L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

agathon

Jeden z nejlepších noirů všech dob s perfektně vystavěnou zápletkou, neuvěřitelným drivem v příběhu i v psychologii postav a nádherná hudba Jerryho Goldsmithe. James Ellroy patří k nejdrsnějším svědomím Americky a Hansonův film je zatím jednoznačně nejzdařilejší adaptací jeho pochmurného literárního světa. Fleur de Liz, whatever you desire! ()

Flynn

Po dlouhé době jsem si tenhle detektivní svkost pustil. Skvělé obsazení, skvělý příběh. Prostě pecka, mých původních 5 hvězd tímto na plné čáře potvrzuji. Russell je tady sympaťák, Spacey je prostě skvělý, Pearce se tady na tu roli taky skvěle hodí, Basinger je tady totálně sexy... no co Vám budu povídat, je to prostě klasika todlecto. ()

asinus

Pamatuju si, že jsem u závěrečných titulků téhle parádní kriminálky uvažoval o tom, který z herců by si za svůj výkon nejvíc zasloužil nějaké ocenění. Jediné slabé místo? Kim Basinger. Vida, oscar právě pro ní. Štěstí, že o to nejde, film je vynikající. Na poprvé možná až moc dokonalé, napodruhé tak akorát. Nejlepší kriminálka. ()

necisty

Stále se rozmýšlím mezi 4 a 5 hvězdami. Je to dobrý film, který si 5 hvězd zaslouží, nebýt pár detailů, kterými mě sral. Myslím, že už v roce 1997 uměli takové filmy točit a vzhledem k tomu, že je v top 40, tak si s ním nebudu brát servítky. Kupříkladu to, že Kevin a Russell jsou si zde strašně podobní. Ze začátku jsem se v temných scénách opravdu ztrácel kdo že to tam teď vlastně je. To samé se jmény. Bylo tam hodně postav, i takové, které nebyli nikdy zobrazeny, a kdo se v tom má pak vyznat?! Myslím, že to nezvládl ani střih, kdy různé záběry na sebe nenavazovaly - jiné postavení, nebo předmět na jiném místě, postavy se dívali jinam než měli atd. Ten co to stylizoval, by si zas zasloužil být prohozen zamčenými dveřmi, protože postavy se po vyražení dveří pohybovaly naprosto nepřirozeně. Ne že bych to měl vyzkoušené, ale takhle fakt ee. A když pak sesumírujeme děj, tak se vlastně dlouho nic nedělo, najednou strašně moc zamotané a nakonec že jsou vlastně zkorumpovaní úplně všichni. Prostě to mohlo být lepší. ()

Martrix

Přestože od vzniku L. A. Confidential uplynulo celých 20 let, velmi těžko se mi vzpomíná na filmy, které by od té doby měly podobně spletitý a současně kvalitní scénář. A pokud je ten scénář podpořen i velmi dobrou režií a nadstandardními hereckými výkony...prostě není se co divit, že jde o 34. nejlepší film na CSFD. Ale...uznávám, že v tomto žánru je to pecka, je to chytré, spletité...jenže pro mě je pětihvězda mezi kriminálkami vyhrazená spíš pro filmy, jako byl Nelítostný souboj, nebo Sedm. Tady mi k tomu dobrému příběhu, chybí větší hloubka postav. Přesto krásných 90% ()

Juto

Skvelý detektívny film. Je to najelegantnejší, najzaujímavejší, najpružnejší a najsexy detektívny film, aký sa kedy v histórii detektívnych filmov nakrútil. Bravo!!! 10/10 ()

emo

Veľmi kvalitná detektívka so skvelým hereckým obsadením a pútavým dejom. Russel Crowe RULLEZ! ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Kdo jste zač? - Duch minulých Vánoc. // Přišel práskač. ... To je mi teda líto, poručíku. // Policie, ty sráči! Hned vypadni nebo zavolám tvé ženě. // Krucinál. - Co je? - Moje brýle. - No, tak mě nezastřel. // Jaký to je vypadnout z kanceláře? // Psi nemaj důvod žít. // Pak jsem to zabalil a šel jsem radši spát, což značí, že ten film 1) není zas taková bomba, jakby se z vašeho hodnocení mohlo zdát. nebo 2) Druhá polovina filmu je mnohem lepší než druhá. 3) Nebo jsem byl tak utahanej, že bych usnul i při jakémkoliv horroru. ()

Ripper

Uff, něco tak famózního jsem dlouho neviděl.Takový herecký koncert jaký předvedla trojice Crowe, Spacey, Pearce se jen tak nevidí. Určitě by si někdo z této trojice zasloužil oskara, ale k mému překvapení to byla pouze Kim Basinger, ale za co ví asi jen pánové s akademie ()

c.tucker

Výborné krimi, které odkrívá pomalu určité veřejné tajemství. Guy Pearce se do toho opřel a dokázal to. Výborný Russell Crowe jako nemluvná mlátička Bud White je senzační. K tomu všemu ještě Spacey a Kim Basinger jako děvka předělaná na filmovou hvězdu. A pervektní bezvýchodná situace v zapadlém motelu, končící jedinečnou přestřelkou. ()

BoXBe

Radost sledovat v akci vedle sebe Spaceyho, Crowea, Pearce, atd. atd. Herecký ansámbl dělá z toho filmu víc, než čím je, protože tito herci své role umějí doopravdy zahrát. Že je děj komplikovaný, že sděluje co chce sdělit krkolomně, zdlouhavě, přidává příliš peripetií, to je něco co z filmu dělá ne pět, ale čtyři hvězdy. Ale jestli na L.A. natrefím znovu a zjistím, že je to lahůdka i opakovaně, tak nezaváhám a hvězdu přidám...:) ()

EstéCaňa

Achjo! Asi jediný film na který se nevyplatí jít do kina a to z jednoho důvodu. Ten film vám po jednom shlédnutí nedocvakne. ;) Mé pocity když jsem ho viděl po prvé byli neskutečně zmatené . Pořád tam mluvili o tuctu jmen, z kterých jsem si nevybavoval ani jedno. Potom tam pořád zmiňovali nějaké obchody s kokainem. No... :) nevím co k tomu mám říci. Ještě že nám to na konci trochu objasnily. :) 8/10 ()

Carrie_3

Pokud tomuto filmu věnujete maximální pozornost (která je v tomto případě skutečně nutná, neboť hrozí, že se ztratíte), nebudete pravděpodobně zklamáni. Dlouho jsem kolem snímku kroužila, vždycky jsem ale sáhla po jiném, když jsem měla tu možnost, nakonec ale nastala chvíle, kdy jsem na výběr neměla.. Na úvod musím říci, že opravdu nechápu, proč jsem tak dlouho otálela, protože "L. A. - Přísně tajné" má nepopiratelnou kvalitu, která ho zde na webu řadí tak vysoko. Curtis Hanson si zvolil vynikající námět, kterému sekunduje ještě lepší herecké obsazení. Pokud bych měla chválit herecké výkony, zbytečně bych se příliš rozepisovala. Osobně si ale neodpustím vyzdvihnout výkon Russella Crowa a Guye Pearce, kteří své party sehráli opravdu bravurně. Dějově a scenáristicky je film zpracován ve formě, která se pomalu blíží k dokonalosti, pokud se diváci naladí na tu samou notu, kterou jim snímek nabízí, nemůžou se nudit, protože to prostě nejde. Film musím jednoznačně doporučit, pokud se Vám v něm podaří nezamotat, jistě nebudete výběrem zklamáni. Mé prozatímní hodnocení: 4,5*. ()

TomPrusik1

Nevím, ale já byl trochu víc zklamaný. A přitom, už vysoké postavení tohoto filmu zde na ČSFD, herecké obsazení a námět mě tolik oblíbený (Kriminálky z padesátých let) mě přesvědčilo o tom, že se musí jednat o zaručeně povedený snímek. Ale já byl zklamaný. Nechci říct, že jsem se nudil, ale už jsem viděl mnoho lepších detektivek s lepší zápletkou (Sedm, Podraz, Leon...). Příběh byl pro mě neuvěřitelně předvídatelný, i když jsem byl mile potěšen u konce. Nutno pochválit herecké výkon, hlavě pana Russella, který se své role drsného detektiva chopil dokonale a některé jeho ,,metody" mě poměrně pobavily. Nevím proč si nakonec Oskara odnesla Kim Basinger, když Russell byl mnohokrát lepší. Hudba pro mě nebyla bůhví jak oslňující, spíše jen připravila na nějakou akčnější scénu. Celkově má film ode mě zatím 65% což jsou zatím ještě čtyři hvězdičky. Nevím, možná že další projekce mě přesvědčí o skvělé stránce tohoto filmu. ()

WolfR

Asi nejlepší krimi film v hlavní roli s L. A. Neskutečná scénáristická, režisérská a hlavně herecká práce (zdravím Kevina Spaceyho), 5 hvězd. ()

majo25

Často sa divím, akí sú Američania 'starofili' a ukájajú sa v medzivojnových či povojnových filmoch. Tento nie je výnimkou. Príbeh i zasadenie síce nie je moja šálka čaju, ale film spĺňa áčkové parametre v mnohých oblastiach. Kvalitné obsadenie na čele s Crowom, vrstevnatý príbeh, nápaditosť. Často je to síce prekombinované až komplikované, zbytočne dekadentné, ľubujúce si pokleskoch ľudí, ale aj nápadité a atmosférické. Určite vytŕčajúce z davu bežných kriminálok. Škoda happyendového záveru. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji