Xeelee

Bůh je s námi, tak kdo je s nimi? Kdyby to nebylo tak děsivý, napsal bych, že Zachraňte vojína Ryana je místy nádhernej film. Během plavby k pobřeží Normandie se mi chtělo zvracet s vojáky a to co následovalo jsem sledoval s hořkou pachutí žaludečních kyselin v ústech. Cesta za Ryanem nám pak ale bohužel ukazuje, jací jsou vojáci i přes občasný hádky kamarádi, jak maj rádi děti a svou vlast. Sorry Stevene, ale tohle ti fakt nežeru. Jaká byla cesta sem? – Malebná. Jo a nechybí jim smysl pro humor. To je asi jediná věc, kterou jim kromě zabíjení věřím. Závěrečná bitva byla pěkná, ale nemyslíte, že letadla přiletěla jen proto, aby Spielberg nemusel nechat všechny hrdiny postřílet? A scéna, kdy tank vybuchnul přesně v okamžiku, kdy na něj kapitán vystřelil… no prostě hrůza. Deus ex machina patří do antickejch dramat, ne do válečnýho velkofilmu. Co se týká rámce příběhu, kdy Ryan v letech přemýšlí nad svým životem na hřbitově – mám pocit, že se nám tu někdo moc koukal na Cameronovu největší ponorku na světě. Tam to fungovalo, tady bohužel ne. Scéna s příjezdem za Ryanovou matkou by patřila k tomu lepšímu, kdyby ten nápad samotnej nebyl strašnej kýč. Vizuální stránka díky skvělý kameře, střihu a použitým filtrům vypadá skvěle a řekl bych, že to jediný film zvedá z odpadních vod. Atmosféru dokresluje nádherná hudba a zvukový efekty. U Spielberga bych aspoň očekával, že nebude (opravdu brutálně) prznit historický fakta, bude se držet technickejch detailů apod. Vědět o problematice víc (nebo nedej bože zajímat se o ni), tak bych asi s hodnocením šel ještě níž. Vím jen, že s každým, koho zabiju, se vzdaluji domovu. Zajímavý komentáře: Hans_Fiala, dickens, Jere, arachneuss, Subjektiv ()

Thomick

Tak strhující film s jednou (každej moc dobře ví jakou) scénou, která svou sy(u)rovostí vešla do dějin, je "Zachraňte vojína Ryana", že mu snad nelze neodpustit ony často diskutované faktické nepřesnosti a glorifikaci amerických vojáků. ()

SOLOM.

Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů s válečnou tématikou, který ve mně dokáže vždy vyvolat stejný prožitek, jako když jsem ho viděl před léty poprvé. Spielberg je opravdu vynikající režisér a tomuto kousku vtiskl hlubokou stopu, která zamrazí i na duši. Tom Hanks podal opět vynikající výkon a hlavně díky němu jsem si film zamiloval. To však neznamená, že by si ostatní vedli špatně. Herecké obsazení a jejich výkony se mi líbili všeobecně. Stejně jako výprava, efekty a především úvodní scéna s vyloděním je nezapomenutelná. Atmosféra dokáže diváka vtáhnout do děje, působí se tu hodně na city a hlavně postavy tu nejsou nesmrtelné – jejich poselství ovšem ano. Přesto já patřím mezi lidi, kteří hodnotí plným počtem jen opravdu (pro mne) unikátní filmy či snímky a jelikož znám pár ještě o chlup lepších válečných filmů, tak zůstanu u 4*. Přesto těch 89% co tu v době mého hodnocení Saving Private Ryan má, je naprosto zasloužených. ()

0x141627D3D

Po prvych 20 minutach som sa nedokazal odlepit od obrazovky, casom vsak tempo uz len spomalovalo. Po vizualnej stranke asi najlepsi vojnovy film, po "akcnej" stranke to od uvodu islo dole vodou. O hodinu by som to urcite skratil. ()

Peetas

Neexistuje snad žádný film s tak úchvatným začátkem, vylodění na Omaha Beach v Normandii je filmově zvládnuto přímo bravurně a spolu s postupným příběhem tvoří nezapomenutelný válečný filmový zážitek. ()

Larky

Jednoznačně nejlepší válečný snímek, z kterého vychází (hlavně co se týče efektů a natočení jednotlivých scén) geniální Bratrstvo Nehrožených.Čert vem některé nelogičnosti v ději, zážitek z filmu je tak silný, že je klidně přehlédnete.Skvělé herecké výkony v čele s Tomem Hanksem.Naprostá povinnost pro všechny fanoušky válečných filmů. ()

ARI50

Ano já to prostě napíšu a proč taky ne když je to pravda. Tenhle válečný film je prostě dokonalý, výjimečný, bomba, krutý, nebezpečný a takhle bych mohl pokračovat mnohem dál. Herecky se nebudeme ani zmiňovat jak jsou všichni dokonalý, příběh je strhující soundtrack je vynikající. Akce od prvních minut, kde strach a odvaha nenechají na sobě dlouho znát, krve prolití reálné ale ono to přece za to stálo nebo ne? Když se ohlédneme na celkový film a jeho příběh, dostaly jsme obrovskou dávku dramatu, akce, adrenalinu a to je jenom dobře a hlavně strhujícího dobrodružství v 2 světové válce která ve všech ohledech byla krutě bolestivě nezapomenutelná. ()

Jenda

Dle mého názoru se jedná o do jisté míry převratný film. Mám totiž dojem že před tímto filmem nebyl žádný film natočen tolik realisticky. To je samozřejmě dáno i tím, že dříve nebyl dostatek možností pro tvorbu efektů, ale i tím, že dříve byla většina válečných filmů (až na pár výjímek jako Železný kříž nebo Battlefield) brána spíše jako hra na hrdiny. Musím něak ocenit skvélé efekty, a takovou tu syrovost, kterou jsem z žádného filmu před Ryanem necítil a která vám skoro přikáže přemýšlet o tom, jak jste šťastní, že jste nikdy nemuseli do války. ()

Ištván87

Reiben je sice takovej hero střední americký třídy, kterej nutně musí hláškovat, ale stejně ho mám nejradši. Ovšem ostatní, jeden vedle druhého, jak tam jsou (občas vyjma Uphama) si mě podmanili. A stejně tak režisér. Krásný film o velice, velice ošklivé době. ()

veru_needy

Hrůzy války si ani nedokážu představit. A zde ji máme naservírovanou velice naturalistickým pohledem, tak krutě brutální jaká opravdu byla. A protože nešetřili životy ani tenkrát, nešetří je ani teď. Velké plus dávám za kameru, která dokáže vtáhnout přímo do děje. Ze začátku jsme té hrůzy vtaženi hned vyloděním v Normandii. Tak ukrutnou půlhodinovou jízdu jsem tedy opravdu nečekala. Steven Spielberg si prostě umí vybírat témata, umí je výborně zpracovat a ještě lépe prodat. Komupak jinému bychom takhle zbaštili příběh kluka, jehož nalezení a umožnění návratu k mamince stálo život několika dalších lidí. Kdo jiný by nás dokázal přesvědčit o reálnosti válečného marastu, kde se z povinného plnění rozkazu stává dobrovolná cesta na téměř jistou smrt. - "I just know that every man I kill, the farther away from home I feel." ()

Mgb21

Opět jsem se pokochal výborným filmem. Spielberg nám ukázal válku se všemi jejími aspekty a nebyl to hezký pohled. Úvodní scéna vás bez nějakých vytáček vrhne do nejhorší válečné akce 2SV a vy máte co dělat, aby se vám z toho neudělalo špatně. A to se jen díváte. A když ostatní brží ruce kamarádovi na ráně aby nekrvácel a on pomalu umírá, tak jen prosíte, aby se tahle zvěrstva už nikdy neopakovala. Takovíto film má větší anti válečný účinek něž cokoliv jiného. ()

becki_tu

Asi nejlepší válečný film 90. let. Film, jehož úvodní, dechberoucí a zároveň nezapomenutelná scéna vylodění na Omaha Beach směle naznačuje, o jak velkolepé válečné drama tu půjde. Film, jehož slabou stránku hledám jen těžko. Film, jemuž dominují skvělí herci v čele se zkušeným Tomem Hanksem, nechybí tu ani množství emocí (které však naštěstí nejsou hnány do extrémů) a nepřijdeme ani o ten takřka nepostradatelný americký patriotismus, který prostě už k podobným filmům neodmyslitelně patří. Steven Spielberg tímto dílem vystoupil už poněkolikáté na pomyslný režisérský Olymp a já i po třetím zhlédnutí zase nadšeně tleskám. ()

Beastmaster4

Proč psát komentář k filmu, který každý zná a ke kterému je tu komentů už několik set?! Snad pro pocit, možná pro mne samotného. Proto si odpustím rozebírání pozitiv a negativ a jen pro sebe dodám: Vizuálním pojetím originální. Režisérsky epická americká limonáda, která má velmi líbivou příchuť. Něco tak velkého tu nebylo a jako válečný film bude stát na pomyslném stupínku vítězů jistě velmi dlouho. ()

luka4615

Velkolepé filmové dílo, které mi svou velikostí, přesahem a poselstvím vypálilo do srdce a duše hlubokou rýhu čistých emocí. Steven Spielberg zde skvěle zakomponoval solidní nosný příběh na pozadí jedné z klíčových událostí Druhé světové války. Už jsem pár rekonstrukcí dne D ve filmech či dokumentech viděl, nicméně ta z filmu Saving Private Ryan pořád patří k těm nejrealističtějším a nejsyrovějším vůbec. „James, earn this... earn it.“ ()

Sawy

Zachraňte vojína Ryana je strhující film,od počátečního vylodění až po závěrečné titulky vám nedá vydechnout.Je to jeden z nejlepších Spielbergových filmů.Jen málo jiných filmů ze mě dokázalo vyždímat tolik emocí jako tento.Ani mi při jeho sledování nepřišlo,že trvá tři hodiny,utekl mi daleko rychleji než mnohé filmy,které trvají hodinu a půl. Tom Hanks s přehledem vévodí hereckému obsazení,ale ve vedlejších rolích jsou výborní také Edward Burns, Tom Sizemore,Barry Pepper a Giovanni Ribisi.Slušný je i Matt Damon,ale ten nedostal moc prostoru.Vůbec nedokážu pochopit,jak mohl tak skvělý film v boji o oscara za nejlepší film porazit Zamilovaný Shakespear.Není to špatný film,ale Ryanovi nesahá ani po kotníky.Nejlepší válečný film všech dob.95 % ()

Lucasion

„Your brothers were killed in combat. - Which. Which ones? - All of them.“ Sestříhané a tříhodinové Bratrstvo Neohrožených (2001). Drahý válečný velkofilm, který to moc rád ukazuje. Půlhodinové vylodění na pláží Omaha, kterým film začíná a je to dost možná nejrealističtější ukázka druhé světové války. Střeva, ustřelené nohy, urvané ruce, krev, bláto, nelidský křik a mrtvý všude kolem. Jak už jsem říkal, peníze za tento filmový projekt jsou vidět. A začátek filmu je nejdelší filmová akce, co jsem v dlouhé době viděl. Navíc natočena tak drsně jak to jen kamera dovolí. Příběh je vcelku jednoduchý. Čtyři bratři Ryanové odjeli od matky z Iowy a tři padli v boji. Je na kapitánu Millerovi (Tom Hanks), aby prošel frontovou linií a našel posledního z bratrů a dovezl ho zpátky do bezpečí. Hanks je samozřejmě skvělý. A jak už jsem řekl tak výprava filmu je naprosto skvělá. Vše dobové a autentické. Atmosféra filmu vás skvěle přenese přímo doprostřed Francie v období roku 1944. Akční scény jsou dlouhé, vezmu-li v potaz, že je jedná především o půl hodinu na začátku (vylodění) a půl hodinu na konci (obrana mostu). Nesmím zapomenout na absolutně parádní kameru, která dělá prostorové scény i skvěle zabírá jakoukoliv akci. Přesto všechno mi něco schází. Nějaká větší hloubka, či detailnější rozkreslení postav a charakterů. Finále, i když ho téměř každý zná, tak nepřekvapí a nepůsobí moc emocionálně. Což u takhle rozpracovaného konce by být samozřejmě mělo. I tak je ale Private Ryan jeden z nejlepších válečných snímků. (90 %) ()

Genero

Druhá světová nebyla žádná selanka. Tenkrát na Omaha Beach hodně dobrejch kluků zůstalo a domů za oceán se již nepodívá. Ti co přežili vyrazili směr Plzeň, nebo hledat vojína Ryana. Zápletka mi připadá trochu přitažená za uši, ale co já vím, jaká to byla doba. Od začátku do konce excelentní vykreslení válečného stavu a paranoia, že za každým pařezem může číhat nácek s připraveným kvérem, je po celou stopáž stravující. Říkám si, ty vole, asi jsem fakt posera, ale tam být, to raději do tureckého bordelu. Jak mnozí vychvalují scénu vylodění, já považuji za geniální poslední půlhodinu a bitvu o most, kdy čekám, že ten tank vyjede z obrazovky a převálcuje mi hlavu. Scénárista se naštěstí nezachoval nijak tendenčně a poukazuje na to, že na jedné i druhé straně byli lidé. Špilberk to má za ty roky jaksepatří v paži, nevymýšlí žádné pitomosti a každá scéna má svůj smysl. Bravo. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018