Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

Jizni Tlapa

Asi by bylo zcela naivní čekat od 3D projekce absolutní šok, metající ještěráky přímo do ksichtu diváka. Ja ale doufal,alespoň v minimum létajících efektů. Nedočkal se, a tak konstatuji stejný lehce nadprůměrný zážitek,jako v roce 93 a o něco více zklamání.. ()

Tyny

Jurský park beru z jedné stránky jako hodně, hodně nostalgický snímek. Z druhé stránky je to na tu dobu velmi dobře zpracovaný film, dost inteligentní s opravdu originálním a poutavým příběhem a zvláštní atmosférou, která diváka upoutá. Jurský park určitě patří mezi nejlepší filmy Spielberga. ()

Ryuuhei

Jak to, že tohle ještě nemám okomentované? Pro mě jasný, dosud nepřekonaný díl této skvělé, dinosauří série. Jelikož nejsem až tak velkým znalcem, nemohu nic namítat oproti třeba vzhledu dinosaurů a přesnosti vůči tomu, co se o nich opravdu zjistilo. Zde mi stačí, že příběh má hlavu i patu (dinosauří park - geniální nápad), veškeré postavy jsou charismatické a celé je to neuvěřitelně epická jízda, ze které mě mrazí pokaždé, kdy se na ni dívám znova. A to už něco znamená. Samozřejmě, najdou se v příběhu nějaké ty chybky a dírky, jako fakt, že žádný vědec by nemohl udělat zásadní omyl a nedomyslet, že žabí DNA znamená i možné změny (ke kterým také došlo). Ale to jsou jen rýpy z nutnosti. Jinak? Perfekt. A rok natočení se na tom téměř nepodepsal. 95% ()

BROKEN_

Tento film znamenal pro mě v dětství hodně. Miluju tenhle film! Steven Spielberg je režisér, kterého každý zná. Spielberg je legenda! Kdo by kdy řekl, že roku 1993 se dočkáme filmu s dinosaury, kteří budou vypadat skvěle i dnes. Neskutečná práce filmařů. Vizuálně je ten film perfektní. Příběh pecka. Předlohu filmu od Michaela Crichtona jsem nečetl, co jsem tak slyšel, je, že je kniha lepší. No, někdy si ju rozhodně budu chtít přečíst. Sam Neill, Laura Dern, Richard Attenborough, Joseph Mazzello, Ariana Richards a Jeff Goldblum ztvárnili své postavy věrohodně, každá byla něčím originální a ve své podstatě nenahraditelná. Především Sam Neill a Richard Attenborough zůstanou navždy spojeni s tímhle filmem. O Williamsově hudbě není třeba mluvit. Co hudební motiv, to věc, která zní člověku v hlavě, jen co si vzpomene na film ( https://youtu.be/zHalXjs0cDA ). ÚŽASNÝ! Nikdy nezapomenu na scénu kdy se poprvé objeví T-rex. To byla prostě bomba! Všichni dinosauři tu jsou vlastně zblízka loutky, ale kupodivu nevypadají tak strašně uměle. Samozřejmě, že vás odradí menší škála pohybů, ale vzhled je naprosto skvělý. Jak u Tyranosaura tak u Velociraptora atd. Všechno vypadá velmi reálně, protože Spielberg dal do toho srdce i duši! Lituji ty, kteří nedokážou najít na filmu nic dobrého. Pro mě osobně nejlepší film od Spielberga. Tohle je ULTRABIJÁK, který by měl vidět každý. ´ Vítejte v Jurském parku´ :) ()

Lachtaan

Legenda mezi všemi dobrodružnými filmy a klenot všech milovníků dinosaurů, mezi které se už odmalička řadím taky. Hvězdná role Sama Neilla a dle mých preferencí největší masterpiece seňora Spielberga. ()

Johnny.ARN

Ako, v skutku jednoduchý film s pár postavami. Vyhrala to len zápletka a dinosaury. Vtedy by ma to možno oslovilo, teraz ma to nejak extra nechytilo a sám neviem prečo. 3 z 5 ()

lennyd

Extravangetní miliardář chce otevřít nový zábavný park - zaměřený na dinosaury. Díky DNA, získané z krve vysáté komáry dinosaurům před 65 milióny lety, se mu podaří naklonovat nové, živé dinosaury. Ale ke získání souhlasu investorů ještě potřebuje schválení uznávaných specialistů, Dr. Alana Granta (Sam Neill) a Dr. Ellie Sattlerové (Laura Dern). Ti, ještě za pomoci Dr. Iana Malcolma (Jeff Goldbluma) jsou prvními reálnými návštěvníky parku - ale nevybrali si k tomu nejvhodnější chvíli. Čas, kdy se k ostrovu řítí hurikán spojený se sabotáží jednoho ze zaměstnanců ze zábavné návštěvy vytvoří boj o holý život - a prehistorické potvory chtějí lidskému pokolení ukázat, kdo byl byl na Zemi pánem... Šílenství okolo Jurského parku si moc dobře pamatuji, a také si pamatuji, že jsem tenkrát na sebe byl hrdý, že jsem se mu dokázal vyhnout. V kině jsem nebyl, ani na batohu jsem obrázek dinosaura nenosil, prostě jsem celý fenomén úspěšně ignoroval. Po letech, kdy celé šílenství utichlo, jsem si v poklidu film pustil - a nutno říct, že kromě (na svoji dobu) dokonalých vizuálních efektů, nic moc. Steven Spielberg měl tenkrát asi trochu slabší chvilku - protože příběh samotný nenese (kromě vlastní dinosauří tématiky) vůbec nic originálního a (bohužel) ani moc zábavného. Herecké obsazení film také nevytrhne - za zmíňku stojí jen minirole Samuela L. Jacksona (a k tomu připočítám i scénu s jeho "rukou"). ()

_DAVE_

Steven ukazal lidem neco co do te doby proste nemohli nikde videt. Uz jen mit moznost videt praveka monstra tak detailne dava tomuhle filmu pravo na plny pocet. Velmi slusny dej a poradny spad muze byt uz jen bonus. ()

Redswif

Skvělý film, skvělé vizuální triky, skvělí herci, skvělý režisér!! O dinosaurech to nejlepší a to nejen díky skvělé Crichtonově předloze! ()

Endyis

V dětství jsem byl unešen... Dnes dám raději přednost Zemanově cestě do pravěku, které si umělecky vážím tisíckrát více, než téhle hollywoodské monstróznosti... ()

Cushing

Film, který rychle zfosilněl. Špatně vyprávěný, místy utahaný a nudný příběh, ozdobený pěknými záběry přírody a nějakou tou zubatou akcičkou. Možná jen za dvě hvězdy. Tohle že natočil S.S.? ()

anli

Tohle vidět v r.1993 na plátně,znamenalo zírat půlku filmu s pusou dokořán.Jen o málo filmech se dá říct,že navždy změnili tvář filmu a "Jurský park"mezi tyto filmy bezpochyby patří.Perfekcionista Spielberg opět dokázal svojí filmařskou genialitu a poskytl divákovi to,co na plátně dosud nikdy neviděl.Skvěle se chopil dané látky a začal kouzlit po svém.Interakce mezi živými herci a počítačem vygenerovanými dinosaury je dokonalá a omračující."Jurský park"je první film,který se ziskem přibližuje neuvěřitelné(a tehdy pro filmaře magické) hranici 1 miliardy dolarů a jen velmi těsně jí nedosáhne.Nejenže Spielberg ukázal,jak se na plátno předělává veleúspěšná kniha Michaele Crichtona,jak se zachází s příběhem(v jednoduchosti je totiž síla) a atmosférou,ale také ukázal,jak mají vypadat akční scény a napětí až do samého konce filmu,které dokonale vytvářejí i herci,včetně těch dětských.Spielbergově geniální režii pomáhá skvělá kamera,vynikající střih a zvuk,nádherné a skvěle vybrané lokace a samozřejmě geniální Williamsova hudba(což je u tohohle hudebního mága vlastně normální).Geniální a perfektní podívaná,která se zařadila do skupiny zlatých a nestárnoucích klasik.Dávám jasných a jurských 100% a komáry už nebudu odhánět,ale chytat. ()

Bobik9

Jeden z nejvelkolepějších filmů všech dob, který už je zřejmě klasikou a každý by o něm měl vědět a měl by ho vidět. Byl prvním filmem ve svém žánru a byl nejlepší. Výtečné herecké výkony, především Jeffa Goldbluma, nádherná hudba Johna Williamse, krásná příroda a na svou dobu naprosto výtečné efekty. Jedinečnost a velkolepost, jakou mohl filmu vdechnout jen Steven Spielberg! Jurský park nikdy nemůže být překonán žádným podobným filmem! ()

tnp101

Přelomový první „Jurský park“ není dokonalý film, je v něm ale něco, díky čemuž mě ty dvě hodiny v jeho společnosti nikdy ani chvilku nenudí … a že už těch hodin dohromady bylo. Čistě CG efekty dnes již pochopitelně nikoho nenadchnou, ale potěšující je fakt, že i přes značné stáří se na ty vizuální lahůdky, díky nimž je znám jako takový „Avatar“ své doby, zásluhou dokonalé kombinace počítačem animovaných a fyzických prvků stále skvěle kouká. A na závěr příjemné ověření mých zážitků z „mládí“, pohled na T-REXe z interiéru auta je stále dokonale hrůzu nahánějící. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Blu-ray trilogii „Jurského parku“ u nás lze v současné době sehnat ve dvou verzích, základní a limitované. Limitovaná disponuje kromě samotné krabičky s disky také nádhernou, ručně vymodelovanou figurkou T-REXe a certifikací o její pravosti. To vše je uloženo v neméně vyvedené krabici (výška: 24cm x šířka: 29cm x hloubka: 21cm), do níž díky zpracování proniká při správném umístění dostatek světla, aby šlo do jejích útrob bez problému vidět. Samotné disky, společně s vyvedením krabičky (vyndavací digipack s do češtiny přeloženým bookletem) jsou u obou edic totožné a nyní se podíváme, jaká data ukrývají. Všechny tři filmy jsou prezentovány v poměru stran 1,85:1 (takřka „celoobrazové“ 16:9) a přestože se roky jejich vzniku liší, přepisy vypadají podobně, trojka však pochopitelně nejlépe. Všechny mají společnou nadprůměrnou ostrost i velké množství detailů a výborné podání barev jak v pestrosti, kterou nejvíce disponuje jednička, tak v temnějších odstínech, kde se předvádí sytost černé (občas bohužel i smysl pro „slévání“) a výborný kontrast. Všechny přepisy a tím myslím především ten u prvního filmu trpí často až nepříjemným množstvím zrna, které bude nejednoho diváka hodně rušit. Zrno u druhého a třetího dílu již pro oko tak drastické není, člověk s averzí na tento neduh přesto nadšený nebude. Co však na přepisech nenajdete, jsou jakékoliv známky komprese. Co se týče vizuálních efektů, ty CG samozřejmě zestárli, filmy jsou však natočeny způsobem, že vám to vůbec vadit nebude a praktické efekty stále vypadají (a i dál vypadat budou) famózně. Nejedná se o žádnou špičku, přesto mohu disky po obrazové stránce označit za nadprůměrné a i přes menší, či větší neduhy se na ně skvěle kouká. To k originálnímu zvuku, který je na všech třech discích prezentován formou DTS-HD 7.1 MASTER stopy, již žádné výtky nemám. Fantastická prostorovost a dynamika, ohromná agresivita (řev dinosaurů je naprostou lahůdkou), křišťálově čisté dialogy, okouzlující hudba … všechny možné myslitelné aspekty lze označit za naprostou špičku, díky čemuž vás zvuk naplno vtáhne - to případné menší zklamání z obrazu vám bohatě napraví. České stopy disponují kvalitními dabingy (ve všech případech, pokud se nepletu, jediné vzniklé) a v případě dvojky a trojky DTS 5.1 zvukem, který se sice audio-kvalitám vyspělejší původní stopy nevyrovná, přesto jde na poměry českých stop o špičku. U prvního dílu je pak lokalizovaná stopa prezentována pouze v DD 5.1 a ten propad kvality reprodukce je především v prostorovosti výrazně zřetelný. Bonusy jsou řešeny podobně jako v případě BD vydání „Návratu do budoucnosti“. Napříč všemi disky se rozprostírá šestidílný, nově natočený dokument „Return to Jurassic Park“ o celkové stopáži kolem 130 minut. Nejvíce času tráví u prvního dílu a už jen proto, pokud nic jiného, určitě doporučuji projet alespoň tento ucelený bonus. Dozvíte hromadu faktů o celém procesu výroby od samotných začátků po uvedení do kin s nově natočenými i archivními rozhovory, pohledy do zákulisí a mnoho dalšího. Na každém disku potom najdete dvě složky, pod jejichž útrobami se skrývají tematicky příbuzné materiály. V první („Archival Featurettes“) naleznete v rámci prvních dvou filmů dlouhý (kolem 50 minut každý) a krátký (promo - u jedničky 5, u dvojky 13 minut) „making of…“ dokument a poté několik dalších souvisejících filmečků o celkové stopáži zhruba 28 minut (namátkou třeba o Spielbergově režii, či diskuze s autorem knižní předlohy apod.). Trojka disponuje pětidílným „making of…“ o stopáži kolem 60 minut (jednotlivé části bohužel dost opakují již dříve řečená fakta, resp. stejné rozhovory) a 10 minutová promo ukázka efektů a jejich vývoje bez komentáře. Druhá složka „Behind the Scenes“ je vyhrazena pro další maličkosti (zákulisní náhledy z výroby, příprav apod., srovnávačky/evoluce efektů atd.). Napříč všemi disky se jedná zhruba o 80 minut materiálu. Ve složce se poté nachází ještě galerie storyboardů a produkčních snímků (zákulisní, promo, postery a jiné fotografie), kterých je v případě jedničky a trojky několik desítek, u dvojky stovek. Na každém disku poté nalezme po jednom kino-traileru, na disku číslo jedna 5 minutovku o nové hře, na druhém dvojici smazaných scén a na třetím nakonec i audio komentář týmu na speciální efekty, který je stejně tak výživný, jako zábavný. Nově natočený dokument, kompletní fotogalerie u prvních dvou dílů a filmeček o hře jsou v HD, všechno ostatní v SD a české titulky bohužel chybí, u všeho však naleznete anglické. Kolekce se povedla. Obraz na tom sice mohl být o něco lépe, na každého přesto čeká silný audiovizuální zážitek prezentující Blu-ray schopnosti na vysoké úrovni s hromadou přídavných materiálů k tomu. Doporučuji! 80% () (méně) (více)

Pavlínka9

Luxusní podívaná, z které jsem při své první "dětském" shlédnutí měla oči navrch hlavy :) Neskutečná bomba, která ohromila velké množství lidí a dodnes je to pro ně určitým způsobem průlomový film a já s nimi zcela souhlasím :) Skvěle propracované, napínavé, hodně zajímavé, syrové, sem tam určitá pohádka, ale ta myšlenka je luxusní. Dokonce i s odstupem cca 10 let pro mě film má určité kouzlo a bez ohledu na zdokonalování technologicí a všech možností výroby, film je vynikající :) ()

neoBlast

[3D Experience] Jurský park. Co říct? Ukázka grandiózních vyprávěcích technik, nestárnoucích triků a nejpřístupnější rodinné zábavy. V tom nejlepším slova smyslu. 3D nevadí. 3D Experience 90 % ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch