci odvedl Giger při navrhování pramáti všech monster. P.S. S odstupem několika let korunuji Vetřelce na pramáti všech hororových sci-fi snímků, jejichž atmosféra dosahuje nepopsatelných výšin. Přistání NOSTROMA a cesta k vejci je jednou z nejlepších sci-fi scén všech dob. ()

Mahalik

"No do háje, je to von nebo ne??". Kdo u Vetřelce nemžoural na plátno, nechtěl rozpoznat scénu u který se lekne, jakoby prakticky neexistoval. Ridley Scott dokopal diváka k totální paranoie. Aliena viděl všude, i tam, kam by se jeho monstr postava z fyzikálního hlediska prostě nevešla. Věřte mi, taky jsem to zažil :)) ()

pepo

Tu to všetko začalo! Slávna vedecko-fantastická sága patriaca neodmysliteľne k zlatému fondu kinematografie. Majstrovsky natočený boj sedemčlennej posádky s mimozemským monštrom je základom filmového vzdelania. Scott, povzbudený úspechom svojho debutu Súperi, sa nezmieril s tým, že má točiť iba Čeľuste vo vesmíre. Otrepanú látku natočil spôsobom, ktorý berie dych aj takmer štyri dekády po svojom uvedení. Strach z neznáma, úžasná architektúra, originálna práca s postavami, ale hlavne neopakovateľná atmosféra, v ktorej nemôžte kričať, pretože by vás aj tak nikto nepočul. Geniálna, nadčasová a strhujúca ukážka žánrového filmu povýšeného na umenie. ()

Amarcord_1

95% - Vetřelec se dá jen těžko objektivně komentovat. Proto zde popíšu chod svých vlastních pocitů (pořadí se pokusím zachovat...): Zvědavost... obdiv designu a Goldsmithovy hudby... napětí... ještě větší zvědavost... strach... ještě větší strach... vztek... starost... PARANOIA... konec... úleva. Tento film se stal nesmrtelným naprosto právem, a dodnes neznám v této kategorii působivější konkurenci. ()

Reiniš

KLASIKA! Rozhodně nejlepší sci-fi horor, který sem viděl. Ta slizká, klaustrofobní a tajemná atmosféra je nezapomenutelná, stejně jako Scottova režie. A navíc za těch třicet let neztratil nic ze svého kouzla...prostě KLASIKA! ()

Xmilden

Tak tomuhle se říká hutná atmosféra strachu. Neklidu a napětí je tu tolik, že by se dal i krájet. Ukázka toho jak neukazovat monstrum je působivé. Minimum scén s Alienem a já mám nahnáno ještě dnes. Tenhle film neztratil nic ze své dokonalosti ani časem. Navíc je to vznik nej sci-fi série, kterou znám. ()

-bad-mad-wolf-

Vesmír nemusí být přeplněn pouze roztodivnými lodičkami a breberkami všech myslitelných tvarů a velikostí (Hvězdné války), ani nemusí tančit valčík v elegantních bílých barvách (2001: Vesmírná odysea). Koncem sedmdesátých let protrhlo plátna kin torpédo s názvem Vetřelec. Film, který místo okázalých triků nasadil propracované scenérie, přesvědčivé interiéry a biomechanicky vyhlížející kreatury, pod nimiž se podepsali mistři oboru H. R. Giger a Carlo Rambaldi, stále oslňuje potemnělými vizemi kosmu a ojedinělou zážitkovostí. Hrůzné skulptury, připerverznělé motivy a monumentálně sugestivní výjevy dodnes neztratily ani zrnko ze své působivosti, což se potvrdilo i po uvedení perfektně ošetřeného díla na Blu-ray. Vyjádření kosmu jako tichého, obrovského a odlidštěného prostoru, kde „nikdo neuslyší tvůj křik“, je vlastně jedním z nejreálnějších obrazů vesmíru vůbec. Kosmická loď Nostromo, nesoucí se temnotou v podobě neživého kusu kovu, příliš dobrých nadějí nevzbuzuje; výsledný dojem umocňuje kamera, libující si ve lhostejně statických záběrech a nervózně plíživém pohybu. Samostatnou kapitolou je návštěva nehostinné planety, na níž trůní proslulá mimozemská podkova s neméně proslulým Space Jockeyem. Scéna s jeho odhalením, doprovázená bizarními hudebními štěky, tvoří jeden z vrcholných okamžiků žánru. Nejproslulejším prvkem filmu je ovšem vetřelec sám. Netvor, jenž se svým brutálním životním cyklem dávno přesáhl filmový žánr, se na scéně téměř vůbec nevyskytuje, v čemž tkví jeho síla - schopnost děsit tušeným, avšak neviděným. Zneklidňující práce s hudbou a zvukem (cinkání řetězů ve scéně prvního útoku jsou stejně charakteristickým doprovodem, jako smyčce v koupelnové vraždě z Psycha) tvoří vizuálnu odpovídající kulisu. Scénář rozděluje příběh na dvě stejně dlouhé části, které shodně začínají pátráním, pokračují napětím a končí hrůzným adrenalinem (vetřelcův drastický zrod/thrillerové finále). Nezvyklým tahem bylo zvolení ženy jakožto hrdiny v žánru, který bývá považován za mužský – její úloha se navíc vyprofiluje až v průběhu filmu. Posádka Nostroma je ztvárněná jako skupina civilistů, jejichž rutina bez zbytečné efektnosti působí věrohodně i po třiceti letech; leccos zařídila částečná improvizace při natáčení. Z dnešního hlediska Vetřelec v některých disciplínách pochopitelně ztrácí (prehistorické počítače, místy okatě gumový vetřelec, klišovitý akční závěr, gore už nešokuje), přesto zůstává nejlepším sci-fi hororem všech dob. Pravda, nikdy neměl příliš početnou konkurenci... ()

Divočák

Asi tady taky už nic nového říci nejde, ale přece jen něco dodám - "Vetřelce" jedničku nikdy nepřestanu srovnávat s "Vetřelci" (čili dvojkou) a musím dopředu předeslat, že dvojku mám jednoduše radši. Parta namakaných mariňáků je přeci jen holt jiné kafe, než banda vystrašených kosmotěžařů (nebo co to vlastně byli zač;)). Na druhou stranu jednička plně využívá síly Gigerova díla, což jí dodává neopakovatelnou atmosféru, mystiku a jakési hlubší pozadí (Kdo nebo co byla ta bytost, v jejíž lodi Kane nalezne vetřelčí vejce???), což jí oproti dvojce přidává velké plus. ***Věděli jste, že: Když kosmonautka Ripleyová opouští těžařskou loď Nostromo, objeví se v rámci zážehové sekvence na monitoru lehce kryptický nápis: "ENVIRON CTR PURGE DR 5". O tři roky později použil Ridley Scott tutéž obrazovku v "Blade Runnerovi" při startu létajícího auta losangeleské policie. Možná šlo o náhodu, možná tím chtěl naznačit, že se oba filmy odehrávají ve stejném univerzu.*** ()

lesumir

SKvělej film, kterej kdyby měl trošku svižnější začátek, zasloužil by plnej počet. Takhle jen čtyři a jsem rád, že jsem po tolika letech ignorace viděl kultovní scifárnu od mistra Scotta! Teď už jen pokračování od Camerona, na které se docela těším. ()

darkrobyk

Horror? Sci-fi? Thriller? Tak ani jedno, jedná se totiž o dokumentární film líčící nevydařený návrat jedné kosmické posádky na matičku Zemi, klidně by mohl odpovědět režisér R.Scott. Puntíčkářsky vypilovaný gotický ( bože, pokolikáté už píšu v komentářích gotický - ale je to pravda, zkuste si místo kosmické lodi dosadit starý hrad....) horror. Temná, chladná, neuvěřitelně rozsáhlá kosmická dopravní loď Nostromo ( ten název má v sobě cosi zlověstného), kde se snadno ztratíte, nesnadno naleznete, co hledáte, ale snadno nalezne vás to, co vás hledá. Brilantní výtvarnou stránku má na svědomí švýcarský surrealista H.R.Giger ( ve svých návrzích a vizích však musel býti značně krocen, jelikož se do všech svých obrazů snaží vpašovat více či méně viditelné mužské pohlavní údy a vagíny....což se mu zčásti stejně podařilo a všímavý divák je odhalí) i samotný režisér, který má rovněž výtvarné vzdělání+praxi v reklamě = a výsledek je pak jasný.Ovšem formální stránka, jak je patrno z řady dnešních filmů, je jen polovinou díla. A Scott dodal výborný, napínavý příběh bez ohledu na to, že je mu vyčítána inspirace sci-fi filmem z 50.let. Já mu ji rozhodně nevyčítám. A o strhující hudbě J.Goldsmitha snad ani nemá cenu psát, stala se vzorem pro tolik dalších filmů....Při sledování vystřižených scén jsem si uvědomil, jak precizní práci režisér odvedl. Ano, ty scény ( zejména nalezení kapitána Ripleyovou a jeho následné...doražení...) se do filmu opravdu nehodí. A ještě k tvůrci vetřelce - nějak jsem se zatím přesně nedopátral ( ani po přečtení dvou knih o H.R.Gigerovi), kde našel inspiraci pro vysunovací čelist. Ovšem v přírodě bychom ji našli. Není zcela vysunovací, ale funguje úplně stejně. Mají ji larvy vážek a říká se jim odborně lapací maska.... Příběh samotný je natolik znám, že snad lze s klidem zmínit dvě nejšokující scény: setkání s vejcem a zrození samotného vetřelce. V četných recenzích se sice tvrdí, že herci netušili, jak se vetřelec narodí, a proto jejich vyděšené tváře jsou autentické...hm..mně se to moc nezdá. Scéna je bezesporu trikově náročná ( žádné počítače - naštěstí!), tudíž pochybuji, že skupina herců žila v blahé nevědomosti. Ale zahráli ji skvěle! Jako je skvělý celý film! ()

Ampi

Ridleyho Vetřelce jsem prvně viděl až při uvedení na prvním kanálu Československé televize F1 a po části Cameronových Vetřelců s jednohlasným dabingem. Takže jsem to viděl moderně napsáno jako prequel. Jenže mě tenkrát poslali ze zahrady vlakem domu, abych jako velmi mladý hoch Vetřelce natočil na VHS. Když jsem byl doma sám, tak jsem si hrdě řekl, že to přece dokoukám. Nakonec jsem byl rád za Dívčí válku na druhém kanálu a navíc jsme měli i OK3, tam ale nic kloudného nedávali. Ne že by se Vetřelec nelíbil, ale humor přeci byl použit jako léčba na tento velmi kvalitní horor. ()

kinej

Nejlepší sci-fi horor všech dob. Opravdu kultovní záležitost. Scott dokázal ze všech protagonistů vymáčknout absolutně přesvědčivé herecké výkony. Výtvarník Giger vymyslel nejbrutálnější zrůdu, co kdy chodila po filmovém plátně. Za zvuků průvanu působí loď Nostromo opravdu klaustrofobickou a tísnivou atmosférou. Napětí na maximum. Bravo, bravo takhle má vypadat napínavý film. ()

Hrabka

Není potřeba se nějak víc rozepisovat. Stačí říct, že se jedná o geniální hororové sci-fi, které už nikdy nemůže být překonáno. Bohužel. 95% ()

cheyene

Jelikož nemám rád sci-fi filmy o mimozemšťanech, měl jsem vůči Vetřelci mnoho předsudků (ačkoliv jsem jej uznával jako klasiku žánru) a dlouho jsem se odhodlával k jeho zhlédnutí. Od stisknutí tlačítka PLAY na dvd přehravači jsem byl ovšem přikován hrůzou do sedačky a nelitoval jsem stráveného času před obrazovkou. Je velmi těžké napsat do komentáře k tomuto kultovnímu snímku něco, co by zde ještě nebylo, ale nemohu nevyjadřit své subjektivní názory a pocity, byť se budou možná shodovat či podobat těm od ostatních uživatelů. Snad žádný film mi doposud nenáhaněl takovou hrůzu, abych se obával následné scény a říkal si: Teď se objeví! . . . Už je tam! Ne každý snímek dovede zrychlit srdeční tep, navodit atmosféru a dovolí divákovi se vcítit do hrdinů a sžít se s dějem tak, že i po doběhnutí závěrečných titulků je stále až po uši "v tom". Ridley Scott se svým týmem a Alienem to dokázal! [10.8.09] ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)