Ztracený svět: Jurský park

The Lost World: Jurassic Park

Stratený svet: Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 129 min

Bohužel už ani zdaleka ne tak harmonické, sympatické a příjemně dobrodružné, jako byl díl první. Technicky naprosto dokonalé, bez jediného kazu, avšak to není všechno. Spielberg se v tom dosti plácá a neví kudy kam, což je na režiséra jeho formátu vcelku trestuhodný nedostatek. Klišé je požehnaně a jak napotvoru máme v klíčových scénách snímku opětně slejvák jako blázen. Goldblum je fajn civilní hrdina, s několika originálními hláškami, avšak bezesporu geniální je druhý největší dravec všech dob Pete Postlethwaite. Humor je na každém kroku a občas působí vzhledem k dění na plátně trochu nekonzistentně, z čehož si tvůrci evidentně hlavu příliš nedělali. Spielbergův nejvíce dolarový film, který dokáže ohromit víceméně jen svými technickými přednostmi a bombastičností. Bohužel jsou tu tyto dvě atributy v tak hojné míře, že nemohu pod 4*.(16.6.2006)

Solidní řemeslo. Vůbec ne špatný film - naopak, komu se na Jurském parku líbily především akční scény, zde jich najde více a lépe propracované. Pravda je, že příběh je slabší a s knihou film nemá prakticky nic společného, ale hlavní je, že se člověk nenudí. Závěr je fantastický ("Visitor in San Diego"), protože je to jedna velká legrace (skvělý je ten probuzený klučina). A jako bonus výborný Postlethwaite nebo překvapivě zde Stormare, dost mi tam ale vadila ta malá holčička.(16.7.2003)

Po trikové stránce je ZTRACENÝ SVĚT monhem propracovanější než první JURSKÝ PARK. Spielberg využil všech dostupných možností, aby natočil velkolepé pokračování více než výborné jedničky. Je vidět, že do projektu nešel s úmyslem natočit kopii prvního PARKU, ale něco zcela jiného, nového. A to se mu rozhodně povedlo. Nový ostrov, více druhů zvířat (jako milovník dinosaurů jsem byl tehdy unesen), jiný tým (z původního zůstal pouze Ian Malcolm v podání Jeffa Goldbluma). Malcolm z dvojky se sice po událostech z jedničky hodně změnil, ale jeho vynikající hlášky nezmizely. Mám tři oblíbené :). První: "Hajzlbergův princip nepředvídatelnosti." Druhá: "Někdy je životně důležité nedokončit větu". A třetí: "Odvézt dinosaury z ostrova je ten nejblbješí nápad v truchlivé historii blbých nápadů." Jako malý jsem je přímo zbožňoval. Přes všechny klady a spoustu vynikajících scén (lov dinosaurů, scéna v autobuse, přepadení tábora Tyranosaury, Velociraptoři, finále v San Digeu), ZTRACENÝ SVĚT neuspěl tak jak by se očekávalo. Ne že by se nezaplatil, ale publikum ani kritici nebyli úplně spokojení. Mě osobně vadila jakási nesoudržnost finále s celým zbytkem filmu, moc rychlý přechod z ostrova do města dalo by se říct. Nicméně ZTRACENÝ SVĚT: JURSKÝ PARK si svou pozornost určitě zaslouží.(24.7.2006)

Někdejší úžas je pryč, postavy jsou ještě otravnější (vzdor tomu, že se výrazně obměnily a do popředí se dostal Jeff Goldblum) a chovají se vysloveně idiotsky (vzít s sebou mládě tyrannosaura???) a ani slušná akce s karavanem na útesu netrumfne útok tyrannosaura z jedničky. Zato se povedl závěr v San Diegu.(21.7.2006)

Jursky park 2 som videl niekolko krat a tieto negativne hodnotenia, ako najslabsi film v Spielbergovej filmografii su pre mna nepochopitelne. Urcite sa mi pacil omnoho viac, ako napriklad 1941. Prva cast Jurskeho parku bola genialna, pretoze mala revolucne triky a zaujimavy scenar. DNA niekolko milionov rokov stareho komara najdeneho v zivici v zemi. A co bolo v dvojke? Viac novych postav, viac dinosaurov, alebo este lepsie nebezpecnych T-Rexov a Raptorov, viacej trikov, viacej krvi, viac napätia, aspon scena padu na praskajuce sklo je tu chvalena a bombasticke finale T_Rexa v San Diegu a este k tomu skvely Jeff Goldblum s jeho humorom v hlavnej ulohe. Co viac si priat? Trojka klesla u mna na priemer.(26.9.2006)

• - Když přijede Sára a Malcolm v autě do připraveného parku v San Diegu, přejedou kabel, který vede k lampě. Lampa spadne, ale když nabírají mládě, tak lampa zase stojí. (DivX)

• - Videopůjčovna, před kterou je sežrán jeden z obyvatel San Diega, inzeruje Krále Leara s Arnoldem Schwarzeneggerem. Takový snímek však nikdy natočen nebyl. (Chrustyn)

• - Film se natáčel 69 dnů. (cariada)