L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Paxxx.cz

Hvězdné obsazení, trochu pomalejší rozjezd, velmi podařená atmosféra, nečekaně zvraty a docela vydařený závěr - to je v kostce pro mnohé kultovní film L. A - Přísně tajné. Dlouho jsem tento film odkládal a tak si můžu škrtnout další dávný rest...8/10. ()

Dero

Sympatické krimi, kterému rozhodně nechybí řádná porce zemitosti. Výtečně ztvárněné charaktery hodného a zlého poldy v podání Guy Pearce a Russela Crowe. ()

Asgy

Tady už bylo řečeno snad všechno...Výborný film, kterému kromě pro mě celkem nereálného konce nemám co vytknout. ()

kobejn

Film je dobrej, ale, za co ta Basinger dostala oskara, to fakt netušim. Za to že dobře vypadá? Je to možné. ()

Jillen

Naprostá nádhera. Jedna z nejlepších Krimi co kdy vznikla. Režisér Hanson měl v tomto případě velký cit pro herecké obsazení a já mu za to vzdávám hold. Kevin Spacey, Russel Crowe Guy Pearce...no pohádka. Jejich herecký koncert jsem si užil. a scénář? To se musí vidět. Naprostá dokonalost svého žánru. Dávám 100% ()

Džejkop

Kim Basinger je neodolatelná, v mých očích natolik, že kdybch mohl, tak dám snad jasně pětihvězdičkovému filmu, právě kvůli ní, ještě jednu navíc. ()

GodComplex

Takhle prehodnoceny film uz jsem dlouho nevidel. Dalsi z tech kousku, ktery se veze na umele vyprodukovane popularite a urcite legende o tom, ze se jedna o kult, coz je samozrejme naprosta hovadina, bohuzel malokdo to pochopi a vsechny divacke ovecky to zerou i s navijakem. Ve skutecnosti je L.A. Confidential naprosto prumerna a hlavne celou dobu neskutecne nudna kriminalka zoufale snazici se o noir feeling. Silne to pripomina a misty i ripuje Chinatown, nejen obdobim, lokaci v LA, letni atmosferou a podobnou strukturou, ale dokonce i vyuzitim stejneho skladatele. Hudba Jerryho Goldsmithe byla nakonec take jednoznacne nejlepsi element celeho filmu a primarni duvod proc to nepotapim do podprumeru, na jeho genialni score napr. prave k Chinatownu to ale nema. Vubec cely film se Chinatownu snazi az prilis okate priblizit, ale dela to tak nemotorne, ze mu nesaha ani po kotniky. Dokonce i pres slibne herecke obsazeni to v teto sfere jaksi nevyslo. Tradicne skvely Kevin Spacey zde zustava hodne pozadu za svymi legendarnimi rolemi viz. Se7en nebo Usual Suspects, hlavni duo Pearce a Crowe je znacne nesympaticke a Kim Basinger je jako femme fatale totalne neskodna a nevyrazna. Nenechte se zmast jejim ultimatnim poprsim na obalu, ve skutecnosti to neni nic moc. A to navic koukam, ze za tuhle roli dostala Oscara, coz je snad jeste vetsi joke, nez zdejsi totalne premrstene hodnoceni. 6/10 ()

Laxik

Podle nejlepší učebnice a šablony pro nejlepší možnou detektivku udělaný film, u něhož překvapí hlavně skvělé obsazení. Řemeslně dokonale odvedená práce je sice ze začátku až moc odměřená a neumí vás vtáhnout, ale poté se celý stroj rozjede a začne šlapat. Russel Crowe je podle mého jedničkou a přehrává všechny ostatní (kteří mimochodem hrají taky vyjímečně), ale má na můj vkus moc málo prostoru. Hlavním důvodem geniality tohoto snímku je ale skvělá zápletka, která se postupně odhaluje, až se ukáže celá v jiném světle, než jste možná čekali. Rozhodně je ale chytrá a promyšlená do detailů. ()

Popluh

A řada těch scén, kde Russell Crowe někoho mlátí, mačká mu koule nebo drží z okna vůbec nebyla ve scénáři. ()

golfoxovox1

Perfektní kriminálka, scénář důmyslný a promyšlený. Režie dokonalá, udržuje zvídavé diváky v napětí. Jerry Goldsmith pomáhá jako vždy. Výkony herců bez debat super. Jasných pět :-) ()

Vojcl

Dokonalý, po všech stránkách vymakaný film, který ukazuje, že policejní korupce byla už ve 30. letech. Russell Crowe tentokrát v trochu netypické roli, výborný je i Kevin Spacey nebo Danny DeVito... ()

numi

Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce, Danny DeVito, Kim Basinger. Co ještě chcete slyšet? Ten seznam už sám za sebe stojí vidět na plátně. A vězte, že se nudit nebudete. Pochválen buď Curtis Hanson za to, že skvěle vystihl atmosféru Los Angeles 50. let. Sice jsem to nezažil, ale takhle nějak bych si to představoval. [srpen 2005] ()

buldock

Pro mě jedna s nejbrilantnějších krimi jakou jsem kdy viděl , natočená pro mě neznámým režisérem Curtisem Hansonem. Příběh je zasazen do zkorumpovaného prostředí policie Los Angeles 50.let , která je úzce spjatá s místním podsvětím a manipulace s důkazy , ovlivňování svědků , tajné a brutální výslechy a další nezákoné činy jsou u nich na denním pořádku. Ovšem pokud se s nimi začne manipulovat až přepříliš začnou kolem sebe kopat a rozpoutají mezi odděleními otevřenou válku , ve které jde o holý život a ani manipulátoři se nezastaví opravdu před ničím! Skvělý snímek plný akce , skvělých hereckých výkonů , s vynikajícím příběhem a skvělou pointou vás nenechá vydechnout a zaryje se vám nesmazatelně do paměti. Film: 95% ()

Freemind

No, myslím, že kdyby tento snímek vznikl dnes, tak bych asi dal o hvězdičku méně. Přesto je to velmi napínavé a zručně natočené krimi plné osvěžujících dějových zvratů a neochuzené o správnou pointu. Spacey i Crowe perlí. Vadila mi ta chlapácká atmosféra, vím, že to patří k žánru, ale kdyby tvůrci vyvinuli nějakou snahu prolomit žánrová omezení, tu čtvrtou hvězdičku bych sázel s lepším svědomím. ()

Macejko

Už som si zvykol, že kopec filmov z rebríčka najlepších mi jednoducho nesadnú a nepovažujem ich za nejako geniálne. Avšak nebyť perfektných hereckých výkonov hercov, najmä Pearcea a Crowea, naozaj neviem, čo je na tomto filme výnimočné. ()

zipper111

No všemi vychvalovaná zápletka a vlastně celý scénář je opravdu v podstatě velmi dobrý, překvapivý. Film ani chvíli nenudí, pořád má svoje tempo a to jede svižně a zatraceně dobře. Přidávám se také k těm, co nechápou Oscara pro Kim Basinger, ale to už je jedno. Líbilo se mi hlavně to uvědomění si poručíka Axleyho o světě, jak postupně ztrácí naivitu až úplně nakonec nakope všem koule, samozřejmě spolu s výborným Russellem Crowem a Kevinem Spacey, který mě asi uhranul nejvíce ze všech herců, je doopravdy třída. Jedna z nejlepších detektivek co jsem měl tu čest vidět. 5* ()

Her0.89

Film začal a já jsem jen koukal. Naprosté překvapení a já byl nadšen, že po dlohé době vidím něco tak dokonalého. Škoda jen poněkud nevýrazného konce, ale celkově tento film hodnotím hodně vysoko. ()

Tirion

Krimifilm o detektivech a policistech často diváka předem svede z cesty neutrálního pohledu a přehodí ho na kolej průměrného pohledu na snímek. Ovšem L.A. - Přísně tajné nepůsobí ani neutrálně ani průměrně a tak se vymyká ostatním filmům tohoto žánru. Snímek je tím nejlepším, co jsem z krimi žánru viděl. Výborná zápletka, skvělý scénář, střih a herecké výkony. Taková plejáda skvělých herců: Kevin Spacey, Russel Crowe, Kim Basinger a další. Nejvíce mne však překvapil Guy Pearce. Troufám si říct, že podal svůj životní herecký výkon. Film jede od začátku do konce a ujíždí plnou parou i při závěrečných titulcích, tak je strhující. Možná bych chválil ještě hodně dlouho, ale nezlobte se, tenhle film si to totiž, podle mě, zaslouží právem. Nic neřeším a dávám 5*. ()

contrastic

vynikajíci krimi plná drsných chlapů a napětí . Kim Basinger je opravdu k nakousnutí a Russell Crowe presvědčivě budi respekt !!!! Super podivaná se vším všudy, která nemá slabší mista a drži v napěti od začátku až do konce . ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji