• Skejpr

Film by nebyl špatný sám o sobě, ale v kombinaci s prvním Jurským Parkem je to opravdu kravina. Napětí sice funguje, efekty jsou úžasné, a občas potěší odlehčený scénář ( - Tak co chcete? - Lano! - Eště něco? -Jo.. 3 Chesbrurgy s oblohou! -A pro mě bez cibule! ) ale naprostou většinu máme co do činění s naprosto standartní vymíračkou, se spoustou bezejmených postav určených pouze a jedině k likvidci (konzumaci). Příběh je zbytěčně natahován (celá zbytečná pasáž s Velociraptory) a (byť opět do určité míry odlehčené) finále s T-Rexem mnoho nezachrání. Todle si Spielberg opravdu mohl odpustit.(24.7.2006)

Ve srovnání s jedničkou je Jurský park 2) o trochu slabší, ale ne zase tak dramaticky, jak zde někteří prezentují. Ono platí samozřejmě, že nastavovaná kaše bývá často hrozná, nicméně Jurský park 2) ještě není takový propadák a dá se moc hezky strávit. Minimálně trikově si s jedničkou vůbec v ničem nezadá. Mě se to líbilo.(2.5.2015)

Treba si uvedomiť, že Steven nechcel natočiť zrkadlo prvého filmu, ale podstatne temnejší námet Arthura Conana Doylea. Na to, že má snímka 130 minút, je huste akčná a dobrodružná, a v poslednej štvrtine prichádza s kráľovským hamburgerom. Záber na T-Rexa so siluetou mrakodrapou na pozadí je kľúčovým okamihom filmu. A scéna s kamiónom nad priepasťou mi zakaždým vyrazí dych. Technicky dokonale prevedená a nadsázkou opradená americká zábava, ktorá navyše neurazí váš intelekt tak, ako Emmerichove stupidity. Nie som tak rozplynutý ako pri jedničke, ale som spokojný.(2.11.2003)

Bohužel už ani zdaleka ne tak harmonické, sympatické a příjemně dobrodružné, jako byl díl první. Technicky naprosto dokonalé, bez jediného kazu, avšak to není všechno. Spielberg se v tom dosti plácá a neví kudy kam, což je na režiséra jeho formátu vcelku trestuhodný nedostatek. Klišé je požehnaně a jak napotvoru máme v klíčových scénách snímku opětně slejvák jako blázen. Goldblum je fajn civilní hrdina, s několika originálními hláškami, avšak bezesporu geniální je druhý největší dravec všech dob Pete Postlethwaite. Humor je na každém kroku a občas působí vzhledem k dění na plátně trochu nekonzistentně, z čehož si tvůrci evidentně hlavu příliš nedělali. Spielbergův nejvíce dolarový film, který dokáže ohromit víceméně jen svými technickými přednostmi a bombastičností. Bohužel jsou tu tyto dvě atributy v tak hojné míře, že nemohu pod 4*.(16.6.2006)

Po trikové stránce je ZTRACENÝ SVĚT monhem propracovanější než první JURSKÝ PARK. Spielberg využil všech dostupných možností, aby natočil velkolepé pokračování více než výborné jedničky. Je vidět, že do projektu nešel s úmyslem natočit kopii prvního PARKU, ale něco zcela jiného, nového. A to se mu rozhodně povedlo. Nový ostrov, více druhů zvířat (jako milovník dinosaurů jsem byl tehdy unesen), jiný tým (z původního zůstal pouze Ian Malcolm v podání Jeffa Goldbluma). Malcolm z dvojky se sice po událostech z jedničky hodně změnil, ale jeho vynikající hlášky nezmizely. Mám tři oblíbené :). První: "Hajzlbergův princip nepředvídatelnosti." Druhá: "Někdy je životně důležité nedokončit větu". A třetí: "Odvézt dinosaury z ostrova je ten nejblbješí nápad v truchlivé historii blbých nápadů." Jako malý jsem je přímo zbožňoval. Přes všechny klady a spoustu vynikajících scén (lov dinosaurů, scéna v autobuse, přepadení tábora Tyranosaury, Velociraptoři, finále v San Digeu), ZTRACENÝ SVĚT neuspěl tak jak by se očekávalo. Ne že by se nezaplatil, ale publikum ani kritici nebyli úplně spokojení. Mě osobně vadila jakási nesoudržnost finále s celým zbytkem filmu, moc rychlý přechod z ostrova do města dalo by se říct. Nicméně ZTRACENÝ SVĚT: JURSKÝ PARK si svou pozornost určitě zaslouží.(24.7.2006)

• - Ve scéně, kdy lze z vrtulníku spatřit tyranosaura uspaného v kleci, si lze všimnout, že mu chybí ocas. (chleba24)

• - Během filmu zemře v záběru 13 lidí. 10 na ostrově a 3 v San Diegu. Je to nejvíc úmrtí z celé trilogie. (cariada)

• - Spoiler: Když připlouvá lod do  přístavu v San Diegu, tak narazí do mola, protože posádka je mrtvá. Jenomže námořníky nemohl usmrtit veleještěr, protože jediný dinosaurus na palubě byl v nákladovém prostoru, a ten se otevřel až po připlutí do přístavu. (Mckay)