L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

jahol

Skutečně vynikající krimi se skvělými hereckými výkony, trojka Spacey+Crowe+Pearce se překonává, brilantní kamera, střih, víc než jen pár dokonalých scén. Z hrany pro maximální hodnocení mi tenhle film shodil scénář - jedním z kritérií kvality je jistá úroveň srozumitelnosti a přehlednosti - a já byl v první polovině filmu v tomhle ohledu dost ztracen. I tak bych dal za pět, ale pak jsem asi až moc začal přemýšlet nad tím, do jaké míry by maximální hodnocení bylo ovlivněno vlastními pocity a do jaké masivní chválou filmu od jiných.. a napadlo mne, že pár filmů v žánru krimi ve mně probudilo opravdu ještě o dost větší nadšení... ()

corpsy

Ako sa to hovorí? Film, ktorý má gule. Tie oscarové nominácie sú zaslúžené, to je pravda, tá premenená pre Kim Basinger, trošku rozpory vyvolávajúca. Ako film je to vynikajúca ukážka hollywoodskeho diela s všetkými svojimi plusmi aj mínusmi. - Po opätovnom zhliadnutí mu dávam maximum, zdá sa, že film u mňa dozrel. ()

Marek1991

Veľmi kvalitný kriminalistický film so skvelým obsadením. Deju neubúdala dráma, mal neočakávané zvraty a ani som si poriadne neuvedomil ako rýchlo prešiel. Takisto celkom dobre dopadol, aj keď nie veľmi podľa mojich predstáv. Akcia bola poriadna, skrátka prestrelky s dlhými zbraňami tomu dali šťavu, možno by som tomu trocha vyčítal ťažkú pochopiteľnosť deja. Inak veľmi dobré. ()

Revanx

L. A. Confidential - to je pre mňa množstvo malých príbehov zlievajúcich sa do jednej veľkej rieky, ktorá ma na konci strhla. Skutočne výborný film perfektne navodzujúci tú pravú atmosféru päťdesiatych rokov v Meste anjelov. ()

liquido26

Síla tohoto filmu je hlavně v nadčasovém příběhu, který bude aktuální v 50. letech, stejně tak v 80. letech i v současnosti. Vždycky se akorát použijou novější auta a předělaj se plastiky na obličejích prostitutek. Opravdu výborný snímek. ()

El Pistolero

9/10. Excelentní. I když ten konec přece jen trochu kazí výsledný dojem, který je i tak fantastický. Perfektní příběh podtržený hereckým koncertem snad všech zúčastněných a naprosto precizně budovanou dobovou atmosférou (50. léta jak vyšitá). Kim Basinger to sluší jako nikdy a nikde, ale proč dostala ze všech herců, kteří se zde objevili, Oscara zrovna ona, je mi záhadou. Dle mého vůbec nejlepší film z policejního prostředí. ()

curunir

Nechcem nijak prehánať, ale tento film je dokonalosť sama o sebe a umiestnenie medzi prvými 20 TOP filmami je tentokrát naozaj zaslúžené a je naozaj vidieť, že bol nakrútený s úžasným citom a láskou. Čo ešte povedať? Herecké výkony sú naozaj excelentné; hlavnou hviezdou je drsný a rozzúrený Russell Crowe, ktorý tu podľa mňa dokonca predvádza ešte lepšie výkony ako v Gladiátorovi, skvelý je taktiež ctižiadostivý a šplhúňsky Guy Pearce (jeho postupný prerod s poctivého policajta so skôr zápornými vlasťnosťami je priam neuveriteľný) a tiež Danny DeVito. Kevin Spacey je tu uvádzaný ako hlavná postava, avšak počas filmu sa mu nedostane až toľko priestoru ako iným, takže je podľa mňa tento údaj trocha zavádzajúci. Technická aj výtvarná stránka filmu je rovnako dobre odvedená, čaro doby je neopakovateľné, len sa mi občas zdalo, že film by sa mal skôr odohrávať v 40. rokoch než v 50. a dokonalosť filmu sa ukazuje aj v takých drobných detailoch ako že v L.A. akurát hrajú film Mesto ilúzií (The bad and the beautiful, ktorý mimochodom v tej dobe získal 5 Oscarov). Jediné čo mi trocha vadilo bolo občas neprehľadné pomotanie deja (paradoxne vinou skvelého scénára) s množstvom postáv, medzi ktorými sa dá ľahko stratiť. To prečo tento film neuspel v súboji s Titanicom o najlepší film je bezpochýb v tom, že Akadémia vtedy vsadila skôr na epicky omnoho väčší film, ktorý ostane v pamäti ľudí ešte niekoľko desaťročí i vďaka jeho skutočnému námetu než na omnoho skromnejšie dielo, ktoré síce nebolo určené tak širokému publiku ale jeho odkaz vo svete filmu je minimálne zrovnateľný. ()

F.man

Jeden z dalších důkazů, že i "nesfilmovatelná" předloha dokáže být po pečlivé práci dobře natočena. Hanson se věnoval dva roky psaní scénáře a vytvořil naprosto skvělou detektivku s lehkým noir odérem, plnou dýchající atmosféry 50. let, dějových zvratů a hlubokých postav. Kevin Spacey a jeho "cool" Jack Vincennes, Russell Crowe jako tvrďátk Bud White, správný a čestný Ed Exley alias Guy Pearce, reportér Sid Hudgens (Denny DeVito)... Každá z postav je tak lehce uchopitelná a dobře zapomatovatelná a i když je děj snímku relativně zamotaný, bystrý divák nebude mít problém a skvěle si jej užije. No a každopádně, skvěle to vypadá. L.A. 50-let se všemy klady i zápory tady dýchájí z každého záběru... Pro mě osobně tedy jeden z nejlepších snímku 90 let a nejlepší krimi od dob Chinatownu. Something has to be done, but nothing too original, because hey, this is Hollywood. ()

PauloZ

Nekompromisní kriminálka, která se s tím, jak bych řekl, nesere. Skvělí herci, scénář, hudba, režie, atmosféra... ()

Marsik

** ČT2 HD - Na podruhé zvedám počet hvězdiček. Před 6-ti lety jsem jen kroutil hlavou, ztrácel jsem se v tom a nebavilo mě to. Nyní si mírně libuji, že mě to bavilo. Spacey, Crowe, Pearce, Basinger. Ti všichni zahráli parádně. Mimochodem..dost dobrý český dabing. 75% ()

Kryton

Skvělá kriminálka s plejádou vyborně hrajících herců. Musím pochválit i fakt, že na mě ty 50. léta dýchaly z každého záběru. ()

LINKIN

Opravdu skvost ve svém žánru, podtržen úžasnými hereckými výkony od všech tří hlavních protagonistů a geniálním scénářem. U L.A. platí dvojnásob, že divák by neměl odtrhnout očí od obrazovky, jelikož by se mohl v zamotaném příběhu ztratit jednoduše, jako slepá Esmeralda v lesích Blair Witch. Pokud ovšem budete bedlivě sledovat děj, čekají vás ty nejlepší filmové zážitky, jakých se vám vůbec může od tohoto média dostat. Už se těším na druhou projekci. ()

fannah

Velmi kvalitní, téměř dokonalý kriminální film se skvělým hvězdným obsazením a naprosto famózní režií a kamerou. ()

ladko

Nemá zmysel to tu po stýkrát opakovať(ale predsa to zopakujem:-)) - výborné herecké výkony, scénar, réžia a všetko ostatné robia túto kriminálku špičkou svojho žánru. V mojich očiach to síce nie je až také dokonalé a to hlavne kvôli zasadeniu príbehu do 50-tych rokov(nedávno videný Street kings sa mi práve vďaka súčasnému obdobiu páčil trochu viac...). Inak je to dosť komplikované, postáv je pomerne veľa a na orientovanie sa v nich treba veľkú dávku pozornosti. Úplný záver sa mi veľmi páčil a najmä vďaka nemu je moje hodnotenie tam, kde je. ()

Cimr

Noirovka jak stehno. Správně smočená deštěm. Zkorumpovaní poldové, překrásná femme fatal, saxofón, spousta postav, mrtvol.. Kdyby byl tenhle film natočen v padesátých letech, hemžilo by se to tu komentáři ve stylu "něco TAKOVÉHO už se dnes netočí.." A přece se točí. Bravo! ()

baribal

Drsná detektivka s několika zvraty, charismatickými postavami a vynikajícimi herci. Tenhle film mi dal presne to co jsem od nej chtel. Ti herce co spolu hraji, to je neco jako Avengers. Konečná přestřelka ve mně navždy zůstane. ()

Krt.Ek

Bravurně natočena retro kriminálka podtržena výbornými hereckými výkony a neméně skvělou zápletkou. Stejně ale nejvíc oceňují geniálně napsané charaktery jednotlivých postav. Policajti nejsou zachyceni jako nadlidští hrdinové, ale jako obyčejní smrtelníci kteří většinou myslí hlavně na svůj vlastní prospěch. 90% ()

agentmiky

Filmová klasika devadesátých let minulého století.Dlouho jsem se na něj nechtěl dívat a nakonec jsem ho zkouknul a musím uznat,že jsem udělal dobře.Prostě skvělá a zamotaná detektivka u které nevíte,co se za pár sekund může stát.Výborní herci,ale ještě lepší byla ta atmosféra,kterou jste při sledování úplně hltali.Ta zkorumpovanost byla strašná a ani jste ve filmu pořádně nevěděli,kdo je hodný chlapec a kdo je trochu ,,zkorumpovaný".Na film se podívám klidně ještě stokrát a vždy si ho užiji.Hodnocení:90%. ()

Pan Filuta

10/10 Můj nejoblíbenější krimi film vůbec.... teda společně se 'Seven', shodou okolností v obou hrál Kevin Spacey, který doplňuje už tak dokonalé obsazení. Druhé shlédnutí - to byla naprostá bomba a i když to už nějaký pátek je a nadšení taky opadlo, můžu s čistou hlavou prohlásit, že.... ()

SaNcHeZ_cz

Brilantní herecké výkony pod slupkou skvěle odvyprávěného kriminálního příběhu, který se řadí mezi to nejlepší co žánr může nabídnout. Nebýt místy poněkud prázdnějších míst, k dokonalosti by mu stačilo jen málo. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji