Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Gagner

Ano, už to tu bylo. Vím, že hodnocení tohoto filmu sráží především fakt, že se musí měřit s takovým klenotem jako je snímek "Nebežští jezdci", ale i tahle verze vyprávějící o létajících hrdinech je velmi líbivá a srdci mému dokonce bližší než onen starší klenot. Dokonce i ve srovnání s kýčovitým Pearl Harbor, který ho prakticky vykradl, je tento snímek o pár hezkých tříd výš. Berme to i jako důkaz, že se dá i v dnešní době natočit vynikající válečný film bez všelijakých velkých a nákladných efektů. Na tomto filmu se mi velmi líbí soundtrack, ať už se jedná o složenou hudbu pana Soukupa, tak i staré české hity. Dále prolínání s komunistických vězením je velmi zajímavé. Nebudu se obhajovat, prostě jsem se do toho filmu zamiloval a zřejmě na vždy bude patři mezi moji TOP :) ()

Ad4mson

Při sledování tohoto skvostu jsem se sám sebe ptal: Kam se dnes poděla kvalitní česká filmařina? Odpověďi se zřejmě už nedočkám. V mých očích Svěrák převálcoval na plné čáře Michaela Baye, jehož Pearl Harbor je jen přehlídkou velmi drahých triků a příběh utekl kdovíkam. Herecké výkony nepotřebují sáhodlouhý komentář, protože jsou naprosto vynikající. Trio Vetchý, Kaiser, Hádek hraje jako o život a vy budete jejich představením unešeni. Už hodně dlouho jsem v českém filmu neviděl tak perfekně vystavěné dialogy, ale hlavně a což považuji za nejdůležitější, nemusel jsem se za jejich vyřčení na plátně za herce stydět (což se mi stává v současné české kinematografii prakticky neustále). Nepotřebuji, aby se na plátně odehrávala monstrozní válečná akce, když vím, že film nese jisté poselství a má duši. Hudba je kapitola sama o sobě. Ondřej Soukup odvedl bravurní práci. Až uvidíte letadla nesoucí se ve vzduchu za doprovodu smyčců, dostanete husí kůži, to vám garantuju. Závěr s Barčou mě emocionálně vyždímal, ale chtěl bych za to Janu Svěrákovi poděkovat. Krásný zážitek. ()

Haniczka

Oceňuji zejména různé dějové roviny, dojemná loučení a shledání, vůně vypálených patron, zvuk motorů "spitfajrů", hrdinství našich kluků a názornou ukázku komunistické "vděčnosti". Chybí mi tam však větší dějové napětí, jakoby linka s osudovou ženou na anglickém venkově nebyla dost silná a nosná pro konflikt. A chybí mi tam Zdeněk Svěrák. Klidně si mohl střihnout němou roličku anglického oficíra nebo správce letiště a ještě by to pro cizinu vypadalo, že tam má cameo Connery... ()

IvcaSammet

Na tento film jsem se připravovala opravdu hodně dlouho. Teď, když jsem měla konečně tu možnost film shlédnout, už můžu opravdu říct, že je to nádherný film a rozhodně ho řadím mezi nejlepší České filmy. Výkon Kryštofa Hádka mi až vyrážel dech. I když byly všechny herecké výkony skvělé, Kryštof je pro mě určitě absolutním vrcholem filmu. Scénář je opravdu dobře napsaný a námět filmu je krásný. Musím souhlasit, že na české poměry je to opravdu vynikající film. ()

Lilloos

Všichni si tu stěžují na přemrštělou hru na city, já mám ale opačný problém. Herecké výkony jsou parádní, takže nechápu proč jsem jim to nechtěla věřit ani za mák. Nebýt toho (a leteckých soubojů, kvůli kterým si film pro mě naprosto nepochopitelně vysloužil označení akční) od velkých zahraničních bratříčků by se tenhle drobek nerozeznal. ()

Blueeyes

"Ty hade, ty tam máš mýho psa, viď? ....Dej mi jí k telefonu." Jeden z nejlepších českých snímků, který jsem měla tu čest kdysi vidět v kině a klidně bych šla znovu. Dává mi všechno, co od filmu chci, příběh, emoce, krásno, herecké výkony, dojímá mě, rozněžňuje i nutí k úsměvu. Vztahy mezi mužskými hrdiny, dialogy, letecké scény, všechno dělá svou práci na velkou jedničku. Trošicku mi drhne ta romantická, lehounce šroubovaná linka, ale to není nic co by stálo za kritiku. Hlavní vztahy, o kterých Tmavomodrý svět je, jsou mezi piloty a těm jsem věřila na sto procent. PS: A přísahám, až mě jednou, jedinkrát nerozpláče jedna z finálních scén s "Bajčou", řeknu si, že teď už jsem fakt velká a cynická holka... Ale ta doba je asi ještě daleko :-) ()

neumimfilm

Tmavomodrý svět má v mém srdíčku speciální místo. Jedná se o film při jehož sledování  jsem poprvé cítil onu sílu, kterou filmy dokáží působit. Sílu, že zažívám něco doopravdy jedinečného. Sílu emocí. Sílu filmu, jako umění. Důležitým prvkem tohoto filmu je pro mě kontrast. Kontrast způsobu vyprávění a estetiky tragických, přesto však na pozadí obludné války titěrných, lidských příběhů. Kontrast válečné “idyly“ a komunistického lágru. Kontrast, jakým nám film láme srdce, jak nám zároveň dává naději, jak nás dokáže rozesmát a hned v další sekundě rozplakat. A přesně v této životně dramatické opravdovosti kontrastů pro mě tkví síla Tmavomodrého světa. ()

bongazkongaa

Tak hezký film a přitom tak smutný. Nejdřív zrada od spojenců a pak komunisti, co zavírali hrdiny, co se nám snažili zachránit zem. Duraci! ()

dvd-L

Stalo se že si pilot Tmavomodrého světa spletl nad kanálem siluetu Pearl Harbourova P-51 s německým Messerschmitem 109. Ze záběrů kamery na špičce letadla jasně vidíme že mu nedalo velkou práci domnělého nepřítele sundat z oblohy. ()

Dellylah

Na české poměry nadstandartní film, nebýt milostné zápletky, nemohli by do kina chodit zaláskované páry a snížily by se tržby. Nálet na vlak patří určitě k nejdražším efektům celého filmu. A potěšil určitě i konec, přestože smutný finish není u válečných filmů žádná novinka, v českých luzích a hájích ho moc často nenajdeme. Celkovou hodnotu filmu zvednul i herecký výkon Oldřicha Kaisera. Jan Svěrák by se za tohle dílo nemusel stydět ani za velkou louží. ()

HouseMK

Až po shlédnutí Tobruku jsem si uvědomil, jak povedenou poctou československým vojákům Tmavomodrý svět je. Hlavní příběh mě zase tolik u srdíčka nevzal, ale nasazení a touha českých letců pomoct proti nepříteli v kontrastu s jejich poválečným zatracením vlastním národem je opravdu síla. Nejvýstižnější jsou vězeňské rozhovory s německým doktorem, to bych brečel... To v Pearl Harboru nenajdete a proto je v mých očích Tmavomodrý svět o třídu výš. ()

AndreyCSFD

S tímhle filmem je to těžké - jde sice o ojedinělé dílo české kinematografie, které je chválihodnou poctou pilotům RAF a hořkým konstatováním jak se jim svět odvděčil, ale film sám o sobě zůstal pouze na polovině cesty k cílům, které si vytyčil. Jan Svěrák měl zálusk na Oscara a z filmu to přímo prýští. Udělal ale pár chyb - scény typické pro US produkci nevhodně doplnil scénami se svým typickým laskavým režisérským pohledem a okatým citovým vydíráním, což filmu tohoto typu vůbec neprospělo a neustálé srovnávání s Pearl Harborem taky ne. Ano Bay měl větší rozpočet, ale ono to není je o penězích, že. Zatímco Bay tradičně obsadil odpovídající tvářičky, castingový přešlap v podobě Kryštofa Hádka se jen tak nevidí - tenhle cumlík nemá snad řidičák ani na babetu a válečného pilota mu prostě nevěřím. Ondra Vetchý také není heartbreaker, kterému by dívky padaly bez dechu k nohám. V Tmavomodrém světě je proto těžké vytvořit si k neuvěřitelným postavám nějaký vztah. Vizuálně vyhrává na celé čáře Bay a i v silných momentech je Bay sběhlejší, navíc si umí vypomoci skvělou hudbou. Svěrák neustále dbá na jakousi uhlazenost a líbivost, a to dělá film emočně plochým. Ale dost kritiky, v rámci české kinematografie na mě Jan Svěrák docela zapůsobil. ()

cyphercz

Co si budem nalhávat, ten milostnej trojúhelník je tam naprosto zbytečně a podle mě by bohatě stačilo aby byl film pouze o přátelství za války, úmrtí jednoho z přátel a uvěznění druhýho komunistama po válce... I přesto se ale jedná o jeden z nejlepších českých filmů všech dob! ()

sirien

Hej, jakože český (+-) film o kusu české hitorie, který se netopí v dementní melancholické ubohosti? A ještě tu dobu ukazuje docela uvěřitelně a má děj, na který se dá koukat? Chyba v Matrixu. (A navíc od arci-kokota Svěráka... no dobře, aspoň něco mu můžu dát i k dobru projednou) ()

inachisio

V dojemnosti a emočnosti získává tak čtvrté místo. Blahopřejeme. Vtipný, smutný, pravdivý a velice nápaditý příběh. Vynikající podívaná. ()

Endavour

Tady platí pro mě neotřesitelná rovnice Tmavomodrý svět > Pearl Harbor. Pompézní (ovšem v pozitivním významu) film ve všech směrech, který zařazuji jako nejlepší válečný film, který jen tak něco nepřekoná. Dech beroucí příběh 2 letců, který nenechá na konci vaše emoce v klidném režimu doplněný krásnou hudbou Soukupa. Jako fanoušek filmů z prostředí druhé světové války mě už jako malého diváka pověstné souboje mezi britskými Spitfiry a německými "stodevítkami" nadchly natolik, že si dodnes nevzpomínám na lepší "dogfihtové" scény z jiných filmů. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady