Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

Roman.Ticka

Sportovní filmy mám ráda, ale není sport jako sport. Americký fotbal je pro mě tabu a tak to zůstane. Bavilo mě to jen díky skvělé do každého detailu vypiplané režii v podání zkušeného Mistra. Jeho umění naturalismu je natolik dokonalé, že zastíní jak nezáživné téma, tak skoro vražednou délku snímku. Sekvence typu prolínání jednotlivých obrazů nebo srovnání starověkého klání s aktuálním sportovním zápasem patří k filmařským perlám a trade mark velkého Stonea. Jinak kromě místy dost unaveného Al Pacina (už dost takových postav), přesto pořád skvělého, mě osobně učaroval tehdy začínající Jamie Foxx (i jeho role). Hudby bylo příliš, na mě působila spíš rušivě, už tak dynamický sport by si klidně vystačil s minimem muziky. Souhrnem celkové hodnocení sklízí famózní Stoneova režie. ()

poz3n

Konečně jsem se donutil a v půlce filmu jsem si přečetl pravidla amerického fotbalu. Ověřil jsem si tedy, že s rugby má tenhle sport opravdu pramálo společného a to nejen v pravidlech, ale dle kritického vyprávění strýčka Olivera i v lidech, kteří se okolo tohoto sportu pohybují. A v tom jsem zároveň vnímal problém jako divák. Dívat se totiž dvě a půl hodiny na bandu debilních debilů, kterak si namachrovaně spílají a házejí si aligátory do sprch (?), není příliš zajímavé. Je to samozřejmě celé výborně natočené, dynamicky sestříhané tak, že vám z toho možná vypadne oko, ale to vám může být opravdu jedno, pokud se nedokážete chytnout nikoho, kdo by si získal vaše sympatie a komu byste mohli v té morální džungli fandit. 6/10 ()

rikitiki

Oliver Stone přiznaně snímá hráče amerického fotbalu jako gladiátory nové doby (viz ve filmu použitá ukázka vozatajských závodů ze snímku Ben Hur ). Střih je zběsilý, režisér se snaží diváka vtáhnout do děje, až téměř cítíme pot hráčů a jejich bolest. V té vřavě se osudy začínající namyšlené hvězdy Willieho, který musí dostat přes tlamu, aby se srovnal, téměř ztrácejí. Snímek je upřímný až možná příliš. Trenér Al Pacina je nechutná sebestředná figura machrující sprosťárnami do všech stran. Majitelka klubu Cameron Diaz spíš překáží, než že by byla důležitá. Tenhle film kolem sebe stříká testosteronem a já si říkám: "Proč vlastně? Aby položili ten šišatý míč za čáru?" Pro mě to nejsou hrdinové, ale namachrovné primadony s mozkem velikosti vlašského oříšku. Rozumím tomu, že pro fanoušky hry to bude výborný film. Jenomže já nejsem fanoušek. ()

Ivoshek

Bez nadsázky skvělý sportovní film. Oliver Stone vsadil na svoje tradiční zbraně - silný scénář a výbornou práci s herci. Obsazení se jen hemží velkými jmény, ale přestože film táhne hlavně dvojice Al Pacino + Jamie Foxx, své party si tu výborně odehrají i Dennis Quaid jako stárnoucí quarterback, James Woods coby týmový lékař, Aaron Eckhart, John C. McGinley a všichni představitelé hráčů. Ke scénáři a hercům přidal i velmi moderní - místy až klipovitý - střih, práci s kamerou a hudbu. Scény zápasů jsou díky tomu strhující (speciálně závěr zápasu Dallas Knights - Miami Sharks), skvělá je i scéna rozhovoru kouče DiAmata s Willim Beamenem, kterou se prolínají záběry z Ben Hura. Díky všem těmhle věcem pak film nemá problém udržet tempo 2,5 hodiny. Poznámka: Povšimněte si, že i v tomhle filmu se Stone mihne v malé roličce televizního komentátora. ()

HellFire

Pravdou je, že Al Pacina nemám moc v oblibě, ale v tomto filmu byl rozhodně vynikající. Stejně tak nemusím americký fotbal, ale když ono to všechno bylo tak působivé. Rozhodně jeden z nejlepších sportovních filmů. ()

jonyyy

Miluju podobné filmy se sportovní tématikou, když je navíc film kvalitní, často sledování doprovází i husí kůže. Ale tady se navíc potkává obsazení hvězd jak ze snu, úžasný střih, dobrý režisér a navíc když si domyslíte, že Fatboy Slim je můj oblibéný interpret a MOBY ten uplně nejoblíbenější, dokážete si asi představit jaký byl můj celkový dojem z tohoto filmu. A to americký fotbal zrovna nemusím. 95% ()

Thomick

"...and either we heal now, as a team, or we will die as individuals. That's football, guys. That's all it is." --- Doteď jsem neslyšel lepší motivační proslov a pochybuju, že ještě někdy uslyšim. --- Celý film stojí a padá (silné slovo, spíš vrávorá) s výkony Al Pacina a Jamieho Foxxe. Když se tihle dva sejdou před kamerou, můžete si být zatraceně jisti, že svůj úkol splní coby praví profesionálové a top herci. Naopak pokud ani jeden z nich pořádně nehraje, buď se kocháte řemeslnou prací Olivera Stonea (na mysli mám parádní zpracování jednotlivých utkání), nebo se jako já ztrácíte ve spleti občas trochu zmatených záběrů, které spolu čas od času ani pořádně nesouvisí. To mi docela vadilo (kupříkladu Foxxova raperská vložka byla dle mého úplně mimo), ale to je holt asi Stoneův styl. Abych to zkrátil: Cameron Diaz, nehrající pouze zevnějškem - tisíc babek...Jamie Foxx v roli arogantní komety sezony - milion babek (tak tak, Sharky ;-))...Al Pacino jako odepisovaný kouč s pověstným fénem v hrdle - k nezaplacení. Na všechno ostatní je tu rovných 80%. :-) ()

ARI50

Banda herců se sešla aby nám dala film plný nudy. A to jsem myslel že když jde o sport nemůže to zklamat. ()

902 10

naprosta bozarna! uz od zacatku nasadi stone neuveritelne tempo, ktere ani na okamzik nepolevi. tenhle film nema jedinou slabinu, hromadou skvelych hercu pocinaje a stylovou hudbou konce. vubec nepochybujte, ze tohle je ten nejlepsi film ze sportovniho prostredi, kterej kdy byl natocen. proste jednim slovem bomba. ()

Mgb21

Oliver Stone ukázal, že nepatří do starého železa a předvedl se jako kdyby mu bylo dvacet. Ale nejen výborná režie, ale i skvělé herecké výkony dělají tento film vyjímečným. Al Pacino je opět v nejlepší formě a Cameron Diaz mu slušně sekunduje. Příjemným překvapením byl výkon (do té doby pro mě neznámého) Jamie Foxxe. A nesmim zapomenout na dokonale vybranou muziku. Kdo neviděl, neuvěří. ()

Hogun

Skvelá kamera a hudba. Nebyť niektorých trápnych psychokecov, tak to ako bývalý športovec ohodnotím aj vyššie. Uznávam, že film ma s realitou amerického futbalu asi pramálo spoločného, ale mať takého trénera ako Al Pacino a majiteľku klubu ako Cameron Diaz, tak vyhrávam ako divý :-) ()

Bauer

Oh motherfucker yeah......Tak tohle je první film co sem viděl od Olivera Stonea a je to dost velká chyba ( asi budu se budu muset podívat na více jeho filmů) , protože tenhle film je sakra moc dobrej.A to díky skvělé herecké sestavě která se v tomto filmu najde.Ale Jamie Foxx , to je herec kterej je prostě super.Cameron Diaz mně taky překvapila a ostatní byly taky dobří.Prostě parádní film. ()

Morholt

Pro mě je to jednoznačně nejlepší sportovní snímek, jaký jsem měl možnost vidět a to americkému fotbalu rozumím asi stejně, jako kriketu či moderní gymnastice. Nicméně jsem toho názoru, že pokud by tu byl americký fotbal zastoupen třeba hokejem či klasickým fotbalem, vyšlo by to nastejno. Zkrátka tu bylo všechno, co k vrcholovému týmovému sportu patří od řevnivosti uvnitř mužstva přes zdravotní problémy hráčů až po tlaky z vedení a jako třešínka parádně nasnímané zápasy. Al Pacino a Jamie Foxx koncertovali, Dennis Quaid potěšil a Cameron bych oželel, ale nevadila mi. Stoprocentní záležitost, u které jsem se ani chvilku nenudil. ()

oLí

Zřejmě vůbec ten nejlepší film o něčem, co mě ani trochu nezajímá. Stone natočil poutavý snímek s naprosto odzbroující nářezovou akcí, která je neméně efektně ozvučena. Příběh pohltil na celou stopáž, herci jsou do jednoho výborní, to platí i o Cam. Nemám coby, pecka. 9.5/10 ()

Shaqualyck

Jak jednou napsal George F. Will: "Americký fotbal v sobě spojuje dvě nejhorší věci, které jsou pro Ameriku typické, násilí přerušované schůzemi..." Začíná to jako klukovská hra, pokračuje jako bezskrupulózní kšeft a končí málem jako soutěž Kdo přežije?! Což mi bohužel v dnešní době tak trochu připomíná evoluční schéma každého druhého sportu:( Já sice sportovní dramata zrovna dvakrát nemusím, když jsem ale viděl, že se v jednom filmu potkali moji oblíbenci Stone, Pacino, Diaz (a řada dalších), něco mi říkalo, že bych si tenhle kousek neměl nechat proklouznout mezi prsty. A dobře jsem udělal. Na tenhle testosteronový klystýr hned tak nezapomenu. ()

Genero

Málem jsem se pochcal, když jsem viděl, jakým balónem hrají ti mentálové v Americe fotbal. Takovou šišku nakopnout šajtlí z voleje, tak se nesmazatelně vtiskne do tváře tlustému páprdovi ve 286. řadě na západní tribuně a celému S.K. Žraloci budu pro smích. Pokud ale nad tímto klopýtnutím pánů rekvizitářů přimhouřím oko, musím uznat, že je to film povedený a nenuceně ukazuje překrásně nekalé praktiky sportovních talentů, pro něž je na cestě k úspěchu téměř nezbytné sjíždět koks, děvky, rapovat a ukazovat Kameruně čuráka. Nad tím vším bdí svým bystrým okem trenér Alpa Číno předvádějící tak bravurní výron, že bych na jeho příkaz bez zaváhání překlikoval fotbalové hřiště od branky k brance pětkrát tam a zpátky. S tlesknutím. Tvrdá a drsná utkání zrežíroval Kámen efektně a efektivně a při některých zákrocích, kdy by Pavlín Jirků dávno pískal a tasil červenou, ucítíte ve vzduchu sladkou vůni mramorového náhrobku. Doufám, že tenhle biják viděl i Péťa Čechýňo a až na něj příště poběží driblující Krystián Romadur, bez rozpaků a hbitě ho nakope do koulí, že ten slizký gay ani nestačí vyslovit Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira. ()

BoPo

Najlepší film o športe. To je argument, ktorý ako komentár absolútne stačí. Treba vidieť. A pre mňa osobne najlepší film Al Pacina. ()

Johny_fork

O americkém fotbalu nevím vůbec nic, ale tenhle snímek mě dostal. Oliver Stone natočil strhující drama, ze kterého se tají dech a u závěrečného zápasu tuhne krev v žilách, strhující audiovizuální stránkou nám opět dokázal, že umí dostat diváka do děje jako málokdo, herecké výkony jsou skvělé a Al Pacino neskutečně válí. ()

murakamigirl

Toto som si zapla čisto len kvôli PACINOVI, o americkom futbale viem veľkú figu- výstižnejšie povedané- len toľko, že sa niečo také v športe vyskytuje- ale to by predsa nevadilo, že? U mňa však visí šport takto na háku kompletne...... Čakala som oprávnenú TEMATICKÚ NUDU, no POZOR!, ona sa nekonala! Pôsobivý scenár a SKVELÉ Stoneovo VEDENIE na tom majú prvotné zásluhy, ďalšie potom padajú na plecia VIAC ako božského Pacina, ale našlo si ma aj poznanie, že Jamie Foxx (vážne 2 x???) je slušným hercom alebo že takú Diazovú sem- tam asi niečo trafí alebo čo a potom sa na jej výkon skutočne pozerať... (bez toho DESIVÉHO AFEKTU by mohla byť i sympatická- ale to už nepreháňajme...!) A napokon- parádny výkon strihača a premakaná hudobná i zvuková stránka. JEDINÁ KRITIKA- stopáž už to dobehnutie do cieľa rozleptáva, zjavne sa stráca tá skvelá ENERGIA... Pacinov cm prejav v šatni mi privodil HUSIU KOŽU...... No páni, ****! ()