L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Foma

Nekze hodnotit jinak, film zraje jako víno, když jsem ho viděl v 98´v kině, tolik mě nevzal, s každým dalším shlédnutím mě vždy spolehlivě přikoval k obrazovce, skvělý napětí a atmosféra, herecky fantastický (Spacey, Crowe, de Vito), neodolatelná Kim, scénář, hudba, všechno se povedlo. ()

sssssycak

Velmi dlouho jsem se rozmýšlel, kolik * udělím. Sice má film velmi, velmi nápaditý příběh, který s plynoucím časem silně graduje, nicméně se však nelze ubránit někde okolo první hodiny stopáže myšlenkám, že je to zbytečně protahované a zákonitě proto i nudné. Nakonec sice dostanete pořádně akční kriminální nářez, nicméně, mohlo to být svižnější. Rád bych udělil 5*, ale přes zmiňované zápory nemůžu, a tak lepší 4*. ()

Aleee89

O tuto detektivku bych asi jen tak nezavadila, kdyby mě opět neinspiroval imdb žebříček. Musím říct, že jsem po celé dvě a čtvrt hodiny byla příjemně napjatá a že mě to bavilo. Spousta zvratů, které na jednu stranu překvapí, ale na stranu druhou tak nějak od počátku tušíte, že všechno nebude, jak to vypadá. Místy toho bylo už moc a člověk se v ději trochu ztrácel, ale vynikající herci to vyvažují. Musím říct, že jsem si v souvislosti s tímto filmem vzpomněla na Hlavního podezřelého s Helen Mirren. A to, co mě bavilo tam, tedy i ta osobní rovina, mi tady trochu scházelo. Jinak je ale L. A. - Přísně tajné příjemný film, který mě asi přiměje nakoukat více filmů s Kevinem Spaceym, jenž mě tady dost zaujal. ()

Dont

Parádní retro detektivka s výtečně propracovaným scénářem a lahůdkovým hereckým obsazením (hodně se mi líbil Kevin Spacey a pak hlavně Russel Crowe v roli Buda Whitea). Snad jen ten úplný konec chtělo ještě trochu lépe vybrousit, ale i tak je to pěkných 90%. ()

Vědma

Na to, že film není vlastně až tak starý, je natočený překvapivě "staromilsky", ale to myslím dobře. Charaktery policajtů jsou výborně napsané a výborně zahrané. Osobně jsem si oblíbila Kevinova Jacka Vincennese. Postupně však děj graduje a film i jeho postavy se dostávají pod kůži. Výborné. ()

radektejkal

Detektivka hodně přetížená vším tím, co do detektivky patří. Nejvíc by mě potešilo, kdyby se v některém z nesčetných LA barů ozvala z music boxu písnička Tři strážníci ( Ježek / Voskovec, Werich). ()

Fanucci

Větě "Porno, špičkový kurvy předělaný na filmový hvězdy." jsem se v průběhu filmu už smál nahlas, protože zaznívala tak často, ale to rozhodně není výtka směrem ke scénáristovi:-) Odvedl výbornou práci - příběh je zajímavý a velmi zamotaný, místy možná až moc:-). Herecké výkony jsou rovněž na vysoké úrovni (hl. Crowe), ale pět hvězdiček? No až tak uchvácen jako ostatní jsem z toho teda asi nebyl... ()

kinderman

Takhle si představuju dokonalý film. Chytrý scénář (srozumitelně vydestilovaný z objemné Ellroyovy předlohy) nejen o tom, že občas musí právo ustoupit stranou, aby mohla být zjednána spravedlnost, typově přesně obsazení herci v rolích nejednoznačných hrdinů, přesvědčivě vykreslená atmosféra, svižná režie a experimentální Goldsmithova hudba s nádherně nostalgickým saxofonovým sólem. Tohle (nikoli Cameronův Titanic) měl být film roku (a možná celé dekády!). ()

Sheldra

Rejža si něco vypůjčil z filmů noir, přimíchal do toho trošku novoty a vyšla mu z toho parádní atmosféra. Příběh napínavý jak malé gatě, obsazení vytříbené (no jo, zase se opakuju, ale Russel Crow toho cholerického drsňáka hraje skvěle), hudba na míru padnoucí a vůbec to celé perfektně šlape. Nechápu, že tady někdo něco nechápe - je to zcela pochopitelné! ()

rastlinka

Film, ktorý sa nevidí tak často. A to som sa obávala, či nebude toľko top hercov na jednej kope pôsobiť rušivo. No moje obavy boli zbytočné. Všetko fungovalo ako malo a Kevin Spacey by si za svoj výkon zaslúžil štovrkilovú pozlátenú sošku. ()

Lauri

Vážně pěkný film a jedna z nejlepších detektivek dnešních let. Vše na sebe geniálně pasuje a herci předvádějí to nejlepší ze svého řemesla. Nejvíce se mi líbil Russel Crowe, ale ani ostatní vůbec nezaostávali, naopak! Guy Pearce mě nepřestává překvapovat, Kevin Spacey je vždy 100% jistota a Kim Basinger vůbec nestojí za řeč.. její Oscar potvrzuje vše (i když ten Russell by si alespoň tu nominaci zasloužil). Škoda, že takových dobrých detektivek není více. Tento film je totiž jeden z mála, který v sobě má jistou originalitu. ()

dyfur

......za toto dostala Kim Basinger ocenenie Oskar ? ....ozaj neviem či to bol ozaj tak extra herecký výkon....ale to je jedno.Dobrý film ,dej,spád,herecké výkony - Spacey, Crowe, Pearce....nepôsobilo to na mňa až tak extra silne-teda nebol som až tak extra nadšený - nemyslím,že to patrí to nejakej TOP.ale .... pozerateľné - nie zázrak-ale dobré. ()

kagemush

Ach ouvej,-tak dobrý retro skoro noir film a voni tám plácnou holyvůdskej hepáč. To už radši slaný kafe a sladký brambůrky. ()

Fíla

Drsné policejní oddělení LAPD. Takhle si představuji finální přestřelku se dvěma vynikajícími herci. "Někteří muži získají svět, jiní bývalou děvku a výlet do Arizony." 9/10 ()

GrungeChild

Ne, tak tohle mi nesedlo. Nechápu to přehnaně vysoké hodnocení, žádný zázrak se rozhodně nekoná. Spíš mi to celé přišlo jako soutěž o to, kdo se zatváří drsněji. Rádoby perfektní scénář je ve výsledku tak nablble americkej, že ho nezachrání ani občas výborné herecké výkony. A ten "happy-end", no škoda slov, amerika v prášku. Zbyde po tom jen hořká pachuť, a jediné užitečné, co si z toho člověk odnese, je ponaučení, že jakmile je ženská jednou děvka, zůstane už děvkou navždy. 2* ()

Katarine

Jak já tyhle velkofilmové klasiky miluju. Ani nevím, proč mi tahle tak dlouho unikala. Jedinou malou chybku vidím v obsazení Kim Basinger, moc ji nemusím. Ale jinak hodně šťavnatá lahůdka, a to ve všech směrech. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji