Ztracený svět: Jurský park

The Lost World: Jurassic Park

Stratený svet: Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 129 min

Tak jako jó ... napínavé to bylo, oživila jsem si vzpomínky a celkem nemám žádných námitek. Prostě se snažili vytřískat na divácky úspěšné jedničce co nejvíc. Ve dvojce mě až neskutečně iritovala doktorka Sára, která do všeho musela strkat svůj nosík, což přirozeně celou partu několikrát přivedlo do maléru ... a proto chci vyzdvihnout herecké umění Julianne, zahrála to fantasticky :-) Dále klasicky po americku nastoupí banda v maskáčích, super autech a vzduch se rozvlní listy rotorů Black Hawků a maníci jdou zadupat vzácný svět ztracených zvířat, popř. zpeněžit mláďata ... takže hodnotím nadprůměrně(6.7.2013)

Soundtrack John Williams: 1. The Lost World ,2. The Island Prologue ,3. Malcolm's Journey ,4. The Hunt ,5. The Trek ,6. Finding Camp Jurassic ,7. Rescuing Sarah ,8. Hammond's Plan ,9. The Raptors Appear ,10. The Compys Dine ,11. The Stegosaurus ,12. Ludlow's Demise ,13. Visitor In San Diego ,14. Finale And Jurassic Park Theme ,(22.5.2011)

„Chcete sa zapísať do dejín? Okej, ale nie na ľudské hroby.“ Stratenému svetu nevyčítam, že nie je klonom bezstarostného Jurského parku, ale to, že/aký je priemerný. S výnimkou tradične silných špeciálnych efektov (v tomto smere je Spielberg skutočne sebavedomý, dinosaurov uvidíme už v prvej minúte) a prepracovaných akčných scén (pasáž s prívesom a praskajúcim sklom, vynikajúci útok velociraptorov, najskôr v poli, následne v opustenej fabrike) diváka nezaujme skoro nič. Z jednotky kultový T-Rex (tentokrát v páre a s mláďaťom) je nudný, rozpačitý Jeff Goldblum ako Ian Malcolm akoby bol v každom zábere nervózny z kamery (!!!) a tak sa o spasenie zvyšok kvalít snímky pokúša prekvapivo aspoň nekompromisný, ale v srdci (zrejme) dobrý safari lovec Pete Postlethwaite. Prekvapivo preto, že Pete v minulosti zrovna fenomenálne výkony nezvykol podávať (Votrelec 3, Dračie srdce). Bohužiaľ, dlho pred koncom je jeho postava vcelku záhadne "odídená" z deja a už sa nevráti. Wtf. Ani Pete však nedokáže zamaskovať slabučký scenár. Ešte ako-tak sľubný úvod sa po pristátí na ostrove mení na prehliadku veľkolepej nudy, v podstate sa iba ide z bodu A do bodu G a v bodoch B,C, D a F na (čoraz mohutnejšie sa zmenšujúcu) výpravu čaká smrtiace nebezpečenstvo. Godzillovsko-kingkongovské finále v nočnom San Diegu je potom síce veľkolepé, ale zároveň neskutočne mdlé. Nezachraňuje to ani evidentne rutinný John Williams, ktorý tak mohutne šetrí legendárnym hlavným ústredným motívom z jednotky, až občas pozabudnete, že pozeráte Jurský park. Viem, že sa to snažili atmosférou a teda tým pádom aj hudbou odlíšiť od jednotky, dvojka je podstatne temnejšia, ale za takúto cenu? Moment prekvapenia (aha, akých realistických dinosaurov vieme) zmizol a na jeho miesto neprišlo nič nové, zaujímavé, originálne. Nevraviac o prestrelenej dĺžke. Trojka Joea Johnstona ma nečakane bavila o čosi viac, tá sa aspoň na nič nehrala. Každopádne, Crichtonovu knižnú dvojku odporúčam ešte menej. Reklamná kampaň tohto filmu bola v dobe premiéry veľká a každý to chcel vidieť v kine. Aj ja, vypĺňal som samolepkový album a potom som sa vyrútil do kina... a bol som sklamaný. Už vtedy, ako 16-ročný. Kino Považan 1997(5.12.2004)

Někdejší úžas je pryč, postavy jsou ještě otravnější (vzdor tomu, že se výrazně obměnily a do popředí se dostal Jeff Goldblum) a chovají se vysloveně idiotsky (vzít s sebou mládě tyrannosaura???) a ani slušná akce s karavanem na útesu netrumfne útok tyrannosaura z jedničky. Zato se povedl závěr v San Diegu.(21.7.2006)

Treba si uvedomiť, že Steven nechcel natočiť zrkadlo prvého filmu, ale podstatne temnejší námet Arthura Conana Doylea. Na to, že má snímka 130 minút, je huste akčná a dobrodružná, a v poslednej štvrtine prichádza s kráľovským hamburgerom. Záber na T-Rexa so siluetou mrakodrapou na pozadí je kľúčovým okamihom filmu. A scéna s kamiónom nad priepasťou mi zakaždým vyrazí dych. Technicky dokonale prevedená a nadsázkou opradená americká zábava, ktorá navyše neurazí váš intelekt tak, ako Emmerichove stupidity. Nie som tak rozplynutý ako pri jedničke, ale som spokojný.(2.11.2003)

• - Asijští turisti utíkající před T-Rexem křičejí "Odjel jsem z Japonska, abych utekl před tímhle!" (Chrustyn)

• - Jedna z obětí T-Rexe v San Diegu je i scénárista David Koepp. V titulcích se jeho role jmenuje: "Něšťastný bastard." (cariada)

• - Ve filmu se podobně jako v dalších Spielbergových snímcích objevuje pohled do zpětného zrcátka, tentokrát okolo 107. minuty. (Terva)