L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

calculus

L. A. - Přísně tajné, zcela jistě zásadní film, z něhož vzešly dvě herecké hvězdy, tj. Russell Crowe a Guy Pearce. Oba tu jsou skvělí, k tomu výborný scénář a režie, co dodat... Asi jen ten úplný závěr s "nesmrtelným" Budem Whitem jsem musel trochu překousnout, takovou porci olova by nerozchodil ani Robocop. To jsou ty sentimentální úlitby publiku, aby z kina neodcházelo s hořkým pocitem rozčarování nad špatností světa:-). ()

mArtinko5MB

TOPka od Hansona. Výborne prepracovaný dej, veľa známych tvárí pokope, to ja milujem. Napätie určite nechýbalo, možno som už trošku opozeraný krimi vecí, niekedy som mal repliky postáv na jazyku. Nič to však na konečnom dojme nemení. ()

dully

Crowe, jako vždy, těžce podprůměrný, Spacey, naopak, jako vždy, těžce nadprůměrný... Co se zápletky týče - naprosto nevyužité téma! Film sice, při troše přemýšlení, dával smysl... Když se ale na film díváte 138 minut, očekáváte něco víc než jen to. Fakt, že film dává smysl, jednoduše nestačí. Nekonečná nuda "okořeněná" jedním zvratem, který všichni očekávají již od 20. minuty filmu, jej jednoduše nezachrání. Předpokládám, že tento film má tak vysoké hodnocení jen proto, že se spousta lidí pasovala na samozvané filmové znalce, kteří se snaží tvářit, že filmu, jako takovému, opravdu rozumí a hledají v něm velkou spoustu umění, která tam jednoduše není. 3 hvězdy pouze za Spaceyho, DeVita a zbytečného Bakera. ()

Jungler

Nestává se často, že bych u nějakého filmu usnul. Tomuto filmu se to ale překvapivě podařilo. Nějak mne to nechytlo. ()

FilipKooo19

Vynikajúci herci, dokonalý scénar, film po ktorom by som mal byť ohromne očarený. Ale prečo nie som? Nech sa na to pozriem akokoľvek, tento film nepriniesol pre mňa nič nové, žiaden booom efekt, nečakané rozuzlenie .... preto 4 hviezdičky .... Ale Russell Crowe je excelentný! ()

Snowball

Absolútne nerozumiem hodnoteniu aké má tento film. Prvú polku som maximálne spal a bez váhania by som to inak vypol, no pre tak vysoké hodnotenie som si povedal, že vydržím. No nejaká kvalita neprichádzala. Druhá polka mala ale aspoň trochu akcie a z "uspávadla" to prešlo na úroveň "nuda", čo je o čosi lepšia úroveň. Takže som bol ochotný dať dve hviezdy, plus ďalšia hviezda za Spaceyho. ()

silak_xup

Kriminálka s příjemnou zápletkou a pár zvraty, která poukazuje na to, že fízl je zkorumpovaná svině a je silnej jen ve více lidech, což platí pořád a všude. Upřímě za mě nic extra, podle zdejšího hodnocení jsem tedy čekal víc. ()

koza3

Výborně vyvýžené a vykreslené postavy. Spousta excelentních herců. Zamotáný příběh, který dává logiku. Napětí až do konce. Co byste ještě chtěli? V žánru krimi dosud nebylo překonáno. ()

zzzzzjjjjj

Oscar 2: Herečka VR-Kim Basinger,scénář-Brian Helgeland, Curtis Hanson.Výborné herecké obsazení tohoto krimifilmu.První půlka nebyla záživnější na více jak 67%, ovšem druhá část Tiše,tiše byla zahraná na 95% z toho plynou 4*.Po celou část filmu tam byla navázána ta správná atmosféra.Největší želízko v ohni byl herec James Cromwell, bez něj by tento film nebyl tak napínavý, zkrátka on se do té role nejvíce hodil.Celkový dojem filmu 82%. ()

Juuroo

Zdĺhavé, nudné krimi. Toto má byť jeden z najlepších filmov? Niekoľko krát som zadriemal. Záverečná prestrelka a dobrí herci to ako tak držia nad vodou. 2* ()

AndrewNewman

Tento skvostne zahraný, dobovo zrekonštruovaný film si zaslúši aj 5 hviezd, ale mám pocit, že mi pri sledovaní stále niečo uniká. Len sa kochám jednotlivými scénkami, ale tá spojitosť je taká krčovitá, ako samotné finálne priateľstvo medzi postavami Guya Pearca a Russella Crowea. Na druhej strane je to naozaj dobrá gangsterka so skvelým vizuálom a takisto hudbou. ()

pollstro

Velice náročné a geniálně promyšlené krimi s prvky noir, které už od začátku ohromí diváka a naprosto ho vtáhne do děje, který se ze začátku nezdá nikterak zajímavý, ale postupem času se příběh začne odkrývat a rozšiřovat, až se z toho v samotném závěru stává do detailu promyšlený celek, který se ale na první zhlédnutí může zdát opravdu komplikovaný, poněvadž se tam vyskytuje spousta jmen a divák se v tom může opravdu jednoduše ztratit, takže další projekce jsou vcelku povinností a jakmile vám dojde celý ten příběh a dokážete si v něm najít ty různé spojitosti, tak budete zcela ohromeni. Curtis Hanson měl k dispozici vynikající knižní předlohu, podle které bylo snadné jet, ale i přes to dokázal vytvářet opravdu vynikající atmosféru a společně s Jerry Goldsmithem, který již v Chinatown dokázal stvořit naprosto geniální a kouzelný soundtrack, který uměl vytvářet perfektní atmosféru, tak i tady se mu to daří naprosto podobným způsobem a člověk během sledování zažívá takové ty nostalgické chvíle a vzpomínky na Chinatown. Zase nejsem zastánce toho, že ty filmy jsou si navzájem podobné, každý má jinou atmosféru a hlavně ten odstup mezi nimi je markantní. Hlavní trojice Guy Pearce, Kevin Spacey a Russell Crowe jsou hlavními tahouni celého filmu a společně předvádějí herecký koncert, každý povahově zcela odlišný, každý si najde právě onu postavu, která je mu nejsympatičtější a svým způsobem s nim drží v průběhu celého filmu. Do teď nějak nechápu, jak si nemohl Russell Crowe odnést za svoji roli žádné ocenění, protože dle mého názoru je jeho postava drsného a tvrdého poldy ta nejlepší v tomto žánru a vůbec i v kinematografii. L. A. Confidential je beze sporu významným počinem, který zobrazuje podsvětí policie, jejich podvody, špínu, korupci a společně s Chinatown tvoří jakýsi vrchol v tomto žánru, který se už asi jen tak nezmění. "LAPD, shitbird. Get the fuck outta here or I'll call your wife to come get you!" ()

karlmarx

Musím plavat proti proudu všech těch 5hvězdičkových hodnocení a padání na zadek z geniálnosti filmu. To se tedy rozhodně nekonalo. Předvídatelné, grand finale nezajímavé, propletení zápletek nestálo ani za tu námalu pozdvihnout obočí. Nechápu, proč musel ten film trvat tak dlouho a proč ho všichni řadí mezi klasiku - je to průměrný film pozbývající inovaci a neotřelost. Senzační tu ale byl - jako ostatně vždycky - Kevin Spacey; kamera taky prima, ale jinak šílený. Jestli se jedná o parodii na klasická krimi, pak možná, mám ale takový dojem, že to všechno mělo být vážně. Oops. ()

jungewolf

Po letech od zhlédnutí dopisuji : komentáře "novoten" a "tron" jsou trefné, netřeba k nim cokoliv dodávat . Za sebe : 5 hvězd a 90 % . ()

Karlos8

Na začátku velmi nenápadný úvod, ovšem už poměrně značná účast hereckých hvězd nasvědčuje tomu, že tohle nebude jen tak obyčejný příběh. Právě příběh je něco, co je na tomto snímku tak neobyčejně měnící se. Kromě hlavní dějové linky zde sledujeme spoustu mini příběhů, které postupem času do sebe začnou zapadat čím dál tím víc a víc. Výsledkem je obraz velmi dobře odvedené práce, která má ale v mém podání dvě výraznější mušky. Tou první je poměrně vysoký počet postav, přičemž všechna použitá jména ve filmu jsou si velmi podobná (s nadsázkou řečeno), což jaksi vede k lehké a chvilkové nesrozumitelnosti. Druhá muška směřuje k první polovině, kdy bylo na můj vkus až příliš zbytečných dialogů a děj se proto na malou chvíli stával nezajímavý. Nicméně z celkového hlediska tyto mušky nehrají velkou roli při požitku z filmu. ()

swinevenca

Milé děti, jestlipak víte, co je L.A.? Mohli byste tu třeba potkat nějakou filmovou hvězdu nebo byste si s ní domněle mohli i zašpásovat, ale ba ne ba ne ba ne ba ne ba ne. L.A., pojďte blíž, L.A. je o zločinu. Je to náš pokryteckej, násilnickej, zkorumpovanej komplex, kterej je plnej nečekaných zvratů. Ale jsou tam i světlý stránky, jako je ženobijcobijec/příležitostný ženobijec Bud, v hloubi duše proklatě důvtipná policajtská celebrita Jack, odcházející s Oscarovým úsměvem na rtech. Ale z těchletěch stráneček se dá přebruslit, že magicky překliknete na stránku jinou a tam, tam sou ty velký kurvy. Teď, kurvy toho kurevníka, novináři, ambiciózní premiant, co si to aspoň rozdává na férovku, kapitán, a to je nejhorší, kapitán tam klidně střílí vlastní lidi. Děti no tak tohleto, "lusk", to je L.A. To je vážná věc kokůtci, na tom se buduje ta, závislost. Off the record, hush-hush. ()

orsinek

U některých opravdu dobrých filmů dělám tu věc, že se na ně podívám opakovaně až časem. To z důvodu, abych si jej užil zcela stejně, jako prvně. Tak jsem teda šest let počkal, než jsem se na L.A. podíval znovu. Hodnocení samozřejmě zůstává stejné, protože v krimi žánru je jen opravdu málo stejně dobrých filmů. Herecké obsazení zcela bezvadné a především Ellroyova nesmírně promyšlená předloha, která divákovi filmu ukazuje krásy Americké "drsné školy. Předloha je ovšem jedna věc a převedení na plátno věc druhá, nicméně zde nemám výtek - naprosto precizně natočená detektivka, která možná skrývá určité chybičky, ale nejsem hnidopich. Jako fanoušek amerických detektivek a dobrých filmů, doporučuji. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji